karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

karino25    102

Wpisywac do regon tylko przeważający kod pkd czy wszystkie z którymi są związane uprawy nawet takie po 10arów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397

Główny najbardziej dochodowy , chyba że masz dwa pół na pół , nawet nie pamiętam co sam miałem wpisane ale drobnicy nie licz zwłaszcza jak nie na handel 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

Cześć.
Jestem vatowcem i muszę pierwszy raz wystawić fv ze sprzedaży dla rolnika ryczałtowego.
Rolnik rr kupuje ode mnie sianokiszonkę.
Domyślam się, że wypełniam ten sam druczek, gdy sprzedaje bydło?
Wystarczy sam NIP kupującego, bez nr dowodu?
Na sianokiszonkę w tym przypadku 5 czy 8% vatu?
Płatność gotówką oczywiście może być?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soko74    39

Nipu nie wpisujesz ,wystarczy adres kupującego , gotówka może być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1

Dzięki.
A jaka stawka podatku na sianokiszonkę sprzedaną dla rolnika rr?
Chyba raczej 8% ?
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikosz    20
Dnia 25.03.2021 o 21:43, karino25 napisał:

Wpisywac do regon tylko przeważający kod pkd czy wszystkie z którymi są związane uprawy nawet takie po 10arów?

Jako rolnik to jak uważasz :D Ja mam w większości produkcję mleczną a w rejestrze regon tylko roślinną wpisaną i ani urzędy ani banki nie robią z tego problemu. 

Dla przedsiębiorcy nierolniczego  PKD zgłoszone w CEIDG jest bardzo ważne (skarbówka).

Dnia 25.03.2021 o 14:52, aro321 napisał:

pszenżyto sprzedajecie na 5 czy 8%?

Jeśli na paszę lub do siewu 8%, jeżeli do jedzenia 5% :D

2 godziny temu, pawelek32 napisał:

Cześć.
Jestem vatowcem i muszę pierwszy raz wystawić fv ze sprzedaży dla rolnika ryczałtowego.
Rolnik rr kupuje ode mnie sianokiszonkę.
Domyślam się, że wypełniam ten sam druczek, gdy sprzedaje bydło?
Wystarczy sam NIP kupującego, bez nr dowodu?
Na sianokiszonkę w tym przypadku 5 czy 8% vatu?
Płatność gotówką oczywiście może być?

Jeśli rolnik nie ma żadnej innej działalności to posługuje się peselem i traktujesz go jako kupującego nie przedsiębiorcę, czyli paragon lub rejestr sprzed. bez fakturowej. Jeśli rolnik ryczałtowy ma jeszcze inną działalność i posługuje się nipem to zaczyna się problem, bo powinieneś wystawić fakturę ale w sumie nie możesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelek32    1
46 minut temu, Mikosz napisał:

Jeśli rolnik nie ma żadnej innej działalności to posługuje się peselem i traktujesz go jako kupującego nie przedsiębiorcę, czyli paragon lub rejestr sprzed. bez fakturowej. Jeśli rolnik ryczałtowy ma jeszcze inną działalność i posługuje się nipem to zaczyna się problem, bo powinieneś wystawić fakturę ale w sumie nie możesz.

Jak to paragon?
Rolnik watowiec sprzedając dla rolnika ryczałtowego (obaj rolnicy bez innych działalności) nie wystawia takiej samej fv jak wystawia przy np sprzedaży bydła dla handlarza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
king12    233

Rolnik VAT sprzedając rolnikowi na ryczalcie ma,, obowiązek wprowadzić transakcję do rejestru sprzedaży bez fakturowej czyli np do zeszytu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
9 godzin temu, pawelek32 napisał:

Jestem vatowcem i muszę pierwszy raz wystawić fv ze sprzedaży dla rolnika ryczałtowego.

Wg księgowego dla RR nie musisz wystawiać faktury możesz i w zeszyt wpisać (VAT odajesz oczywiście ) ale limit jest takiej sprzedaży nie orientuję się 10 czy 20 tyś zł rocznie bo powyżej to juz kupujesz kasę fiskalną i paragony robisz 

Albo fakturę wystawiasz ale jedno ale NIPu nie wpisujesz możesz ale zbędny jest , za to musisz wpisać PESEL kupującego koniecznie 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Emil39    60

Limit do 20 tys dotyczy zakupów od rolników ryczałtowych A nie sprzedaży I po co robić sobie pod górkę najlepiej  wystawić fv dla kogoś i święto jeżeli ma nip pisze się nip A jak niema to pesel Albo tylko dane adresowe i człowiek i wystarczy 

  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12194

🙈🙈🙈🤭🤦‍♂️


szkoda słów na to co niektórzy wymyślsją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikosz    20
6 godzin temu, pawelek32 napisał:

Jak to paragon?
Rolnik watowiec sprzedając dla rolnika ryczałtowego (obaj rolnicy bez innych działalności) nie wystawia takiej samej fv jak wystawia przy np sprzedaży bydła dla handlarza?

Jeśli rolnik ryczałtowiec zażyczy sobie faktury to ją wystawiasz (bez nipu), jeśli RR nie chce takowej to nie musisz. Rolnika ryczałtowego (przy sprzedaży-dla jasności) traktujesz jak zwykłego Kowalskiego. Czyli albo wystawiasz paragon fiskalny albo wpisujesz sprzedaż do rejestru sprzedaży niefakturowanej (od której odprowadzasz VAT).

38 minut temu, Emil39 napisał:

Limit do 20 tys dotyczy zakupów od rolników ryczałtowych A nie sprzedaży

Nie, coś Ci się miesza (ale to nic dziwnego po nieustających 'dobrych zmianach' kłamczuszka vateusza)

Jeśli sprzedaż niefakturowana w danym roku podatkowym nie przekracza 20 tys zł (sprzedaż rolnikom rycz. i osobom nieprowadzącym działalności gosp.), wystarczy prowadzić rejestr sprzedaży niefakturowanej, jeśli przekroczysz ten limit to masz obowiązek rejestrować sprzedaż na kasie fiskalnej i wystawiać paragon.

 

@pawelek32  Co innego kupno od rolnika ryczałtowego (już nie traktujesz go jak zwykłego Kowalskiego :D)

Przy zakupie od rolnika rycz. kupujący (czynny podatnik VAT) wystawia fakturę RR. Aby odliczyć VAT należy fakturę opłacić w terminie 14 dni (jest od tego wyjątek ale tu nieważne) i zrobić to przelewem bankowym- nie ma opcji płatności gotówką.

 

 

Edytowano przez Mikosz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    500

Jeszcze nie miałem tego przypadku z frą RR. Czyli np kupuję od kowalskiego płody na 1000 netto, vatu jest 7%, czyli 70 zł.

Opłacam fakturę przelewem w ciągu 14 dni, wrzucam ją do księgi. Ten vat mogę zaliczyć do kwoty podatku vat naliczonego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikosz    20
5 godzin temu, toooomaszewski napisał:

Ten vat mogę zaliczyć do kwoty podatku vat naliczonego?

W 2020 na pewno tak. W 2021 raczej tak... :D

Dostałem wczoraj zapkę z ODRu na szkolenie „Nowelizacja ustawy VAT ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień w rolnictwie”  więc prawdopodobnie znów coś pokombinował vateusz i jego mafia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawełWie    11
Dnia 18.03.2021 o 23:30, foxe napisał:

jaki program do wystawiania faktur polecacie?

Polecam Tax Machine 3. Sam się rozliczam i jak już nauczyłem się programu całe rozliczenie trwa kilka minut

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roni9411    30

Panowie musze 1 raz zapłacić vat do US musze zrobić to na mikro rachunek.  Wszedłem na stronę gov podatki i chciałem  Wygenerować mikro rachunek ale mnie coś zdziwiło.  Myślem ze jal podam nip czy pesel to będzie jedny rachunek a tu jak podam nip jest inny (z nipem) a jak podam pesel to jest z peselem i teraz na który wpłacać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sadek    1123

Jesteś VAT to posługujesz się NIP i na to konto.

Takie moje zdanie.


"Cogito ergo sum"
Pozostaję: otwarty, elastyczny, ciekawy.

 

GG 8872878

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

potwierdzam.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
karol259    1

Mam dwa pytania. Mogą wydawać się banalne ale nie mogę znaleźć na nie jednoznacznej odpowiedzi.

1. Czy będąc na VAT mogę odliczyć VAT od maszyn lub środków zakupionych z programu "Młody  rolnik" i żądać ewentualnego zwrotu tych pieniędzy? 

2. Planujemy z ojcem zakupić kilka maszyn na moje gospodarstwo z pieniędzy które są własnością ojca. Czy jest to możliwe bez "większych" ceregieli w wypadku kiedy ja byłbym na VAT czy ojciec musiałby mi te pieniądze podarować w formie darowizny? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj