karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Nikita_Bennet    316

mam tak jak ravoj i działa tak jak u niego. Wszystkie zwroty idą na ROR a konto gospodarcze jest bo jest.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

Mam pytanie do praktyków, jestem vatowcem, czy mogę wystawić FV gotówkowa za sprzedaż warzyw w tym przypadku. Kupującym jest firma, kwota mieści się w limicie 15000zl. Czy to wiąże się z koniecznością posiadania kasy fiskalnej? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

najważniejsze żebyś podatek od tego zapłacił :) i prawidłowo zaksięgował. 

Przynajmniej tyle z tego zrozumiałem co przeczytałem i się dowiedziałem. Może ktoś wyprowadzi nas obu z błędu. 

Przynajmniej  bynajmniej


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrarmrc    88
6 godzin temu, driver24 napisał:

Mam pytanie do praktyków, jestem vatowcem, czy mogę wystawić FV gotówkowa za sprzedaż warzyw w tym przypadku. Kupującym jest firma, kwota mieści się w limicie 15000zl. Czy to wiąże się z koniecznością posiadania kasy fiskalnej? 

Kasa fiskalna przy sprzedaży detaliście. Na firmy FV możesz za miliony sprzedawać bez kasy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523

Ale detaliście też możesz wystawić fakturę na 2 kg czegoś, odbiorca musi być vatovcem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wergo05    0

Jestem na Vat i jutro sprzedam 5ton mieszanki owies z jęczmieniem dla innego Vatowca. Fakturę VAT wystawiam z 8% vatem? Trzeba wpisać ten kod PKWIU czy nie? Jeżeli tak to może wiecie jaki kod? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523

 chore przepisy ,tak robią żeby było więcej korupcji

Edytowano przez miwigos
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Witam, jak kupuje pralkę do domu to mogę wziąść fakturę i odliczyć połowę vatu jak pralka stoi w domu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30

A jak odbiorca towaru nie jest vatowcem, jest na ryczałcie to mogę wystawić mu normalna fakturę za np cebule czy zboze zamiast paragonu? Bo rocznie mieszcze się w limicie 20 tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30

I jeszcze drugie pytanie,  zawsze sprzedawałem pszenice do młyna ze stawka 5% ale ostatnią pszenice sprzedałem znajomemu tez ze stawka VAT 5% a on prowadzi gosp mleczne i wzial to na pasze a teraz przeczytałem tu ze pszenice paszowa trzeba z 8% ale na fv bylo napisane tylko PSZENICA. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523
45 minut temu, roni9411 napisał:

A jak odbiorca towaru nie jest vatowcem, jest na ryczałcie to mogę wystawić mu normalna fakturę za np cebule czy zboze zamiast paragonu? Bo rocznie mieszcze się w limicie 20 tys.

Faktura RR 

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30

Cały czas wystawiałem normalne faktury... ksiegowa nic nie mówiła....

Edytowano przez roni9411
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Oczywiście że normalne tylko zamiast NIP wpisujesz PESEL

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170
34 minuty temu, miwigos napisał:

Faktura RR 

Faktura RR przy sprzedaży przez " vatowca " ?     

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
2 godziny temu, miwigos napisał:

Faktura RR 

Rr tylko zakupy, sprzedaż  zwykła faktura. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30

Dzięki, tak chciałem się upewnić. A musi bycc pesel? A jak wpisze nip bo prawie każdy rolnik ma nip to bedzie zle?

Edytowano przez roni9411

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30
Dnia 25.02.2021 o 08:42, poosa21 napisał:

Ale teraz jest 5% na konsumpcję a na pasze 8%.

Ale to chyba jak sprzedajesz jakimś firma np dehaus to 8%. Bo skad rolnik ma wiedzieć jak np sprzedaje innemu rolnikowi co on z nią zrobi ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Pisze na fakturze konsumpcja albo paszowa. Tak to się powinno robić.

Tyle zapamiętałem z analizy kilku dokumentów księgowych rolników.

Swoją drogą jestem od dziś vatowcem. 

Witam więc vatowców 😁


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fezoi    170
4 godziny temu, roni9411 napisał:

Dzięki, tak chciałem się upewnić. A musi bycc pesel? A jak wpisze nip bo prawie każdy rolnik ma nip to bedzie zle?

Nip pisz tylko dla watowców , to  że rolnik RR ma Nip nie ma tu znaczenia , nie jest na zasadach ogólnych .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30
37 minut temu, fezoi napisał:

Nip pisz tylko dla watowców , to  że rolnik RR ma Nip nie ma tu znaczenia , nie jest na zasadach ogólnych .

Rozumiem, A jak do tej pory pisałem nip to US moxe mieć jakiś problem podczas kontroli?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
2 godziny temu, pawelpawelpawel99 napisał:

czy mogę rozliczyć fakturę z listopada 2020, bo teraz podobno się zmieniło i można przez 4 okresy rozliczyć zapomnianą fakturę ??

3 okresy, właściwy + 2 kolejne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj