karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kris148a    89

Dzierżawa ma być potwierdzona przez gminę,tak wymaga KRUS rozdzielnosci nie mamy, dzierżawa musi być na żonę bo na mnie czyli zięcia nie można zrobić dzierżawy by teść dostał pełną rentę. Chore ale taki przepis, ja chce przejść na VAT bo remont ciągnika kapitalny się szykuje duży , i garaż chce budować. Przepis tych 20
ha będzie dopiero za około 2lata. Ale też tylko na żonę bo teście chcą sobie zrobić służebności do śmierci na dom a według naszego prawa jeśli przepis był by na 2 to znów duży podatek.
Jeszcze jak wygląda sprawa odliczania vatu od naprawy ciągnika który jest na teścia? Przepisać musi na nas czy też dzierżawa ciągnika. Sory że tyle pytań ale nie wiem gdzie się udać. Biuro rachunkowe chyba mi nie pomoże, radca prawny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
takiten    2

Ja przeszedłem na VAT a nie mam swoich maszyn, mam umowę użyczania z ojcem i biorę normalnie faktury na części, takie rozwiązanie poleciało mi biuro rachunkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

to nie jest wszystko takie jednoznaczne, ani czarne ani białe :)

 

da się tą sytuację rozwiązać, jednak trzeba znaleźć jakiś kompromis między tym wszystkim :)

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

w ustawie jest 6 nie 3 miesiące :)

 czy poza skróceniem tego terminu oraz dodatkowymi wymaganiami przy 25 dniowym terminie zwrotu vat są jakieś istotne zmiany dla rolników?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

czy mozesz podrzucić co się zmieniło przy 25 dniowym zwrocie?

Przekraczam 3tysie zwrotu no chyba że przeniosę część drobnych faktur na przyszły okres.

Faktury opłacane z konta, kartą kredytową, gotówką.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Koledzy coś się zmieniło w zwrocie vatu? księgowa składa deklaracje normalne co miesiąc w granicach 20-25 każdego miesiąca i tak zawsze zwroty przychodziły normalnie a to co teraz się zrobiło to nie wiem czy to jakiś błąd czy jak:

15 grudzień zwrot za 09/2016

28 grudzień zwrot za 10/2016

2 styczeń zwrot za 11/2016

 

Wykluczam opcję że się pomyliła i złożyła na 25 dni bo od ponad roku zawsze składam na dłuższy termin i nie dostarczam już potwierdzenia zapłaty faktury

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kustosz    11

Jesteśmy na ryczałcie i 2 lata temu kupiliśmy kombajn do gospodarstwa. Teraz będziemy chcieli go sprzedać, czy będziemy musieli odprowadzić jakiś podatek czy nic mnie nie obowiązuje? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Zapisz w umowie że wszelkie podatki uiszcza kupujący,rozumiem że jesteś RR

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kustosz    11

A gdyby kupił inny ryczałtowiec? Ile % może wynieść taki podatek i jak długo od zakupu będę mógł sprzedać by go nie ponieść? 

Edytowano przez Kustosz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

A gdyby kupił inny ryczałtowiec? Ile % może wynieść taki podatek i jak długo od zakupu będę mógł sprzedać by go nie ponieść? 

 

Jeżeli jesteś rolnikiem ryczałtowym to nie masz konieczności płacenia jakiegokolwiek podatku. Zapis w umowie jest mało ważny typu "podatki płaci kupujący".

 

Kupujący płaci 2% podatku PCC - inaczej podatek od wzbogacenia - bardzo lakoniczna nazwa.

 

Okres pół roku to okres kiedy odsprzedaż zakupionej rzeczy powinna być opodatkowana, nie pamiętam jaki art. w ustawie PIT

czy mozesz podrzucić co się zmieniło przy 25 dniowym zwrocie?

Przekraczam 3tysie zwrotu no chyba że przeniosę część drobnych faktur na przyszły okres.

Faktury opłacane z konta, kartą kredytową, gotówką.

 

Pisałem o tym kilka stron temu dość obszernie, jest spora ilość zmian,

 

w razie wątpliwości pisz na email aj.consulting@op.pl

Koledzy coś się zmieniło w zwrocie vatu? księgowa składa deklaracje normalne co miesiąc w granicach 20-25 każdego miesiąca i tak zawsze zwroty przychodziły normalnie a to co teraz się zrobiło to nie wiem czy to jakiś błąd czy jak:

15 grudzień zwrot za 09/2016

28 grudzień zwrot za 10/2016

2 styczeń zwrot za 11/2016

 

Wykluczam opcję że się pomyliła i złożyła na 25 dni bo od ponad roku zawsze składam na dłuższy termin i nie dostarczam już potwierdzenia zapłaty faktury

 

Zwrot w terminie 60 dni pozostaje bez zmian, nie ma jakiegoś wezwania z US, jakiś czynności sprawdzających?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Koledzy coś się zmieniło w zwrocie vatu? księgowa składa deklaracje normalne co miesiąc w granicach 20-25 każdego miesiąca i tak zawsze zwroty przychodziły normalnie a to co teraz się zrobiło to nie wiem czy to jakiś błąd czy jak:

15 grudzień zwrot za 09/2016

28 grudzień zwrot za 10/2016

2 styczeń zwrot za 11/2016

 

Wykluczam opcję że się pomyliła i złożyła na 25 dni bo od ponad roku zawsze składam na dłuższy termin i nie dostarczam już potwierdzenia zapłaty faktury

 

U mnie zwrot na 10.2016 wpisany na 60 dni przyszedł po 30tu paru dniach. Rok temu tez sporo wcześniej wysłali przelew.

Więc jak chcą tak wysyłają. Te 60 dni to chyba maksymalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

No maksymalnie ale zawsze trzymali się tego terminu i wypłacali w 50-60 dni stąd moje zdziwienie, o kontroli nic mi nie wiadomo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksys    23

czy rolników vatowców obowiązuje limit płatności gotówką do 15 tys. zł tak jak w przypadku przedsiębiorców , od stycznia weszła nowa ustawa i dotyczy to PIT i CIT 

wiadomo , że lepiej płacić przelewem ale sytuacje są różne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Mamy z żoną 1,3h wspólne, żona dzierżawi od swojego ojca 20h. Na nad obu nie można niby (tak w KRUS powiedzieli) chcemy przejść na VAT (dotąd nie gospodarzylismy bo ten nasz 1.3h obrabial teść i miał dzierżawę od nas) teraz musimy się starać o numer gospodarstwa itp. Na VAT chcemy być razem z żoną i jak to teraz? Ona 20ha dzierżawy, wspólne własnościowe 1,3ha. Proszę o wytłumaczenie jak to zrobić (jeśli się da)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Jeszcze jedno, jaki jest czas powiedzmy 10stycznis załatwiam wszystkie papiery potrzebne do przejścia na VAT. To od kiedy mogę kupować i odliczać VAT oraz sprzedawać i oddawać VAT? Od lutego? Marca czy później?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

a jak to jest z tym JPK, czy nasz zwykłych rolników na vacie to będzie obowiązywać?

 

Tak obowiązuje to tak samo jak zwykłych przedsiębiorców, na tych samych zasadach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamik90    9

Jeszcze jedno, jaki jest czas powiedzmy 10stycznis załatwiam wszystkie papiery potrzebne do przejścia na VAT. To od kiedy mogę kupować i odliczać VAT oraz sprzedawać i oddawać VAT? Od lutego? Marca czy później?

 

Od lutego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

ale czy na pewno tak jest z tym jpk ?? bo dotyczy to dużych, średnich oraz mikroprzedsiębiorców, a w tych ostatnich to się wlicza jeżeli w 2015r dochód netto wraz z wartością aktywów wynosił ok 8,5mln zł... 

jeszcze pewnie zadzwonię do swojej skarbówki aby upewnić się na 100%, ale jeżeli korzystałem do tej pory z programu do ewidencjonowania sprzedaży/zakupów GOFFIN, z tego podstawowego, co wypełniało się tylko jedną stronę do 15pkt, i następna od nowa, to czy dalej mogę z tego korzystać, czy jest coś w stylu e-deklaracje, że wysyła się i dostaje się tzw. elektroniczne urzędowe potwierdzenie odbioru??

 

szukając informacji na temat tego jpk, nie wiem czy wszyscy wiedzą, ale od 01.01 wysyłanie e-deklaracji jest obowiązkowe dla każdego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

no to panie kolego podajesz może nie tyle sprzeczne informacje co niekonkretne, co niektórych może wprowadzić w błąd... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

no to panie kolego podajesz może nie tyle sprzeczne informacje co niekonkretne, co niektórych może wprowadzić w błąd... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cosmosky    21

wystarczy czytać ze zrozumieniem :)

 

skąd mogę wiedzieć jaki kto z Was ma status, czy łapie się do JPK od 2017 czy 2018, zależy to od zatrudnienia, wysokości obrotów, aktywów.

 

To jest forum, dziele się z Wami swoją wiedzą zupełnie darmowo, gdyby ktoś mi za to płacił mógłbym przygotowywać dla Was szczegółowe analizy z odwołaniem do aktów prawnych, orzecznictwa etc. ;)

 

Poza tym w google nie brakuje informacji, jeżeli ktoś ma wątpliwości, a jak większość z Nas jest sknerusem i na porady podatkowe/prawne wydaje jak już najczęściej jest na nie za późno... to niech korzysta z google

 

poza tym wysyłanie deklaracji VAT-7 elektronicznie nie jest obowiązkowe dla wszystkich, jedynie dla wybranej grupy, od 2018 roku wszyscy mają wysyłać elektronicznie :)

 

Pokój:)


Mamy z żoną 1,3h wspólne, żona dzierżawi od swojego ojca 20h. Na nad obu nie można niby (tak w KRUS powiedzieli) chcemy przejść na VAT (dotąd nie gospodarzylismy bo ten nasz 1.3h obrabial teść i miał dzierżawę od nas) teraz musimy się starać o numer gospodarstwa itp. Na VAT chcemy być razem z żoną i jak to teraz? Ona 20ha dzierżawy, wspólne własnościowe 1,3ha. Proszę o wytłumaczenie jak to zrobić (jeśli się da)

 

A otrzymacie wspólnie jeden NIP jako gospodarstwo? jeżeli tak to będziecie wspólnie na VAT
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj