odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

pedro2    7330

Na razie tak. 

Ale przedłużą na pewno. 

Wczoraj czytałem jakieś kolejne zmiany robią w integrowanej.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vat    300

Co zmieniają w IP?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnybravo    2

Czy żeby wnioskować o płatność z tytułu ekoschematu w tym roku trzeba mieć minimalną ilość punktów na hektar? Czy ekoschemat dot. ugorowania 4% g.o. będzie dotyczył też gospodarstw do 10 ha? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kaban    19

witam.,  dodałem oświadczenie dotyczące wynieszania obornika , teraz mam wysłać wniosek jeszcze raz z tymi załącznikami ? . tydzien temu składałem wniosek jeszcze bez oświadczeń 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vat    300

Można jeszcze raz wysłać wniosek, ale preferowane jest dodanie załącznika niemerytorycznego. 

W tym.roku bierzemy z sąsiadem w dzierżawę jedną działkę ewidencyjną 15ha. On 7 ha, ja pozostałe 8ha. Każdy składa o dopłaty na swoją część- chyba nie będzie z tym żadnego problemu?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin80wlkp    38

Wiadomo coś więcej o GEAC 7? Czy przeszlo to, ze przypadku gdy rolnik zamierza stosować dywersyfikację upraw w gospodarstwie od 10 do 30 ha gruntów ornych – należy posiadać 2 uprawy, z tym, że największa uprawa nie może stanowić więcej niż 75 proc. w strukturze zasiewów?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673
7 godzin temu, vat napisał:

Można jeszcze raz wysłać wniosek, ale preferowane jest dodanie załącznika niemerytorycznego. 

W tym.roku bierzemy z sąsiadem w dzierżawę jedną działkę ewidencyjną 15ha. On 7 ha, ja pozostałe 8ha. Każdy składa o dopłaty na swoją część- chyba nie będzie z tym żadnego problemu?

 

 

Tak. A jak wywali ci blad ze zadeklarowana uprawa mniejsza niz mko to klikasz użytkuję tylko ta czesc dzialki- sasiad analogicznie ze swoja polowa robi. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnybravo    2

Czy żeby wnioskować o ekoschemat w 2024 trzeba mieć minimalną liczbę punktów tak jak w ub. roku ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2134

Przedluzyli termin skladania wnioskow czy standardowo jest do 15 maja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vat    300
Napisano (edytowany)

Na jednej działce na której od kilku lat deklarowałem "wieloletnia mieszanka traw" jest nadany kod tp5 czyli, z tego co czytałem, od przyszłego roku będzie tam automatycznie TUZ.

Teraz zadeklarowałbym tam np.  "wieloletnia mieszanka traw z motylk. drobnonasiennymi", że niby wsiałem tam lucernę. Przeszło by to, kod tp5 zniknie od przyszlego roku? Nie chcę aby był tam tuz

Edytowano przez vat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnybravo    2
Napisano (edytowany)

Chodzi o ten nowy ekoschemat dot. ugorowanie 4%. Czy tu też będzie obowiązywać wymog minimalnej liczby punktów ? 

Edytowano przez johnybravo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    37
3 godziny temu, vat napisał:

Na jednej działce na której od kilku lat deklarowałem "wieloletnia mieszanka traw" jest nadany kod tp5 czyli, z tego co czytałem, od przyszłego roku będzie tam automatycznie TUZ.

Teraz zadeklarowałbym tam np.  "wieloletnia mieszanka traw z motylk. drobnonasiennymi", że niby wsiałem tam lucernę. Przeszło by to, kod tp5 zniknie od przyszlego roku? Nie chcę aby był tam tuz

Wydaje mi się, że to za mało. Trawa powinna zniknąć z pola na rok.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    247

Wpisz ugór na rok i będzie ok

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    687

może mi ktoś pomoże bo już tego nie ogarniam i strasznie mnie to irytuje a mianowicie przy rysowaniu kolejnej uprawy zawsze wytnie mi z mapy jakaś inną. Raz sąsiednią a innym razem oddaloną od obecnie rysowanej przy czym nie pojawia się żaden błąd i nie mam pojęcia od czego to bo jeszcze nigdy tak nie miałem? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673
8 godzin temu, vat napisał:

Na jednej działce na której od kilku lat deklarowałem "wieloletnia mieszanka traw" jest nadany kod tp5 czyli, z tego co czytałem, od przyszłego roku będzie tam automatycznie TUZ.

Teraz zadeklarowałbym tam np.  "wieloletnia mieszanka traw z motylk. drobnonasiennymi", że niby wsiałem tam lucernę. Przeszło by to, kod tp5 zniknie od przyszlego roku? Nie chcę aby był tam tuz

Mam idento, stalerzowalem plytko i zrobilem wsiewke koniczyny czerwonej- poszlo 4kg na 15ar wiec chyba duzo.  We wniosku zaznaczylem sama koniczyne.  Co bedzie, najwyzej nie uznaja tego kawalka. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

Korzystał ktoś z biologicznej ochrony upraw? Jeśli tak jaka uprawa i środek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vat    300
9 godzin temu, bizon1 napisał:

Wpisz ugór na rok i będzie ok

Przy ugorze dopłaty będą takie same jak przy: wieloletnia. Mieszanka traw?

4 godziny temu, Celownik07 napisał:

Mam idento, stalerzowalem plytko i zrobilem wsiewke koniczyny czerwonej- poszlo 4kg na 15ar wiec chyba duzo.  We wniosku zaznaczylem sama koniczyne.  Co bedzie, najwyzej nie uznaja tego kawalka. 

U mnie już teraz da się znależc tam lucernę - pozostałości po poprzedniej mieszańce. Więc nic nie musiałbym.tam robić - kwestia deklaracji.

10 godzin temu, DrVVall napisał:

Wydaje mi się, że to za mało. Trawa powinna zniknąć z pola na rok.

Ale może  w ostatecznosci, będzie podstawa do odwołania w przyszłym roku jak wcisną tam tuz? Uzasadnię tym, że przeorałem tam trawę i wsiałem mieszankę z lucerna więc nie jest to TUZ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
niesamowity90    608

Mi w doradztwie powiedzieli że musi pójść inna uprawa niż trawa przez rok żeby ten tuz przerwać. Nie bardzo chce mi się owies z wsiewką trawy i lucerny zostawiać do 15 lipca...

A musiałbym żeby zgłosić jako owies

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Azor07    774

Ja miałem w zeszłym roku trawa na gruntach ornych 5 rok i nałożyli siatkę ,podałem koniczynę czerwoną i przeszło .

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

A czy gospodarstwo pow. 30ha ma inne stawki na ha niż te do 30ha?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wille    31

Witam mam międzyplon ozimy jak bym zrobił z tego trawy na gruntach ornych w tym roku przejdzie czy nie orać to siać kukurydzę a jest sucho nie uśmiecha mi się 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25858

Czy wysyłając w tym tygodniu próbki gleby do badań, mogę wpisać ekoschemat nawożenie z wapnowaniem, czy już za późno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj