AGRObombula

Wapno granulowane

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
kissmy...    67

Nie wiem ile wynosi gęstość , chciałem zobrazować jaki wpływ na powierzchnie ma rozdrobnienie .

 

troszeczkę się pomyliłeś przy 50 mikronach 1m3 (nie znam gęstości) pozwoli na pokrycie 0,02km2,

a przy średnicy 1mm 1m3 pozwoli na pokrycie 0,001km2, czyli różnica jest 20 krotna nie zaś 100 000 krotna, ale różnica nadal jest istotna, ale odchodząc od teoretyczno filozoficznych argumentów czy można na podstawie zaprezentowanej tabeli http://www.hagepolska.pl/upload/file/NAWOZY_ulotki/Tabela_wspolczynnikow.pdf

porównywać nawozy wapniowe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ten wapniak koszelowski nie polecasz??Co do tej kredy to moge ja zakupić granulowana czyli bedzie można ją rozsiewać zwykłym rozsiewaczema więc jeden problem z głowy a jego cena to około 450zł/t. Jaką dawke kredy byś zalecał??

 

Wapniak koszelowski produkuje KZK :)

Polecam jak najbardziej :

Co do Rzepaku to najlepiej plonuje w w przedziale pH 6-7

Gdybyś chciał odkwasić taką glebę jednorazowo to wg. IUNiG potrzebujesz około 5 ton czystego CaO co w przeliczeniu na wapno węglanowe daje około 10 t CaCO3 .( dotyczy to wapnowania raz na cztery lata)

Ja jednak polecam Ci przejść na system corocznego dokarmiania w małych dawkach.

Można uzyskać znaczny wzrost w plonowaniu i wiele dodatkowych korzyści. Wystarczy użyć kredy granulowanej w dawce corocznej 600 kg. ( Chociaż w pierwszym roku pasowało by podwoić dawkę ze względu na wrażliwość rzepaku na wapnowanie). Wapnować( w pierwszym roku) najlepiej przedsiewnie i nie mieszać już ziemi . Wtedy efekt odkwaszania będzie najlepszy. A przejście na system coroczny będzie najbardziej efektywne.

 

 

troszeczkę się pomyliłeś przy 50 mikronach 1m3 (nie znam gęstości) pozwoli na pokrycie 0,02km2,

a przy średnicy 1mm 1m3 pozwoli na pokrycie 0,001km2, czyli różnica jest 20 krotna nie zaś 100 000 krotna, ale różnica nadal jest istotna, ale odchodząc od teoretyczno filozoficznych argumentów czy można na podstawie zaprezentowanej tabeli http://www.hagepolsk...olczynnikow.pdf

porównywać nawozy wapniowe?

 

Ok dzięki za korektę :)

Chodziło mi o zobrazowanie tej 20 krotnej różnicy, następnym razem powołam się na twoje obliczenia :)

 

Moim zdaniem nie można !!!!

Posłużę się tu wcześniej poruszaną kwestia Dolomitu:

Otóż dolomit i kreda i marmur to z grubsza ten sam związek czyli węglan wapnia. To mniej więcej tak samo jak diament jest węglem a się nie pali ;)

Ale już jego właściwości nie będą te same. Jeden będzie świetnie odkwaszał a drugi może przez 100 lat leżenia w glebie nie zmieniać swej postaci, mimo że chemicznie wszystkie te związki to węglan wapnia.

kiedyś rozmawiałem z jednym specjalistą który twierdził że zawartość krzemu w wapnie można traktować jako mikroelement o znaczeniu nawozowym. Niestety to kompletna bzdura bo krzem występuje w wapnie jako zanieczyszczenie w postaci zwykłego piasku. Co z tego że tłumaczył mi jak bardzo ważny dla roślin jest krzem , skoro krzem zawarty w piasku jest zupełnie nie bioprzyswajalny :ph34r:


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forterrra    0

Czyli w pierwszym roku rozsiewać wapno bezpośrednio przed siewem powiedzmy rzepaku tak? Bo do końca nie rozumiem,, nie mieszać gleby, przedsiewnie", bo jednak podczas siewu gleba będzie wymieszana. I co wtedy z nawozami P i K kiedy je stosować?? A jeśli chodzi o system coroczny wapnowania to będzie pewnie najlepszy, utrzymywać co roku dawke około 500kg na ha kredy lub wapniaka i efekty powinny być:) I w przyszłych latach planuje stosować wapnowanie na ściernisko a nawozy Pi K bezpośrednio przed siewem. Czy może rozsiewać wapno i nawozy P i K razem na ściernisko?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego Agronom jestem pod wrażeniem twojej wiedzy o wapnowaniu .

Na wiosnę pod kukurydzę mam już kupioną kredę pylistą z firmy KREDOLUX czy możesz coś powiedzieć o tej kredzie , dodam że siałem ją pogłównie po pszenicy w ilości 2t na ha bez jakich kolwiek skutków ubocznych .Cena tej kredy to 175zł za tonę na miejscu. Kredę będę wysiewał pod włókę .Moim zdaniem jeśli tak jak w moim przypadku trzeba szybko poprawić ph to nic nie jest tak dobre i bezpieczne jak kreda , a dawka nawet dwa razy po dwie tony w ciągu roku niepowinna zaszkodzić.

Wiele spokoju i radości w nadchodzące święta.

Kolego nie wiem skąd piszesz ale obok tego zakładu masz sprawdzonego producenta Zakład Kredowy Minerał w którym za podobną cenę możesz nabyć kredę nawozową o dużo lepszych parametrach niż Kredolux - bo z tego co widzę to ta kreda raczej dla kur w postaci piasku a nie forma pylista ?

Chyba że się mylę to mnie popraw .

Poza tym po dawce 2t dobrej kredy to powinieneś zaobserwować znaczna zwyżkę plonu a nie że nie zaobserwowałeś skutków ubocznych :ph34r:

 

Czyli w pierwszym roku rozsiewać wapno bezpośrednio przed siewem powiedzmy rzepaku tak? Bo do końca nie rozumiem,, nie mieszać gleby, przedsiewnie", bo jednak podczas siewu gleba będzie wymieszana. I co wtedy z nawozami P i K kiedy je stosować?? A jeśli chodzi o system coroczny wapnowania to będzie pewnie najlepszy, utrzymywać co roku dawke około 500kg na ha kredy lub wapniaka i efekty powinny być :) I w przyszłych latach planuje stosować wapnowanie na ściernisko a nawozy Pi K bezpośrednio przed siewem. Czy może rozsiewać wapno i nawozy P i K razem na ściernisko?

 

O mieszaniu nawozów pisałem już wcześniej( post nr 88)

Chodzi o to żeby zastąpić dawkę 10 ton na hektar, tak a żeby gleba uległa poprawie pH już w pierwszym roku.

Cudów nie ma i całego humusu nie uda ci się odkwasić 600kg dawką wapna nawet granulowanego .

Tu chodzi o to że jak posypiesz wapno po wierzchniej warstwie i wapno sie przesączy przez humus to realnie odkwasi w pierwszym roku obszar najistotniejszy dla roślin , dzięki czemu w następnym roku będziesz już mógł przejść na system coroczny i dokarmiać pole wapnem tak samo jak innym nawozem według potrzeb konkretnej uprawy. W następnych latach możesz już wapnować na ściernisko czy jak ci tam będzie wygodnie( w zależności co zasiejesz ) .

Ważne jest samo przejście w pierwszym roku na system coroczny, bo nie da się tego tak obliczyć prosto , można natomiast oszacować i ja staram sie to robić .Oczywiście możesz zrobić sam eksperyment i przeznaczyć na niego załóżmy 1 ha rzepaku, sam zobaczysz efekt i porównasz z innym areałem.

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

jak kształtowała się struktura nawozów wapniowych w Polsce w ciągu ostatnich 30lat? http://tchie.uni.opo...owska1_07.pdf

 

z tego wynika, iż pH powinno się zwiększać, być może wynika to właśnie z teoretycznej wartości dolomitów

 

już

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jak kształtowała się struktura nawozów wapniowych w Polsce w ciągu ostatnich 30lat? http://tchie.uni.opo...owska1_07.pdf��

z tego wynika, iż pH powinno się zwiększać, być może wynika to właśnie z teoretycznej wartości dolomitów

 

Możesz sprawdzić co z tym linkiem bo mi nie odpala


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuber    4

Co do skutków ubocznych to miałem na myśli jeden z wcześniejszych postów o stosowaniu pylistej postaci na zielone rośliny .Kreda którą kupuje jest suszona i ma konsystencje bardziej zbliżoną do mąki niż piasku .Jeśli chodzi o zwyżkę plonu to trudno mi powiedziec coś więcej bo pierwszy raz siałem pszenicę zimową ale po zstosowaniu przestała żółknąć.

A czy bliskie położenie dwóch zakładów może świadczyć o korzystaniu z tych samych pokładów .

Piszę z okolic Kęt ,Oświęcimia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3049

wzialem od sasiada pole ,po opryskaniu glyfosem z daleka nadal bylo zielone-oczywiscie zostal sam skrzyp, jak wiadomo to roslina wskaznikowa i nie trzeba pomiarow zeby stwierdzic zakwaszenie gleby gdy on rosnie, zastosowalem 300 kg\ha wap-magu po 600 zl[ niestety u nas ceny nawozow sa podmiejskie] po zniwach skrzyp zniknala plon byl piekny, wiec uzywanie wapna granulowanego jest celowe-mimo wysokiej ceny, u znajomego sialem niemieckie wapno po 1700 zl \t- zobacze po zniwach jaki bedzie wynik. pare ton wapna granulowanego juz wysialem i widze ze roznice w plonie sa, niestety ph-metr sie zepsul i nie moge zbadac odczynu na biezaco.

 

w farmerze czytalem ze wazniejszy od wapnia jest magnez i to on decyduje w wiekszym stopniu o dostepnosci nawoz mineralnych.

 

co do siarki to w wyniku polityki proekologicznej ue znowu zaczyna brakowac jej w glebie :D i stosowanie jej jest jak najbardziej wskazane.


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

odnośnie do skrzypu to czy on rzeczywiście jest rośliną wskaźnikową? pamiętam jak rósł mi na pryzmie dolomitu;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę tu nowy temat:

Po pierwsze: miernik pH gleby - jeżeli był to miernik elektroniczny to zapewniam cię że nie nadaje się do mierzenia zakwaszenia gleby , i nie ma się co powoływać na te urządzenia , one po prostu nie działają!

Po drugie: rośliny wskaźnikowe typu skrzyp nie są obecnie uznawane za miarodajne wskaźniki. Jedyne miarodajne wyniki dają badania W OSCHR , co najwyżej można jeszcze dyskutować na temat płynu Heliga ?!

Po trzecie robiłem próby na Wap-Magu i nigdy nie uwierzę w to że ktoś mógł po tym nawozie mieć jakiekolwiek efekty . Pisałem już o tym wcześniej. ( post 17)

pozdrawiam

 

Co do skutków ubocznych to miałem na myśli jeden z wcześniejszych postów o stosowaniu pylistej postaci na zielone rośliny .Kreda którą kupuje jest suszona i ma konsystencje bardziej zbliżoną do mąki niż piasku .Jeśli chodzi o zwyżkę plonu to trudno mi powiedziec coś więcej bo pierwszy raz siałem pszenicę zimową ale po zstosowaniu przestała żółknąć.

A czy bliskie położenie dwóch zakładów może świadczyć o korzystaniu z tych samych pokładów .

Piszę z okolic Kęt ,Oświęcimia.

 

Jeżeli była to forma pylista i sucha tak jak piszesz to wszystko ok.

Ja zajrzałem na stronę tego producenta i tam na fotografii było takie wapno co wyglądało raczej na piasek. Stąd moje wątpliwości. :)

pozdrawiam

 

odnośnie do skrzypu to czy on rzeczywiście jest rośliną wskaźnikową? pamiętam jak rósł mi na pryzmie dolomitu;]

 

Szkoda że nie zrobiłeś fotografii , przydało by mi się coś takiego do moich dociekań :)


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zuber    4

Nieporozumienie wynika zapewne z tego że firma swoją suszarnie wykorzystuje do suszenia piasku do piaskowania .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Forterrra    0

Kolego agronom jeszcze jedno pytanko, mianowicie jak jest niska zawartość magnezu co byś polecił?? jakieś wapno z magnezem?? Podaj jakiś przykład jeśli możesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

Kolego Agronom mam takie pytanie odnośnie wapna, producenci wapna przeważnie podają reaktywność produktu w %%%, I tu pojawia się moje pytanie co ono oznacza????

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego Agronom mam takie pytanie odnośnie wapna, producenci wapna przeważnie podają reaktywność produktu w %%%, I tu pojawia się moje pytanie co ono oznacza????

 

 

Zasadniczo nic z tego nie wyczytasz , bo jak podają to przeważnie 98% .

A jak nie podają to nie dowiesz się ile. Poza tym ta skala reaktywności jest czysto teoretyczna i nie uwzględnia wielu czynników.

Lepiej patrzeć na stopień rozdrobnienia produktu bo to daje jakąś miarodajność reaktywności właściwej .

 

Kolego agronom jeszcze jedno pytanko, mianowicie jak jest niska zawartość magnezu co byś polecił?? jakieś wapno z magnezem?? Podaj jakiś przykład jeśli możesz

 

 

Najlepszym źródłem przyswajalnego magnezu jest MAGNEZYT ale w Polsce jest tylko jedna kopalnia tego surowca.

Koszt 1 tony to około 500zł .

Nie wiem ile potrzebujesz tego magnezu ale podejrzewam że tona magnezytu starczyła by ci na całe gospodarstwo .

Jeżeli jednak nie masz jak zakupić Magnezytu to lepiej rozejrzyj się za jakimś nawozem wieloskładnikowym z magnezem lub np. saletra magnezową itp. Co do wapna z magnezem to w Polsce są to wszystko odmiany dolomitowe , dają ci magnez ale nie dają wapna więc koszt nie potrzebny. Możesz tez rozejrzeć sie za kredą z magnezem z Rugii z Niemiec tam dodają do kredy magnezyt.

Pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

czyli dolomit zawiera w końcu ten przyswajalny magnez czy nie? znalazłem również treść artykułu, o którym wspominałem, gdzie uproszczenia przyczyniły się do podniesienia pH (nie znamy jednak nawożenia) Bezorkowa kultura dżdżownic http://forum.agrofoto.pl/topic/1030-uprawa-bezorkowa-i-uproszczona/page__st__20

post #33

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro30    11

DO Agronom-kujawy czy wapno koszelowskie mogę zastosowac wiosną pod kukurydzę jeżeli tak to w jakiej dawce czy lepiej stosowac je po ściernisku lub pod orki zimowe . Pytam dlatego że zawsze stosowałem WAP-MAG ale z twoich wypowiedzi wynika że to strata kasy dodam że już rozsiałem jesienią wap mag w ilości 500 kg /HA (klasa ziemi 4)Powieszchnia pod kukurydzę to 8 ha.Pozdrawiam i zarazem WESOLYCH ŚWIĄT.

Edytowano przez jaro30

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

DO Agronom-kujawy czy wapno koszelowskie mogę zastosowac wiosną pod kukurydzę jeżeli tak to w jakiej dawce czy lepiej stosowac je po ściernisku lub pod orki zimowe . Pytam dlatego że zawsze stosowałem WAP-MAG ale z twoich wypowiedzi wynika że to strata kasy dodam że już rozsiałem jesienią wap mag w ilości 500 kg /HA (klasa ziemi 4)Powieszchnia pod kukurydzę to 8 ha.Pozdrawiam i zarazem WESOŁYCH ŚWIĄT.

 

witam

Możesz stosować to wapno bez obaw , na pewno efekty będą super w porównaniu do Wap-Magii :)

Żeby oszacować dawkę , trzeba znać pH gleby przynajmniej w pierwszym roku wapnowania wapnem granulowanym .

Później można zastosować dawkę coroczną w zależności od jakości gleby od 500 do 1000kg /ha .

W pierwszym roku systematycznego wapnowania granulatem należało by dać dawkę przedsiewnie i nie mieszać już gleby .

pozdrawiam

 

czyli dolomit zawiera w końcu ten przyswajalny magnez czy nie? znalazłem również treść artykułu, o którym wspominałem, gdzie uproszczenia przyczyniły się do podniesienia pH (nie znamy jednak nawożenia) Bezorkowa kultura dżdżownic http://forum.farmer....na/page__st__20

post #33

 

Kolego

Wychodzi na to że wszystko zależy od złoża . Dolomit to nie cukier :) . Występują różne rodzaje skał dolomitowych o różnych parametrach dolomityzacji .

Jeden dolomit może być już prawie marmurem inny będzie bardziej podobny do wapna kredowego. Są to procesy geologiczne o których muszę jeszcze doczytać, bo wcześniej przyjmowałem że dolomit to dolomit i koniec ale wasze posty zwróciły moją uwagę na te różnice. Z doświadczenia jednak rolników wynika że dolomit to dziadostwo i nie daje efektów. Dlatego o tym pisze.

pozdrawiam


W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

kolego Agronom a co powiesz na temat Kredy ( niby wapna) z Niemiec. Na workach pisze KreideWerke czyli wg. mnie to kreda, a handlowcy sprzedają jako wapno nawozowe. Do mnie to przyjeżdza prosto z niemiec w bigach po 600kg, cena za tone około 420-440zł brutto.

Skład to: 50% CaO i 83% CaCo3 i dodatkowo zawiera kilkanaście % magnezu itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
POL1    28

Ja stosuje wapno tlenkowe 80% po 100 zł tona i jestem bardzo zadowolony.Rezultaty widać już w następnym roku i to bardzo znaczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seremiak    1

Kolego Agronom nie odpowiedziałeś mi na pytanie co to jest ta reaktywność,co ona oznacza do czego sie odnosi, co to za parametr?? Ja wybierając wapno zawsze szukam o najwyższej reaktywności, w moim rejonie jest dużo kopalni wapnia i przeważnie dolomity maja około 20-40% reaktywności, węglany odmiany 05-07 od 40-80%, węglany odmiana 04 ma już powyżej 90% no i tlenki ok 98% więc co to jest ta reaktywność??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

Oznacza zdolność rozpuszczania wyrażoną w %. Im wyższa wartość tym szybsze rozpuszczanie = działanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kolego Agronom nie odpowiedziałeś mi na pytanie co to jest ta reaktywność,co ona oznacza do czego sie odnosi, co to za parametr?? Ja wybierając wapno zawsze szukam o najwyższej reaktywności, w moim rejonie jest dużo kopalni wapnia i przeważnie dolomity maja około 20-40% reaktywności, węglany odmiany 05-07 od 40-80%, węglany odmiana 04 ma już powyżej 90% no i tlenki ok 98% więc co to jest ta reaktywność??

odpowiedziałem w: post 133

Edytowano przez Agronom_kujawy

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    841

@ Agronom kujawy. Jeśli możesz to odpowiedź na post #137. Piszę nie tylko w moim imieniu :) Np pole wapnowane 5-6 lat temu przed rzepakiem wapnem pylistym już nie pamiętam jakim dokładnie.. Później była pszenica-jęczmień-rzepak-pszenica-kukurydza i teraz na wiosnę planuję ponownie zasiać kukurydze na tym kawałku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniek33    35

heh. Agronom - jesteś rozchwytywany :) . Mam nadzieję, że nie pracujesz dla jednej z firm produkujących granulat z nie - dolomitu :) . Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj