yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

kubi13    36

Dawka na kłos u nas odeszła w zapomnienie przez niedobory wody, można nawet do 2 ton z ha stracić na plonie. 

Edytowano przez kubi13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3930
8 godzin temu, tytanowyJanusz napisał:

To nie dawaj tej trzeciej dawki klasycznie na kłos tylko dużo, dużo wcześniej. Na przykład: licząc od pierwszej dawki dwie kolejne podaj w odstępie powiecmy 14 dni, w ten sposób zapewnisz stałego kopa

też jakiś pomysł, ale nie chce mi się co chwila myć opryskiwacza z RSMu, wole jednak dołożyć inhibitor ureazy i jechać 2x i myć opryskiwacz 2x.


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
24 minuty temu, yacenty napisał:

co daje dawka na kłos w przypadku niedoborów wody? Moim zdaniem tylko spalenie kłosa. @oregano stosowałeś dawkę na kłos jesli w całym sezonie wegetacyjnym było 300l opadu?

Oczywiście, że to nie ma sensu, nigdzie nie napisałem, że dawka na kłos musi być stosowana. Mój post odnosił się do tego co napisał @tytanowyJanusz

Przeniesienie N3 pomiędzy N1 i N2 nie da tego samego efektu co stosowanie N3 na kłos.

 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3930

a moim zdaniem, w moich realiach da więcej i nawet nie da, a daje.

Kiedyś dawałem 180kg N w 3 dawkach.

przez ostatnie dwa lata dałem 160kg N w 2 dawkach i zbierałem więcej pszenicy.

W tym roku, ze względu na dość wilgotną jesień i fajną wilgoć obecnie w glebie, ryzykuję i dam 180kg - też w 2 dawkach. 100+80kg


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2352

Dawkę na kłos można podać na lisc flagowy lub podflagowy , spełni swoje zadanie a większa szansa na opad

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3930

pod jednym warunkiem, w maju spadnie więcej jak 20l deszczu :P jak w maju i czerwcu spadnie po 20l opadu to bedziesz miał gęstość 68 :P


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luki08    14

Pszenica arkadia na dziś 5-6 rozkrzewien czy dobrym pomysłem będzie zaraz początek marca 200l rsm i potem początek kwietnia 200l rsm ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    38

Wiadomo ze i tak to później zredukuje

Gdyby tak kazdy miał liczyć te wiosenne pędy to powinniśmy siać po ?max 250szt/m2

A finalnie się okazuje ze siejac po 300-320 na wiosnę jest, po 4-5rozkrzewien a do żniw dowozi tylko 2 max 3, bez względu na ilość rozkrzewien z wiosny

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    523

A u mnie wyszło ze najlepsza obsada kłosów mam gdy sieje 350/400szt . Bo tak to za rzadko jest . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Siedzacybyk    432

w zeszłym roku ze względu na tani azot ,posyłałem raz, pod koniec marca. była gęsta więc nie było sensu jej krzewić jeszcze bardziej. wyszło tak samo jak w latach poprzednich. w tym roku też zrobię podobnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strazak93    4

Jakieś opinie o Rexade pak?, chciałbym w tym roku zastosować w pszenicy,a nie wiem jak się sprawdza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
9 godzin temu, yacenty napisał:

a moim zdaniem, w moich realiach da więcej i nawet nie da, a daje.

Kiedyś dawałem 180kg N w 3 dawkach.

przez ostatnie dwa lata dałem 160kg N w 2 dawkach i zbierałem więcej pszenicy.

W tym roku, ze względu na dość wilgotną jesień i fajną wilgoć obecnie w glebie, ryzykuję i dam 180kg - też w 2 dawkach. 100+80kg

Jest tyle zmiennych mających wpływ na ostateczny plon, że wyciąganie takich wniosków jak Ty tutaj wyciągnąłeś mija się z celem. Od kilku ładnych lat mam już wypracowany system uprawy pszenicy, nawożenie, przedplon, terminy siewu, skracanie, odmiany itd. Wszystko robię podobnie i plony w zależności od roku/działki są w widełkach 7-11 t/ha. I od czego to zależy? Ano właśnie - nie wiadomo. Czasami jeden opad 10mm w odpowiednim, krytycznym momencie potrafi uratować plon.

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że staracie się zbytnio robić wg. schematów, wiedzy książkowej, eksperckiej- owszem dobrej, ale tak z 10 lat temu. Teraz ze względu na zmiany klimatu, susze czy brak zimy (jak już to góra kilka dni i częste roztopy) tą wiedzę trzeba często zweryfikować i napisać nowe książki- tyle że jak one zostaną napisane to się okaże że będą już nieaktualne bo w kraju będziemy sadzić kakaowce i bananowce w gruncie.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2334
3 godziny temu, oregano napisał:

Jest tyle zmiennych mających wpływ na ostateczny plon, że wyciąganie takich wniosków jak Ty tutaj wyciągnąłeś mija się z celem. Od kilku ładnych lat mam już wypracowany system uprawy pszenicy, nawożenie, przedplon, terminy siewu, skracanie, odmiany itd. Wszystko robię podobnie i plony w zależności od roku/działki są w widełkach 7-11 t/ha. I od czego to zależy? Ano właśnie - nie wiadomo. Czasami jeden opad 10mm w odpowiednim, krytycznym momencie potrafi uratować plon.

7-11t to susza nie dotknęła jeszcze albo super gleby 🕵️♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3930

N1 zrobione

20230223_211200.jpg


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    1023
15 godzin temu, strazak93 napisał:

Jakieś opinie o Rexade pak?, chciałbym w tym roku zastosować w pszenicy,a nie wiem jak się sprawdza.

Miotłę puszcza resztę chwastów kosi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1225

Pszenica 6 rozkrzewien siana 370 sztuk . Opóźnić azot ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    523

Nic nie opóźniaj . Co najwyżej można zmniejszyć . Choć jeden doradca mi gadał by nie zmniejszać dawki azotu tylko jak będę dawał 160N to na pierwsza dawka ze 80N dać . A zaś inni i moja pierwsza myśl była taka by dać te 50N a reszta w drugiej dawce . I co teraz zrobić ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez wielkiwojownik
      Witam występuje na moim terenie ( Podkarpackie) problem ze śniedzią w pszenicach, nie jest to jakaś poważna inwazja ale trafiają się pojedyńcze kłosy porażone tym tzn powiedzmy na 3 metry kwadratowe znajdzie sie jedna roślina taka mała niewyrośnięta z czarnymi ziarenkami jak się rozetrze w palcach to śmierdzi rybą ale występuje to tylko na glebach ciężkich typu rędzina. Jeżeli jest pole mozaikowe część powiedzmy rędziny częśc piaskowej a częśc jakiejś normalnej ziemi to ta śniedź jest tylko na rędzinie pszenica siana z kwalifikatu czy swoja zaprawiana najlepszymi zaprawami  nie ma reguły i tak to wyskoczy robione są płodozmiany jęczmień ozimy i jary , rzepak, soja, groch, kukurydza wychodzi że pszenica jest siana co 2-3 lata. jak temu zaradzic żeby się tego pozbyc? i dlaczego to występuje tylko na rędzinie ? bo podobno z jednego takiego kłosa może się to rozprzestrzenić na większą powieżchnie 
    • Przez Bartekh
      Dzień dobry, 
      Mam pytanie, czym mógłbym zwalczyć  przytulię w pszenicy w fazie, w której jest ona już wykłoszona? W sklepie polecono mi środek minstrel, jednak w zaleceniach ma napisane, aby go stosować do fazy liścia flagowego, pytanie czy nie zaszkodzi pszenicy w późniejszych fazach?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj