Polecane posty

Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Siał ktoś z was Kukurydzę odmianę BELLEVUE chodzi mi jaka wysoka rośnie i czy na 4-5klasa da dobry plon. Chcę zasiać pierwszy raz QQ i szukam dobrej odmiany na słabe ziemie poradzicie coś ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian40000    86

u mnie jest mozaika gleby na jednym kawałku często jest od 3 do 6 klasy i cyrkon najlepiej z polskich wychodzi.

Edytowano przez damian40000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

Siał ktoś odmiane Ułan, jak się sprawuje. Według mnie Reduta nie jest zła...

ja chyba miałę tę odmianę, wyrosła ładna nawet na piachu, nie odstawała od Coxximo z RAGT i ładniejsza od saaten unio Rota ale mimo wszytsko sieje w tym roku tylko KWS i Pioneer, po analizie kiszonki nie warto zaoszczędzać te 100 zł na ha


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Jaką odmianę posiać na 4-5 klasę żeby dobrze susze zniosła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Mocno kiszonka z ułana odstawała, że z niego rezygnujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

nie za gęsto kolego to znaczy? Z tego co czytałem to powinno się około 10-15% doliczać. Bo obsada to zalecane 80 tysięcy ale w trakcie zbioru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Ja w tamtym roku siałem Silien z osewy, pioniera 39T84 i Reduta. Badania kiszonki jeszcze nie robiłem wiec wiele nie mogę powiedzieć ... Mnie się wydaje że najważniejszą sprawą w odmianach zagramanicznych jest umiejętność doboru odmiany do warunków klimatycznych i gleby....


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Witam mi proponują na słabą glebę o nieuregulowanym ph klasa 4 i 5 na kiszonkę odmianę Glejt za 150zł iednostka. Nie znam sie na kuku wiec moje pytanie czy to będzie dobra odmiana dodam że chciałbym zostawić kawałek na ziarno tak żeby ukosić ok 2 tony żeby mieć dla cieląt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Miałem ja ww tym roku, urośnie na najgorszym piachu, w niskim pH też sobie poradzi ale musi być min 4,5, jak masz niższy odczyn to raczej bym nie myślał na tym polu o kukurydzy. W plonie rewelacji nie ma, i jak dla mnie za krótki okres wegetacji, chyba że będziesz ją siał w opóźnionym terminie.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Kolejna sprawa to siła kiełkowania, większość kwalifikowanych nasion ma ponad 95%.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja sie zdecydowałem na kukurydze niemieckiej hodowli Caussade, odmiane Pravor FAO 230. Zobaczymy co urośnie. Ktoś to siał już? Droga jak diabli (zaprawiana mesurolem).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Jest 4,5 tzn masy zielonej będzie tylko ziarek mało o to ci chodziło? A jeśli ziarek mało to i słabsza kiszonka mam racje jak nie to popraw

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Miał na myśli za niskie FAO tej odmiany, jeśli nie mieszkasz w jakimś mało sprzyjającym dla qq regionie Polski, to na kiszonkę śmiało możesz siać wyższe FAO. Z tym ukoszeniem 2t ziarna daj sobie spokój bo to więcej zachodu z kombajnem, suszarnia niż efektu z tego, ziarno możesz spokojnie dokupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość marekfarmer   
Gość marekfarmer

Jaką odmianę zasiać na piaski Wczesną średnio wczesną czy średnio późną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
therider    7

Ja na piach (klasa VI) sieję co roku czeską odmianę Ceklad i jest naprawdę super .

Zawiera dużą ilość skrobi ,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1993    461

Zawsze siałem Redutę i Sana, plonowały dobrze. Znacie jakieś lepsze odmiany czy pozostać przy tych?


Moje sprzęty:
- Władimirec T 25 A2
- MTZ 82
Jeżeli pomogłem kliknij na zieloną strzałkę w rogu mojego postu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eMWu    485

Droga jak diabli (zaprawiana mesurolem).

 

A dokładnie ile jednostka kosztowała? Ile kosztowałaby bez zaprawienia mesurolem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrobak    18

Witam mi proponują na słabą glebę o nieuregulowanym ph klasa 4 i 5 na kiszonkę odmianę Glejt za 150zł iednostka. Nie znam sie na kuku wiec moje pytanie czy to będzie dobra odmiana dodam że chciałbym zostawić kawałek na ziarno tak żeby ukosić ok 2 tony żeby mieć dla cieląt

 

Jeśli polskie, to Ułan. W tym roku testowałem go na IV i świeżo wapnowanej V IV pH 4,2 odmiana O dość niskim udziale kolb (wg COBORU 49,5%) ale plon bajka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karolr2    767

Miał na myśli za niskie FAO tej odmiany, jeśli nie mieszkasz w jakimś mało sprzyjającym dla qq regionie Polski, to na kiszonkę śmiało możesz siać wyższe FAO. Z tym ukoszeniem 2t ziarna daj sobie spokój bo to więcej zachodu z kombajnem, suszarnia niż efektu z tego, ziarno możesz spokojnie dokupić.

 

 

Okolica jest normalna. Co to jest FAO? A koszt 2ton ziarna to 2 tysie a tak 500zł. Może zostawię tyle żeby ukosić 3 albo 4 tony zależy jaka urośnie. Więc nadaje sie czy nie jak nie to za jaką odmianą się rozejrzeć

 

 

Jeśli polskie, to Ułan. W tym roku testowałem go na IV i świeżo wapnowanej V IV pH 4,2 odmiana O dość niskim udziale kolb (wg COBORU 49,5%) ale plon bajka

 

Zapytam gościa czy mają taką odmianę Dzięki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6901
wczesność - czyli długość okresu wegetacyjnego – do danego regionu należy dopasować odmiany na podstawie ich klasy wczesności. Jest ona określana tzw. „liczbą FAO”, jest to liczba zawierająca się w przedziale od 100 do 1000. Im ta liczba jest mniejsza, tym odmiana jest wcześniejsza, czyli jej okres wegetacyjny jest krótszy. Dla warunków Polski zalecane są odmiany o wczesności do 300 FAO. Ostatnio podważa się obiektywizm oceny długości wegetacji odmian na podstawie klas wczesności. Proponuje się inne kryteria oceny tej cechy, np. wymagania cieplne. Krytykując ten system oceny, niektóre firmy różnicują także wczesność odmian w zależności od kierunku użytkowania – inna jest przy odmianach kiszonkowych, inna dla ziarnowych. Niezależnie jednak od tych wątpliwości chciałbym szczególnie podkreślić znaczenie wczesności przy wyborze odmiany do uprawy ! Wraz z wczesnością związana jest także plenność kukurydzy – odmiany wczesne, ze zrozumiałych względów (krótszy wzrost i rozwój), wytwarzają niższy plon. Popełnienie błędu wynikającego ze zlekceważenia tego kryterium może mieć poważne skutki – jeśli zostanie wybrana zbyt późna odmiana to nadmiernie duża wilgotność ziarna przy zbiorze spowoduje wzrost nakładów na jego suszenie lub opóźnione osiągnięcie dojrzałości technologicznej do zbioru na kiszonkę. Znacznie opóźni to zbiór (uniemożliwi prawidłowe przygotowanie pola przed zimą, a mrozy zakłócą procesy zakiszania), albo trzeba będzie zebrać kukurydzę w zbyt wczesnej fazie (uzyska się wtedy masę kiszonkową o znacznie mniejszej wartości żywieniowej). Gdy zostanie wybrana za wczesna odmiana niż jest zalecana do danych warunków, rolnik utraci część plonu, którą potencjalnie mógł uzyskać przy wyborze odmiany późniejszej i plenniejszej. Z pewnością pojawi się pytanie, skąd dowiedzieć się jakiej wczesności odmianę należałoby wysiać w danym regionie? Najprościej byłoby uzyskać takie informacje u sąsiadów już uprawiających kukurydzę lub w lokalnych Ośrodkach Doradztwa Rolniczego. Można także skorzystać z wyników doświadczeń porejestrowych prowadzonych na terenie całego kraju przez Polski Związek Producentów Kukurydzy we współpracy z COBORU. Wyniki tych badań są publikowane i udostępniane rolnikom.

http://www.kukurydza.org.pl/siew.php

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kristaps    9

mesurol około 50 zł za 50 tyś nasion.


,,Unia Europejska jest instrumentem Niemieckiej hegemonii w Europie.'' Margaret Thatcher

Nie pij za kierownicą. Stukniesz kogoś w zderzak i sobie rozlejesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

 

A dokładnie ile jednostka kosztowała? Ile kosztowałaby bez zaprawienia mesurolem?

60 kosztuje zaprawa mesurolem na jednostke 80 tys ( w dalgety mają po 80 tys a w caussade po 50tys) a jeśli chodzi o cene ziarna to jednostka 80 tys kosztuje około 380 netto. To jeszcze i tak znośnie bo jak patrzyłem Frankee wychodzi coś około 480-500zł, tylko że Frankee to FAO 280 a na moich słabszych glebach to 240 mi starczy a nawet 230.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj