Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

Jakieś 10 dni temu zasiałem gorczycę. Na jesieni (listopad) ma być rozrzucony obornik i orka pod jare.

Jak zacznie kwitnąć to wypadało by stalerzować lub przywałować czy spokojnie czekać do jesieni bez ruszania?

Opublikowano

Czy jest sens prysnąć poplon z owsa i gorczycy oraz poplon z łubinu - saletrą wapniową i magnezem aby co nieco pobudzić wzrost roślin?. Czy łubinowi saletra nie zaszkodzi? Mam świeżo dzierżawione pole i ziemia aż mech rośnie.

Opublikowano

a dlaczego? jak zakwitnie to będzie źle ? <_<

Wtedy gorczyca zaczyna drewnieć to po 1, po 2 większość składników jakie pobrała gorczyca jest kumulowane aby ona kwitła i wykształciła nasiona i te składniki są potem trudno uwalniane. A chodzi przecież o to żeby te składniki pobrała, po przyoraniu łatwo się rozłożyła i uwolniła z powrotem pobrane składniki.

Opublikowano

Jest pełno ogłoszeń w anonsach. Ceny różne od 2 do 3.5zł

Jak gorczyce posiane na początku sierpnia? Duże urosły? Kiedy zakwitną?

Umnie będzie pewnie marna, nie padało od 2tyg, siana 21sierpnia, jest strasznie sucho

Opublikowano

U mnie siana 23 lipca już kwitnie i teraz pytanie czy już ją potraktować kultywatorem? I wtedy czekać jeszcze te 3 tygodnie do orki? Kolega milanreal1 ładnie to opisał tylko własnie nie wiem czy ją kultywatorować i tak poniszczoną przetrzymać do orki? U mnie nietstey mało miała deszczu, a można i powiedzieć ze wcale, ale mimo wszystko urosła na 60 cm.

Opublikowano

a kiedy masz zamiar coś siać? Może teraz zaorz a ziemia dobrze się odleży. Jeżeli u ciebie też jest sucho to gorczyca dodatkowo wysuszy glebę i wschody ozimin będą utrudnione

Opublikowano

U nas w tym roku posialismy gorczycę w dwóch terminach, pierwszy 30 lipca, drugi 10 sierpnia. Ten pierwszy ma byc przedplonem pod zboża jare, akurat tak trafiliśmy że było sucho i gorczyca wyrosła na jakies 30cm i na dniach zacznie kwitnąc. I co teraz, pisaliście, że jak kwitnie to trzeba to likwidowac, co polecacie w obecnym terminie, talerzówke i niech czeka do orki zimowej?

 

Natomiast ten drugi poplon ma byc pod zboża ozime, narazie sobie rośnie, ale nie wydaje mi się, żeby do czasu orki pod oziminy ta gorczyca jakoś bujnie wyrosła. Jak myślicie, to był dobry pomysł z sianiem gorczycy po której maja rosnac oziminy?

 

W takim razie jaki jest najlepszy termin wysiewu gorczycy na poplon? Jakieś inne alternatywy oprócz gorczycy polecacie? Czytałem temat i pojawia się tu dosc często łubin, mógłby ktoś sie podzielic informacjami jak to wychodzi, ile sie tego sieje na hektar, jaki koszt nasion, jakiś termin wysiewu?

Opublikowano

@Matey jeżeli ta 1 gorczyca była posiana pod zboże jare to trochę się pośpieszyłeś. Pod zboża jare wg mnie optymalny termin siewu gorczycy na poplon to 5-20 sierpnia(zależnie od klimatu). Jeżeli zaczęła kwitnąć to likwiduj, najlepiej talerzówką, a dalej czekaj do orki zimowej. Co do gorczycy sianej pod zboża ozime to wg mnie ma to sens w przypadku bardzo szybko zejścia z pola przedplonu i gdy jest dużo wilgoci. Gdy te warunki nie są spełnione to wg mnie nie ma sensu, gorczyca ma silny system korzeniowy przez co mocno wyciąga wodę z gleby, wg mnie lepiej te pieniądze przeznaczyć na nawóz NPK. Co do innych alternatyw to łubin jest super, ale wady swoje ma bo trzeba siać te ok 250kg/ha, chodzi o poplon, o dużo masy więc i obsada może być duża, i teraz niech każdy sobie to podliczy ze to drogo wychodzi, nawet jeżeli do gorczycy doliczymy te 50kg mocznika to łubin wychodzi drożej, ale wpływ na glebę jest lepszy. Poza tym łubin ma duże nasiona co wiąże się z tym że do kiełkowania potrzebuje bardzo dużo wody, czyli jak mamy suszę to poplon będzie słaby. Z kolei zaletą jest to że kiełkuje z większych głębokości więc można posiać na ściernisko, przejechać talerzówką(ale nie na 10cm jak niektórzy robią) i będzie ok.

Poplony zawsze wiążą się silnie z wilgotnością gleby. Nie wiem jak u was ale ja zrezygnowałem z poplonu i nie żałuję, u mnie od 20 lipca deszczu nie było(takiego lepszego). Facet który skosił rzepak ok 20 lipca to do dziś samosiewu urosły tylko na dołkach, tak to wszędzie są puste pola. Wujek na glinie pługa 4 skibowego w obrocie wbić w glebę nie może. Woda w rowach melioracyjnych wyschła. Jest katastrofalnie sucho.

w jakich ilościach na ha wysiać żyto z wyka ozima?

Wyki możesz dać nawet 40kg, żyta pomniejsz obsadę o 20%. Ile wysiać w kg to Ci nie powiem bo nie wiem jaką masz zdolność kiełkowania, MTZ itd

U mnie siana 23 lipca już kwitnie i teraz pytanie czy już ją potraktować kultywatorem? I wtedy czekać jeszcze te 3 tygodnie do orki? Kolega milanreal1 ładnie to opisał tylko własnie nie wiem czy ją kultywatorować i tak poniszczoną przetrzymać do orki? U mnie nietstey mało miała deszczu, a można i powiedzieć ze wcale, ale mimo wszystko urosła na 60 cm.

Nie czekaj tylko niszcz tą gorczyce, nie czekaj aż będą drewniane badyle.. Mówisz 3 tyg do orki? To wykonujesz tak szybko orkę zięblę czy tak późno orzesz pod ozime? Jeżeli to pod ozime to się nie patrz tylko już teraz orz i przejedz bronami(glebę będzie szybciej osiadać i mniej wody straci).

Opublikowano

Koledzy siał ktoś z was nostrzyk na poplon? Wcześniej o niej nie słyszałem ale ponoć bardzo dobra roślina na poplon.Roślina dwuletnia i daje bardzo dużo zielonej masy(ponoć dorasta nawet do 2m) dodatkowo jest bardzo pożyteczna dla pszczół.Siał ktoś? Warto czy nie warto?Nawet byłbym skłonny odstawić kawałek pola na dwa lata jak by faktycznie miało to przynieść efekt:)

Opublikowano (edytowane)

Ja odnośnie gorczycy

nie wolno dopuścić do pełnego kwitnienia bo kwiat wabi ćmę o nazwie rolnica , ta żeruje na kwiecie a potem znosi do ziemi jaja na zimowanie , na wiosnę larwy zerują intensywnie i uszkadzają rośliny

Najlepiej to zaobserwować w ziemniakach

Jeszcze jedno termin siewu gorczycy w programie rolno środowiskowym jest do 30 września

http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1369

Edytowane przez GoRAL1
  • Like 1
Opublikowano

Ja w tym roku na poplony sialem facelie sprzed 2 lat czesc sprzed 3. Wysialem wiecej niz trzeba. Wiem ze pozno 28 sierpnia i 5 wrzesnia. Z uwagi na monokulture zbozowa będe siał na części pola kukurydzę a na części pszenicę jarą. Mam nadzieje że przez 2 miesiace urosnie cos z niej. Taka akcja eksperymentalna. Orkę planuje na poczatku listopada. Jak myslicie jak powschodzi rzucic jej cos nawozu?

Opublikowano

Sialem siewnikiem zbozowym az 20 kg na ha dlatego, ze facelia byla trzyletnia. Wczesniej podorywka i brona. Dzisiaj sie przejade zeby zobaczyc czy cos wschodzi. Jak sialem gorczyce rozsiewaczem to bardzo nierówno wschodziła i dlugo na dodatek. Nie pryskalem a 2 ha mialem przed orką zachwaszczone.

Opublikowano

Pawel6485 bylem wczoraj na polu ta siana 28 sierpnia powschodzila ale przez susze jakas taka arachityczna, ta wrzesniowa miejscami wychodzi. Szalu chyba nie bedzie za pozno no i sucho. Za to pszenica jara rosnie jakbym ją posial na poplon.

Opublikowano

Jest strasznie sucho. Siana 23sierpnia w niektórych miejscach urosła na 20cm a w niektórych nawet nie wykiełkowała. Nie widziała porządnego deszczu. Tylko wilgoś z rosy, mgieł i kilkuminutowych mżawek

 

Jeżeli u ciebie jest tak sucho to nie siej.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Witam , posiałem żyto na poplon i mam pytanie , na wiosnę czym mam zniszczyć poplon  ?
      Od razu przeorać czy może zjeździć gruberem ? po życie będę sadził tytoń 
      Proszę o podpowiedzi  
    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Alexandra
      Sprzedam lubin biały słodki (do siewu lub na pasze)w ilości 1,5do2 ton. Województwo zachodniopomorskie okolice Koszalina nr 605157362
    • Przez fifi155
      Witam, mam prośbę do użytkowników portalu. Orientujecie się może gdzie na terenie woj. lubelskiego,  a najlepiej okolice Kraśnika można sprzedać łubin jak tak to proszę o jakieś info na ten temat.
    • Przez Krystian1608
      Witam serdecznie, mam siewnik Amazone D7 3 m. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak ustawić go pod wysianie łubinu żółtego. Łubinu chcę zasiać ok. 180 kg na ha. Proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję  
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v