karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

sebe1033    397
2 godziny temu, Waldek7290 napisał:

Witam, czy sprzedając cielaka/jałówkę innemu rolnikowi trzeba na fakturze podać jej numer identyfikacyjny?

Być może nie ale niejestem pewien .

Jak wyżej kolega ja zawsze podaje bo jakby co to wiem o którą sztukę chodzi nawet sam dla siebie . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

Czyli nie trzeba .

Ale sam dla siebie wpisuję , ale tylko nr kolczyka numeru gospodarstwa nie , tak jest w ARIMR gdzie poszła tylko mi szybciej znaleźć bo mam nr kolczyka i wiem kto kupił , a tak to z ARIMR tylko nr siedziby a skąd ja mam wiedzieć kto to jest ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7225

A to jakaś skomplikowana sprawa wpisać ten nr? 😉 Mam wrażenie, że niektórzy sami sobie problemy robią z nudów...


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526

Do czego wam to potrzebne kto kupił ,sprzedane i po kłopocie, nie ważne co z nim się dzieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19716
16 godzin temu, Waldek7290 napisał:

Witam, czy sprzedając cielaka/jałówkę innemu rolnikowi trzeba na fakturze podać jej numer identyfikacyjny?

Nie ma takiej potrzeby,ważne jest żebyś zapisał ile sztuk i tyle

14 godzin temu, pedro2 napisał:

Czy jest taki przepis to nie wiem, ale raczej po to jest nr identyfikacyjny żeby zidentyfikować 😉 w razie kontroli mogą się czepiać. Ja zawsze piszę

Czy jest taki przepis to nie wiem, ale raczej po to jest nr identyfikacyjny żeby zidentyfikować 😉 w razie kontroli mogą się czepiać. Ja zawsze piszę

Nie musisz go wpisywać. Ja wpisuje tylko jak sprzedaje dorosłe bydło handlarzowi. Wtedy 

nr kolczyka,waga,cena ,

W innych przypadkach piszę tylko 

Bydło, sztuk....,cena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
20 godzin temu, miwigos napisał:

Do czego wam to potrzebne kto kupił ,sprzedane i po kłopocie, nie ważne co z nim się dzieje

No teraz nie sąsiad byczki bierze to wiem , ale jak wcześniej handlarz a potem niewiadomo komu to z faktury wiedziałem kto wziął , 

 

I ważniejsze jak Sołtys pisze , po nr kolczyka wiem ile dana sztuka ważyła i ile za kg , 

 

PS. WIedzieliście że w ARIMR mają podaną wagę żywą przy uboju ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    271

takie pytanie dla pewności jestem vatowcem i kupuje zboża od ryczałtowca, jeśli chce dostać zwrot vat-u muszę na niego wystawić fakturę RR i pieniążki przelać mu na konto zgadza się? czy jeszcze są jakieś potrzebne oświadczenia że on jest rolnikiem ryczałtowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Powinien być taki zapis na fakturze

Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie
art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526

Bez różnicy jestem tak od lat kiedys wystarczyło 4 razy do roku rozliczyć sie , dla wygody to było teraz bez znaczenia ,tak co miesiąc trzeba wysłać JPK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500

Kwartalnie jest korzystnie dla tych, co mają sprzedaż raz w roku, wtedy jest czas na uzbieranie 'kosztów'- podatku naliczonego.

A propo kosztów, co nasz rząd znowu wprowadza? 0%vat na nawozy i paliwa? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marjanmeme    13

Wprowadzają VAT na żywność 0% z 5%. To znaczy, że mleko które produkuje też spada na 0%? Co z bykami?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marl    443

Są tez osoby które sprzedają pszenicę, rzepak. Z nich się robi podstawowe artykuły spożywcze które będą zwolnione z VAT. I teraz rolnik z jakim vatem sprzeda rzepak? Z VAT 8% czy 0%. Bo jak znieśli vat na nawozy a pozostanie że sprzedaży to nie będzie sobie czym zrekompensować tego vatu ze sprzedaży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500

Różnica będzie taka, że vat już nie będzie w obiegu, wirtualny, tylko ten 'niby zaoszczędzony' na nawozach i paliwie będzie wpłacany fizycznie z kieszeni rolnika, bez pośredników wprost do kasy Mateusza. To tak na moim przykładzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rogas71    308
Marl napisał:

Są tez osoby które sprzedają pszenicę, rzepak. Z nich się robi podstawowe artykuły spożywcze które będą zwolnione z VAT. I teraz rolnik z jakim vatem sprzeda rzepak? Z VAT 8% czy 0%. Bo jak znieśli vat na nawozy a pozostanie że sprzedaży to nie będzie sobie czym zrekompensować tego vatu ze sprzedaży.

Jak nie ? Inwestować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
19 minut temu, toooomaszewski napisał:

Różnica będzie taka, że vat już nie będzie w obiegu, wirtualny, tylko ten 'niby zaoszczędzony' na nawozach i paliwie będzie wpłacany fizycznie z kieszeni rolnika, bez pośredników wprost do kasy Mateusza. To tak na moim przykładzie.

O to to , na przykładzie każdego Vatowca , to wychodzi na to że będą jeszcze na plus w US , kasie rządu , bo my nie odzyskamy VAtu z nawozów i paliwa bo stawka z 23 na 8 , to już następne w plecy , a ryczałtowcy i tak mało albo bardzo mało z racji ceny kupią to ten VAT od nich co miał być to z nawiązką się zwróci 

 

No chyba że jak wyżej kolego pisze na mleko i zboże zero będzie ale to mżonki no chyba że sie przestraszą ...

 

Ta inwestować tylko puki co to trzeba dotrwać do zbiorów ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526

vatowiec nie straci i nie zyska, RR zyska, czyli vatowiec wzgledem ryczłtowca będzie do tyłu, niech nie pitolą że każdy na tym zarobi, tylko skłócenie ludzi to powoduje

  • Like 2
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
14 minut temu, miwigos napisał:

vatowiec nie straci i nie zyska, RR zyska, czyli vatowiec wzgledem ryczłtowca będzie do tyłu, niech nie pitolą że każdy na tym zarobi, tylko skłócenie ludzi to powoduje

Jak nie , Vatowiec traci bo nie ma możliwości odliczenia VATu ,a swój ze sprzedaży zawsze się oddaje . Sprzedam mleko oddam te 7% vatu kupię  saletrę  8% to odliczę  a jak sprzedam mleko oddam 7% a odliczę 0% to ...  

 Z resztą to Masz rację 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

Właśnie, czekam na sprecyzowanie, czy stawka VAT np na zboże będzie 0% czy zostaje tak jak do tej pory. Bo logicznie myśląc, wyraźnie jest napisane że stawka VAT 0% dotyczy tych produktów, na które teraz jest stawka 5%. Czyli zboża sprzedawanego obecnie z 5% stawka też ta zmiana powinna dotyczyć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj