Skocz do zawartości
tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

Jacooo    0

Wszystko pięknie i super z NPK :) a jak ,kiedy i ile dostarczacie Mg S i mikroelementy? Magnez wiem że najlepiej dostarczyć z wapnowaniem(dolomit) albo na jesień Kizeryt, a jak dostarczyć siarke wraz z pierwsza dawką N np. w siarczanie amonu 300kg? Czy może być póżniej w 2 lub 3 dawce N? Zwłaszcza że piszecie o plonach ponad 4t/ha.

Wiadomość z agroFakt.pl

Adrenalina    10

Kolego sens jest siać własne co roku siałem swoje w zeszłym roku 1 raz kupiłem nasiona i poszło na nie 16 tys przy tej cenie rzepaku to prawie 16 ton musze oddac na nasiona . A różnicy brak miedzy swoimi a kupionymi nasionami (1 ha zasiany swoimi nasionami dla porównania) . Wiec wole te 16 tys na dobre opryski przeznaczyć i nawóz. Dobrze oczyscic zaprawić i siac . Pozdrawiam

kissmy...    57

w rzepaku nie sposób dostrzec, iż rośliny zgubiły jakąś cechę - z liniowymi można w ten sposób postępować, ale z mieszańcami bym nie ryzykował, miałem już pszenice (BII i CI), które wyglądały jak 3 różne odmiany, jednak należy również zauważyć, iż w przypadku rzepaku nawet hybrydy wysiane z własnych nasion wykazują wybujałość w zakresie plonu, więc dopóki nikt nie bada innych parametrów można śmiało ryzykować

dammat    0

ja siałem swoje i liniuwke z cn i nawet swoje lepiej sypały a nawet dobrze tego na trawe nie opryskałem

Tomek90    191

Kolego sens jest siać własne co roku siałem swoje w zeszłym roku 1 raz kupiłem nasiona i poszło na nie 16 tys przy tej cenie rzepaku to prawie 16 ton musze oddac na nasiona . A różnicy brak miedzy swoimi a kupionymi nasionami (1 ha zasiany swoimi nasionami dla porównania) . Wiec wole te 16 tys na dobre opryski przeznaczyć i nawóz. Dobrze oczyscic zaprawić i siac . Pozdrawiam

Czym zaprawiałeś własny rzepak?

Adrenalina    10

zaprawe biore od mojego przedstawiciela nie wiem jaka mi w tym roku da:) ale nigdy na swoje nasiona nie narzekałem fakt nie wsochodza tak szybko jak kupne ale po jakims czasie sie wyrównuje.Pozdrawiam koledzy:)

RAPSCASE    1

Rok temu odmiany które kupiłem były zaprawione cruiserem. W sumie złego słowa powiedzieć nie mogę bo szkodników jesienią nie zaobserwowałem. Jak zaprawiacie własny materiał siewny to warto również dodać nawóz donasienny. Ja sieje tylko odmiany hybrydowe, z tego co się orientuje to kolejny wysiew takiej odmiany jest zakazany.

milanreal1    290

Cruiser ma 3 substancje aktywne z czego jedna to insektycyd z grupy neonikotynoidów, jak ktoś chce stosować to radze się śpieszyć bo we Francji już zakazali stosowania tej zaprawy. Gratulacje dla UE, jestem ciekaw co robią pszczoły na wschodzącym rzepaku :D Jeszcze trochę to chyba dojdzie do tego że będziemy zatrudniać chińczyków żeby zbierali nam insekty na polach do butelek (podobnie jak kiedyś ze stonką).

majes    4

Jaka odmiane polecacie na glebę lekką 3b?

pomozcie z odmiana Panowie

kissmy...    57

jakie województwo? 3b to u mnie akurat jedna z lepszych klas, na słabszych dobrze w kuj-pom wychodzi rohan, na 3b postawiłbym na visby lub nawet record, w tygodniu okaże się jak te 2 ostatnie wyszły u mnie właśnie na 3b

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

z populacyjnych to californium

tespis17    21

miałem w tym roku Rohana.

Fajnie odmiana, nie za wysoka, nie położyła mi się grube nasiona, wczesna odmiana. Plon około 4 ton, moim zdaniem więcej można było namłócić gdyby nie dosuszanie. Sieję znów Rohana i jeszcze jedną ale nie wiem jeszcze jaką.

Arek    113

Pierwszy raz uprawiałem rzepak (odmiana Monolit), dziś sprzedany, plon 4,175t/ha. Nie był desykowany i od dołu łodygi bardzo zielone.

milanreal1    290

pomozcie z odmiana Panowie

Nie napisałeś jakie województwo i czy hybryda czy populacja. Ostatnio czytałem rekomendacje odmian na region i praktycznie na obszarze całej polski zalecano visby i technic. Tyle że visby jednak woli lepsze gleby, a technik jest zalecany na słabsze gleby. Jedną z lepiej plonujących odmian wg COBORU jest też Kolumb który też jest zalecany na słabsze gleby.

Swoja drogą jak ktoś mówi że ma 3b i to jest słaba to się co najmniej dziwie. Ja o takiej glebie mogę pomarzyć, a ogólnie nie brakuje takich którzy sieją rzepak nawet na V klasie.

metiu20    13

my sialiśmy rzepak właśnie Visby na przeplataninie klas od 3 do 5, w sumie 4 ha a plon 4,2t/ha więc nie jest źle.

emo87    5

jaką odmianę polecacie na ziemię głównie IVa i IVb i niestety gleba mało zasobna w składniki

majes    4

Nie napisałeś jakie województwo i czy hybryda czy populacja. Ostatnio czytałem rekomendacje odmian na region i praktycznie na obszarze całej polski zalecano visby i technic. Tyle że visby jednak woli lepsze gleby, a technik jest zalecany na słabsze gleby. Jedną z lepiej plonujących odmian wg COBORU jest też Kolumb który też jest zalecany na słabsze gleby.

Swoja drogą jak ktoś mówi że ma 3b i to jest słaba to się co najmniej dziwie. Ja o takiej glebie mogę pomarzyć, a ogólnie nie brakuje takich którzy sieją rzepak nawet na V klasie.

Północna część mazowieckiego. Raczej populacja, tak jak mówiłem będe siał pierwszy raz to z populacją chyba mniej problemów i na nauke lepsza?

Adrenalina    10

Ja sieje rzepak na 4a i b i nawet 5 i to sa jak na naszym rejonie bardzo dobre ziemie":) średnie plony 4-4,5 rzepaku Pozdrawiam

majes    4

Ja sieje rzepak na 4a i b i nawet 5 i to sa jak na naszym rejonie bardzo dobre ziemie" :) średnie plony 4-4,5 rzepaku Pozdrawiam

A jakie odmiany?

Witam mam pytanie czy stosował z was ktoś nawóz pod korzeń agrafoska 20 30 ???? Dobry to nawóz jakie inne polecacie ?

Z góry dzięki za odpowiedź

milanreal1    290

jaką odmianę polecacie na ziemię głównie IVa i IVb i niestety gleba mało zasobna w składniki

Raczej nie ma odmiany która będzie tolerowała słabą zasobność przy małym nawożeniu. Zresztą rzepak urośnie nawet na słabszej glebie pod warunkiem że jest w wysokiej kulturze. Możesz siać ale dać wysokie ilości nawozów. Rzepak bardzo lubi pola gdzie zasobność w PK i Mg jest minimum średnia.

Północna część mazowieckiego. Raczej populacja, tak jak mówiłem będe siał pierwszy raz to z populacją chyba mniej problemów i na nauke lepsza?

Czy ja wiem czy mniej problemów... Ale na pewno hybryda nie wybacza błędów. Nie orientuje się w odmianach populacyjnych, jutro popatrzę na wyniki COBORU i opisy danych odmian. Dzis za bardzo już czasu nie mam.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się