karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Stach123    199

Tomaszewski ty to o tym WACIE  to za wiele nie wiesz

jak by było tak jak piszesz to w latach gdzie by był O wat na zboża , naklepałbyś tak jak wcześniej  pisałes faktur na  aptekarzy a swoja pszenice sprzedałbyś na ryczałtowca , no tak nie jest , masz limit 20 000 i  kasa obowiązkowa 😀

co do wychodzenia z WAT i  korektami  jak sprzedałeś produkcje roślinną  [a taką tylko masz ]  w ostatnim roku to pewnie wystarczy oświadczenie że zapasów środków do produkcji nie masz a to co w polu zasiane nie było odliczane i na to papierów nie ma JPKW

inaczej jest z produkcją roślinną + zwierzęcą , bo np.  jak odliczyłeś za ciele  a byk ma rok sprawa się komplikuje i pasowałoby za pół byka WATU  oddać przy wychodzeniu z WAT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527
Napisano (edytowany)

Do tego wychodząc teraz z vat , masz juz posiane zboża, nawozy , zapas nawozu na wiosne , paliwa , i z tego według mojej wiedzy musisz się rozliczyć , bo to jest inwestycja , na nastepny sezon

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
king12    233

A ile wynosi limit sprzedaży gotówkowej gdy rolnik vat sprzedaje rolnikowi RR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177
6 minut temu, king12 napisał:

A ile wynosi limit sprzedaży gotówkowej gdy rolnik vat sprzedaje rolnikowi RR?

nie ma limitu.

Jedynie jak przkeorczysz kwote 20 tys w ciagu roku na sprzedaz dla rr, to w ciagu 3 miesiecy musisz kupic sobie kase fiskalna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
king12    233

Do 20k muszę tylko wystawić fakturę na rolnika RR?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Możesz na więcej , ale wtedy musisz kase fiskalną kupić

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARAKAM    64

A kasa to już chyba tylko online, do tego legalizacje przeglądy tak czy inaczej kolejne wydatki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
Dnia 16.01.2024 o 22:32, toooomaszewski napisał:

Od wejścia na vat możesz odliczyć zakupy za 3 miesiące wstecz.

Jeżeli ten ciągnik wykorzystywałeś w produkcji, kupowałeś na niego paliwo, części to z automatu wchodzi jako środek trwały, i nawet jak go kupiłeś na ryczałcie, to przy sprzedaży odprowadzasz podatek vat, a po przepisaniu go na majątek odrębny 6 lat od dnia przepisania by uniknąć dochodowego. Jedyna sugestia, to przy kontroli us iść w zaparte, że ten ciągnik stanowił Twój majątek osobisty i h*y, w co wątpię, że tak było, bo przy pierwszej kontroli po przejściu na vat przedstawiając faktury zakupowe na olej napędowy chcą dowód rejestracyjny pojazdu na który odliczasz paliwko. 

Do tego ciągnik jest pojazdem rejestrowalnym, czyli przy sprzedaży idąc do wydziału komunikacji dane idą w system, do którego ma wgląd też us po numerze nadwozia.

Twierdzisz że 2 księgowych jak również expert z Top Agrar , który podaje konkretny artykuł 7, ustawy 2 , ustawy o VAT 2  gdzie wyraźnie  jest to opisane się  mylą ? A to że  ciągnik po sprzedaniu na umowe będzie w systemie US to bardzo dobrze , bo to ma być  wkład w nowy ciągnik,  więc dobrze żeby US wiedział za co te pieniądze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cris10    96

Kupując kombajn z Niemiec będąc na vacie płacimy cenę netto tylko? Jaki dobry bank do przewalutowania na euro?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500
Dnia 21.01.2024 o 11:59, cris10 napisał:

Kupując kombajn z Niemiec będąc na vacie płacimy cenę netto tylko? Jaki dobry bank do przewalutowania na euro?

Potrzebujesz nip ue. Trzeba złożyć wniosek w swoim us. Wtedy przez wnt płacisz w netto. Niemiec musi sprawdzic w swoim systemie czy widniejesz jako vat ue i dopiero możliwy zakup w netto.

Żaden bank. Najlepiej wypłacić gotówkę, wymienić w kantorze, założyć konto walutowe i na nie wpłacić walute.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cris10    96
toooomaszewski napisał:

Dnia 21.01.2024 o 11:59, cris10 napisał:

Kupując kombajn z Niemiec będąc na vacie płacimy cenę netto tylko? Jaki dobry bank do przewalutowania na euro?

Potrzebujesz nip ue. Trzeba złożyć wniosek w swoim us. Wtedy przez wnt płacisz w netto. Niemiec musi sprawdzic w swoim systemie czy widniejesz jako vat ue i dopiero możliwy zakup w netto.

Żaden bank. Najlepiej wypłacić gotówkę, wymienić w kantorze, założyć konto walutowe i na nie wpłacić walute.

Dzięki za odpowiedź, już temat ogarnięty. Księgowa wszystko wyjaśniła. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Z tą wymianą pln na euro to dobie sprawdź kantor internetowy swojego banku. W grudniu robiłem przewalutowanie euro/pln i mój bank miał lepszy kurs niż w kantorze u Wieśka. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770
10 godzin temu, Taurus83 napisał:

Z tą wymianą pln na euro to dobie sprawdź kantor internetowy swojego banku. W grudniu robiłem przewalutowanie euro/pln i mój bank miał lepszy kurs niż w kantorze u Wieśka. 

Dokładnie. Jeszcze do tego przy większej kwocie walutowej możesz podpisać umowę ramową z bankiem i wtedy robisz kurs negocjowalny. Warto dopytać bo przy dużej kwocie gra warta zachodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cris10    96

Tak właśnie zrobiłem, miałem podgląd na kursy online i w dowolnym momencie moglem wymienia. Przy zwykłej wymianie bez negocjacji kursu byłbym 8 tys zł do tyłu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotr1711    12

Miesiąc przed wyjściem z vatu nietrzeba kupować na fakturę i wsio! wys,Lem z nowym rokiem to wiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527
Napisano (edytowany)

Będąc na vacie niema obowiązku brać faktur, obowiązek faktur jest przy sprzedaży z gospodarstwa

Edytowano przez miwigos
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Czy jest jakis sposob, zeby przyjmowac platnosci za fakture vat RR gotowka zamiast przelewem. Kiedys mowilo sie, ze mozna wplacic gotowke na konto i to przechodzi. Praktykuje ktos?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

Kupujac komputer można odliczyć cały vat? Czy połowę? Jak w praktyce to wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Pytanie do czego używasz.

Ja używam głównie do gospodarstwa to odliczyłem 100% a z jednego wcale nie odliczałem.

  • Thanks 1

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj