yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

Zapracowany    104

Dużo tu o chelatach i siarczanach. Kłucicie się o 5 zł a zapominacie o najważniejszym, mianowice pobieraniu przez rośliny (przysfajaności) w zależności od temperatury! 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rzepakowiec    25

kiedy jechać z drugą dawka na pszenicę po QQ 390 roślin i jedno dwa rozkrzewiania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

Jak uważacie lepszym zbiegiem na T2 w pszenicy będzie revysky w obniżonej dawce 1,3l/ha czy lenvyor 1l/ha +comet 0,5l/ha ?? W tej kombinacje revysky dalej wychodzi 220zl/ha … na ten rok dosyc drogo . Na t1 planuje input triple w dawce 1l/ha może warto tutaj tez coś zaoszczędzić tym bardziej ze pszenice mam tylko po rzepaku soi i burakach także o podstawę źdźbła nie ma co się aż tak martwić 

Edytowano przez john_deere7430

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51
Napisano (edytowany)

Ja w tym roku robię tak:

t1 150g protio + 260g fenpropidyna 

t2 150g protio + 90g azoksy

cena za oba zabiegi 205zl netto

Edytowano przez Artis
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Artis napisał:

Ja w tym roku robię tak:

t1 150g protio + 260g fenpropidyna 

t2 150g protio + 90g azoksy

cena za oba zabiegi 205zl netto

Oszczędnie ,jakie plony zakładasz ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263
56 minut temu, john_deere7430 napisał:

Jak uważacie lepszym zbiegiem na T2 w pszenicy będzie revysky w obniżonej dawce 1,3l/ha czy lenvyor 1l/ha +comet 0,5l/ha ?? W tej kombinacje revysky dalej wychodzi 220zl/ha … na ten rok dosyc drogo . Na t1 planuje input triple w dawce 1l/ha może warto tutaj tez coś zaoszczędzić tym bardziej ze pszenice mam tylko po rzepaku soi i burakach także o podstawę źdźbła nie ma co się aż tak martwić 

A ty na jaki plon liczysz??  Przy tej ochronie to dwucyfrowka jak nic. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321

Artis napisał:

Ja w tym roku robię tak:

t1 150g protio + 260g fenpropidyna 

t2 150g protio + 90g azoksy

cena za oba zabiegi 205zl netto

jeżeli ktoś ma dobry plodozmian po rzepaku motylkowych itp a słomę zabiera z pola to taka kombinacja jak najbardziej może się sprawdzić, gorzej jak jest monokultura i sloma zostaje na polu to oszczędność nie jest wskazana. Kiedyś zrobiłem tanie T1 to na t2 musiała iść kosa na tamte czasy. Finalnie wyszło drożej jak normalnie + spadek plonu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artis    51
Napisano (edytowany)
18 minut temu, john_deere7430 napisał:

Oszczędnie ,jakie plony zakładasz ? 

jak będzie woda w dobrym roku to 6,5-7 a jak braknie to 5,5t średnia ze wszystkich, pszenica po rzepaku dawki akceptowalne a wszystkie 3 substancje wyżej wymienione po obniżce przy aktualnym cenniku. Na pewno skuteczniej przy t1 protio a prochloraz a przy t2 protio a tebu tak jak się robiło kiedyś 

Edytowano przez Artis

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Tomek90 napisał:

A ty na jaki plon liczysz??  Przy tej ochronie to dwucyfrowka jak nic. 

Średnio ze 120ha pszenicy chciałbym mieć te 8t/ha jedynie po rzepaku ma szanse sie zakręcić koło 10ton ale to nigdy nie wiadomo jak wyjdzie chociaż to sama 3 klasa ziemi i na tych polach zawsze mam wysokie plony  borowina ma to do siebie ze jak na jesieni jest to na wiosnę nawet susze po 2/3tygodnje nie robią wrażenia bo trzyma wodę … no i przede wszystkim siew początek września ,  po soi już siew pod koniec września a po burkach początek października ale wschody były wzorowe plus długa jesien i brak zimy i pszenice są naprawdę dobrze rozwinięte jak na ta porę dlatego myśle ze nawet przy lekko opóźnionym siewie to z całego areału są szanse na te 8t/ha , w ostatnich 10 latach pszenica nie schodziła poniżej średniej 7,2t/ha a były w tym czasami listopadowe siewy po burakach …

16 minut temu, Artis napisał:

jak będzie woda w dobrym roku to 6,5-7 a jak braknie to 5,5t średnia ze wszystkich, pszenica po rzepaku dawki akceptowalne a wszystkie 3 substancje wyżej wymienione po obniżce przy aktualnym cenniku. Na pewno skuteczniej przy t1 protio a prochloraz a przy t2 protio a tebu tak jak się robiło kiedyś 

Zgadzam się , ja ostatnie kilka lat postawiłem na mocniejsze ochrony szczególnie t1 bo z tym zabiegiem trzeba wjeżdżać dosyc wcześnie i czasami do t2 mija ponad 30dni i przy drogich ochronach jednak spokojnie taki czas zabieg utrzymuje skuteczność 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263
Napisano (edytowany)

Na 8t to ochrona co kolega wyżej + ewentualnie kłos, ale każdy robi jak uważa. Jedni jebia po 200zl na zabieg i uważają to za słuszna decyzję. 

 

 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Artis napisał:

Ja w tym roku robię tak:

t1 150g protio + 260g fenpropidyna 

t2 150g protio + 90g azoksy

cena za oba zabiegi 205zl netto

205 zł? Ceny z zeszłego roku chyba. Przy dobrym T2 to jest ochrona na 10+ przecież (oczywiście w odpowiednich warunkach).

1 godzinę temu, john_deere7430 napisał:

Oszczędnie ,jakie plony zakładasz ? 

No tak, można dać i 300 zł za T1, tylko nie będzie to uzasadnione ekonomicznie (no chyba że ktoś celuje w 14+ przy obecnych cenach).

Edytowano przez metrax12
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
friz    3

Kiedy zaleca się wjeżdzać z drugą dawką w postaci mocznika z inhibitorem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzesiu90209    72
Napisano (edytowany)

Ja bym teraz dawał. 

Wracając do tematu siarczanu manganu, to minuta mieszania wiertarką mieszadłem do gładzi i 3 kg elegancko rozpuszczalo się w 10 litrach ciepłej wody. Poszło 25kg na 12 ha i dysze się nie zatykały.

Edytowano przez Grzesiu90209

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jezyk_nh    39

Czy jest sens stosować jeszcze teraz Korn kali w pszenicy ? Niby deszcze jeszcze mają być to by się rozpuścić zdążyło ale czy istotnie potas zadziała ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263
Napisano (edytowany)
29 minut temu, Grzesiu90209 napisał:

Ja bym teraz dawał. 

Wracając do tematu siarczanu manganu, to minuta mieszania wiertarką mieszadłem do gładzi i 3 kg elegancko rozpuszczalo się w 10 litrach ciepłej wody. Poszło 25kg na 12 ha i dysze się nie zatykały.

Jak mam mieszać jeszcze w wiaderku mieszałem to dziękuję. 

I wodę grzać. 

Edytowano przez Tomek90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134
Napisano (edytowany)
5 minut temu, Tomek90 napisał:

Jak mam mieszać jeszcze w wiaderku mieszałem to dziękuję. 

I wodę grzać. 

Rozpuszcza się w dość zimnej wodzie, w proporcjach powyżej. Mieszasz do momentu aż roztwór zaczyna być przejrzysty.

Jest jeszcze jeden warunek. Wsypujesz do suchego wiadra, zalewasz bardzo szybko wodą od razu mieszając (bo inaczej się zbryli).

Edytowano przez metrax12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GABBER85    1309

bo mieszać siarczan to trzeba sposobem i  zero problemów

  • Like 1

>>>>>> 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
Dnia 11.03.2024 o 21:49, mysza103 napisał:

Myślę że z tych 1400g w roślinę wchłonie się na pewno z 600- 700g , to i tak to jest 5 x więcej niż u ciebie za te same pieniądze , a jak zastosujemy wcześnie ( a tak się micro powinno dać ) jak jeszcze jest dosyć zimno , to ta proporcja zmieni się jeszcze bardziej na korzyść siarczanów , bo przy podaniu w zimniejsze dni to przewaga w chłonięciu przez roślinę będzie na poziomie x 10 , bo z chelatu wówczas nawet połowa się też nie wchłonie , nie wspomnę już o tej niewielkiej ilości siarki  gdzie to wszystko razem posłuży jako `zabieg czyszczący z chorób grzybowych 

 

20 godzin temu, Zapracowany napisał:

Dużo tu o chelatach i siarczanach. Kłucicie się o 5 zł a zapominacie o najważniejszym, mianowice pobieraniu przez rośliny (przysfajaności) w zależności od temperatury! 

Nie zapominamy , było przecież pisane 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112
56 minut temu, friz napisał:

Kiedy zaleca się wjeżdzać z drugą dawką w postaci mocznika z inhibitorem?

Mam ten mocznik i jakby sie dało już bym jechał ale 3 dni deszczu i mokro w polu, wcześniej wiało jak posrane ....  Tak czy siak nie wiem czy nie zadziała późno bo pszenica już pierwsze kolanko,,,Sam też nie wiem co robić z regulacją, nawet w bardzo ciepłych latach regulacją leciałem dopiero w kwietniu ale nie w połowie marca,,,w dolinkach pszenica pierwsze kolanko 2cm na górkach jeszcze kolanko się nie oderwało w góre.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263
31 minut temu, metrax12 napisał:

Rozpuszcza się w dość zimnej wodzie, w proporcjach powyżej. Mieszasz do momentu aż roztwór zaczyna być przejrzysty.

Jest jeszcze jeden warunek. Wsypujesz do suchego wiadra, zalewasz bardzo szybko wodą od razu mieszając (bo inaczej się zbryli).

Nie dlamnie, jednak wole chelaty bezproblemowa mieszalnosc i mniejsze ilości. 

Kiedy to namieszać 🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sola20    1
40 minut temu, rocco0987 napisał:

Mam ten mocznik i jakby sie dało już bym jechał ale 3 dni deszczu i mokro w polu, wcześniej wiało jak posrane ....  Tak czy siak nie wiem czy nie zadziała późno bo pszenica już pierwsze kolanko,,,Sam też nie wiem co robić z regulacją, nawet w bardzo ciepłych latach regulacją leciałem dopiero w kwietniu ale nie w połowie marca,,,w dolinkach pszenica pierwsze kolanko 2cm na górkach jeszcze kolanko się nie oderwało w góre.

wstaw foty tej pszenicy i jaka odmiana ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukaszzz    53

Na mocznik z inhibitorem według mnie już za późno, zdecydowanie. Potrzeba kilka tygodni, żeby zaczął działać, a powinien za chwilę. A jeszcze musi na niego wody spaść wcześniej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj