karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

kris148a    89

No żadnej działalności poza rolniczej nie mam, pracuje jeszcze ale to nie związane ani z gospodarstwem ani z tą maszyną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    199

Jest tu parę fachowców więc pomyślałem, że podpowiecie. 

Jak kupię samochód to odliczę 50% VAT. Za 5 lat wracam na ryczałt i w przypadku sprzedaży tego samochodu nie będę musiał ani naliczać VAT ani zwracać z tyt. korekty?

 

Będę wdzięczny za potwierdzenie czy dobrze rozumiem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500

Jeżeli po 5 latach od zakupu przejdziesz na ryczałt możesz sprzedać na umowę kupna sprzedaży. Nic nie zwracasz, nic nie naliczasz.

Ale kto wie, co będzie za 5 lat...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    199

A czy nie jest tak, ze jak jestem na VAT i mam środki trwałe, to wracając na ryczałt muszę wystawić fakturę wewnętrzną, zrobić wycenę posiadanych śr. trwałych i od tego zapłacić VAT? CHyba byłoby zbyt dobrze, gdyby dało się przenieść środki trwałe (od których odliczyliśmy VAT) na ryczałt bez żadnych konsekwencji. W końcu taki ciągnik po 5 latach spokojnie może miec jeszcze 70% początkowej wartości. 

 

Ten wpis raczej potwierdza, że nie objedzie się bez VATU przy sprzedaży. Oczywiście mówimy o sytuacji takiej, że przy kupnie został odliczony caly VAT (lub 50% dla samochodu).
https://www.agrofoto.pl/articles/ciagniki/sprzedaz-starych-maszyn-z-vat/

Mało tego. Z powyższego wynika, że może być taka sytuacja, że rolnik ryczałtowy kupuje ciągnik, nie odlicza VATu następnie przechodzi na  VAT. Żeby sprzedać ten ciągnik bez VAT musiałby udowodnić, że ciągnik nie był używany do sprzedaży opodatkowanej. Jest to możliwe wtedy kiedy np miałby drugi ciągnik i tego który kupił nie wciągnął do EŚT. Ale jak nie ma drugiego ciągnika, to już jest problem i pewnie nie wybroniłby się i musiał zapłacić VAT od sprzedaży. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3531

Jeśli mija 5 lat od zakupy maszyn 10 lat od budowlanki ,chcąc wrócić na RR to nie musisz ze skarbówką sie rozliczać,musisz rozliczyć Vat z nawozów środków , paliwa  , które kupiłeś, chyba że w żniwa wszystko sprzedasz i nic nie kupisz na nowy sezon , wtedy nie ma co rozliczać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    199

Chyba mówimy o różnych rzeczach. Przejście na RR po 5 latach od zakupu rzeczywiście nie wywoła skutków. Natomiast ja mówię o kroku dalej tj. Np. sprzedaży ciagnika który był kupiony jak byliśmy na Vacie. 

Dziś rozmawiałem z biurem księgowym które rozlicza dużą liczbę rolników i niestety potwierdzili, że wracając na ryczałt trzeba wycofać środki trwałe fakturą wewnętrzną, co wiąże się naliczeniem VAT od takiej operacji. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

W rolnictwo nie ma czegoś takiego jak amortyzacja, nie ma obowiązku prowadzenia książki środków trwałych. Co nie znaczy, że nie można jej prowadzić. I z tego co widzę to większość księgowych taka książkę prowadzi dla świętego spokoju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
11 godzin temu, miwigos napisał:

Jeśli mineło 5 pełnych lat  to nic nie rozliczasz 

Zmień biuro. Biura rachunkowe w temacie rolnictwa są w ciemnej d*pie. Miwigos ma rację.

Edytowano przez jacek1296

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3531

Ja się sam rozliczam , biura idą z schematu jak z firmami gdzie jest podatek dochodowy

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1125
12 godzin temu, jaro86 napisał:

W rolnictwo nie ma czegoś takiego jak amortyzacja, nie ma obowiązku prowadzenia książki środków trwałych. Co nie znaczy, że nie można jej prowadzić. I z tego co widzę to większość księgowych taka książkę prowadzi dla świętego spokoju.

Kiedyś jak napisałem że nie ma potrzeby prowadzić ewidencji środków trwałych to mało mnie tu nie zjedli😂.

  • Like 1

"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    858

U mnie w czasie kontroli tylko spytali czy prowadzę ewidencję. A że nie prowadzę to nie dostali. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1125

Ja już 2 razy pisałem oświadczenie o nie prowadzeniu ewidencji środków trwałych. 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Oświadczenie o nieprowadzeniu eśt pisałem do arimr. US nigdy nie wymagał, co więcej na kontroli sami powiedzieli, że jako rolnik jestem zwolniony z obowiązku prowadzenia eśt.

  • Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukas210    22

Panowie chce kupić z internetu na vat tawotnice i jak zaznaczyłem ze chce fakturę to muszę wybrać  czy kupuje jako firma i wtedy wprowadzić NIP czy jako osoba fizyczna ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
elamir    1

Pytanie odnośnie auta w dieslu kupionego z odliczeniem 50% vatu: czy jak nie będę wykazywał faktur z odliczeniem 50% vatu za paliwo (tylko same na 100% vatu) to się US przyczepi? Teoretycznie niby możliwość odliczania to przywilej a nie obowiązek płatnika 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

A hulajnoge elektryczną można odliczyć? Połowę? Będę nią objezdzał pola bo paliwo drogie a i dzieciak się przejedzie to chyba pół aby? Czy wcale?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1125

Jeżeli faktycznie po polu da radę to 50% spokojnie,  ja quada na 100% ale 99% użytku to w gospodarstwie. 


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Mam gospodarstwo oddalone 5km od domu i dojazd asfaltem jak latem to po co mam autem jak mogę na hulajnoge wskoczyć, zasięgu 40km prędkość 35km/h raz dwa i objazd zrobiony.


Czy bym jechał autem quadem czy rowerem to i tak nie wyjeżdżam w pole tylko chodzę na nogach bo najmniej gniotę, chodzi o sam dojazd do skraju pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Odliczaj i kombinuj jak chcesz. Twoja wola. Czasami jak czytam pomysły niektórych, nie tylko tu, to mam nieodparte wrażenie, że za wszelką cenę na własnej skórze chcą się przekonać, co może us, jak się wk***i.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris148a    89

Nie rozumie? Jeżeli używać czego faktycznie do gospodarstwa to czemu nie tego nie odliczyć? Wszystko można zakwestionować ze odliczyć nie można bo może oprócz używania w gospodarstwie użyjesz tego w domu, mam nie odliczyć butów roboczych, ciuchów roboczych, grabi, szpadla, kluczy bo może raz użyje je nie w gospodarstwie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682

Nie widzisz różnicy między ciuchami, butami roboczymi, szpadlem a hulajnogą? Lubisz jak ktoś Cię robi w konia? A myślisz, że pracownik us lubi? Tyle ode mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez raf08ca
      witam, od 20 lat uprawiam działkę. Działa należy do Miasta czy moge przez zasiedzenie przejąć działkę na własność? wcześniej tą działkę obrabiał przez 50 lat ojciec.
    • Przez kingway
      Witam , gdzie kupujecie oleje i smary ? Bo przyznam szczerze , że w lokalnym sklepie trochę drogo się teraz zrobiło  Czy oleje firmy Jasol i Orlen są w miarę dobre ? Chodzi mi o takie podstawowe oleje Turdus . Suerpol , Hipol , Lux z tych firm do poczciwych Ursusów  
    • Przez Bozow
      Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Może ktoś z Was miał do czynienia z taką sytuacją. Jesteśmy małżeństwem ze wspólnotą majątkowa. Część ziemi jest wspólną a część indywidualną (spadek po rodzicach). Czy jeden z małżonków może być na VAT a drugi ryczałt? Arimr dopuszcza nadanie osobnego numeru producenta małżonkom pod warunkiem udowodnienia prowadzenia samodzielnego gospodarstwa (takie info są na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow-rolnych---najczesciej-zadawane-pytania#:~:text=W przypadku małżonków oraz podmiotów,rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą. Piorin także nadaje osobny numer producenta. W bazie GUS też mamy osobne gospodarstwa rolne. W US nie można się niczego dowiedzieć bo nikt nic nie wie i przerzucają od jednego do drugiego urzędnika jak gorący ziemniak. Ktoś zna lub ma taką sytuację?
    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj