tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
marcinus    2

To co zostawiłem samosiejka na prube kawałek ma obecnie 10-30 szt na m 8-12 lisci dobrze rozwinięty  to lepiej wygląda jak ten siany w terminie w popiół... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Mam podobny dylemat jak biały. Jeszze tydzień temu rzepak miał iść do kasacji. Wczoraj pochodziłem więcej po polu sporo wymarzło część roślin wychodzi z ziemi w części stożek już jest zgnity ale miejscami są rośliny że twardo siedzą w glebie i z nich jeszcze coś powinno być. Obsada nie powala miejscami puste place miejscami 10 roślin miejscami 5. Nie wiem teraz co robić pszenica już 2 lata była na tym polu waham się nad przesianiem rzepaku ozimego jarym. Z drugiej strony jarego wziązłbym 2 tony to i ozimego 2 wezme. Poczekam jeszcze troche z podjęciem decyzji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek1977    1308

W 2012 roku zostawiłem Monolita,obsada była 6-10roślin ma metr,wydawało się że nic z tego nie będzie,a jednak dał 2 tony po 2000zł został sprzedany.Poczekaj jeszcze 2 tygodnie i w tedy zobaczysz ,czy coś wypuszcza,czy całkowicie zgniło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

Mam podobny dylemat jak biały. Jeszze tydzień temu rzepak miał iść do kasacji. Wczoraj pochodziłem więcej po polu sporo wymarzło część roślin wychodzi z ziemi w części stożek już jest zgnity ale miejscami są rośliny że twardo siedzą w glebie i z nich jeszcze coś powinno być. Obsada nie powala miejscami puste place miejscami 10 roślin miejscami 5. Nie wiem teraz co robić pszenica już 2 lata była na tym polu waham się nad przesianiem rzepaku ozimego jarym. Z drugiej strony jarego wziązłbym 2 tony to i ozimego 2 wezme. Poczekam jeszcze troche z podjęciem decyzji.

 

U mnie też część zgnita, rośliny łatwo wychodzą z ziemie, a korzeń jest zgnity :-(.

Mam nadzieję, że najbliższy tydzień będzie ciepły i za tydzień da radę ocenić czy przetrwa czy trzeba przesiać.

 

Orientuje się ktoś czy Butisan który dałem a jesień na rzepak może mieć jakiś negatywny wpływa na ewentualnie posiany jęczmień?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

co do rzepaku jarego to lepiej jest raczej zostawić najgorszy ozimy jak przesiewać jarym. dla jarego musi rok podpasować aby wydał dobry plon. sam mam dylemat co robić , 2,5ha mam Alvaro niby super zimotrwałość ma mieć , ale jakiś dziwny sporo roślin wypadnie , może to przez to , że po siewie wałowany i na drugi dzień zlewa , zabetonowało wierzchnią warstwę i ten rzepak rósł jak na skazanie niby ma 6-7liści. Za to Florida ma przeciętne zimowanie , a wypadów bardzo mało do tego ruszyła pełną parą tylko ma 9-10 liści. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrolublin    29

No panowie powiem tak zależy ile kto ma ha tego rzepaku.Można liczyć i kalkulować ale jeśli ktoś ma te 3 ha włożył już mnóstwo kasy to na pewno nie zdecyduje się na zaoranie pola.

Edytowano przez agrolublin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LUBandrzej    2

Witam

Wiecie może co by było dobre na rzepak żeby w nim dobrze chwasty przyhamować na jesieni było robione navigatorem teraz też da radę ??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

MAM podobny problem jak co niektórzy zostawic czy  likwidowac. ok 3h jest  idealny a kolejne 3 h przestrzelony troche juz  wypadło, wychodzi z ziemi lekko korzenie  zgnite niekształtne częśc jest tzw "żywe trupy" jak ktos  to wyzej nazwał ze korzen zgnity ale  góra  jeszce  zielona i sie  trzyma moze cos  puści  no i są też rosliny całe ładnie  zakorzenione. wiec czas  i pogoda  pokarze.w sobote rozsiałem kizeryt po 150 na h.

a pierwsza dawke azotu (350kg/h) rozdzieliłem na pół i też w sobote poszło 160na h aby zobaczyc  ile przeżyje reszta ok 1 marca jak juz bedzie  wiadomo czy zostanie  cały czy  jednak pół do przesiania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slay6    16

dawki jakie podałeś to dotyczą się nawozu w kg a nie w czystym składniku

 

no tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MrSlomek    6

kizeryty są dobre ale nie najlepsze. Najbardziej rzepak teraz potrzebuje azotu ale w czystym składniku , którego powinno się dać na start aby roślina (rzepak ) miała go do syta 120kg na ha czyli w moim przypadku gdy sieję saletrosan w którym jest 26 % azotu powinno się dać 450 kg na ha aby uzyskać tyle azotu w czystym składniku , gdy nie dasz teraz dużo azotu roślina pociągnie nawóz w pęd i nie rozgałęzi się i nie rozwinie pędów bocznych co rokuje niskie plony , nie klepe wam teori to doświadczenie nie tylko moje bo zaczynam z rzepakami ale kolegów którzy na tym zęby zjedli , Pozdrawiam ! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

plantację słabo rokujące nie  potrzebują teraz aż tyle azotu na start.Moim zdaniem dawki powinny być podzielone ponieważ może być konieczność przesiania rośliną jarą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248

jeśli chodzi o rzepak jary to ogólnie rośliny jare plonują dobrze średnio co 10 lat, być może że ten rok korzystny dla upraw jarych był sezonem 2013/2014. W rzepaku jarym jak w każdych uprawach jarych czynnikiem najważniejszym jest ilość i rozkład opadów oraz nasilenie i występowanie chorób i szkodników to od nich uzależniony jest w głównej mierze poziom plonowania.

 

zastanawiam się czy w tym tygodniu jeśli będzie możliwość nie podać 250-300kg saletrzaku, możliwość podania już była tylko były obawy co do przebiegu pogody, nie wiadomo co robić czy zasilac czy czekać (chyba aż rozpocznie wykształcać pąki kwiatowe)


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    209

u nas na podkarpaciu ciągle pada i nie ma nawet widoków na pierwszą dawkę, przeważnie to i tak się sieje końcem marca u nas, bo wcześniej pogoda nie pozwala. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
m_i_c_h_a_l    3

No panowie powiem tak zależy ile kto ma ha tego rzepaku.Można liczyć i kalkulować ale jeśli ktoś ma te 3 ha włożył już mnóstwo kasy to na pewno nie zdecyduje się na zaoranie pola.

 

Ja mam 9 ha, dzisiaj obszedlem dokladnie cale pole i dokladnie sprawdzalem stan przezimowania.

Niestety okolo 6 ha wedlug mnie nas dzisiaj jest do zaorania, ta czesc pola od poczatku po zasiewie byla gorsza, pozniej wschodzila itp.

Na tych 6 ha zrobily sie puste place, a wiekszosc rzepaku wychodzi bardzo latwo i albo ma 1 cm korzen zgnity albo wogole nie ma korzenia.

 

Po prostu masakra ile kasy poszlo na marne.

Mam nadzieje ze z pozostalych 3 ha cos wyjdzie bo tam o wiele ladniejszy rzepak chociaz tez sa zgnite korzenie ale na razie jest jeszcze duzo takiego co dobrze trzyma sie gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojteslaw    1

U mnie poszło 100 kg Korn- kali 100 kg Kizerytu ok 2 tyg temu i saletra ok 330 kg  zeszły tydzień. Oziminy w rejonie wszystkie oki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thug    236

no u nas był śnieg powiat Wrocław ,Oleśnica ościenne


Thug

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalmeer    483

U mnie już wysiana sól 100 kg na ha , saletrosan 250 kg na ha i saletrzak 150 lg na ha , rzepak uszył mnie ma co czekać


Ziemia to skarb , który trzeba pielęgnować i chronić .!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Zobaczymy co pokaże czas z rzepakiem ale teraz kwestia jechać z siarczanem magnezu czy odpuścić. Jechać z azotem czy czekać. Azot jak azot ale najbardziej mnie zastanawia co robić z siarczanem magnezu. Przydałoby się go wysiać wcześniej najlepiej teraz jeżeli miałby zostać ten rzepak a takiej pewności nie ma. Jak bede musiał przesiewać to będę siał coś za około miesiąc więc po co żeby ten siarczan magnezu leżał rosiany raz że część nawozu pobierze rzepak który jakis tam został a druga część będzie wymywana. Jak to właśnie jest z wymywalnością siarki i magnezu? Bardzo podatne są te pierwiastki na wymywanie? Gleba to III-IV klasa nie najgorsza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20CBR12    209

No ja uleglem sugestiom moich wielkoobszarowych sąsiadów którzy już rozsiali N no i też poszedłem w ich slady dwa tyg temu poszlo 150kg soli a teraz 350 saletrosanu miało być 400 ale okazuje się że jeszcze nie panuje dobrze nad nowym rozsiewaczem he he za tydzień poprawka pewnie z resztą saletrosanu a potem czekać co pogoda przyniesie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33

nowe przyrosty korzeni włośnikowych się ukazują , początek marca zapowiadają śniegowy. Kluczowa będzie decyzja jechac z azotem czy przeczekać ten tydzien marcowy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj