Polecane posty

8Seba8    8

ja mialem taki sam problem ale na jesieni zaoralem i na wiosne tez wszystko bylo i polecialem jesszcze raz plugami pozniej3x agregat  2x brony i posialem tam gryke nawet sie nie zapychalo podczas siania ale ja moglem sie tak bawic bo to bylo 25ary wiec nie duzo a ty zalezy ile tego masz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Talerzówka i glebogryzarka nie wchodza w grę bo niestety nie opryskałem przed orką, więc po talerzowaniu będzie w pytę perzu. Zresztą nawet glebogryzarka g... da, bo znajomy świeżą orkę zgryzł a potem pognoił i zaorał to całe pole miał usłane kawałkami darni, a siać musiał rozsiewaczem do nawozów bo siewnikiem to nawet nie próbował wjeżdżać.

 

Jednym słowem nie wiem co robić, darnina leży pod spodem a z wierzchu już ładnie perz poodbijał i pole na nowo zarasta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HANK    15

posiej mocznik, perz szybciej urośnie i szybciej resztki w glebie się rozłożą, a glifosatem z tego co piszesz to i tak będziesz musiał pryskać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

po co siac mocznik pod perz przecież to herezja. Do zasiewow jeszcze są 2 miesiące. Obserwuj ten perz i spryskać go za miesiąc półtora glifosatem żeby za duży nie wyrósł a potem jak Ci radziłem próbuj to bronami albo płytko agregatem i siew. Tak w ogóle to te rady przyjmuj z przymrozeniem oka bo każdy ma inną ziemię i u każdego inna maszyna się sprawdzi. Jak przyjdzie czas na uprawę to podpinaj maszyny i próbuj czym lepiej bo czymś przed siewem spulchnic będziesz musiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

Będę musiał po rzepaku zasiać "polon" tzn. po skoszeniu rozsiewaczem do nawozu rozsiać trochę jęczmienia jarego, Ile tak mniej więcej wysiac tego jęczmienia aby powstała sensowna mieszanka z 50 kg starczy? Jak tylko skosze rzepak to potem to rozsiać i przejechac gruberem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Nie lepiej coś innego ? Z jęczmienia słaby poplon. 50 kg razem z siewkami rzepaku powinno trochę za zielenic pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

lepiej nie lepiej na szybko musiałem coś wpisać we wniosku o dopłaty tak to zostały by same siewki rzepaku, bo wsiewać ten jęczmień to raczej tylko strata pieniędzy ale co zrobić jak urzędasy wymyśliły, że poplon musi być dwuskładnikowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Poznaniak    6

Gorczyca 3-4zł +f acelia15-20zł  jakie proporcje? 10kg+5kg?

Jak te 15kg najlepiej wysiać siewnik mam redlicowy- musilbym najpierw zaorać bo po talerzówce to pewnie mi się będzie zapychac,

 myslłem o rozsiewaczu nawozów na sciernisko i to zatalerzowac, ale trzeba by to z czyms rozrobić by powstała wieksza masa- czy cos tańszego o małej granuli od saletry amonowej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
engie    0

Witam serdecznie

Interesuje mnie poplon ścierniskowy po jęczmieniu ozimym, a dokładneij chodzi tu o łubin.
Jeczmień ozimy został już skoszony, gnojówka polana ;) no i teraz pasowałoby posiać łubin tylko pytanie brzmi jak to zrobić...czy posiac go na rżysko i przejechac gruberem z talerzami i wałem ugniatającym? (agregat jest bez siewnika do poplonu ;/) czy ziarna nie będą za głęboko osadzone z glebie? i czy łubin wzejdzie? czy może lepiej najpierw zgruberować..a później siewką posiać łubin i przewłuczyć?
następne pytanie brzmi jakie dawki wysiewu zastosować? tak jak wspomniałem poplon ma być mieszanką samosiewów jęczmienia ozimego oraz łubinu..pozostawione na przyoranie.
Może ktoś z Was orientuje się w cenie nasion łubinu? A może ktoś z Was sprzedaje albo wie kto sprzedaje takowe nasiona w piotrkowskim?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

łubin powinien urosnąć po gruberze, warunek to musi mieć wodę. Jaki łubin chcesz zasiać? Żólty czy wąskolistny? Wąskolistny sieje się około 200kg/ha, mają tam być samosiewy jęczmienia to można zejść do 180kg. 

Z nasionami może być ciężko bo z zeszłoronych zbiorów pewnie już nie ma. Czekaj na tegoroczne nasiona, tylko nie bierz desykowanych glifosatem no chyba że sprawdzisz siłę kiełkowania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ksawery    57

witam słuchajcie czytam was i nie wiem jak lepiej wysiac poplon mianowicie mam do wysiania  na hektar bobik 60 kg + facelia 3 kg. chciałem najpierw zgruberowac ściernisko po pszenicy potem wysiać to rozsiewaczem i przywałować. czy lepiej wysiac nasiona rozsiewaczem przed gruberem. ziemia jest ciezka. dzieki za rady bardziej doświadczonych w temacie. j.w. poplon sieje przez dopłaty a nie dla przyjemności:) pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

ja wczoraj siałem 100kg łubinu+50 peluszka+20 saladera siałem zwykłym siewnikiem zbozowym i po siewie walcowanie,ciekawe co z tego bedzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
engie    0

łubin powinien urosnąć po gruberze, warunek to musi mieć wodę. Jaki łubin chcesz zasiać? Żólty czy wąskolistny? Wąskolistny sieje się około 200kg/ha, mają tam być samosiewy jęczmienia to można zejść do 180kg. 

Z nasionami może być ciężko bo z zeszłoronych zbiorów pewnie już nie ma. Czekaj na tegoroczne nasiona, tylko nie bierz desykowanych glifosatem no chyba że sprawdzisz siłę kiełkowania

 

...co do rodzaju łubinu to nie jest sprecyzowane jaki posiać. A na glebe klasy II-III jaki łubin radziłbyś posiać, żółty czy waskolistny? Siałeś już któryś z tych łubinów jako poplon?

znajomy mówił coś o wysiewie około 100kg/ha. A czy cena 200zł za 100kg nie jest zbyt wygórowana wg Was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Znalazłem cos takiego na "farmerze"   http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/lubin-na-poplon,58764.html      

z ta peluszką to jest dobry pomysł

 

 

zacząłem od siewu łubinu waskolistnego na poplon, własnymi nasionami. Ziemia głównie III klasy Później przeszedłem na siew na nasiona. Na nasiona siałem 160-180kg zależnie od odmiany łubinu wąskolistnego, na poplon 200kg wtedy jest wiecej zielonej masy i łubin ładnie konkuruje z chwastami. Do kiełkowania potrzebuje dużo wody. Orać najlepiej jak zawiąrze straki wtedy ma najwięcej azot. 200zł za 100kg to chyba w centrali. Po żniwach od rolnika pewnie będą po 1,2zł/kg. Przeglądaj olx i anonse

Teraz przerzuciłem się na groch bo wrzurza mnie brak herbicydów do stosowania w łubinie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po ostatnich doświadczeniach jakie przeprowadzili userzy z tematu łubin, w tym ja sprawa z herbicydami już nie jest taka wkurzająca jak to określiłeś. Cena nie mała ale kuteczna wing-p 2 l + 1 l afalon czysto do dziś dnia. wing-p 3l/ha trochę słabiej ale nie jest źle. Koledzy jeszcze inne mieszaniny stosowali czy widzieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

a co proponujecie posiać po owsie pod łubin? owies wczoraj ścięty. Gorczyca może być? Albo 12kg gorczycy + 3 kg facelii?

 


.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43

Jak to jest z wysiewem łubinu na poplon na świeżo wapnowane pole , nie ma żadnych przeciwskazań ? Chcę wysiać łubin wąskolistny + peluszka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Ogólnie łubin nie lubi śieżo wapnowanych pól. Lubi lekko kwaskawą ziemie. W praktyce w tym roku rozsiewałem krede i jeden przejazd zrobiłem na polu gdzie mam łubin i efektów ubocznych nie widze ani wizualnych ani żadnych innych. Łubin ma system korzeniowy palowy to sie chyba nazywa wiec mysle ze jak bys te wapno zosiał po górze a nie pod orke to kompletnie to nie koliduje z łubinem bynajmniej ja tak zrobiłem. No i nastepna rzecz zalezy jakie wapno. Jak węglan to wiadomo że w pierwszym roku nic nie działa a jak kreda to juz inna reaktywność.

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mj23    43

Ogólnie łubin nie lubi śieżo wapnowanych pól. Lubi lekko kwaskawą ziemie. W praktyce w tym roku rozsiewałem krede i jeden przejazd zrobiłem na polu gdzie mam łubin i efektów ubocznych nie widze ani wizualnych ani żadnych innych. Łubin ma system korzeniowy palowy to sie chyba nazywa wiec mysle ze jak bys te wapno zosiał po górze a nie pod orke to kompletnie to nie koliduje z łubinem bynajmniej ja tak zrobiłem. No i nastepna rzecz zalezy jakie wapno. Jak węglan to wiadomo że w pierwszym roku nic nie działa a jak kreda to juz inna reaktywność.

 

Plan był taki : wysiew kredy przesiewanej z kornicy, agregat ścierniskowy , wysiew łubinu + peluszki rozsiewaczem do nawozu i jakaś cięższa brona.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak węglan to wiadomo że w pierwszym roku nic nie działa a jak kreda to juz inna reaktywność.

Zaraz zaraz, a kreda to niby co jak węglan to jedno a kreda to drugie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez qazi
      Witam wszystkich. Jakie będą najlepsze rośliny na poplon przeznaczony na paszę dla bydła, głównie na kiszonki.
    • Przez garu
      Mam problem jaki zasiać poplon po jęczmieniu myślałem o gorczycy, łubinie, facelii czy seradeli ale z drugiej strony chciałem zasiać na wiosnę groszek i tu mój dylemat jęczmień zejdzie z pola pod koniec czerwca czyli poplon już pod koniec września będzie zdatny do przyorania a gdzie tam jeszcze do zimy pytanie do was co ewentualnie innego zasiać na poplon żeby doszło później. Proszę o szybkie opinie.
      Powiem jeszcze że w po przednim roku zasiałem tatarkę i zostawiłem ją na ziarno i to był błąd ponieważ lepiej było ją zaorać jako zielony nawóz i chyba tatarka to kiepski poplon co o tym myślicie.
    • Przez celtis
      Witam, chciałbym posiać na poplon coś co wprowadzi do gleby azot i polepszy stanowisko (uprawiam zboża w monokulturze), co najlepiej zasiać na poplon pod ozime żeby zdążyło urosnąć w 70-75 dni i wprowadzić azot do gleby, oraz co polecacie pod zboża jare?
    • Przez lazarski34
      Witam mam pytanie co najlepiej  było by posiać jako poplon dla krów do wypasu rzeby chętnie wyjadały
    • Przez Beryl
      Witam,
      mam pytanie odnośnie mojego łubinu. Otóż 20 maja zasiałem na ugorach łubin słodki biały. Wszystko było super ponieważ łubin miał dobre wschody, jest wysoki na ok.60-70 cm, jest czysty, ma po 6-9 strączków na łodydze, jest gęsty chodź był siany w dawce 115 kg/ha (widocznie bardzo dobra jakość ziarna).
      Ale mam z nim teraz problem... strączki "podzieliły się na trzy grupy": pierwsza grupa to strączki prawie dojrzałe, druga to te jeszcze zielone, zaś trzecia to te jeszcze nie do końca wykształcone.
      W związku z tym moje pytanie: czym to może być spowodowane ?
      Susza (od miesiąca nie było prawdziwego deszczu) ?
      Może to  wina tego, że zasiany był na nieużytkach ?
      Proszę o podpowiedzi  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj