Polecane posty

major_89    36

Jeśli rzepak występuje częściej jak co 3 lata na tym samym polu to tak.

Zwiększasz ryzyko pojawienia się lub rozprzestrzeniania kiły kapusty i mątwika, a osobiście nie chciałbym mieć z tym problemów. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Wiosna się zbliża nieubłaganie to i kolejne pytania się rodzą.

Jakie byście polecili niedrogie poplony lub mieszanki poplonowe na wysiew wiosną i przyoranie przed zasiewami ozimin? Dojdzie mi pewnie w tym roku sporo nowych dzierżaw ale jako, że muszę teraz uważać z pieniędzmi to część z tych gruntów chciałbym jedynie przygotować do zasiewów jesiennych możliwie najniższymi kosztami i myślałem o poplonach do zaorania na zielono. Jednak mówiąc "tanio" nie mam na myśli "byle jak". Szukam kompromisu pomiędzy oszczędnością a jakością i sensem takiej pracy. Nie chcę tego robić jedynie z myślą o dopłacie.

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

na czesci bym ładnie uprawił, dwa przejazdy talerzowka powiedzmy, łubin rozsiewaczem, raz jeszcze talerzówka płytko, przed zbiorem glifosat i masz łubin na poplony.


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinn998    13

Ktory łubin ma w miarę krótki okres wegetacji i da sporo masę do przyronia. Miałem niebieski i był strasznie niski więc bez sensu na poplon. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rob355    8

Jaki poplon zasiac po zbiorze owsa czyli początek sierpnia tak aby 1 pokos został zebrany na siano jesienią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

jakie mieszanki poplonowe robicie na miedzyplony scierniskowe? i w jakich proporcjach?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

W tamtym roku owies z rzepakiem ale kiepskie to było bo owies szczota wyszedł sie sie zle.W tym roku zostawiam pszenice ozimą z kombajnu +facelia.POdobno facelia dużo masy robi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

ja na części dqm Lubin z kukurydza a dalej nie wiem, facelia z gryka? Nie chce wtopić bo kiedys posialem facelke z gorczyca i gorcyca kwitla a facelka mogla jeszcze długo stac


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218
2 godziny temu, hardkor113 napisał:

W tamtym roku owies z rzepakiem ale kiepskie to było bo owies szczota wyszedł sie sie zle.W tym roku zostawiam pszenice ozimą z kombajnu +facelia.POdobno facelia dużo masy robi

Facelia dużo masy zrobi jak będzie miała optymalne warunki, powinna być zasiana w lipcu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637
1 godzinę temu, Arek napisał:

Facelia dużo masy zrobi jak będzie miała optymalne warunki, powinna być zasiana w lipcu.

ogólnie to chodzi mi o to aby tylko zrobić zazielenianie a jak bedze jakiś z tego pożytek to dobrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Jak zasiejesz w połowie sierpnia to zasiej 2-3kg byle coś było bo do października mało co urośnie. Jak w lipcu lub początku sierpnia i nie będzie sucho to zasiej 7-12kg i będzie fajny poplon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

@Arek a jakies inne mieszanki pod zazielenienie? zeby nie przegiac z obsada a miec z tego jakis pozytek?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Gorczyca też dobra i można późno siać. Nie mam doświadczenia z innymi mieszankami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

co myslicie o facelii 5kg gorczyca 5kg rzodkiew oleista 12kg?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Czy jest coś co można jeszcze sensownie zasiać do zaorania przed siewem żyta w pierwszej połowie września?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734
1 godzinę temu, Matey napisał:

co myslicie o facelii 5kg gorczyca 5kg rzodkiew oleista 12kg?

Swietna mieszanka. Owies po niej buja teraz jak dziki :D

Choć facelia w tej mieszance nie specjalnie. Gorczyca i przedewszystkim rzodkiew trochę ją zagluszyli. Bardzo dużo masy do przyorania. Tylko trzeba jak najwcześniej wysiac. Siana 1,5 tyg. później już to nie było to. Możliwe też że przyczyną była technologia uprawy. Pod pierwszą robiłem podrzutkę, pod drugą tylko talerzówka. Siane siewnikiem zbożowym. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

no wlasnie licze sie z tym ze ta facelka bedzie zagluszona, ale ktorys z uzytkjownikow mi nie radzil siac samej gorczycy z rzodkiewką, jakis inny pomysl?


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turok    78

Witam

Chce zasiać poplon po jęczmieniu ozimym a na jesień ma przyjść na te stanowisko pszenica ozima jaki polecacie polon zęby był dobry ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263

Rozumiem że jesteś świadom tego jak poplon czy inne posiewy ciągnę wodę? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324
15 minut temu, Turok napisał:

Witam

Chce zasiać poplon po jęczmieniu ozimym a na jesień ma przyjść na te stanowisko pszenica ozima jaki polecacie polon zęby był dobry ?

nie siej - zrobisz klepisko (poplon tak jak Tomek pisze wyciągnie wodę)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rzeczywiście pod oziminy się raczej poplonów nie robi. Zresztą i tak coś na polu wyrośnie, bo jak przelecisz agregatem po ściernisku to zawsze jakieś samosiewy wzejdą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6716
po mieszance zbozowej chcialbym zasiac jakis poplon na kiszonke dla krow, mysle ze sporo nasion owsu I peluszki wypadnie po kombajnie a co do tego jeszcze mozna dosiac?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simson2812    423

Nic jeżeli to ma być po mieszance to po zebraniu słomy talerzówka I siewnijiem posiac tu gdzie nie lezal pokos słomy I zabronować. A czym pryskałeś jak miałeś peluszkę ze zbożem?


W razie jakich kolwiek pytań pisać na PW. Jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj