yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

masa24    2352

I jeszcxe pytanie , jeżeli to wina cu to czemu po rzepakach tego nie bylo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
11 minut temu, masa24 napisał:

Tylko ze tu ograniczeniem plonu myśle ze był zastososowana miedź na flagowy …. Mimo ze po rzepaku nie było tego .  Na sąsiednich polach tez siali pszenice po pszenice i tak flagowe nie żółkły wiec presję chorób wykluczam . Zreszta liście były poprostu spalone 

 

Jakby pszenica po pszenicy sypała tyle samo co po rzepaku i jakość byłaby taka sama to trzeba by wszystkie książki o rolnictwie pisać na nowo. To jest magia płodozmianu, wystarczy, że ci 5% roślin poraziły choroby podsuszkowe, w łanie tego nie wychwycisz, ale później parametry lecą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3930
masa24 napisał:

I jeszcxe pytanie , jeżeli to wina cu to czemu po rzepakach tego nie bylo?

moim zdaniem pole po rzepaku dużo bardziej zasobne we wszystko. wtedy wybacza małe błędy. jak stanowisko wyposzczone to każdy blad widać :(

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    380
36 minut temu, masa24 napisał:

Jaki przedplon ? 

owies, pod owies zawsze daje 20-250kg polifoski i 100kg mocznika

32 minuty temu, yacenty napisał:

ja tam wolę tone więcej paszy niż tone mniej konsumpcji. obecnie różnica 40zl. 7ton po 40zl to tylko 280, a jednak 1200 za tonę pszenicy. czyli 920zl jesteś do przodu na paszy

Ja też ale doglądam, pilnuje terminów a tu sąsiad ekolog ma lepsza gęstość niż Ja i brakuje tej wisienki na torcie czyli  plon + fajna gestość

Ale żebym nie wyszedł na marudę to bardzo się ciesze z plonu, ceny już niestety mniej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3930

eh, ekolog a zebrał 3.5tony a ty 7. jesteś dużo do przidu względem niego


cena leci z dnia na dzień. mi pasuje już troszkę sprzedać to wczoraj kolejne -30 i na jęczmieniu i na pszenicy. jęczmień już 950, a w ziwa był 1150


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    523
1 godzinę temu, Piffpaff napisał:

to mój osobisty rekord! co z tego jak plon fajny jak poszło w pasze a nie konsumpcje...

pierwsza dawka była w pierwszym tygodniu marca, w momencie rozsiewania było -7 rano a druga dawka była kilka dni przed pierwszym kolankiem i udało sie fajnie pod deszcz.

Niestety nie przeskoczę terminu zbioru bo mamy we wsi jeden kombajn z sieczkarnią a produkcja zwierzęca sie zakończyła wiec słoma juz nie potrzebna i kolejka do koszenia sie robi. Raz sie uda przed deszczem innym razem po deszczu. W tym roku spróbuje bakterie które możne coś wyprodukują azotu i możne to zastąpi w jakimś stopniu N3 a do tego jedna działkę potraktuje cukrem...

Bakterie to daruj szkoda pieniędzy . Ja bym już wolał do T3 spróbować dołożyć sklejacz co na rzepak , Spodnam . Ja nim kilka lat temu pszenzyto pryskał by nie porastał w kłosie i zdawał egzamin . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Palmusny    76

Panowie mam pytanie. ten tydz mrozy od 7 do 10 w nocy nadają a w dzień na plus (5) ale  w następnym tyg w dzień - i noc nawet 11 sypać azot-saletra (rzepak i pszenica 250 (słabo pokrzewiona) bo widać powoli niedobory po rzepaku chociażby jednak nigdy nie miałem takiej sytuacji że mrozy wracają ? nie rozchartuję roślin ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3930

cholera wie co będzie 10 marca. ja podjąłem ryzyko i już jestem po n1


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Palmusny    76

@yacenty no właśnie ciągle się zastanawiam... chyba poczekam ten tydzień jak sytuacja się wyklaruje chociaż wolałbym sypać na mróz aby w dzień odpuściło zwłaszcza że jakiś deszczyk nadają w czwartek ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3930

znasz swoją pogodę, znasz swój region. trzeba podejmować decyzje


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    523

Ja czekam az przymarznie i będę leciał z tematem . Chociaż teraz sypie śnieg ale to tam trochę śniegu to i na plus . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1225
2 godziny temu, yacenty napisał:

dla mnie to żadna ciekawostka. tak samo prowadzone pszenice po rzepaku i po jakimś innym zbożu (pszenica ozima albo jęczmień ozimy) to różnica w płonie była na poziomie 20procent na korzyść pszenicy po rzepaku. pszenica po pszenicy to słaby płodozmian. teraz jestem turbo ciekaw jak mi wypali pszenica po kukurydzy.

Będzie dobrze u mnie praktycznie wszystko po kukurydzy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    523

Pszenica po pszenicy u mnie tak wychodzi różnicy względem po rzepaku 1,5/2t . Tez jeszcze kombinuje z odmianami , ostatnio Euforia , teraz RGT Treffer . Jak siałem pszenżyto po pszenicy to różnica 0,5/1t była . Najgorszy plon to jęczmień jary dawał kiedyś jak siałem po pszenicy . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
9 godzin temu, Palmusny napisał:

Panowie mam pytanie. ten tydz mrozy od 7 do 10 w nocy nadają a w dzień na plus (5) ale  w następnym tyg w dzień - i noc nawet 11 sypać azot-saletra (rzepak i pszenica 250 (słabo pokrzewiona) bo widać powoli niedobory po rzepaku chociażby jednak nigdy nie miałem takiej sytuacji że mrozy wracają ? nie rozchartuję roślin ? 

Co tu daleko szukać, rok 2020, nawozy wysiane początkiem marca, dwa tygodnie później przyszły mrozy po -12 stopni, pszenicy nic nie było, w rzepaku trafiały się pęknięcia na łodygach, ale w ostatnich latach pęknięcia są praktycznie co roku. Saletra na pewno rozhartuje rośliny, ale moim zdaniem kilkudniowy nawrót mrozów nawet do -15 nocą nie zrobi krzywdy.

O dziwo mam małą działkę, gdzie pszenica jest wsiana po jęczmieniu jarym, trochę samosiewów jęczmienia się przebiło, myślałem, że mróz je zimą załatwi a te stoją zielone, trochę w słabej kondycji, ale raczej przetrwają. -18 było w grudniu, -15 w lutym, chociaż w obu przypadkach był śnieg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    523

Rzepaki często ostatnio w kwietniu i maju pękały . Właściwie to co roku już tak jest . Pamietam kiedyś jeden rok że nawozy ludzie wysiali a potem zima i śniegi przyszły . Ci co wcześniej dali to wygrali bo po tych śniegach dopiero w kwietniu można było wjechać . 

Edytowano przez SawekBraczyk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badwolf    341
11 godzin temu, yacenty napisał:

eh, ekolog a zebrał 3.5tony a ty 7. jesteś dużo do przidu względem niego

 

cena leci z dnia na dzień. mi pasuje już troszkę sprzedać to wczoraj kolejne -30 i na jęczmieniu i na pszenicy. jęczmień już 950, a w ziwa był 1150

 

Daj spokój z tymi cenami. U mnie to kto sprzedał w żniwa zborze to wygrał. Poza tym to burak ponoc ( sam nie mam), wyszedł jak nalezy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Mam żółte przebarwienia na pszenicy i pszenżycie siarczan magnezu coś pomoże?. Nigdy nie stosowałem , który wybrać jak coś? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, SawekBraczyk napisał:

Rzepaki często ostatnio w kwietniu i maju pękały . Właściwie to co roku już tak jest . Pamietam kiedyś jeden rok że nawozy ludzie wysiali a potem zima i śniegi przyszły . Ci co wcześniej dali to wygrali bo po tych śniegach dopiero w kwietniu można było wjechać . 

Na Lubelszczyźnie tak było rok temu. Rozsiewałem nawozy 1-3 marzec. Dużo ludzi się śmiało po co jak ma zima przyjść. I potem jak ja jechałem z drugą dawką N to oni dopiero wyjeżdżali i przyznawali rację ;)

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    928
2 minuty temu, Lukasz21_Lubelskie napisał:

Na Lubelszczyźnie tak było rok temu. Rozsiewałem nawozy 1-3 marzec. Dużo ludzi się śmiało po co jak ma zima przyjść. I potem jak ja jechałem z drugą dawką N to oni dopiero wyjeżdżali i przyznawali rację ;)

Sytuacja powtarza się już od kilku lat, ale dalej większość nie chce choć spróbować zrobić to wcześniej.

9 minut temu, cinek1808 napisał:

Mam żółte przebarwienia na pszenicy i pszenżycie siarczan magnezu coś pomoże?. Nigdy nie stosowałem , który wybrać jak coś? 

Żółte a żółte może się różnić. Zdjęcia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2334
16 godzin temu, Piffpaff napisał:

Panowie co robię źle? tydzień temu sprzedałem pszenicę która dala z działki 3ha sr 7.1t gleba 4a sloma od 4 lat zostaje pH 5,9 2x 200kg saletry, 250kg polifoski, 150kg siarczanu magnezu ochrona średnia półka priaxor, unix itp 2x robak zasobnosci srednie i wysokie a gęstość 71! sąsiad za miedzą dziś sprzedał pszenicę gdzie oprócz slomy na polu dał 150kg saletry na drugie kolanko i żadnej polifoski, żadnego wapna kredy, oprysk tylko na chwasty jesienią wiem bo nie ma rozsiewacza i opryskieacza ja mu robię uslugowo. Dziś sprzedał i plon 3.7t a gęstość 76! Pszenicę kosil jakiś tydzień wcześniej a moja dostała dodatkowo 2 konkretne deszcze. N3 nie sprawdza się bo kolejny rok na koniec czerwca przychodzi spiekota aż flagowy wykręca, może się mylę...

Siejesz za gęsto, albo nie masz deszczowni na polu. Myślisz ze jak ma niski plon sasiad to i ma mieć gestosc mniejsza?? 😅😅

 

Weź wyrwij gdzieś kłosa co rośnie sobie sam w jakimś miejscu, zobaczysz jaka tam gestosc tych ziarenek. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746
2 minuty temu, STIG13 napisał:

 

Żółte a żółte może się różnić. Zdjęcia 

Tragedii nie ma , parę liści po boku . Pewnie grzyb atakuje ale warunków brak na zabieg . Nocami mróz . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2334

Wody doj**alo, czas poszukać lin stalowych 🕵️♂️🕵️♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2500
19 minut temu, STIG13 napisał:

Sytuacja powtarza się już od kilku lat, ale dalej większość nie chce choć spróbować zrobić to wcześniej.

Żółte a żółte może się różnić. Zdjęcia 

No cóż , wielu ma takie przekonanie , że na przykład jak rozsieje , a potem przyjdzie śnieg czy mrozy , to z tego nawozu nic już nie bedzie i trzeba siać , od nowa , to tak jak u mnie był taki człowiek , co zawsze twierdził , że w tedy powinno się wyjezdżać na wiosnę w pole  ( czy tam kiedy indziej ) , jak wszyscy wyjezdżają , a nie sr** się wcześnie , to zawsze mu tłumaczyłem że jak by wszyscy poszli tym krokiem to nikt by nigdy nie wyjechał , bo każdy by sobie mówił nie jadę bo jeszcze nikt nie wyjezdża , a po prostu trza robić swoje i tyle , bo każdy chyba sam wie kiedy ma jechać , a jak nie wie , to d*pa z niego a nie rolnik 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    523

Oczywiście nie mówię by ktoś miał jechać na chama i koleiny robić . Teraz będą przymrozki wiec ja z rana będę atakował . Tez gadałem sąsiadowi o tym że już chce jechać z nawozami on do mnie ze jest czas 😅😅 nie ma co się spieszyć . Tu trzeba wyczuć ten moment i spojrzeć na swoje pola to tez ważne . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2334

Jeśli dasz za 10 czy 15 dni nie zrobi jakiejś mega różnicy.

Przymrozek żeby nie mazało się to -1, w mokre wjechać to 2 noce na minusie i mrozić musi zaczynać już pod wieczór. - 4 jak zacznie mrozić o 1 czy o 2 to można jechać ale ciapkiem czy wladziem z lejkiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez wielkiwojownik
      Witam występuje na moim terenie ( Podkarpackie) problem ze śniedzią w pszenicach, nie jest to jakaś poważna inwazja ale trafiają się pojedyńcze kłosy porażone tym tzn powiedzmy na 3 metry kwadratowe znajdzie sie jedna roślina taka mała niewyrośnięta z czarnymi ziarenkami jak się rozetrze w palcach to śmierdzi rybą ale występuje to tylko na glebach ciężkich typu rędzina. Jeżeli jest pole mozaikowe część powiedzmy rędziny częśc piaskowej a częśc jakiejś normalnej ziemi to ta śniedź jest tylko na rędzinie pszenica siana z kwalifikatu czy swoja zaprawiana najlepszymi zaprawami  nie ma reguły i tak to wyskoczy robione są płodozmiany jęczmień ozimy i jary , rzepak, soja, groch, kukurydza wychodzi że pszenica jest siana co 2-3 lata. jak temu zaradzic żeby się tego pozbyc? i dlaczego to występuje tylko na rędzinie ? bo podobno z jednego takiego kłosa może się to rozprzestrzenić na większą powieżchnie 
    • Przez Bartekh
      Dzień dobry, 
      Mam pytanie, czym mógłbym zwalczyć  przytulię w pszenicy w fazie, w której jest ona już wykłoszona? W sklepie polecono mi środek minstrel, jednak w zaleceniach ma napisane, aby go stosować do fazy liścia flagowego, pytanie czy nie zaszkodzi pszenicy w późniejszych fazach?
    • Przez kingway
      Witam , mam pytanie z racji ze mam ciężki wjazd na pole z nawożeniem .... co byście dali na takiego szybkiego kopa dla pszenicy ozimej .... myślę o moczniku - bo szybko działa albo też o jakiejś saletrze . Potem oprysk na chwasta axial komplett pak - podobno najlepszy . No i jeszcze trzeba by pomyśleć o jakimś oprysku na grzyby możecie jakiś polecić - myślę o wirtuozie . Proszę o zrozumienie ale pierwszy raz zasiałem pszenicę ozimą  Nie dużo ale zasiałem  
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj