Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

dziś stalerzowałem na jednym kawałku poplon z gorczycy. Miała 30-50cm. Zdecydowałem się na taki ruch ponieważ pojawiły się pąki i lada dzień zakwitłaby. Dobrze zrobiłem, czy trzeba było poczekać aż zielonej masy będzie więcej?

Opublikowano

Według mnie trudno powiedzieć.Zaorzesz teraz- będziesz miał przyoraną zieloną masę.Zostawisz do wiosny- ochronisz glebę przed erozją ale będziesz miał suche przemrożone badyle.Mówie o gorczycy.Jeśli się myle to mnie poprawcie.

Opublikowano

Ile siejecie łubinu lub facelii w poplonie?

Ja stosuję gorczycę ~25-30kg/ha jako poplon ale kusi mnie wypróbowanie facelii lub łubinu.

 

Facelii w tym roku siałem 15 kg i wyszła za gęsta, wystarczyłoby 10 kg, z tym że u mnie poszedł azot na rozłożenie słomy. Siew 13.08 i rośnie jak głupia.

 

A co do wschodów gorczycy, termin siewu jest do połowy sierpnia więc trochę się spóźniłeś,

Opublikowano

Jak to jest posiałem łubin wiosną na ziarno, dostał nawozu, dobrze uprawione i poszedł pod pług po go pokręciło i nawet nie zakwitł.

Ten sam posiałem na poplon w lipcu po pszenżycie bez nawozu, byle jaka uprawa i piękny gruby kwitnie jak wariat. Czemu to tak?

Opublikowano

@rolnik Dlatego że w naszym rejonie wiosna była późna i mokra oraz było ciepło co bardzo sprzyjało antraknozie a jeśli posiałeś na poplon to trafiłeś własnie na suchą pogodę w sierpniu i do połowy września co nie sprzyjało tejże chorobie więc teraz ci ładniej wyszedł niż na wiosnę... ot taki fikuśny rok...

Opublikowano

Dokładnie, tylko z łubinem i innymi strączkowymi jest ten problem że potrzebują dużo wody w trakcie rozwoju a deszcz w nadmiernej ilości negatywnie wpływa właśnie ze względu na antraknozę...

Opublikowano

Pewnie że jest. Nie dość że poruszysz teraz glebę i chwasty skiełkują które zginą podczas mrozu lub na wiosnę podczas orki, to jeszcze uzyskasz pewną ilość masy zielonej której przyrost zaobserwujesz od końca zimy do kwietnia.

Opublikowano

Według mnie teraz siać poplon to tylko robota i wyrzucenie pieniedzy. Nawet już teraz nie powschodzi. Za tydzień może być zima i po robocie, a jak nie będzie zimy, i nawet powschodzi, to będzie miał z 2-3 cm i co to da, nic tylko robota i kasa.

Ja siałem gorczycę pod buraka 15 września, wczoraj przeorywałem to miała z 15 cm.

Znajomy siał na początku października chyba fecelię, to troche powschodziła tylko.

Rzepak już wcale nie powschodzi.

Może żyto powschodzi.

Opublikowano

Właśnie, pytanie czym siać, co siać i w co? Odpowiedzi udzieliłem opierając się na możliwościach z mojego gospodarstwa i rejonu. Siew agregatem talerzowym, na polu poruszonym gruberem na w sierpniu, w ściernisko nie ruszane też z powodzeniem mógł bym siać. W obu przypadkach, spalanie nie więcej niż 8 l/ha + szybka jazda = mało straconego czasu i pieniędzy gdyby nawet nic nie wyszło z poplonu.

Siew tylko roślin ozimych tak by tego roku zdążyły choć skiełkować, a w następnym do końca kwietnia ukazały swój potencjał i bujność. Czyli np. mieszanka żyta i rzepaku.

Wykonać to w oparciu o prognozy długoterminowe które nie przewidują nadejścia zimy w przeciągu najbliższych 2 tyg.

Jest to termin co najmniej dziwny na wykonywanie takich zabiegów aczkolwiek przy odrobinie szczęścia możliwy do zrealizowania z pozytywnym skutkiem. Nie zapominajmy o jeszcze jednej pozytywnej rzeczy, niszczenie chwastów obecnych oraz poruszenie do życia pozostałych.

Opublikowano

Kolego nic nie siej bo to bezsens zanim twój przedplon zejdzie zima nadejdzie zatrzymaj lepiej kase n wapno a poplon w pore posiej a nie na hama aby posiac.

 

Ja ostatnio wymysliłem żeby rozsiewać gorczyce po ścierniku wraz z mocznikiem (ok. 50 kg) podobny granulat powinno w miare równomiernie sie posiac. Nastepnie talerzówka. Słoma bedzie sie ładnie rozkładać bo wprowadze azot dodatkowo zasili troche poplon. Co o tym myślicie? Gorczyca nie wyciagnie całego azotu? Zostanie troche do rozkałdu słomy?

Opublikowano

Ja tak zrobiłem tylko zamiast mocznika dałem saletrzak i nie z gorczycą tylko peluszką i facelią. Wszystko było by oki tylko za głęboko uprawiłem i były późne wschody. Np. facelia nie tak dawno zaczeła wychodzić ale z gorczycą możesz próbować, ja na przyszłość najpierw talerzówka później siew brony i tam gdzie będzie miało być koszone wał

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Witam , posiałem żyto na poplon i mam pytanie , na wiosnę czym mam zniszczyć poplon  ?
      Od razu przeorać czy może zjeździć gruberem ? po życie będę sadził tytoń 
      Proszę o podpowiedzi  
    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Alexandra
      Sprzedam lubin biały słodki (do siewu lub na pasze)w ilości 1,5do2 ton. Województwo zachodniopomorskie okolice Koszalina nr 605157362
    • Przez fifi155
      Witam, mam prośbę do użytkowników portalu. Orientujecie się może gdzie na terenie woj. lubelskiego,  a najlepiej okolice Kraśnika można sprzedać łubin jak tak to proszę o jakieś info na ten temat.
    • Przez Krystian1608
      Witam serdecznie, mam siewnik Amazone D7 3 m. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak ustawić go pod wysianie łubinu żółtego. Łubinu chcę zasiać ok. 180 kg na ha. Proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję  
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v