tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

melon10641    1218

Jest chyba taka zasada, jak się rozwija bardziej korzeń to część nadziemna mniej, jak korzeń rozwija się wolniej (czyli ma składniki pokarmowe pod nosem) to część nadziemna pięknie się rozwija. Tylko wydaje mi się, że ta pierwsza opcja jest lepsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

Zawsze można rozsiać nawóz potem zrobić kultywatorem lub talerzówką i orka przynajmniej ja tak robię, a nawet jak orzesz to przecież cały nawóz nie idzię na sam spód.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    156

Dokładnie jak przedmówca mówi. Fosfor się nie przemieszcza im głębiej tym lepiej. U mnie spadku plonu nie ma więc jest mi wygodniej siać po ścieżkach, szybciej idzie i ten fosfor jest głębiej. Minusów nie zauważyłem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579
4 godziny temu, Tomek90 napisał:

TOMEK wiedzę posiadasz niby nie małą, a taką pierdołę gadasz. Pomyśl, przez to że masz głębiej nawóz nie rozleniwiasz korzenia który penetruje głębsze warstwy. Zalet poźniejszych chyba nie muszę pisać? 

Tu masz racje  że rozleniwiasz rzepak. Ale przy suchym roku lepiej jest płyciej a przy mokrym odwrotnie. Niestety nigdy nie wiemy jaka jesień będzie, w tamtym roku u mnie było sucho  po siewie i miałem duży problem z rzepakiem i nic mi nie pomagało, dopiero deszcz w końcem września pomógł.

Drugi problem miałem że za głupie 50 zł oszczędności na 1 ha opryskałem rzepak po siewie, a przez 10 lat tego nie robiłem, tak rzepak wstrzymało ze tragedia, potem władowałem  w niego 300 zł/ha żeby jakoś wyglądał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194
27 minut temu, tomek73 napisał:

Tu masz racje  że rozleniwiasz rzepak. Ale przy suchym roku lepiej jest płyciej a przy mokrym odwrotnie. Niestety nigdy nie wiemy jaka jesień będzie, w tamtym roku u mnie było sucho  po siewie i miałem duży problem z rzepakiem i nic mi nie pomagało, dopiero deszcz w końcem września pomógł.

Drugi problem miałem że za głupie 50 zł oszczędności na 1 ha opryskałem rzepak po siewie, a przez 10 lat tego nie robiłem, tak rzepak wstrzymało ze tragedia, potem władowałem  w niego 300 zł/ha żeby jakoś wyglądał.

W jakiej fazie zazwyczaj pryskasz rzepak jesienią ? I co dajesz na chwasty? Też sobie doglebowka w zeszłym roku przywalilem rzepak i w tym roku spróbuję powschodowo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26
1 minutę temu, lonoh napisał:

W jakiej fazie zazwyczaj pryskasz rzepak jesienią ? I co dajesz na chwasty? Też sobie doglebowka w zeszłym roku przywalilem rzepak i w tym roku spróbuję powschodowo

Dołączam się do pytania, jakie środki polecacie na zabieg powschodowy na chwasty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jk33    3

U mnie na jednym był metazanex + comand a na innym metazanex + nawigator ten pierwszy przed wschodowo a drugi już po wschodach, tu gdzie był nawigator było czysto i zdecydowanie ładniejszy rzepak ten po comandzie bardzo wyhamowal i przepuścił samosiewy pszenicy i pszenżyta, W tym roku wszystko robię po wschodach.

Pytanie jaka ilosc polifoski podać pod korzeń aby było dobrze klasa ziemi 4-5 

Edytowano przez jk33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Metazanex + Navigator zwalczyl samosiewy zboż, a Metazanex + Command przepuścił? W obu przypadkach według etykiet samosiewy powinny jakoś przeżyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579
14 godzin temu, lonoh napisał:

W jakiej fazie zazwyczaj pryskasz rzepak jesienią ? I co dajesz na chwasty? Też sobie doglebowka w zeszłym roku przywalilem rzepak i w tym roku spróbuję powschodowo

Metazachlor 1,3 do 1,5 l/ha i nawigator 0,2-0,23 l/ha, kiedyś galera 0,25. do tego jakaś targa 0,5  lub odpowiednik  0,3/ha przeważnie koniec września, poczatek października.

Jak dużo samosiewów mam to targa  jak rzepak ma 2 liście w dawce 0,2l/ha.

Na samych wschodach jest tydzień różnicy, rzepak nie stoi jest geściejszy i zapierdziela jak ma być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ist    39
Czyli lepiej opryskać powschodowo? Będę miał w tym roku debiut w rzepaku i chciał bym zrobić to jak najlepiej się da :p Areał nie jest duży (6ha) + robie to hobbistycznie, wiec różnica kosztów między posiewnie vs powschodowo nie ma znaczenia. Właśnie przygotowuję się do herbicydu i czytam mnóstwo podzielonych opinii. Co polecacie (najlepiej z wlasnego doświadczenia) do odchwaszczenia rzepaku? Priorytetem jest jak najmniejsza redukcja plonu spowodowana herbicydem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194
3 godziny temu, tomek73 napisał:

Metazachlor 1,3 do 1,5 l/ha i nawigator 0,2-0,23 l/ha, kiedyś galera 0,25. do tego jakaś targa 0,5  lub odpowiednik  0,3/ha przeważnie koniec września, poczatek października.

Jak dużo samosiewów mam to targa  jak rzepak ma 2 liście w dawce 0,2l/ha.

Na samych wschodach jest tydzień różnicy, rzepak nie stoi jest geściejszy i zapierdziela jak ma być.

Przy tych dawkach przytulie położy?Jak u ciebie z presją przytuli ?

Edytowano przez lonoh

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Czyli można dojść do wniosku, że na słabszych stanowiskach NPK'a lepiej wysiać na orane, a na lepszych wysiać i przyorać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maniek101    144

znacie jakąś metodę jak sprawdzić bez miernika czy rzepak ma poniżej 10% bo wysypałem trochę na płytę takiego co miał 13% i chciałbym jakoś określić czy coś podsechł 

Edytowano przez Maniek101

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579
8 godzin temu, lonoh napisał:

Przy tych dawkach przytulie położy?Jak u ciebie z presją przytuli ?

Nigdy nie miałem problemu z przytulą, ale bardzo ciężkich ziem nie mam, raczj średnie.

Jak ściśnierz mocniej w ręce rzepak i nie będzie leciał to mokry, jak leci to suchy.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lonoh    194
4 minuty temu, tomek73 napisał:

Nigdy nie miałem problemu z przytulą, ale bardzo ciężkich ziem nie mam, raczj średnie.

Jak ściśnierz mocniej w ręce rzepak i nie będzie leciał to mokry, jak leci to suchy.

Ok dzięki ,ja mam czarnoziemy 2 klasa to może navigatora podkrece do 0,3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk7530    4
A gdybym chciał rozsypac wapno granulowane pod rzepak to nie pogryzie się z NPK? bo czasu w zasadzie jest nie wiele, pewnie za jakieś 2 tygodnie będą rozsypywane nawozy a potem orka siewna wiec czy to nie za krótki okres czasu? a może lepiej zastosować wapno pogłównie? jeśli tak to kiedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26

Witam, nie ma ktoś odsprzedać nasion jakiegoś mieszańca na słabsze gleby na działkę 1,5 ha? Południe Wlkp. ( Może być z dolnośląskie, łódzkiego i opolskiego przy granicy z Wlkp.) Mam taką działaczkę do obsiania a większość odmian sprzedawana w jednostkach na 3 ha...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51

Kupisz spokojnie paczkę na 1.5ha nie jest tego dużo ale są ogólno dostępne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26
1 godzinę temu, Artis napisał:

Kupisz spokojnie paczkę na 1.5ha nie jest tego dużo ale są ogólno dostępne 

W okolicy mogę kupić ale jedynie w starej zaprawie, bo powiedzieli mi że tylko jednostki na 3 ha będą zaprawione tymi neonikoty... coś tam :-P także podnoszę pytanie na odsprzedaż ilości na 1,5 ha mieszańca na słabsze stanowiska, południe Wlkp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ASZv3    829

To tylko gratisowe j.s. jak już ;)


Zwykle mam tu pełną skrzynkę - kontakt przez Facebook/Messenger/armand888@wp.pl Zapraszam na mojego Instagrama i Facebooka - MAZURSKI GOSPODARZ :) Na tematy handlowe odpowiadam na Agrofoto z konta firmowego e-sklepu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26
Dnia 2.08.2018 o 13:00, tomek73 napisał:

Metazachlor 1,3 do 1,5 l/ha i nawigator 0,2-0,23 l/ha, kiedyś galera 0,25. do tego jakaś targa 0,5  lub odpowiednik  0,3/ha przeważnie koniec września, poczatek października.

Jak dużo samosiewów mam to targa  jak rzepak ma 2 liście w dawce 0,2l/ha.

Na samych wschodach jest tydzień różnicy, rzepak nie stoi jest geściejszy i zapierdziela jak ma być.

Po takim zabiegu nalistnym nie ma problemów z zachwaszczeniem wtórnym na wiosnę?

Edytowano przez derek2223

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1539

ja pewnie bede jechał 1,5l + 0,3l metazachlor + navigator

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
derek2223    26
5 minut temu, XTRO napisał:

ja pewnie bede jechał 1,5l + 0,3l metazachlor + navigator

Po zabiegach nalistnych nie występuje później zachwaszczenie wtórne? Wytrzyma do żniw?

Edytowano przez derek2223

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj