AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

tytanowyJanusz    3616

Granula godna uwagi to kreda typu 06a czyli Wapniak Kornicki, Koszelowski.

Ostatnie wapno w granuli jakie stosowałem to był właśnie Dominator czy tam Complexor Turbo bo skład mają taki sam. 

Od dwóch lat sypie tylko to: 

IMG_20230818_154408_HDR.jpg

Edytowano przez tytanowyJanusz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1829

Czyli warty coś ten dominator czy szkoda na to kasy bo nie mam doświadczenia w tych produktach 😅

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3616

Nooo, jest w nim trochę bezwartościowego gruziku. 

Kreda to kreda, tego nie da się zj***ć 😄. Działa szybko i prawie w 100% się rozpuszcza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1829

Bo mam do wyboru z granulowanego w BB:

Wapniak Koszelowski bez magnezu

Dominator 60/30 z magnezem

Lider 30/15 z magnezem 

Alfa calc bez magnezu

Wolałbym coś z magnezem bo mała zasobność o ile w tym wapnie ten magnez coś wart czy lepiej sypnąć kizerytu i darować magnezowe 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3616

Sypniesz w lutym 100kg/ha siarczanu magnezu i masz magnez z głowy, bo ten skład w tych prywaciarkich wapnach to jest pisany palcem na wodzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1829

Czyli co Wapniak Koszelowski najlepsze rozwiązanie jeśli dać wiosna siarczanu magnezu bo też o tym myślałem 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1829

Teraz kiedy lepiej rozsiać na patalerzowane ściernisko czyli przed orka na ozime czy po zaoranym przed uprawa przedsiewna 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25635

Bo u Ciebie to najlepsza opcja, ale kolega pyta czy pod orkę bez talerzówki.

A to najgorsza opcja zwłaszcza dla granulatu kredy.

Przed agregatem siewnym rozmieści w warstwie 0-5cm, a z opadami przejdzie w cały profil korzenia.

Kreda bdb wapno do częstego stosowania w małych dawkach bo jest mocno mobilna względem jurajskich i dolomitów

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1829
14 minut temu, Agrest napisał:

Kreda bdb wapno do częstego stosowania w małych dawkach bo jest mocno mobilna względem jurajskich i dolomitów

Właśnie temu do szybkiego podniesienia i szybszego działania pójdzie kreda a potem można będzie pomyśleć o jakimś wolniej działającym dolomicie. I tak jak piszesz najrozsądniej zastosować po orce przed siewem to wymiesza się w górnej warstwie i z opadami będzie się przemieszczać, a tak przed orka utopi się granule głęboko i efekt może być kiepski

Edytowano przez Roki212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25635
15 minut temu, tytanowyJanusz napisał:

Ja jeszcze mam wybór 😄

1. Na ściernisko przed talerzówką

2. Na talerzowane przed pługiem

3. Po oranym tuż przed siewem

1 lub 3

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3616

Wybieram pierwszą opcje. Muszę jeszcze przedumać to może PK pójdzie po talerzowanym pod pług czy je też by pasowało wstępnie przemieszać talerzówką? Pług to nasze UG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafi1979    38

Jestem bliski zakupu całego tira 24 tony wapniaka koszelowskiego prosto z Zakładów Koszelowskich. Mam tylko małe obawy o jego wysiew. Czy spokojne rozsieje to wapno rozsiewaczem do nawozów ? Czy może są jakięs problemy np robi się z tego mąka ? Czy ktos mółby się podzielić swoimi doświadczeniami z tym wapnem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak z ciekawości... Czemu nie wapno sypkie z kopalni które jest tańsze ? I to duuuuuzo tańsze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafi1979    38

Mam ph  na polach około 5,8 - 6,2. Bardziej chodzi mi o podtrzymanie i dawki około 500 kg wapna granulowanego ktorego chce dac pogłownie na zboza ozime. Cena dośc dobra przy 24 tonach - 330 netto 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
themrsakmejek    1004
11 minut temu, Rafi1979 napisał:

Jestem bliski zakupu całego tira 24 tony wapniaka koszelowskiego prosto z Zakładów Koszelowskich. Mam tylko małe obawy o jego wysiew. Czy spokojne rozsieje to wapno rozsiewaczem do nawozów ? Czy może są jakięs problemy np robi się z tego mąka ? Czy ktos mółby się podzielić swoimi doświadczeniami z tym wapnem

Siałem rozsiewaczem promar 2 talerzowym i nie było żadnego problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8985
Dnia 19.08.2023 o 17:33, Roki212 napisał:

Teraz kiedy lepiej rozsiać na patalerzowane ściernisko czyli przed orka na ozime czy po zaoranym przed uprawa przedsiewna 

Przed siewem, a jak słabe ph to nawet po wschodach w listopadzie siałem, efekt był dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafi1979    38
3 minuty temu, themrsakmejek napisał:

Siałem rozsiewaczem promar 2 talerzowym i nie było żadnego problemu.

Ok. Dziekuje, A mieszadło bylo normalne włączone ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj