Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

Panowie, planuje po pszenżycie zasiać jako poplon mieszankę łubinu i grochu(100kg+ 100kg) pod jęczmień jary. Zdąży to urosnąć do zimowej orki, czy zostawić? Planuję to zrobić jakoś w przyszłym tygodniu.

Opublikowano (edytowane)

Plan był taki : wysiew kredy przesiewanej z kornicy, agregat ścierniskowy , wysiew łubinu + peluszki rozsiewaczem do nawozu i jakaś cięższa brona.

 

Jak tak to według mnie powinno być ok.

 

 

Zaraz zaraz, a kreda to niby co jak węglan to jedno a kreda to drugie?

 

Kreda to tez węglan oczywiście ale ma inną reaktywnosc w związku z czym jest bardziej agresywna w pierwszym roku działania.

 

 

Panowie, planuje po pszenżycie zasiać jako poplon mieszankę łubinu i grochu(100kg+ 100kg) pod jęczmień jary. Zdąży to urosnąć do zimowej orki, czy zostawić? Planuję to zrobić jakoś w przyszłym tygodniu.

Łubin na poplon powinno się wysiac do 30 lipca a więc jeśli Ci się to uda to siej. Oczywiście głównym warunkiem wzrostu poplonu jest pogoda wiec jeśli bd sucho to i termin siewu nie ma aż tak dużego znaczenia bo i tak słabo urosnie. Edytowane przez knoro93
Opublikowano

Nie no rzepaku to nie wyobrażam sobie kosem. 10-15 kg.

Opublikowano

Witam,

 Z góry przepraszam, może nie ten temat ale potrzebna mi jest odpowiedz. Mianowicie czy po oprysku Lancet można zasadzic truskawki? I czy szkodzi na truskawki. Byl on stosowany na pszenicę ozimą. 

Opublikowano

Od 100 do 200 kg polifoski wystarczy.

 

Rzepak na poplon można wymieszać z kaszą jęczmienną 1:1 i spokojnie wysiać Kosem po podorywce i następnie zabronować dwa razy i będzie git:)

 

Ja mam kilka pytań. Zebrałem rzepak ozimy, po podorywce będzie dużo samosiewów - czy można je kosić i dawać dla bydła? Co wsiać w ściernisko po rzepaku, aby skosić we wrześniu dla bydła i czy samosiewy rzepaku nie zagłuszą poplonu? Czytałem że można wysiewać mieszankę zbóż jarych w ilości ok 120-150 kg/ha.

Opublikowano

Rozumiem że poplon z żyta chcesz dawać po okopowych, lub strączkowych. No bo chyba nie po zbożu. Więc tak ,to jest dobry pomysł, możesz też zrobić mieszankę z owsem.

Opublikowano

Chociażby dlatego aby ograniczyć rozwój chorób. Po zbożu ze zboża możesz jedynie owies, bo jest fitosanitarny. Ale ma małe właściwości poprawiające jakość gleby. Najlepsze poplony to mieszaniny roślin wiążących azot, o korzeniu palowym, oraz szybko zacieniających glebę. Najtrudniejsze zadanie to kwestia doboru odpowiednich proporcji w zależności od warunków pogodowych oraz wysiew jeśli nasiona różnego kalibru.

Opublikowano

owies + białkowe. peluszka, łubin, wyka. Musisz się spieszyć z wysiewem.

Opublikowano

A co powiecie aby pod burak cukrowy zasiać facelię?? Siew pewnie koło 10 sierpnia(podorywka, brona, siew poznaniakiem) a orka zimowa powiedzmy 10 listopad. Zdąży urosnąć?? Czy tą nieszczęsną gorczycę, której wolałbym uniknąć ze względu na konieczność orki sprzętem sąsiada i możliwość rozwoju kiły w rzepaku, który może być na tym polu za 2 lata.

Opublikowano

Facelia lepsza NPK na ścierń podorywka dobrze wyrównana siew poznaniakiem 10-12kg/ha. Tylko ja bym zostawił do wiosny po co orać, przed siewem buraka N i płytka uprawa uprawa.

Opublikowano

ansu to nie temat o bezorce. Ja też bym nie orał, ale koledzy raczej tradycyjną uprawę prowadzą. Z tym że zalecenia co do obornika i poplonów są takie aby przyorać podorywką, a nie głęboko na dno bruzdy. I dopiero po jakimś czasie orka głęboka

Opublikowano

skosiłem rzepak i jak juz pisałem jestem zmuszony wysiać tam "poplon" czyli rozsiać trochę jęczmienia i zgruberować powinna wyjść mieszanka z rzepakiem pytanie kiedy to zrobić bo planuje po tym siac jeszcze pszenice więc chyba nie ma się co zbytnio spieszyć aby nie wyciągneło wilgoci?

Opublikowano

Poplon do skoszenia i zebrania w bele dla krów z owsa i jęczmienia i jeszcze jakaś motylkowa. Co polecacie żeby szybko rosła i dała plon zielonej masy? Groch, wyka, facelia a może coś innego?

Opublikowano

Dobrze poplon mi powschodzi jak na ściernisko rozrzucę owies z grochem oraz wapno następnie to potraktuje podorywkowo Mandamem Kusem i przelecę wałem?
będą to stanowiska na kukurydzę oraz lucernę. 

Opublikowano

Witam, mam pytanie.

O tóż zamierzam po żniwach dać wapno na pole i czy jest sens wapno dać na ściernisko potem przy orać, a następnie dać poplon np. rzepaku, lub czegoś innego, myślałem o gorczycy ale wyczytałem że zakwasza glebe prawda ?

P.S nie wiem czy dobry dział wybrałem ale problem jest połączony więc wybrałem tu, jeśli moderator uzna co innego to proszę o przeniesienie.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Witam , posiałem żyto na poplon i mam pytanie , na wiosnę czym mam zniszczyć poplon  ?
      Od razu przeorać czy może zjeździć gruberem ? po życie będę sadził tytoń 
      Proszę o podpowiedzi  
    • Gość johny22
      Przez Gość johny22
      Poszukuje siewnika do poplonów najlepiej jak by był to nowy zestaw, preferował bym układ z rurami wysiewającymi w ilości +/- 10szt na 3m robocze. Na co ciekawego zwrócić uwagę, co możecie polecić co się sprawdza dla wysiewu drobnych i grubych nasion?
    • Przez Alexandra
      Sprzedam lubin biały słodki (do siewu lub na pasze)w ilości 1,5do2 ton. Województwo zachodniopomorskie okolice Koszalina nr 605157362
    • Przez fifi155
      Witam, mam prośbę do użytkowników portalu. Orientujecie się może gdzie na terenie woj. lubelskiego,  a najlepiej okolice Kraśnika można sprzedać łubin jak tak to proszę o jakieś info na ten temat.
    • Przez Krystian1608
      Witam serdecznie, mam siewnik Amazone D7 3 m. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak ustawić go pod wysianie łubinu żółtego. Łubinu chcę zasiać ok. 180 kg na ha. Proszę o pomoc i z góry bardzo dziękuję  
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v