yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

Zigi94    289

Dajesz 100g? ja mam rzepak po orce, tam gdzie zrobiłem nakładkę albo się zatrzymałem to gołe pole

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
boogie7    521
Dnia 23.09.2023 o 10:01, SawekBraczyk napisał:

Mi tu ktoś pisał że właśnie przy zbyt gęstym siewie ten łan potem nie jest gęstszy tylko na odwrót . Zależy czy odmiana typ kompensacyjny czy pojedynczego kłosa . 

A może gęstego łanu ? 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143
1 godzinę temu, Zigi94 napisał:

jaką kombinację dać w pszenicy po której za rok będzie rzepak bezorkowo? większość jesiennych zabiegów opiera się o dff a to może później przeszkadzać w rzepaku

Pomiędzy odchwaszczaniem jesiennym a siewem rzepaku jest 10 miesięcy na rozkład substancji. Jeżeli faktycznie DFF będzie oddziaływać na rzepak, można sprawdzić szybciej rozkładającą się substancję czyli pikolinafen lub beflubutamid, tylko wtedy już tanio nie będzie. Oczywiście da się zrobić odchwaszczanie jesienne bez DFF, tylko będzie to trudniejsze i droższe? Czy sulfonylomocznik wtedy wchodzi w grę (na jesień lub wiosnę), mam na myśli metsulfuron lub tribenuron? Bo jeśli też nie, to zostaje np. florasulam, fluroksypyr, dikamba, 2,4-D. Jesień prosulfokarb/flufenacet + metrybuzyna + florasulam. Wiosną np. Gold, Pixxaro, Mustang, Mustang Forte (jeśli nie idzie Navigator w rzepaku), Pixxaro + Mustang.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zigi94    289

sulfonylomocznik oczywiście wchodzi w grę, standardowo odchwaszczałem jesienią dff+prosulfokarb+sulfo lub dff+ctu+sulfo. na wiosnę poprawka 120g fluroksypyru na dobicie resztek chabra i maruny. zależy mi żeby zabieg zrobić jesienią i uniknąć ewentualnych nieprzyjemności za rok . jeszcze myślałem żeby dff ograniczyć do 50g/ha, zawsze to mniej substancji do rozłożenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9315
33 minuty temu, bennos napisał:

Panowie jaki nawoz PK konkurencyjny cenowo dla polifoski ?

ja stosuję plonovit - mieszanka superfosfatu i soli potasowej, 3 tys/tona, więc nie wiem, czy taki rarytas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    588
Dnia 22.09.2023 o 21:09, Tomek90 napisał:

Jak popadało to po co wałkować? 

deszczu jak na lekarstwo a pełno brył po orce i doprawieniu po bronach z wałem strunowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
Dnia 23.09.2023 o 10:01, SawekBraczyk napisał:

Mi tu ktoś pisał że właśnie przy zbyt gęstym siewie ten łan potem nie jest gęstszy tylko na odwrót . Zależy czy odmiana typ kompensacyjny czy pojedynczego kłosa . 

Gęsty siew czy rzadki siew to wody, światła i nawozu na każdy m2 jest tyle samo. Gęsta pszenica też się pokrzewi, na jesieni będzie 1500 źdźbeł na m2 a później przyjdzie wiosna i brakuje jej wszystkiego, pszenica odrzuci wszystko co zbędne, zostawi tylko pęd główny i ile sztuk wsiałeś tyle kłosów będzie. Jak wsiałeś 400szt/m2 to będzie 400 kłosów, wsiałeś 500 to będzie 500. Przy rzadkim siewie pędy boczne są silne, jest więcej światła i praktycznie wszystko co wykształcone jesienią utrzymuje się do żniw. Sieję 250szt/m2 i w żniwa było 900-1000 kłosów na m2.

Dnia 22.09.2023 o 22:50, Tomek90 napisał:

600 szt nie musi się krzewic przecież to już obsada kłosów. 

Na mocnej ziemi trochę mało.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1384

CZzy nie zaszkodzi użyć Aurelitu WG [metrybuzyna WG proszek] od ziemniaków  do oprysku pszenica/jęczmien, +dff ,  zmniejszając dawke % adekwatnie

troche mi zostało


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    370
fcbarcelonacule napisał:

w jakiej formie i ile azotu sypiecie przedsiewnie ? 

na jesien tylko azot z polifoski w tym roku 250kg poli 8 więc 20kgN

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143
18 minut temu, GABBER85 napisał:

CZzy nie zaszkodzi użyć Aurelitu WG [metrybuzyna WG proszek] od ziemniaków  do oprysku pszenica/jęczmien, +dff ,  zmniejszając dawke % adekwatnie

troche mi zostało

Możesz dodać, będziesz jesienią atakował stokłosę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jarek22B    52
20 godzin temu, jezyk_nh napisał:

Teraz idzie Arnold + tribenuron. I wg mnie jest dużo lepiej. 

W jakich dawkach? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143
12 minut temu, GABBER85 napisał:

raczej na wiosne, zobaczymy co jeszcze wyjdzie wtedy

Czyli zrezygnowałeś z jesieni? Wiosną też miotłę załatwisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1384

jesienia pójdzie mieszanka coś na przykład a'la expert met metrybuzyna +flufenacet+dff


>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143

GABBER85

Czyli jednak nie oglądałeś filmu? To jest jesienna mieszanka na stokłosę, więc nie wciskaj mi tu kitu. Fakt, na wiosnę może i trzeba poprawiać. Jakbyś mnie zapytał, to oprócz Atlantis Star/Incelo na stokłosę (bez miotły) możesz jeszcze dać Nomad/Mover (dawka 240g) czy Attribut.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jezyk_nh    39

Takie pytanko. Zawsze dawalem ok 80 g dff zawsze w polaczeniu z expertem i tribenuronem. Ale chcialem pozbyc sie metrybuzyny z expertu i w tym roku kupilem cos takiego jak Arnold ktory ma 400 g flufenacetu i 200 g dff. Zalecana dawka to 0.6 l/ha. Wychodzi wiec 120 g dff. Ale teraz sie zastanawiam czy taka ilosc nie będzie miala wpywu na rzepak w roku nastepczym ?? Zwlaszcza w bezorce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    143

jezyk_nh

Po co chcesz dawać aż 0,6l, bo tyle pisze w etykiecie? 0,4l na miotłę wystarczy (i wtedy będzie te 80g DFF). Tylko z tribenuronem trzeba uważać, aby nie dać go za wcześnie, przed w schodami chwastów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2352
6 minut temu, metrax12 napisał:

jezyk_nh

Po co chcesz dawać aż 0,6l, bo tyle pisze w etykiecie? 0,4l na miotłę wystarczy (i wtedy będzie te 80g DFF). Tylko z tribenuronem trzeba uważać, aby nie dać go za wcześnie, przed w schodami chwastów.

Rzeczywiście metybruzyna może hamować rozwój pszenicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9315
4 minuty temu, masa24 napisał:

Rzeczywiście metybruzyna może hamować rozwój pszenicy?

tak jak każdy herbicyd przyhamowuje okresowo wzrost także rośliny chronionej

wystarczy trzymać się zalecanej dawki, a nie "na oko" i nic się nie dzieje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez raul
      Witam,
      Planuję dożywić pszenicę ozimą. Kupiłem dożywić na bazie mikroelentow: azot, cynk, mangan, miedz, Milena, cynk, siarka, magnez.
      Czy można mieszać w jednym opryskiwaczu powyższą dożywić z płynnym nawozem fosforowym?
    • Przez patryk170
      Witam, dzisiaj oglądałem  pszenice jarą na polu i widać już niedobory wody. Pole to ma 500 metrów długości i jest to mozaika i z jednej strony od lasu zaczyna się na 6/5 klasie i przechodzi w 4b/a z drugiej i co mnie dziwi to to że na tych piachach jest ładna ciemnozielona a na lepszej ziemi zrobiła się jasnozielona. A  na wszystkich sąsiednich polach jest na odwrót i  na tych piachach ludziom już powypalało zboża. Czym może być to spowodowane ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj