Polecane posty

kobra89    71

Do hukinołów itp. odstraszaczy dzik niechetnie przyjdzie jezeli bedzie szedł pod wiatr.

Grodz pastuchem i bedzie tylko z pierwszych pare dni porwany drut, potem to juz unikat, Ja na drugi rok zastapie drut linką.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

Moim sposobem na dziki jest rzeczoznawca i adwokat. Jak Wasze koło zapłaci kilkadziesiąt tysięcy to będzie miało motywację do pracy. Mój teść który jest prezesem koła łowieckiego od jednego rolnika wykupił część ziemi i sadzi tam topinambur tworząc pasy zaporowe dla dziczyzny. Szkody łowieckie to nie jest tylko problem rolnika . Prawo można egzekwować , może to trochę potrwać ale nie ma co odpuszczać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Popieram jak wyżej.

Jak zapłacili prawdziwe odszkodowanie dwa lata temu to do tej pory po siewach całe noce pilnują i strzelają.

A stosunki są poprawne, ja zawiadamiam z wyprzedzeniem kiedy sieję, a oni stawiają ambony i dobrze pilnują. Jak straty są małe, 2-3% to po ich wyliczeniu nawet rezygnuje z odszkodowania, a jak duże to walczę o każą złotówkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Na ziarno czy kiszonkę?

Dla mnie dobra obsada. Na słabszej glebie lepiej rzadziej i mieć dobre kolby z ziarnem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81
Napisano (edytowany)

Widzę że niektórzy mają praktyke co do odszkodowań takze zapytam tutaj .Pierwszy raz moje pole zaatakowały dziki, z 1,7 ha prawie połowy nie ma. Na jakie odszkodowanie mogę liczyć ? Chodzi mi o jakieś orientacyjne sumy żeby wiedzieć czy zgadzać się czy negocjować i walczyć o swoje ?

Edytowano przez Bartek72511

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

U mnie w sąsiedniej wsi znajomy miał wsiane prawie 4 ha zniszczyły 80% uprawy, mówił że koło łowieckie wypłaciło mu UWAGA! tylko za nasiona QQ. Gdzie uprawa powtórna gdzie oprysk bo chyba by trzeba było opryskać drugi raz bo pryskał doglebowym, gdzie wynajęcie siewnika jak ktoś nie ma, to naprawę śmieszne pieniądze :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robzombie    16

To że Koło Łowieckie wypłaca Wam tyle ile uważa, to niestety Wasza wina. Z takim podejściem to rzeczywiście zostaje kącik porad jak zabezpieczyć plantację przed dzikami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarioLDZ    1

Panowie,

Proszę Was po poradę. Mam 10ha kukurydzy - jeszcze do przedwczoraj miała 3-4 liście i było ok. Ale ostatnie 2 noce i przymrozki do -2 zrobiły swoje - środek łodygi czyli ten stożek wzrostu przetrwał i jakoś tam rokuje, ale liście zżółkły i zwiędły. Teraz mam problem, bo chciałem ją pryskać powschodowo Hectorem, ale w obecnej sytuacji boję się, że oprysk całkowicie załatwi QQ. Mam też do dyspozycji jeszcze ok. 150kg na ha i po 10l ADOP Zn, Mo, i Bor.

 

Jak jej pomóc i zarazem pozbyć się zielska, bo to ziele jeszcze bardziej zielone po tych przymrozkach jest a QQ strasznie osłabła. Mam do dyspozycji to co napisąłem - mogę jeszcze conieco dokupić jeśli niezbędne, ale nie chcę już budżetu na QQ zbytnio powiększać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Na pewno nie dawaj herbicydu teraz, ona musi odbić i w miare wyglądać żeby poszedł herbicyd bo inaczej możesz jej bardzo zaszkodzić. Po chłodach głównie potrzebuje fosforu i cynku i na tych składnikach bym się skupił na twoim miejscu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid1606    0

Panowie,

Proszę Was po poradę. Mam 10ha kukurydzy - jeszcze do przedwczoraj miała 3-4 liście i było ok. Ale ostatnie 2 noce i przymrozki do -2 zrobiły swoje - środek łodygi czyli ten stożek wzrostu przetrwał i jakoś tam rokuje, ale liście zżółkły i zwiędły. Teraz mam problem, bo chciałem ją pryskać powschodowo Hectorem, ale w obecnej sytuacji boję się, że oprysk całkowicie załatwi QQ. Mam też do dyspozycji jeszcze ok. 150kg na ha i po 10l ADOP Zn, Mo, i Bor.

 

Jak jej pomóc i zarazem pozbyć się zielska, bo to ziele jeszcze bardziej zielone po tych przymrozkach jest a QQ strasznie osłabła. Mam do dyspozycji to co napisąłem - mogę jeszcze conieco dokupić jeśli niezbędne, ale nie chcę już budżetu na QQ zbytnio powiększać.

Musiał być silniejszy mróz u Ciebie jak przy -2 i w fazie 3-4 liści tak ścięło kukurydze :blink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marb80    8

U mnie też kukurydza miejscami wyglada nie ciekawie liscie padły kompletnie, a termometr kolo domu pokazywał jednego dnia - 1,5 drugiego -1,0 o godzinie 5:00

Sąsiadów co siali tego same dnia też wygląda podobnie.

Prysnąc ją jakaś odżywka jak zacznie odbijać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

U mnie dwa lata temu również dziki troche dały się we znaki nie znacznie ale ojciec kupił jakis granulat niemiecki bodajże 240 zł za 30 kg rozsypalismy na około działki i dzików więcej nie było może to zbieg okoliczności tylo. Pamietam że po rozsypaniu były ślady dzika że wyszedl z lasu na pole wszedł i się zawrócił spowrotem do lasu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer777    11

wita mam pytanko cz moge opryskać dursbanem 480 po wschodowo bo kukurydze mam na wierzchu i drutowiec sie zalągł ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fre4K    0

Witam, polecacie jakiś skuteczny sposób na ochronę kukurydzy przed zniszczeniem jej przez ptaki ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrek1975    1396

U mnie w QQ myszy grasują , wyżerają ziarno a QQ ma już 4 listki jak dziki nie zeżrą to myszy a na nie to chyba kota trzeba zanieść na pole i uwiązać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MarioLDZ    1

Panowie mam pytanie.

Planuje kupić suszarnię do kukurydzy przewoźna o pojemności ok. 15 ton (cena takiej ok. 200tys. nówka). Pytanie takie mam - jeśli ja sam uprawiam rocznie ok. 15ha kukurydzy na ziarno, a w całej mojej gminie nie ma takiego sprzętu (poza centrala nasienna, ale ona tylko na własne potrzeby dosusza ziarno) to czy taka inwestycja jest opłacalna? generalnie kuki na zairno się mało koło mnie sieje, bo wszyscy boją się "co zrobię z mokrą" (wiem, że to problem glupi, ale gmina generalnie zacofana jest - wszyscy sieja zyto, pszenice itd). Myślę, że mój zakup znacznie zwiększyłby zainteresowanie uprawą kukurydzy, bo suchą już łatwiej sprzedać lub przerobić na paszę.

 

Ile średnio kosztuje usługa suszenia 1 tonoprocenta kuki, a zarazem jakie są realne zużycia np gazu lub oleju opałowego do osuszenia własnie tego 1 tonoprocenta?. Wiem, że te dane można brać od producentów konkretnych suszarni, ale wiem też że oni to mocno koloryzuja. I jeszcze pytanie czy taką suszarnią można suszyć np trawę której koło mnie się dużo sieje, ale własnie ludzie narzekają na problematyczne i pracochłonne jej suszenie.

 

Proszę o odpowiedzi na moje pytania tu lub na priva (Wy macie duże doświadczenia w temacie i każde info byłoby dla mnie na wagę złota).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtekb333    2

Witam, kupiłem suszarnie 5 lat temu i moja historia wygląda tak. Gdy kupowałem, nie byłem pewny co do jej zakupu a jest to suszarnia 15t firmy Antti. W tym czasie siałem ok 15ha i też obawiałem się o zwrot inwestycji. Aktualnie sam posiadam ok 30ha kukurydzy. Bardzo dużo suszę na usługi chociaż koło mnie jest już z 4 suszrnie. Suszę rocznie ok 1000t, i w tym też kupuję mokrą, aby później sprzedać suchą. Co do sposobu ogrzewania, to początkowo paliłem olejem napędowym, ale koszta wychodziły ogromne. Na jedno suszenie ok 300l. Postanowiłem kupić piec miałowy (cena złomowa) przerobiłem go na powietrzny. Cena ogrzewania wychodzi o połowę mniej. Przy tym piecu osiągam lepszą temperaturę. Uzyskuje 130-140 stopni przy bardzo dużej dmuchawie. Przy palniku na olej było to 90-100 stopni. W razie pytań proszę o kontakt na priv.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer777    11

witam mam pytanie ostatnio przesiewałem jeden kawałek i teraz na tym kawałku strasznie ptaki grasują są to mewy i gołebie czy jest na to jakiś posób myśłałem nad puszkami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fre4K    0

Jedyne co odstraszy ptaki to metoda hukowa.

Tańsza metoda - obserwowanie pola i odstraszanie szkodników petardami

Droższa metoda - zakup armatki hukowej na propan-butan - koszt około 800 zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawid1606    0

Mam pytanie czy komuś z was zdarzyło się przypalić kukurydze azotem? Posiałem saletrzak tydzień temu( zabrakło mi nawozu aby dać wszystko pod korzeń) nadawali deszcze zamiat deszczu przyszły upały, kukurydza mocno dostała czy odżywka pomoże?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wielox123    2

Cześć jakie odmiany kukurydzy polecacie na V i VI klasę Ziemi i jak je nawozicie Proszę odp. :D Bo teraz zasiałem Opokę Vitrasa i Mas 28a a w ubiegłym roku Subito i Vitrasa które się sprawdziły. A wy co siejecie na takich ziemiach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Gość filmownik
      Przez Gość filmownik
      Jak długo można przechowywać kiszonkę z kukurydzy na pryźmie ?
       
    • Przez kamil18fmr
      Proszę o jakieś informacje i opinie odnośnie siewników w/w producentów. Chodzi mi szczególnie o użytkowników.
      Siewnik sprzedawane głownie w Podlaskim. Wszyscy sprzedawcy tych marek dobrze się znają.
      Cena bardzo atrakcyjna, wykonanie też nie najgorsze. Sekcje wysiewające ponoć skopiowane są z Gaspardo starszych generacji.
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj