MichalP

Buraki cukrowe kilka pytań

Polecane posty

iron    1037
ci co sieja u mnie to zawsze mówili że buraki to dobry przedplon i coś w tym jest bo jary jęczmień 8-9 ton daje zależnie od pola i roku.pszenicę siejateraz tylko po buraku gdy są odpowiednie warunki no i dziki lubią przeorac pole po burakach jesienią jeszcze. Co do ugniatania to najwięcej szkód robi ciągnik z przyczepą i dlatego według mnie powinni zakładać bliźniaki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Dlatego nie orzę po buraku i dziki nie ryją. Kopię sam i sypię wyłącznie na uwrociach, a nawt na drodze. Miałem udział buraka 30% pomimo międzyplonów gleba o wiele bardziej zmęczona 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207

Z buraka zawsze kasa zostanie, gdy jest plon w miarę ok ale duże znaczenie ma ile tych korzeni jest w A klasie, jeśli uda się wstrzelić ilością w kontrakt to gitara. Jeśli natomiast mamy dużą nadwyżkę, która jest poza kontraktem to lipa trochę - zeszły sezon, zbiory rekordowe i co z tego, kasa ta sama jak zawsze. W tym roku udało mi się wstrzelić z tonażem, jeszcze polaryzacji nie znam (wczoraj był odbiór), plon 65-70t/ha tylko zanieczyszczenia 10-11%, kopane gdy było sucho. w zeszłym roku kopane w błocie i było poniżej 10%. Niestety P&L nie rozumie, że plony mogą być wyższe niż 50t/ha (tzn wiedzą, ale nie dadzą zarobić plantatorowi). na 400t kontraktu karzą siać 8ha! W tym roku miałem 6ha i zapas jeszcze był. Na następny rok zrobili już 370t, bo za mało ha uprawiam🤨 Co roku nadwyżka, ale z nimi się nie da dogadać. Jeśli tak będą kroić to trzeba zbiory we wrześniu robić...


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152
13 godzin temu, pala92 napisał:

nie straci. w miejsce 2-4 hektarowców jest 10 obszarników gotowych zasiać 50 ha za lepsze pieniądze niż maja za zboże. Nikt się nie przejmie jednym samochodem 30%(oczywiście rozumiem sytuacje kogoś kto wstawia 3 samochody i z jednego wychodzi mu 45% zanieczyszczenia dla mnie porażka). Zrozumiejcie że w tych czasach buraki cukrowe nie są główną dochodową roślina w gospodarstwie. Tak tak wiem że 20 lat temu za 2 ha buraków kupiliście 60-tke i przyczepę. Tylko źe wtedy przy burakach naprawdę trzeba było się narobić i pracowały przy nich całe rodziny. Teraz przy burakach jest mniej pracy niż przy zbożu a pieniądze lepsze jak za zboze. Tak czy siak trzeba mieć inną główną roślinę z której będziemy brać główne pieniądze dla gospodarstwa tj. ziemniaki pietruszka itp.

 

Ps. czekam na falę krytyki

Z tymi obszarnikami to też nie jest tak do końca dobrze powiedziane. Każdy umie liczyć. Przy dzisiejszych plonach zboża i ceną za buraka wcale bym nie powiedział że burak lepiej wychodzi jak np. pszenica. Tylko ta dopłata trzyma wszystko. Jeżeli ona zniknie to zobaczycie wtedy ile ludzi pozostanie przy burakach. W moim regionie obszarnicy wola zasiać kukurydze. po pierwsze- mniej nakładu ( ale to akurat mały problem dla nich), po drugie- mniej kłopotliwa uprawa, mniej pracochłonna, po trzecie- plony w granicach 15 ton mokrej. Teraz przekalkulujcie sobie. 

Twoje stwierdzenie " Teraz przy burakach jest mniej pracy niż przy zbożu " - Naprawdę tak myślisz????

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jak ktoś bierze usługę do siania, usługę do kopania, usługę do wożenia...... To roboty mało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

Sądzę że @damin1 chodziło bardziej o liczbę zabiegów bo defacto ich jest najwięcej ze wszystkich upraw:

1. po siewie Glifosat

2. 2-5 zabiegów na 2 liścienne

3. 1-2 zabiegow na jednoliscienne

4. 1-2 zabiegów na grzyb

5. odżywki + robak

I gdzie wiecej zabiegów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

No właśnie przy buraku jest bardzo dużo ochrony, a kolega pala92 napisał że jest mniej roboty niż przy zbożu. A jeszcze spóźnić się z zabiegiem i dodaj motykol... :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bambi14    97

w tym roku robilem 5 zabiegów na chwasty dwuliscienne, doradca doglądał, a i tak trzeba było z motykolem wejść. Ci, co mieli po 20ha tez musieli z motykolem wchodzić. W sumie to nie pamiętam roku,  w którym nie trzeba było wejść z motyką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

To słabo... Ostatnio w burakach robiłem z 10 może 15 lat temu... Nie mówię że zawsze jest idealnie ale taniej wychodzi zostawić chwast jak brać ludzi... ;) Co do kopania z usługi  to nie ma ludzi do roboty żeby rogi obrobić do kopania swoim a kolejna sprawa że po prostu się nie chce.

Edytowano przez alvaroalvaro78

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chuck00    207
56 minut temu, alvaroalvaro78 napisał:

Sądzę że @damin1 chodziło bardziej o liczbę zabiegów bo defacto ich jest najwięcej ze wszystkich upraw:

1. po siewie Glifosat

2. 2-5 zabiegów na 2 liścienne

3. 1-2 zabiegow na jednoliscienne

4. 1-2 zabiegów na grzyb

5. odżywki + robak

I gdzie wiecej zabiegów?

Sporo zabiegów herbicydem, ja robię w sumie 4-5 i można bez motyki...


Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alvaroalvaro78    141

Nie mowie że każdego roku ale spektrum zabiegów jest szeerokie -wiadomo jak to w rolnictwie... Ogólnie dwuliścienne jak się zacznie to co 7-14dni max...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

W pszenicy można chwasty zwalczyć od września do kwietnia, a nawet maja. W buraku zabieg kilka dni za wcześnie lub za późno jest mało skuteczny. A jak coś zrobić nie tak to zaszkodzi lub zarosną lub grzyb zje lub inne robaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Każdy rok jest inny. Jednego roku wystarczą 2 dobrze wykonane , trafione zabiegi herbicydowe( mówię tylko o dwuliściennych) a drugiego roku 5 nie wystarczy. 

A jak jest w waszych rejonach z ludźmi do pracy. Znajdujecie kogoś czy lipa jest. Ile się płaci u was.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom50    69
6 godzin temu, kris82 napisał:

to pochwal sie niedługo do mnie przyjadą 🚛

a jaka odmiana bo cukier ładny

Odmiana TAPIR  

6 godzin temu, renovoltage napisał:

Elegancko jak na ten rok

Jakie zanieczyszczenia ? Automat robił ?

Ile miałeś dni opóźnienia od planowanej odstawy?, ja miałem mieć na święta dopiero :(

Plon mnie

6 godzin temu, renovoltage napisał:

Elegancko jak na ten rok

Jakie zanieczyszczenia ? Automat robił ?

Ile miałeś dni opóźnienia od planowanej odstawy?, ja miałem mieć na święta dopiero :(

Plon mnie samego zaskoczył, zanieczyszczenia nie robi automat ,średnia zanieczyszczenia  prawie 12% opóżnienia  20 dni. 

PS. Automat podobno chodził tylko kilka dni na początku kampani , takie % robił że trzy razy go kalibrowali aż padł.

2 godziny temu, Bambi14 napisał:

w tym roku robilem 5 zabiegów na chwasty dwuliscienne, doradca doglądał, a i tak trzeba było z motykolem wejść. Ci, co mieli po 20ha tez musieli z motykolem wchodzić. W sumie to nie pamiętam roku,  w którym nie trzeba było wejść z motyką.

Ja walczyłem trzy razy z dwuliściennymi z czego trzecia dawka to była siekiera ale sytuacje opanowałem. Jedyny mój błąd to myśle że za póżno robiłem pierwszy zabieg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
renovoltage    480

Czyli po staremu śmietanka plantatorów po 6-8 % a reszta po 12 %

Opóźnienie coraz większe czyli luty może ich zastać :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki7745    241

już widze tych obszarników po 20,30,50 ha jak sieją buraki kiedy dopłata zniknie do tego brak swoich siewników najem usługi kopania a taki 2,5,10 ha zazwyczaj ma swoje bo sieje od wielu lat widze co się dzieje w moim rejonie po zniesieniu limitów doszło wielu dużych plantatorów ponasiewali od groma buraków i nadwyżka poszła po 4 zety i nieraz słysze że nie ma takiej rewelacji na burakach

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Lepsze nadwyżki przy 90t z hektara jak nie wykonanie umowy przy plonie 50t. W umowie miałem 75t/ha bo problematyczne działki ale było ciepło i rekordowe plony.

Mam rozliczenie 56tys/5.5ha - potrącenia + za wysłodki. Brutto ryczałt. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

Moim zdaniem na burakach konkretny zysk już był ale klika lat wstecz. To prawda że dopłata cukrowa jeszcze trzyma plantatorów ale nawet to nie do końca. U mnie coraz więcej osób rezygnuje z uprawy, a siali od wielu lat, nawet tacy po 15-20 ha rezygnują. Ja można powiedziec nie mam dużo bo 7ha i jeszcze 1 rok umowy i potem jeżeli nic się nie zmieni to nie będę siał. Porównywalne wychodzi się na mokrej kukurydzy, gdzie były wykonane dwa zabiegi opryskiwaczem. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7605

Dokąd to wszystko zmierza , z burak mało opłacalny jak bardziej zwiększy się zasiew kukurydzy to tez cena spadnie , jak odejdą z biopaliw to i rzepak straci opłacalność .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228
Trzeba będzie przejść na trzcine, nie trzeba pryskac, siać itd tylko skosic i dowieźć.

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579
1 godzinę temu, ansu napisał:

Lepsze nadwyżki przy 90t z hektara jak nie wykonanie umowy przy plonie 50t. W umowie miałem 75t/ha bo problematyczne działki ale było ciepło i rekordowe plony.

Mam rozliczenie 56tys/5.5ha - potrącenia + za wysłodki. Brutto ryczałt. 

Ha Ha Ha a napisz ile na konto przyszło i kiedy, bo to już całkiem inna rzecz, a  jednak najważniejsza. 

Mi za 6,5  ha  przy plonie 50 , a brakło 40 ton do limitu, susza zrobiła swoje, na konto przyszło 23 tyś, do tego trza odliczyć kombajn, nawozy i oczywiście uprawę.

W czerwcu ostatnie rozliczenie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom50    69

Mimo wysokiego plonu  kokosów z buraka nie ma. Droga ochrona  herbicydem , dwa razy na chwościka  drogie nasiona , nawozy no i jeszcze kopanie do tego. Bez dopłaty cukrowej  trzeba się bardzo dobrze zastanowić czy warto siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wiadomo 10tys sobie zostawili na później i potrącili na dzień dobry za kredyt nawozy, nasiona, związki, cukier itp itp na konto po miesiącu od odbioru 38tys. Jeszcze za wysłodki i dopłaty. Oczywiście od tego trzeba odliczyć moje maszyny, nawozy, opryski, paliwo, odtworzenie, podatki, ubezpieczenia...... i nie zawsze jest rekordowy rok. W ubiegłym roku wyszedłem prawie na zero. Zostało niewiele + premia za wczesny odbiór i wysłodki. U mnie średnio 50t/16% pokrywa koszty uprawy, ale w tym roku nie koniecznie ze względu na chwasty.

 

Na słabszych ziemiach koszt i ryzyko jest już zbyt duże przy takiej cenie.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom50    69

Najgorsze to ,że nigdy nie wiadomo ile zasiać aby wykonać limit. W tym roku mam nadwyżki ponad 120 ton  przez polaryzacje ale skąd wiedzieć w czasie siewu jaka będzie pogoda?  Nadwyżki kupią za grosze ale za wapno, korzonki, szlake , wysłodki to kasują jak za zboże. Gdzie ten cukier za buraki po 30 złotych? bo ja taki bym chętnie kupił.

4 godziny temu, renovoltage napisał:

Czyli po staremu śmietanka plantatorów po 6-8 % a reszta po 12 %

Opóźnienie coraz większe czyli luty może ich zastać :(

Aby zrobić dym  wystarczy spytać  inspektora na zebraniu jaki jest  średni poziom zanieczyszczeń w kampanii. U nas tylko raz powiedział chyba przez pomyłkę to zrobiło się cholerne zamieszanie no bo nikt ( poza kilkoma którzy siedzieli cicho) takich % na oczy nie widział.

Luty może i nie ale 20-25 styczeń na bank.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

To u nas złodziej jeden się chwalił, że żona z dziećmi  pryzmy pilnują i samochody na karteczce spisują dzwonią , a sam w cukrowni za każdy samochód odsyp na procent i cukier daje. I jak ma być dobrze jak sąsiad sąsiada okrada.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez mszk8
      Czy ktoś z was uprawia ziemniaki przemysłowe (skrobiowe)? Na jakich ziemiach najlepiej one plonują, jaka jest cena "materiału siewnego" i cena podczas zdawania do zakładu, jaki plon da się uzyskać z ha itp.,czyli tak jak w opisie tematu "wszystko o nim"
       
      Pozdrawiam mszk8
    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj