Skocz do zawartości
wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Skąd wziąć pieniądze na wapnowanie?

galeria
Pola
LuckyLuke12345    108

Jeżeli dasz wapno pod koniec lutego  to spokojnie możesz sypać nawóz jak będziesz siał łąkę 

A gnojowice możesz spokojnie rozlać kwiecień maj 

Pajej    50

budowlane to także tlenek.

tak tylko on jest bardzo "agresywny" i zabija całe zycie biologiczne. tlenek nawozowy podobno delikatniej obchodzi sie z bakteriami glebowymi

damianzbr    977

my przeważnie siejemy po ściernisku i potem gruberem się fajnie przemiesza. Też myślę że lepiej jak się wymiesza raz że gruberem a dwa pługiem.

Tu nie ma co myśleć tylko właśnie tak powinno się robić. Książkowo z definicji tak wynika. Ale na wszystko można brać poprawki do panujących warunków i indywidualnej sytuacji.

Wiadomość z agroFakt.pl

Huberto89    34

Obornik też zawiera Ca przecież. Jakby tak zakwaszał to by nikt go nie dawał 

Obornik może i nie zakwasza, ale gnojowica już tak.

Ansja    310

azot z gnojówki szybko sie ulatnia w atmosfere i przestaje byc dobrym nawozem,

A gnojownica ma niby wiecej procent azotu ale w duzych ilosciach moze spalic rosliny,fosforany w niej zawarte szybko sa przysfajalne przez rosliny i ich znaczna nadmierna ilosc niszczy je.

ogar118    62

Obornik może i nie zakwasza, ale gnojowica już tak.

Każdy nawóz organiczny (obornik, gnojowica, nawozy zielone)  czy też mineralny, nawet deszczówka powoduje zakwaszenie gleby. 

major_89    35
Napisano (edytowany)

Nawozy zielone owszem zakwaszają w pewnym stopniu glebę a to ze względu na zawartość w nich kwasów organicznych. Ale nie mowa tutaj o zakwaszeniu porównywalnym do siarczanu magnezu. Najczęściej nie ujmuje się tego faktu w planach nawozowym bo to bez znaczenia przy prawidłowym odczynie gleby i gospodarko nawozami wapniowymi. 

Dla jasności, nawozy zielone wpływają na zwiększenie zawartości materii organicznej w ziemi a to rekompensuje wszystkie inne uboczne efekty. Więc nie można z nich zrezygnować. 

Edytowano przez major_89

RafaKdziela    135

Obornik ,jak obornik ,bo od świniek na pewno trochę zakwasza glebę ,ale ile to jest dyskusyjna sprawa .Z tym ,że jestem pewien iż nawozy zielone nie zakwaszają gleby o ile odczyn jest oki .Nawozy  zielone- organiczne rozkładając się pod wpływem mikroorganizmów wprowadzają przecież wapń ponownie do ziemi .

ansu    73

Siarczan magnezu to sól, jest pH obojętny to jak może zakwaszać?? Deszczówka owszem.

ogar118    62
Napisano (edytowany)

ogar118 nawozy zielone zakwaszają glebę ??? to jakieś nie porozumienie ??? za wyjątkiem gorczycy .

Obornik ma Ph > 8 to jak może zakwasić glebę?

Obornik ,jak obornik ,bo od świniek na pewno trochę zakwasza glebę ,ale ile to jest dyskusyjna sprawa .Z tym ,że jestem pewien iż nawozy zielone nie zakwaszają gleby o ile odczyn jest oki .Nawozy  zielone- organiczne rozkładając się pod wpływem mikroorganizmów wprowadzają przecież wapń ponownie do ziemi .

Panowie każda materia organiczna jest zbudowana z węgla (celuloza, lignina) jeżeli wprowadzimy ją do gleby to pod wpływem mikroorganizmów będzie rozkładana między innymi do COktóry po połączeniu z wodą przekształca się w kwas węglowy. Dodatkowo w oborniku znajdziemy azot w formach organicznych oraz amonowej a te związki w procesie nitryfikacji uwalniają do gleby H+czyli głównego sprawcę zakwaszenia. Nie twierdzę że po tych zabiegach pH spada o 1 punkt, ale stwierdzenie, że nawozy organiczne nie powodują spadku pH jest błędne.  

Edytowano przez ogar118

RafaKdziela    135
ogar118 kolego z punktu chemicznego jest oki ,ale nie masz do końca racji .Rozmawiałem z wieloletnim praktykiem ,który między innymi zajmuje się gospodarstwem ekologicznym i stosowaniem emów .Szeroko rozmawialiśmy o nawozach zielonych i oborniku .Powiedział ,że kwasy organiczne o których wspominasz nie mają wpływu na ph .To ,co gość jest w błędzie ?

Raptus902    30

A dlaczego gdy obornik leży na pryźmie to tam jest najlepsze zboże ? Gdyby tak mocno zakwaszał to by nic tam nie urosło a różnica bardzo duża w stosunku do pozostałej części pola

Ansja    310

proces oddychania mikroorganizmow i korzeni niektorych roslin i rozklad roznych innych organizmow powstajacy CO2 tworzy z woda kwas weglowy H2CO3,ktory jest zzrodlem zakwaszajacym glebe.Dawka obornika nie powinna przekraczac 60t/h  nawozenie nim jednej i tej samej dziakli np. co roku tez zakwasi glebe,wiec nalezy choc raz na 2lata zastosowac wapno magnezowe,krede lub weglanowe .

shrek    1

ogar118 nawozy zielone zakwaszają glebę ??? to jakieś nie porozumienie ??? za wyjątkiem gorczycy .

poważnie z tą gorczycą że w poplonie zakwasza glebę po przyoraniu  ?? :( pierwsze słyszę, raczej gdzieś mi sie obiło o uszy że gorczyca nie lubi zakwaszonych stanowisk, ale jeśli faktycznie jest że zakwasza to raczej muszę pomyśleć nad innymi rodzajami poplonów. ewentualnie tak jak ktoś wspomniał jest to znikomy stopień.

Ansja    310
Napisano (edytowany)

Wlasnie,ze gorczyca nadaje sie na kazdy rodzaj gleby,Powoduje zageszczenie gleby i zapobiega erozji.hamuje wzrost chwastow i dostarcza azot oraz inne skladniki mineralne,

Edytowano przez Ansja

ogar118    62

ogar118 kolego z punktu chemicznego jest oki ,ale nie masz do końca racji .Rozmawiałem z wieloletnim praktykiem ,który między innymi zajmuje się gospodarstwem ekologicznym i stosowaniem emów .Szeroko rozmawialiśmy o nawozach zielonych i oborniku .Powiedział ,że kwasy organiczne o których wspominasz nie mają wpływu na ph .To ,co gość jest w błędzie ?

Tematu emów nie będę poruszał bo jest jakaś żenada co oni obiecują. Może chodziło mu o kwasy huminowe, fulwowe itp a nie o kwas węglowy. Nie wiem co to za specjalista ale to co napisałem we wcześniejszym wpisem jest podstawą chemii rolnej.

A dlaczego gdy obornik leży na pryźmie to tam jest najlepsze zboże ? Gdyby tak mocno zakwaszał to by nic tam nie urosło a różnica bardzo duża w stosunku do pozostałej części pola

Jak już wcześniej napisałem nie twierdzę że obornik powoduje spadek pH o 1 punkt tylko nie jest obojętny dla procesu zakwaszania, czytaj ze zrozumieniem. U mnie po pryzmie obornika akurat nic nie rośnie ale to pewnie dlatego że mam obornik drobiowy. A pięknych roślin po miejscu składowania doszukiwał bym się raczej w mnogości składników a nie doskonałym pH.

proces oddychania mikroorganizmow i korzeni niektorych roslin i rozklad roznych innych organizmow powstajacy CO2 tworzy z woda kwas weglowy H2CO3,ktory jest zzrodlem zakwaszajacym glebe.Dawka obornika nie powinna przekraczac 60t/h  nawozenie nim jednej i tej samej dziakli np. co roku tez zakwasi glebe,wiec nalezy choc raz na 2lata zastosowac wapno magnezowe,krede lub weglanowe .

60 ton co to za nowa nowość? Jak już to mówimy o 170 kg/N czyli zazwyczaj 30 ton obornika ha. 

Co do poplonów do gorczyca z roślin nie zbożowych jest najgorszym poplonem.

Jesteś pewna że gorczyca powoduję zagęszczenie gleby? I że to zjawisko jest tak pożądane? 

Ansja    310

Blad pisania mialo byc 6ton ze nie powinno przekraczac.
A wlasciwosci jakie ma gorczyca to poczytaj dokladniej jaki ma sklad i na co wplywa korzystnie.

mraukot    23

Gorczyca wykształcając korzeń palowy, raczej wpływa na rozluźnienie gleby. chyba.

Pajej    50

ja na popolony siałem facelie, ale w tym roku jak sie uda bedzie facelia + słonecznik i moze jeszcze gryka. jakby co to mam jeszcze facelie na sprzedarz

ogar118    62

Blad pisania mialo byc 6ton ze nie powinno przekraczac.

A wlasciwosci jakie ma gorczyca to poczytaj dokladniej jaki ma sklad i na co wplywa korzystnie.

Ja wiem ale nie jestem pewien czy ty wiesz. Gorczyca jako roślina z rodziny krzyżowych posiada palowy system korzeniowy który powoduje rozluźnienie gleby a nie zagęszczenie. Zagęszczenie zawsze jest nie korzystne. 

Możesz rozwinąć temat dlaczego dawka obornika nie powinna przekraczać 6 t/ha?

LuckyLuke12345    108

Max 6 t/ha  obornika  :lol: zero efektów z tego by nie było i kto by tak chciał latać na pusto po polu :P  

RafaKdziela    135
LuckyLuke12345 kolego trafiłeś w dyszkę .Ja latam z obornikiem i najczęściej jest to najwyższa dawka obornika na hektar .Teraz bawię się w emy ,ale to tylko tak dla własnych doświadczeń .

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się