karol

VAT w rolnictwie

Polecane posty

Bartek72511    81

Przybliży mi ktoś jak jest z vatem od paliwa? Przyjmijmy że gospodarstwo 15 ha na vacie, to ile tego paliwa mogę rocznie wykorzystać ? Bo maszyny sporo chodzą na usługach, czyli np na 15 ha swojej ziemi nie mogę odzyskać vatu z np 5000 litrów ? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Nasi rządzący twierdzą że 86 litrów na hektar powinno Ci starczyć. Mądre głowy z ekonomii policzyli że 120-130litrów na hektar.

Żadna z nich nie uwzględniła dojazdów do dalszych pól, paliwa które idzie przy nietypowych pracach (karczowanie krzaków, przy melioracjach też niewielkie ilości potrzebne itp). Ważne jest też że jak masz autko z silnikiem diesla to jednak tym autkiem jeździsz tylko w sprawach związanych z produkcją rolną czyli odliczasz 100% od zakupu.

 

Suma sumarum mi przy ~29ha idzie chyba ciut koło 5tys litrów. Skarbówka raz się spytała po co mi zakup w okresie zimowym prawie 1tys litrów (zsumowałem pojemność baków we wszystkich sprzętach, dodałem że zależy mi wykorzystać cały zwrot akcyzy w pierwszym terminie stąd lekki zapas). Zero problemów.

Do paliwa się nie czepiają bo zawsze idzie się wytłumaczyć - mi sporo poszło bo w tym roku szukałem kombajnu i trochę pojeździłem autkiem, dochodzą wszystkie wyjazdy po urzędach itp a wbrew pozorom jest tego sporo.

 

Rozważ jeszcze czy czasem nie opłaci Ci się zakup paliwa na kogoś kto nie wykorzystuje limitu zwrotu akcyzy a UG - w zeszłym roku byli tacy.

Warto też znaleźć jakieś "inne źródełko" diesla w cenie ~4zł ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

Dziękuję za dokładne wytłumaczenie :) Potrzebne mi to głównie było żeby wyliczyć czy opłaci mi się przejść na vat czy nie. Co do paliwa to sie kombinuje wiadomo, biore faktury na jedna firmę transportową i dostaję 50 gr z litra w dół, moge też bez faktury to ostatnio po 4,7 kupowałem. Inne źródła w moim rejonie taniego diesla to porażka, bo paliwo oszukane, także mija się z celem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Mam pytanie w sprawie podatku (PCCP).

Otóż kupując od rolnika ryczałtowca jakąś maszynę, nabywca tej że maszyny rozlicza się z podatku vat. To nabywca opłaca podatek pccp i wpisuje do eśt. I teraz pytanie, jaka jest stawka podatku pccp i jak się rozlicza podatek vat przy sprzedaży takiego środka trwałego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5334

 

Za grudzień składamy jeszcze starą deklaracje (12) a od stycznia trzeba juz nową składać. czyż tak????


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Mam pytanie w sprawie podatku (PCCP).

Otóż kupując od rolnika ryczałtowca jakąś maszynę, nabywca tej że maszyny rozlicza się z podatku vat. To nabywca opłaca podatek pccp i wpisuje do eśt. I teraz pytanie, jaka jest stawka podatku pccp i jak się rozlicza podatek vat przy sprzedaży takiego środka trwałego?

Podatek od umów cywilnoprawnych to 2%. Z tego co tu czytam to od tego roku sprzedając taką maszynę trzeba doliczyć normalnie 23% i oddać do US.

Ja jak kupuję użytki rolne też odliczam vat od aktu notarialnego. Nie wpisuję tego nigdzie - jest przecież nakaz płatniczy i tam jest cała ziemia wpisana.

W eśt mam tylko maszyny. Zastanawiam się czy wpisujecie też np. budynki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
Podatek od umów cywilnoprawnych to 2%. ...

Czyli kupując każdą maszynę na umowę kupna-sprzedaży trzeba ten podatek zapłacić jak rozumiem?

Pamiętam że kupując przyczepę byłem w US w tej sprawie. Jest chyba 14 dni na to.

Pytam bo właśnie mam kupiony kombajn (umowa K-S) który muszę wnieść na EŚT aby odliczać VAT od części.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
socha    0

Dokładnie. Maszynę, samochód, mieszkanie. Miałem taką samą sytuację. Kupiłem kombajn na umowę kupna-sprzedaży i w US opłacałem 2% od wartości. Dali stempelek i jest legal. Tyle, że chore są te podatki, nie dość, że kupuję za własne uskładane pieniądze czy też za drogi kredyt to jeszcze muszę odprowadzić od tego haracz. Taka ciekawostka ostatnio kupowałem kawałek łąki i do tego w ewidencji było 2 ary nieużytku jako N, to za łąkę nie było podatku pcc bo to powiększanie gospodarstwa i jest zwolnione, ale od tych 2 arów już musiałem zapłacić - całe 4zł bo notariuszka wyceniła na 200zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

Z gruntem miałem podobnie bo za wały przy rzecze i wyszedł pcc.

Głupie jest to że zapłacić PCC trzeba mimo że VATu od zakupu nie odliczam :(

No i trochę tego będzie (40tys pln i nie bardzo jest jak zaniżyć).


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daro20    515

Ja mam takie pytania:

Mam fakture wystawioną pod koniec koniec grudnia przelewową na 21 dni i dopiero ją zapłace przed upływem terminu. Czy mogę taką fakture rozliczyć w grudniu czy muszę w styczniu?

Czy są jakieś konsekwencje w US z powodu nie zapłacenia faktury przelewowej nie w terminie? Np. jest termin płatności 14 dni a zapłacę ją 15 dnia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316
komisy biorą zazwyczaj połowę tego co US
podpowiedz jak ;)

Bo pieniążki lubię oszczędzać.


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

zazwyczaj sprzedajacego prowadziłem do komisu podpisywał kwity, że wstawia do komisu, a komis wystawiał mi fakturę VAT-marża - brałem również wypełnione papiery z komisu sprzedający podpisywał kwity jak odbierałem maszynę i odwoziłem kwity do komisu. wszystko jest kwestię dogadania - za ciągnik o wartości 50tys zapłaciłem w komisie 500zł, w US minimum 1000zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

thx, przyda się na przyszłość ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arek    218

Za grudzień składamy jeszcze starą deklaracje (12) a od stycznia trzeba juz nową składać. czyż tak????

 

Jesteś opóźniony bo vat7(14) obowiązuje od kwietnia 2013r.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5334

Dzieki mój mistrzu za uświadomienie, moje jak to nazwałeś "opóźnienie" jest straszne.

btw. może i obowiązuje ale do końca grudnia obowiązywała także też stara (12), byłem dziś w US i za styczeń już tylko i wyłącznie składamy nową (14), pani nakłaniała mnie na wysyłanie e-deklaracji, chyba się skusze


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Mógł by ktoś wskazać ustalenia i uzasadnienia stosowania kasy fiskalnej. Ewentualnie opisać od jakiego momentu jest potrzebna instalacja (warunki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    316

było parę stron wcześniej ;)

 

normalnie było 40 tysia a za 2013 20tysia na rzecz r.indywidualnych lub osób nieprowadzących DG i ileś tam faktur.

 

Ogólnie to w tym temacie 2 razy było na pewno poruszone i to szczegółowo ;)


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krol9    3

Warunek iluś tam faktur i kontrahentów nie dotyczy rolnictwa. Jedynie ten próg 20tyś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Wszystkich którzy mają jakieś pytania dotyczące podatku VAT w rolnictwie, czy tez rozliczania niektórych faktur itd. zachęcam do skorzystania z telefonu do : "Krajowa Informacja Podatkowa. czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00. Infolinia: Z tel. stac.: 801 055 055. Z tel. kom.(22) 330 0330". Mam gospodarstwo w podatku VAT od ponad 10-ciu lat, na początku kiedy miałam jakieś wątpliwości z rozliczaniem itd. zawsze tam dzwoniłam i uzyskałam odpowiedź na każde pytanie. :D Więc polecam serdecznie. Nie trzeba się przedstawiać, nie potrzeba doradzać się księgowej i co najlepsze porady są darmowe ;) .

Edytowano przez Beti177
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mrc1005    53

Witam,

 

Dzięki za info, bo zamierzam przejść na VAT i szukam wszelkich informacji ponieważ przewiduje samemu prowadzić dokumenty księgowe. :)

 

Pozdrawiam

Edytowano przez mrc1005

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SOKAN    13

Beti 177. Wiesz co, jak zaczynałem z vat-em to dzwoniłem tam dwa razy i jakoś nie potrafiłem się z nimi dogadać. Tak jakoś dziwnie się z nimi rozmawiało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PL01    1

Wszystkich którzy mają jakieś pytania dotyczące podatku VAT w rolnictwie, czy tez rozliczania niektórych faktur itd. zachęcam do skorzystania z telefonu do : "Krajowa Informacja Podatkowa. czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00. Infolinia: Z tel. stac.: 801 055 055. Z tel. kom.(22) 330 0330". Mam gospodarstwo w podatku VAT od ponad 10-ciu lat, na początku kiedy miałam jakieś wątpliwości z rozliczaniem itd. zawsze tam dzwoniłam i uzyskałam odpowiedź na każde pytanie. :D Więc polecam serdecznie. Nie trzeba się przedstawiać, nie potrzeba doradzać się księgowej i co najlepsze porady są darmowe ;) .

 

Dodzwonić się do nich w ostatnim czasie graniczy z cudem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Beti177    26

Ostatni raz dzwoniłam do nich miesiąc temu, miałam problem z zaksięgowaniem zagranicznej faktury, dostałam się do konsultanta za pierwszym razem :D Trochę pozytywnego nastawienia .... ;) cierpliwość to cnota ;) :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez sumek666
      Jak kształtują się ceny nieruchomości i działek rolnych w Waszych okolicach? Może planujecie zakup gruntów w tym roku? A może udało Wam się sprzedać jakieś grunty?
      Zapraszam do dyskusji o cenach i możliwości zakupu ziemi w Polsce i za granicą.
      Kontynuacja tematu:
       
    • Przez kuba9449
      Cześć, mam problem. Posiadam gospodarstwo które zakładał mój dziadek i "baza" jest w tym samym miejscu niezmiennie od lat. Mam dom i budynki gospodarcze, chciałbym postawić dodatkową halę na maszyny i tu zaczyna się problem. Gmina opracowuje mpzp i w miejscu mojego gospodarstwa chce dopuścić jedynie zabudowę mieszkaniową, składałem pisma o zmianę przeznaczenia terenu lecz były odrzucane bez podania powodu. Gmina nie wydaje teraz wz ze względu właśnie na opracowywany mpzp. Czy macie pomysły jak to "ugryźć"?
    • Przez oscak11
      Witam , zastanawiam się nad otwarciem warsztatu . Z jakiej opcji najlepiej skorzystać czy z dotacji czy poprostu z własnych funduszy . Wpadłem na ten pomysł ponieważ zajawkę do napraw mam od swojego ojca . Myślę nad rozbudowalą warsztatu i założeniem działalności.  Pracuje za granicą mam trochę oszczędności i teraz dylemat , rozbudowa z oszczędności czy z dotacji . Jak to ugryźć.  Mój ojciec naprawia traktory ,, po godzinach ,, ma też gospodarstwo . Wiedzę posiadam na temat naprawy traktów  lecz zawsze mogę liczyć na mojego ojca . W okolicy nie ma mechaników więc myślę, że cały ten pomysł mógł by wypalić. Nie było jescze okresu żeby w kolejce nie stał 1 lub 2 traktory . Ludzie w obrębie 60 km przyprowadzają traktory do nas ponieważ w okolicy nie ma dobrych mechaników . Jak najlepiej zacząć  . Był bym wdzięczny za wszelkie porady .
    • Przez armia100
      Witajcie! Potrzebuje porady... Czy istnieją jakieś przepisy dotyczące odległości stawu od drogi? Odnośnie zwykłej działki, wiem, że niestety nie jest to precyzyjnie uregulowane. A co z działką, która jest drogą (działka jest prywatna, jednak w księdze wieczystej jest zapis, że jest to droga). Sąsiad zrobił staw niespełna pół metra od granicy i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie zadomowiły się tam bobry, które zaczęły podkopywać swoje jamy pod droga, która się osuwa. Droga jest moim dojazdem do domu. Sąsiad twierdzi, że to nie jego problem. Co zrobić w takim przypadku?
      Pozdrawiam
    • Przez Okisz
      Czesc,
      Czy bedąc czynnym płatnikiem VAT mogę wystawić fakturę rolnikowi ryczałtowemu? 
      Znajomy chciałby kupic odemnie soję, natomiast ja potrzebuje mieć na tą sprzedaż fakturę. 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj