Ferdek07

Czy talerzówką da się zastapic orkę?

Polecane posty

Tomek90    2264

Nie sieje poplonów chyba, że po kukurydzy która jest przeważnie na słabych glebach a tam z nie problem. Na ciężkich rzepak, ale on co 3 lata, nie powiem po pierwszym glina ładnie się sypie nawet ta cięższa, ale za rok juz problem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jeśli chodzi o to przyjmowanie wody. Mam na 5ha  jedno miejsce gdzie cały czas sie topię, nawet jak ściezka deptana 2x na jesienie z opryskiwaczem 1200l pełnym to jest problem na wiosnę przeskoczyć z rozsiewaczem na 3 sciezkach. Twierdzicie że jakbym zrobił to bez orkowo, teraz bedzie qq, po zbiorze, mulczer następnie gruber (ile cm)  problem znacząco się zmniejszy? 

 Mam taki dołek. U mnie w takim miejscu głębosz w poprzek pomógł przez kilka lat z rzędu, teraz możne mniej wody, ale ostatnio 2 lata nie robiłem i mam spokój

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Uprawiam głęboszem i nie mam problemów z myszami . Uprawiałem w tym roku pole pod cebule i ogórki - najpierw była lekka brona, potem pole pod cebule uprawiłem , głębosz na 25 cm i  następnie siew cebuli. Pod ogórki pole pozostało po bronie,  po potężnym deszczu w cebuli brak zastoisk wody, małe ilości tylko w koleinach od ciągnika po siewie  po godzinie ani śladu także w koleinach .  
Natomiast pod ogórki,  po samej bronie, woda stała dłużej ok. 2 -3 godziny. Z tego wniosek, że uprawa pod warzywa zbyt płytka na 4 cm, gdy spadnie ulewa,   nie zdąży przyjąc takiej dużej ilości wody jak przy uprawie głębszej. Wiadomo, że gdy woda stanie na polu to w późniejszym  czasie będą problemy .
  Z ceną na em coś nie  tak jedno zero należy skreślic 

Edytowano przez andrzej3560

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

To ciekawe, co piszecie o myszach może to wina słabych zim mało śniegu powoduje, że na przedwiośniu niema podtopień wiec myszy świetnie przeżywają i super się rozmnażają możliwe, że to nie jest wina uprawy bez orkowej u mnie jak już pisałem od kilku lat w rowach wody jak na lekarstwo, więc niema podtopień a myszy maja raj, ale i tak spróbuje z tym głęboszem, ponieważ czytałem, że soja nie lubi zbitej ziemi, więc jak na myszy głębosz nie pomoże to może dla soi się przysłuży

 

A co do poprawienia żyzności to wstawiłem tu kalkulator LIZ - bilans próchnicy wstawię go jeszcze raz

 

http://www.liz-online.de/polska/humusbilanz/humusbilanz_pl.htm

 

Zróbcie sobie symulację a zobaczycie, że obornika nie trzeba stosować żeby poprawić bilans próchnicy najlepsze są strączki, ale nie każdy je chce czy też może uprawiać, ale jasno widać, że pozostawienie słomy daje nam już na + bilans próchnicy a jeśli chcecie żeby ziemia się fajnie rozsypywała to niestety, ale tylko strączkowe wam mogą pomóc

 

Obornik zaleca się stosować pod okopowe, bo one zostawiają najmniej resztek pożniwnych, choć są dobrymi przedplonami to niestety zostawiają bardzo niekorzystny bilans próchnicy, więc tam obornik powinien być obowiązkowo, bo następne pokolenie będzie miało problem z próchnicą

 

Jak tu czytam, że się stosuje dwa lata warzywa i po nich zboże to na pewno dla zboża to super sprawa, ale dla gleby istna masakra dla bilansu próchnicy następne pokolenie nie będzie już mogło tak robić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szarywilk    90

z myszami to nie do problem bez orkowej uprawy - raczej braku zim, ja mam inny problem który kiedyś nie występował - chwasta w postaci samosiewów ziemniaka - potrafi 3 lata po zbiorach wschodzić - teoretycznie są płytko i powinien je mróz załatwić - a przezywają nawet na 3 cm - więc myszy też się dobrze mają.  A co do uprawy - głębosz nie mieszający jest ok - to nie to samo co orka obracająca ziemie - nie wrzucasz warstwy żyznej na 20 cm tylko rozbijasz podglebie a to co na wierzchu zostaje płytko wymieszane talerzówką.  Ale tak jak wcześniej mówiłem przy talerzówce głębosz jest konieczny bo strasznie ubija podglebie. - 8 lat na samych maszynach talerzowych i musieliśmy wszystko głęboszować bo zrobił się beton. teraz mamy agregat w stylu topdowna - do uprawy pod ziemniaki (wierzchnią warstwę miesza talerzami, a na 25-30 cm idą łąpy kultywatora do kruszenia) i siewnik striptilowy pod rzepak i zboża (i strączkowe) z pogłębiaczami pod rządek. a ziemniaki sadzarka allinone - z głęboszem przed broną wirnikową. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinp125    1

Koledzy a jakie maszyny byście proponowali do U-1014 żeby zacząć uprawiać pola w systemie bez orkowym.

Zaznaczam ze nie nie chce od razu kupowac drogich agregatow

 

z gory dzieki i pozdrawiam.

 

P.S. sory za brak polskich znakow padla mi czesc klawiatory :(

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

marcinp125

Niestety niema czegoś takiego jak najlepszy sprzęt a tani niekoniecznie będzie spełniał twoje potrzeby możesz jedynie wybierać pomiędzy bronami talerzowymi a gruberami każda z tych maszyn ma swoje zalety i wady

Ja miałem na początek brony talerzowe 2 ruskie (6-7m) z serii BDT7 są też 3m dobrze robią i są tanie tylko, że po nich trzeba równać glebę przed siewem, dlatego zmieniłem na kompaktową, ale jeszcze jedną ruska mam 6m w razie gdyby kompakt nie umiał sobie dać rady jak jest sucho BDT dawała sobie radę w takich warunkach jak kompaktowa się sprawdzi w czasie suszy to sprzedam BDT

 

Ja osobiście preferuję bronę talerzową kompaktową a to, dlatego że brony talerzowe mniej się zapychają (można nią wysokie poplony jechać bez zapychania w słomie też się nie zapycha) pole po takiej bronie zawsze jest równe wiec nie wymaga dodatkowego przygotowania pod siew wjeżdżam od razu siewnikiem można nią płytko uprawiać, co przydaje się przy niszczeniu zachwaszczenia (oprócz perzu) tylko, że nie są tanie, ale moim zdaniem warto zainwestować chociażby z powodu równego pola po takiej bronie nie trzeba wykonywać dodatkowych przejazdów a wiec niema dodatkowych kosztów a to jest ważne

 

Grubera nigdy nie miałem wiec się nie wypowiadam, chociaż uważam, że przy takiej samej szerokości jak talerzówka potrzebuje więcej mocy żeby dobrze robił swoją robotę do tego potrafią się zapychać i mają problem z zagłębianiem się jak jest sucho, ale tak jak pisałem nie miałem a tylko z obserwacji u sąsiadów tak je oceniam

 

Jakaś brona mulczowa by się przydała szczególnie jak zostawiasz słomę, aby równomiernie rozprowadzić słomę po całej powierzchni jak słoma będzie zalegać grubszymi warstwami to nie da rady posiać dobrze roślin, co za tym idzie wschody będą kiepskie a to może cię zniechęcić do siewu bez orki

 

No i siewnik najlepiej talerzowy ( polecam Vaderstad 3m) po bronie talerzowej kompaktowej możesz jechać bez spuszczania przedniego kultywatora lub talerzy zależy od wersji wiec twój ursus na pewno da sobie z nim radę jedynie cena może cię zniechęcić, bo nie są tanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinp125    1

pstaszek

A co byś powiedział na taki zestaw maszyn na początek przygody z uprawą bez orkową ?

 

- ciężka talerzówka

- brona wirnikowa z siewnikiem 

 

Bronę wirnikową sprzężoną z siewnikiem stosuje z powodzeniem od kilku lat i jeśli by się sprawdziła w bez orkowej to bym sobie zostawił,

chodzi o to czy na ściernie stosować tak jak Ty talerze czy jednak gruber?

 

A i jeszcze jedno, czy i co ile używasz głębosza ?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Pytanie czy zbierasz słomę i czy siewnik ma wysiew talerzowy?

 

Dlaczego pytam a no mianowicie, jeśli będziesz miał słomę to brona wirnikowa raczej będzie ja wyrzucać na wierzch a zwykły siewnik w taki mulcz nie posieje ziarna tak, aby było przykryte przez ziemię raczej będzie na słomie leżeć i nigdy nie skiełkuje

 

Może się to sprawdzać gdybyś zbierał słomę, ale ja nie polecam zbierania słomy żeby nie być na minus z bilansem próchnicy, dlatego może się to nie sprawdzić oczywiście zaleciłbym bronę mulczową moim zdaniem podstawowa rzecz jak chcemy mieć dobre wschody przy niezbieranej słomie. Co do stosowania talerzówki czy grubera to już pisałem talerzówka kompaktowa bardzo dobrze przygotowuje pole pod siew, ale tylko kompaktowa pozostałe tak jak i grubery nie zarówno, więc trzeba dodatkowo przygotować wyrównać pole

 

Głębosza jeszcze nigdy nie stosowałem dopiero mam zamiar kupić i pisałem wcześniej, dlaczego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malkolm    25

a powiedzcie mi jaki wał do kompaktowej brony najlepszy? 

packer? tani i prosty ale się zakleja

gumowy, strasznie ciężki, ale się nie klei 

a może coś otwartego?? rurowy, crosscil, daszkowy, lub sprężynowy?? 

sam już niewiem, 

talerzówka to będzie staltech 3 metrowy do maxxuma 115

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej3560    32

Może zbudowac własny agregat używając kłów od głębosza, myślę że ten kształt kłów jest dośc dobry, wchodzi lekko w glebę i stawia mały opór. Aby dobrze wzruszyc glebę na trzech metrach powinno by 7 kłów w mijane - 3 z przodu, 4 z tyłu, oraz szerokie lemiesze.

post-5049-0-22807800-1428069870_thumb.jpgpost-5049-0-37092200-1428069875_thumb.jpgpost-5049-0-91771300-1428069879_thumb.jpgpost-5049-0-99498500-1428069883_thumb.jpgpost-5049-0-56002300-1428069888_thumb.jpgpost-5049-0-72767400-1428069898_thumb.jpgpost-5049-0-15108100-1428069904_thumb.jpgpost-5049-0-36627700-1428069909_thumb.jpgpost-5049-0-63215200-1428069914_thumb.jpgpost-5049-0-82556800-1428069919_thumb.jpgpost-5049-0-82602200-1428069925_thumb.jpgpost-5049-0-32455100-1428069930_thumb.jpgpost-5049-0-76678400-1428069935_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2264

Sporo resztek, jak sprawa wygląda z chorobami podsuszkowymi?? 

Po rapsie/strączkach czy okopowych stopkowym raczej bezproblemowo powinno iść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinp125    1

Słomy nigdy nie zbierałem, zawsze koszona z szarpakiem ( sieczkarnia jak kto woli ) a pytałem dla tego o gruber bądź talerzówkę że znalazłem filmik na YT gdzie goście walą rzepak broną wirnikową z siewnikiem zaraz po gruberze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Na filmikach można zobaczyć wiele rzeczy, ale niestety rzadko widzimy efekt końcowy wiec nie przywiązywałbym do nich takiej wagi

 Słoma rzepakowa dobrze się kruszy wiec nie stanowi większego problemu oczywiście ważne jest, aby słoma była sucha wtedy łatwiej się kruszy zbożowa musi być dobrze pocięta i równo rozrzucona po całej powierzchni wtedy nie stwarza tyle problemów.

 W takiej ilości jak powyżej na zdjęciu nie stanowi problemu nawet dla siewnika lejkowego jest dobrze pocięta i dobrze rozrzucona a widać, że i sucho musiało być podczas siewu wtedy sucha słoma i ziemia łatwiej przemieszczają się miedzy lejkami i się nie zapycha

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żebyś sam sprawdził jak u ciebie będzie się to sprawdzało pamiętaj tylko, że mamy różne pola tak jak i na filmikach nie wiadomo, jaka to ziemia i w jakich warunkach wilgotnościowych przebiegała uprawa zasada jest jedna, jeśli jest sucho to słoma łatwiej przemieszcza się miedzy łapami maszyn uprawowych mokra ma tendencje do ciągnięcia się i tworzenia kup, co nie będzie sprzyjać wschodom czy dalszym uprawką, dlatego to, co piszę traktujcie, jako porady a nie bezwzględną metodę uprawy niema jednej idealnej technologii na wszystkie gleby i w różnych warunkach wilgotności gleby, dlatego nie szukajcie idealnej Maszyny, bo jej niema i nigdy nie będzie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinp125    1

pstaszek 

I za to cenie twoje wypowiedzi :)

Zawierają dużo informacji a jednocześnie zaznaczasz że nie u każdego się sprawdzą i nie upierasz się ze twoja metoda jest najlepsza.

Co do wyboru maszyny to rzeczywiście co sprawdza się np. u Ciebie nie koniecznie sprawdzi się u mnie,

więc po żniwach wygospodaruje 2ha podzielę na pół i uprawie jedno talerzami a drugi gruberem i wtedy zdecyduje co u mnie wychodzi lepiej.

 

P.S. dzięki za zmuszenie do myślenia  :P  :D

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcin124    3

Witam też zaczynam przechodzić na uprawę bez orkową troczę sprzętu sam zrobiłem za sugestią Andrzej3560. głębosz, strip tilla i jeszcze w przyszłości siewnik trochę fotek :

67816696275852196871.jpg

 

00195447365606177057.jpg

 

86239693183660460803.jpg

 

tu obornik na jesieni po qq na kiszonkę zrobione tym zestawem :

67489294505937201307.jpg

 

24043876141701448898.jpg

 

tu żyto bez orki :

14866567866549309941.jpg

 

 

40525408320331003049.jpg

 

Edytowano przez Marcin124
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Co myślicie o siewie za talerzem tak jak w Väderstad CarrierDrill maszyna dość uniwersalna do podorywki uprawy lub siewu lecz mało precyzyjna jeśli chodzi o wysiew.

Wrzucić siewnik na agregat talerzowy wał oponowy i bronka, Ewentualnie jeszcze głębosz jak Marcin124 tylko wtedy pól-zawieszany

News_2009_14.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafal122    8

A co sądzicie o uprawie bez orkowej która by wyglądała tak:

-Zbiór zboża,rzepaku czy strączkowych komajnem,słoma posiekana przez sieczkarnie zostaje na polu

-Pole leży sobie nie używane aż w końcu uprawia się je ciężką talerzówką najgłębiej jak się da i zaraz po tym siew siewnikiem typu Junkkari Maestro albo Horsch Pronto.

Oczywiście na jakiś czas przed talerzowaniem można by zniszczyć wszystkie chwasty i samosiewy herbicydami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2264

A co sądzicie o uprawie bez orkowej która by wyglądała tak:

-Zbiór zboża,rzepaku czy strączkowych komajnem,słoma posiekana przez sieczkarnie zostaje na polu

-Pole leży sobie nie używane aż w końcu uprawia się je ciężką talerzówką najgłębiej jak się da i zaraz po tym siew siewnikiem typu Junkkari Maestro albo Horsch Pronto.

Oczywiście na jakiś czas przed talerzowaniem można by zniszczyć wszystkie chwasty i samosiewy herbicydami.

 

Te nasiona (które mają być samosiewami) wrzucisz hen hen głeboko i odbija się czkawką w nastepnych latach. Przykład samosiewy żyta kilka lat. 

Najpierw podstawy prawidlowej agrotechniki, a potem kombinacja z bez orką. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pstaszek    238

Jeżeli macie zamiar uprawiać głęboka to róbcie to tak, aby nie mieszać głęboko ziemi mieszanie głębokie ziemi ma taki sam skutek jak orka wiec lepiej dalej orać niż przechodzić na bez orkową i dalej mieszać ziemie czy to za pomocą talerzówki czy nieodpowiedniego głębosza lub grubera na więcej niż 10cm to się mija z celem i zasadami bez orkowej uprawy dzisiaj zwanej konserwującej-zachowawczej

 

Pasowa uprawa ma na celu głębokie spulchnienie warstwy gleby w miejscu siewu pozostałą część ziemi zostawia się nienaruszoną to jest zasada uprawy pasowej a to, co tu powyżej jest prezentowane to raczej można nazwać głęboszowanie + uprawa mulczowa a nie uprawa pasowa

 

Rozwiązania, które tu zaprezentowali ansu i Xyloniros czy też Marcin124 są bardzo ciekawe i proste, ale to nie uprawa pasowa a raczej siewniki rzutowy do siewu w mulcz + głębosz

 

Na zdjęciach Marcina124 widać zaoraną kukurydzę a później jego zestaw pytanie czy to w ogóle ma sens orać i uprawa mulczowa po orce z głęboszem + siew, na czym tu niby oszczędzasz? To po pierwsze a po drugie i tak ziemie wywróciłeś do góry nogami, więc to nie spełnia zasad uprawy konserwującej-zachowawczej czy mógłbyś przytoczyć sens takiego działania?

 

Zasada uproszczeń uprawy bez orki ma na celu zmniejszyć koszty a nie zwiększyć wiec nie kombinujcie za bardzo, bo to się nie opłaca pamiętajcie o zasadzie „Uprawiać tyle ile to konieczne i najmniej jak to możliwe”    

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj