Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
galeria
Poplony
Opublikowano

Gorczyca siana odpowiednio gęsto świetnie radzi sobie z chwastami. Sieje 25-30kg/ha około 20 sierpnia i zagłusza chwasty. Nie wiem jak sprawa wygląda z perzem. Pamiętajcie że za wczesnie posiana zareaguje na długość dnia i zakwitnie wytwarzając bardzo mało zielonej masy, na której przecież tak bardzo nam zależy.

To prawda że polony mocno przesuszają glebę. Przy uprawie roślin jarych nie ma to znaczenia i jak jest mokra jesień to zboża ozime też tego nie odczują. Zeszłego sezonu posiałem gorczycę po jęczmieniu jarym bo wychodziła mi tam pszenica. Wiadomo jaka była jesień pomimo tego gorczyca urosła na jakieś 50cm. Strasznie przesuszyła glebe, bogatka miała problemy z kiełkowaniem i ledwie przetrwała zimę, na wiosnę wszyscy radzili żebym ją zlikwidował. Teraz pszenica jest już wykoszona i przy standardowym dla mnie nawożeniu z 56arów ledwie ledwie zmieściła się do zbiornika classa dominatora 85. Wydaje mi się że to całkiem przyzwoity plon z takiego marnego zboża

Opublikowano

No tak panowie mówicie, że poplony przesuszą glebę- ok, ale podpowiedzcie mi co mam zrobić jak mam stanowisko pod pszenice po jeczmieniu jarym i nie mam obornika, aby dostarczyć masę organiczną tej glebie? Powiedzmy, że w środę/ czwartek jestem w stanie poleciec z poplonmi i czy mi coś urośnie do początku września- czy to w ogóle coś da, czy lepiej dać sb spokój? Zostało mi troche saletrzaku w garażu, więc móglbym go wykorzystać.

Opublikowano

Panowie podłącze się do pytań. Równo tydzien temu posiałem gorczycę i już pięknie powschodziła dzięki deszczowi! Na jednym polu siana była po pszenicy ozimej a na drugim po owsie. I na tych polach chcę właśnie zasiać pszenicę ozimą, bo innej opcji nie mam. Czy dobrze zrobiłem siejąc gorczycę? Czy bedzie więcej minusów niż plusów?

Opublikowano

Oczywiście że dobrze, zmienisz tą monokulture zbożowa, a gorczyca jest z innej rodziny i jest fitosanitarna. Teraz módl się o deszcz, jak sierpień i wrzesień będzie suchy to pszenica będzie mieć problemy.

@cezar903 materii organicznej możesz dostarczyć przyorując słomę ;)

Opublikowano (edytowane)

Teraz takie rady? Jak jest wielkie boom na sprzedaż słomy?? Toż wszyscy sprzedają, nawet rzepakową.

Gorczyca ładnie urośnie nawet w ciągu miesiąca pod warunkiem że będzie miała wodę i azot.

Wczoraj opryskałem pszennisko mocznikiem w dawce około 50kg/ha. Jest już zaorane. Teraz tylko czekam na odpowiednią pogodę po połowie sierpnia i sieje gorczycę.

Myślę że razem z gorczycą dobrze byłoby wysiać trochę wyki

 

Kolego Renault9514 czy mógłbyś napisać jak zakwitnie twoja gorczyca?

Edytowane przez gwozd
Opublikowano

Teraz takie rady? Jak jest wielkie boom na sprzedaż słomy?? Toż wszyscy sprzedają, nawet rzepakową.

Gorczyca ładnie urośnie nawet w ciągu miesiąca pod warunkiem że będzie miała wodę i azot.

Wczoraj opryskałem pszennisko mocznikiem w dawce około 50kg/ha. Jest już zaorane. Teraz tylko czekam na odpowiednią pogodę po połowie sierpnia i sieje gorczycę.

Myślę że razem z gorczycą dobrze byłoby wysiać trochę wyki

 

Kolego Renault9514 czy mógłbyś napisać jak zakwitnie twoja gorczyca?

 

na żółto a jak ma zakwitnąć niby ? :D

Opublikowano

warto siać gorczyce na przedplon pod żyto i pszenżyto ??? teraz myślę z gruberować pole zasiać gorczyce i do połowy września niech rośnie później orać i siać zimowe , dobry pomysł ???

Opublikowano

Na żółto? Myślałem że wychodowałeś jakąś ciekawą odmiane. Ze 2lata temu posiałem gorcycę na nasiona i przypalił ją lekko comand tak że przez jakiś czas miała białe plamki na liściach ale rozwijała się normalnie. Jak ktoś zapytał co się stało to mówiłem że to taka nowa ozdobna odmiana ^^

 

Coś wydaje mi się że ta gorczyca będzie gotowa do przyorania 20 ale sierpnia nie września. Znaczy że będzie wtedy kwitła

Opublikowano

czy jeczmien wsiany na poplon do 10 sierpnia wyrosnie na tyle duzy zeby do listopada sciac go na kiszonke?

Opublikowano

kazdy miedzyplon jest warty siewu

 

Penetracja gleby jest kluczowa, zatrzymywanie wody oraz skladnikow blizej powierzchni uprawowej gleby.

 

Ja sieje wszedzie gdzie tylko moge

Opublikowano

ale czy urosnie na tyle duzy zeby mozna z niego zrobic kiszonke.. wsieje go teraz to wiaze sie z tym ze nie zdaze wsiac zboza zimowgo. zostaja przewodki ktore moge zasiac w listopadzie

Opublikowano

Wreszcie zrealizuje swoje plany i zasieje gorczycę białą z wyką na poplon. W jakich proporcjach zasiać te rośliny? Czy 10kg gorczycy i 80kg wyki będzie dobrze?

Opublikowano

Ja tam sieje siewnikiem :) sąsiad sieje lejkiem miesza z nawozem, ale równo później nie powschodzi... w jednym miejscu jest za gęsta a w innym nie ma wcale :D wole zasiać siewnikiem 15kg/ha i wiem że będzie lepiej niż zasiać rozsiewaczem 25kg/ha :)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Witam , posiałem żyto na poplon i mam pytanie , na wiosnę czym mam zniszczyć poplon  ?
      Od razu przeorać czy może zjeździć gruberem ? po życie będę sadził tytoń 
      Proszę o podpowiedzi  
    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Alexandra
      Sprzedam lubin biały słodki (do siewu lub na pasze)w ilości 1,5do2 ton. Województwo zachodniopomorskie okolice Koszalina nr 605157362
    • Przez fifi155
      Witam, mam prośbę do użytkowników portalu. Orientujecie się może gdzie na terenie woj. lubelskiego,  a najlepiej okolice Kraśnika można sprzedać łubin jak tak to proszę o jakieś info na ten temat.
    • Przez Krystian1608
      Witam serdecznie, mam siewnik Amazone D7 3 m. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak ustawić go pod wysianie łubinu żółtego. Łubinu chcę zasiać ok. 180 kg na ha. Proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję  
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v