karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Sadek    1126

Z jednej strony czytając forum to przecież każdemu będącemu na vacie zostaje dobra pensja z zwrotu VAT a w pewnym momencie chcą odliczać kilka złotych z niepewnych kosztów.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5616

Bo są tacy którzy przechodzili na VAT bo to przeliczyli i są tacy co widzieli VAT z ciągnika kupionego na PROW ...

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19793
28 minut temu, miwigos napisał:

Pralka by przeszła , ale muszą być dwie w razie kontroli 

Połowa vatu i przechodzi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3532
12 godzin temu, Sadek napisał:

Z jednej strony czytając forum to przecież każdemu będącemu na vacie zostaje dobra pensja z zwrotu VAT a w pewnym momencie chcą odliczać kilka złotych z niepewnych kosztów.

Dziwne mam gospodarstwo kika średnich krajowych i gdyby nie zwroty za zakup środków trwałych , to bym zrezygnował , a większości na forum podobno nic nie zostaje na inwestowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marjanmeme    13

Myślicie, że bramę wjazdową na siedlisko można odliczyć w 100%?  Wiadomo, że wjeżdza nią cysterna po mleka ale i kurier z kieckami dla żony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    118

@marjanmeme ja dwa lata temu bramy i całe ogrodzenie odliczyłem 100% Nikt nie pytał po co i dlaczego, przecież to oczywiste że firma może mieć a nawet musi mieć ogrodzenie i bramę😉

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stach123    200
Dnia 13.01.2024 o 18:49, mysza103 napisał:

Mając 30 ha masz 3600 limitu . Przejeżdżając samochodem z 20-30 tys rocznie spalisz 2,5 tys litrów,  to za skarby świata nie obrobisz30 ha na 1100 litrach do tego ciężkiej gleby , a jak jeszcze w tych 30 ha jest z 10 co dzierzawisz , to ten limit ci nawet nie wystarczy na paliwo do samochodu 

Jak pójdziesz do US  to ci tak powiedzą,  ale to jest tak jak niektórzy mówią  że nie można sprzedać np ciągnika na umowę  kupna- sprzedaży będąc na VAT,  i pytając się w US  tak ci powiedzą,  co nie znaczy że tak nie można sprzedać,  co jest oczywiście nie prawdą  , i jeśli taki ciągnik czy inna maszyna była kupiona przed wejściem na VAT to można nią legalnie sprzedać  na umowę kupna- sprzedaży,  a nie na fakturę  VAT 

Ważne jest kiedy ta maszyna przed przejściem na WAT była kupiona , bo przepis mówi że możesz sprzedać na umowę kupna sprzedaży ale musi maszyna byc kupiona przed  okresem w którym [ nie musisz odliczać WAT   ] ale   masz możliwość taką  że odliczasz wat za np ciagnik który kupiłeś 4 lata przed przejściem na WAT

Jeżeli kupiłeś traktor 5 lat przed przejściem na zasady ogólne WAT i nie odliczałeś  za remont jego podnosząc wartość o 30 %  to taki traktor możesz sprzedać  na umowę

Natomiast jeżeli kupiłeś traktor 4 lata przed przejściem na WAT to traktor musi iść na fakturę i nie ważne czy odliczałeś częściowy WAT na niego czy nie

miwigos o jakim ty mówisz  majatek prywatny będąc na WAT

4 godziny temu, spwrp napisał:

@marjanmeme ja dwa lata temu bramy i całe ogrodzenie odliczyłem 100% Nikt nie pytał po co i dlaczego, przecież to oczywiste że firma może mieć a nawet musi mieć ogrodzenie i bramę😉

w niektórych firmach jest po kilkadziesiąt bram i ogrodzeń i firmy  też nie pytają do ilu sztuk maja odliczać , natomiast w razie kontroli pasowałoby się wytłumaczyć co  gdzie kiedy i po co , podobnie jest u ciebie odliczyłeś bramę , bo tak uważałeś ale w razie kontroli jak by to ogrodzenie służyło gospodarstwu i na cele prywatne to by penie ze  100 % zwrotem był problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1684
5 godzin temu, spwrp napisał:

@marjanmeme ja dwa lata temu bramy i całe ogrodzenie odliczyłem 100% Nikt nie pytał po co i dlaczego, przecież to oczywiste że firma może mieć a nawet musi mieć ogrodzenie i bramę😉

Miałeś kontrolę z us po odliczeniu? Dopiero wtedy mogą zapytać, a ty uzasadnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1126
45 minut temu, Stach123 napisał:

 

w niektórych firmach jest po kilkadziesiąt bram i ogrodzeń i firmy  też nie pytają do ilu sztuk maja odliczać , natomiast w razie kontroli pasowałoby się wytłumaczyć co  gdzie kiedy i po co , podobnie jest u ciebie odliczyłeś bramę , bo tak uważałeś ale w razie kontroli jak by to ogrodzenie służyło gospodarstwu i na cele prywatne to by penie ze  100 % zwrotem był problem

Dokładnie.

Jeżeli jest sensowne wytłumaczenie  to i prezerwatywy można odliczyć tylko trzeba mieć dobre argumenty w razie kontroli 🤣🤣🤣.

  • Like 1

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187
6 godzin temu, spwrp napisał:

@marjanmeme ja dwa lata temu bramy i całe ogrodzenie odliczyłem 100% Nikt nie pytał po co i dlaczego, przecież to oczywiste że firma może mieć a nawet musi mieć ogrodzenie i bramę😉

Miałeś kontrolę?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    118

@Stach123, @jacek1296, @przemol87 Kontroli faktycznie nie miałem ale księgowa słusznie zasugerowała by w jej przypadku grzecznie acz stanowczo tłumaczyć że mnie nikt nie ukradnie, rodziny raczej też a sprzęty i narzędzia które mam ukraść mogą. Ogrodzenie, brama może to utrudnić, a nawet uniemożliwić... brzmi to nawet logicznie i trudno się z tym tłumaczeniem nie zgodzić😉

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1684

Jeżeli masz jedną bramę do domu i gospodarstwa to możesz mieć problemy, bo "koszt firmowy" jest użytkowany "prywatnie". Zmień księgową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    118

@jacek1296Poniosłem ten "koszt" po to by chronić zasoby firmy a nie prywatne. Idąc twoim tokiem rozumowania, gdy budowałem chlewnie nie powinienem odliczać 100%VAT-u bo na zimę  w magazynie trzymam kwiatki żony, rowery dzieci itd.🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1684

To nie jest mój tok rozumowania, tylko us. Powodzenia. Bez odbioru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stach123    200

Podatnik sam decyduje co ma odliczyć a co nie , a US może albo nie musi się z tym zgodzić

jak się zgodzi to płaci jak nie to żąda uzasadnienia , jak logiczne to przyjmuje do wiadomości , jak nie to musi uzasadnić logicznie

na przykładzie tego ogrodzenia to tak  , jeżeli nie wymagasz ochrony ty i rodzina to po co ogrodziłeś dom ???  trzeba było ogrodzić samo gospodarstwo

rozsadnie by było odliczyć 50 % i dodatkowo z pozostałych 50 % połowę ze względu na to że w domu prowadzisz biuro a więc 75 % watu z ogrodzenia do zwrotu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
spwrp    118

Panowie i Panie!! tak całkowicie poważnie wam powiem, że dla mnie najlepiej gdybyście zawsze odliczali całe 0% VAT-u, dla US zawsze bylibyście nie do ruszenia... a kasy zostałoby więcej w budżecie dla mnie😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500
Dnia 14.01.2024 o 10:20, mysza103 napisał:

Pytanie Czytelnika: Jestem podatnikiem czynnym VAT od 11 lat. Przechodząc na VAT, miałem w gospodarstwie 2 ciągniki i wiele innych maszyn. Teraz chciałbym sprzedać jeden ciągnik sąsiadowi, który jest ryczałtowcem. Czy koniecznie muszę wystawić w takim przypadku fakturę VAT?

 
 
 

Zobacz także: Kiedy nabywcę chroni rękojmia? Zakres rękojmi, prawa i obowiązki

Co do zasady zbycie środka trwałego (towaru) wykorzystywanego dla celów sprzedaży opodatkowanej powinno się odbyć na podstawie faktury VAT ze stawką 23%. Od tej reguły może być zastosowany wyjątek na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT 2. Przez dostawę towarów (…) rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstw, – jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów, lub ich części składowych.

Zatem, aby ominąć obowiązek wystawienia faktury VAT, należy sprawdzić, czy przysługiwało nam prawo do odliczenia VAT przy nabyciu środka, a jeśli tak – należy taki środek przesunąć (przenieść) z ewidencji środków trwałych VAT do majątku osobistego.

W analizowanym przypadku ciągnika nabytego przed wejściem na VAT podatnik nie miał takiego prawa, zatem może ten ciągnik wykreślić z ewidencji (jeśli ją prowadzi – bo formalnie takiego obowiązku nie ma), a następnie już od następnego dnia jako majątek osobisty może być zbyty na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Jeśli jednak taki ciągnik w okresie wykorzystywania dla celów sprzedaży opodatkowanej był poddany remontowi, który zwiększył jego wartość początkową o co najmniej 30%, w momencie przekazywania do majątku osobistego należy odprowadzić odliczony od takiego remontu VAT.

 

 

Ja też nie prowadzę rejestru środków trwałych 

 

Dnia 14.01.2024 o 09:23, miwigos napisał:

Po co prowadzicie rejestr środków trwałych niema takiego obowiązku, 

Procedura tak jak pisałem , tez tak sprzedałem traktor

Po wycofaniu środka trwałego na cele prywatne po okresie amortyzacji (czyli w rolnictwie 'amortyzacja vatu') możemy go sprzedać po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu w którym został przekazany na cele prywatne. Inaczej płacimy dochodowy. Jeżeli nie wykażemy, to us ma 5 lat na odkopanie sprawy od daty sprzedaży. Spokojnych nocy życzę.

I to samo przy rezygnacji z vat.

Dnia 13.01.2024 o 09:14, miwigos napisał:

Taka sielanka niemożliwa , to nie sprzedam zoża rok ,tylko po następnych żniwach , a środków ochrony roślin , nawozów , paliwa  kupie na 3 lata, przy gospodarstwie100-200 ha wiesz ile to idzie zarobić

Bierz pod uwagę rok 2023, w którym sprzedaż od rolnika była na 0%. Faktur sprzdażowych gotówkowych mógł sobie napykać do woli, a środki zakupione w 2023 zostały wykorzystane. Jeżeli kolega nic nie zwraca do us to ma dobrą księgową co ma łeb na karku i był to dobry czas do powrotu na ryczałt. W normalnym roku zakupy poza środkami trwałymi amortyzaujemy za 12mcy wstecz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2463
5 minut temu, toooomaszewski napisał:

 

Po wycofaniu środka trwałego na cele prywatne po okresie amortyzacji (czyli w rolnictwie 'amortyzacja vatu') możemy go sprzedać po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu w którym został przekazany na cele prywatne. Inaczej płacimy dochodowy. Jeżeli nie wykażemy, to us ma 5 lat na odkopanie sprawy od daty sprzedaży. Spokojnych nocy życzę.

I to samo przy rezygnacji z vat.

Po jakim okresie amortyzacji ? Ciągnik był kupiony jak byłem na ryczałcie,  i po kupnie tego ciągnika na ryczałcie byłem jeszcze 7 lat , dopiero przeszedłem na VAT    i wówczas od tego ciągnika nie miałem możliwości odliczenia Vat-u,  bo po przejściu na VAT  jest bodajże 3 al o 4 lata że się możesz cofnąć i odliczyć VAT  od środków trwałych które kupiłeś przed przejściem na vat,  a jeśli były kupione wcześniej to nie ma możliwości odliczenia Vat-u,  i tym samym możesz to sprzedać na umowę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500

Od wejścia na vat możesz odliczyć zakupy za 3 miesiące wstecz.

Jeżeli ten ciągnik wykorzystywałeś w produkcji, kupowałeś na niego paliwo, części to z automatu wchodzi jako środek trwały, i nawet jak go kupiłeś na ryczałcie, to przy sprzedaży odprowadzasz podatek vat, a po przepisaniu go na majątek odrębny 6 lat od dnia przepisania by uniknąć dochodowego. Jedyna sugestia, to przy kontroli us iść w zaparte, że ten ciągnik stanowił Twój majątek osobisty i h*y, w co wątpię, że tak było, bo przy pierwszej kontroli po przejściu na vat przedstawiając faktury zakupowe na olej napędowy chcą dowód rejestracyjny pojazdu na który odliczasz paliwko. 

Do tego ciągnik jest pojazdem rejestrowalnym, czyli przy sprzedaży idąc do wydziału komunikacji dane idą w system, do którego ma wgląd też us po numerze nadwozia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    35
Napisano (edytowany)
13 godzin temu, toooomaszewski napisał:

 

Bierz pod uwagę rok 2023, w którym sprzedaż od rolnika była na 0%. Faktur sprzdażowych gotówkowych mógł sobie napykać do woli, a środki zakupione w 2023 zostały wykorzystane. Jeżeli kolega nic nie zwraca do us to ma dobrą księgową co ma łeb na karku i był to dobry czas do powrotu na ryczałt. W normalnym roku zakupy poza środkami trwałymi amortyzaujemy za 12mcy wstecz.

Korekty VAT dokonujemy od zakupionych do 12 miesięcy wstecz środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, których cena zakupu była mniejsza niż 15 tysięcy zł oraz od wyposażenia. Od towarów, materiałów, surowców nie sprzedanych lub niewykorzystanych (nawozy, paliwo) niezależnie od daty zakupu.

Edytowano przez DrVVall
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3532
Napisano (edytowany)

toooomaszewTi

Toooooooooooooomaszewski, ma sobie wypisać lewe faktury bo vat 0% , niestety musi kupić kase fiskalną , jak wystawi na vatowca , to może się wydać ,vatowiec się nie zgodzi by na niego wystawiać lewe faktury

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500

Co ma kasa fiskalna do wyjścia z vatu i wyzerowania stanów magazynowych. Zasięgnij opinii kiedy i dla kogo jest wymagana kasa i od jakich wartości. Kilka stron do tyłu pisali tu inni użytkownicy o wystawieniu jakiejkolwiek faktury sprzedażowej, by uzyskać zwrot. Myślisz, że po co pisiory znieśli vat na żywność, w tym pszenicę, kukurydzę, a później ciągnęli tonami z ukrainy. Ile gospodarstw było słupami, by ta pszenica stała się polską pszenicą.

1 godzinę temu, DrVVall napisał:

Korekty VAT dokonujemy od zakupionych do 12 miesięcy wstecz środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, których cena zakupu była mniejsza niż 15 tysięcy zł oraz od wyposażenia. Od towarów, materiałów, surowców nie sprzedanych lub niewykorzystanych (nawozy, paliwo) niezależnie od daty zakupu.

Dokładnie, korekta vat, ja to błędnie w swoim słowniku nazywam 'amortyzacją vat'. 👍

Z tym że środki trwałe korekta 5 lat od zakupu, budowlanka 10, a wszystko co poniżej 15 tyś. w zakupie do 12 miesięcy. Jeżeli płody były sprzedane przed wyjściem z vat i są na to dokumenty, to i środki wykorzystane do ich produkcji nie powinny mieć korekty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stach123    200

limit 20 000 sprzedaży obowiązuje watowca w roku przy  sprzedaży dla ryczałtowca i podmiotu nie   WATOWCA  to co sobie napykasz TOMASZEWSKI ??? po tym limicie kasa obowiązkowa

moim zdaniem przy wychodzeniu z WAT remanent  obowiązkowy

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    35

Jakieś potwierdzenie na to, że należy dokonać korekty VAT od środków do produkcji których nie masz na stanie?

"Jeżeli płody były sprzedane przed wyjściem z vat i są na to dokumenty, to i środki wykorzystane do ich produkcji nie powinny mieć korekty."  To się chyba rozumie samo przez się.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500

Środki zużyłeś i masz produkt, lub nie masz. 

12 minut temu, Stach123 napisał:

limit 20 000 sprzedaży obowiązuje watowca w roku przy  sprzedaży dla ryczałtowca i podmiotu nie   WATOWCA  to co sobie napykasz TOMASZEWSKI ??? po tym limicie kasa obowiązkowa

moim zdaniem przy wychodzeniu z WAT remanent  obowiązkowy

20 tys to jest dla osób fizycznych.

Na każdą sprzedaż możesz wystawić fakturę vat, nawet na 10, 20zł, każdemu, ryczałtowcowi, pani z apteki na 5 kg pszenicy dla ptaków w karmniku. Tylko żeby nie było zamieszania z papierami po to jest to 20 tys. i to nie jest limit vatowca dla jakiegoś ryczałtowca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raf08ca
      witam, od 20 lat uprawiam działkę. Działa należy do Miasta czy moge przez zasiedzenie przejąć działkę na własność? wcześniej tą działkę obrabiał przez 50 lat ojciec.
    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj