odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

miwigos    3528
1 godzinę temu, ws71 napisał:

 

Są jakieś konkretne wytyczne czy przedstawiles stare zasady z poprzednich lat

Szczegóły od 34 minuty

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

@miwigos jesli dobrze zrozumiałem to sa propozycje naszego rzadu skierowane do KE i wymagajace od niej zatwierdzenia ??

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856
1 godzinę temu, Stach123 napisał:

jak ma być ugór na tym samym miejscu to nie do końca tak jest , bo międzyplon ozimy  jest do 15 lutego a ugór od 1 stycznia 

jak by miało to być na tym ugorze siane w 2024  co komu pasuje to by zawiesili GAEC 8 , a zrobili tylko odstępstwo 

rolnicy narzekali że na tych ugorach będzie rósł chwast i nie będą pochłaniały CO2 to wpadli na pomysł skoro tak już strasznie chca dbać o planete to im pozwolimy na to żeby zainwestowali w te ugory i na nich posiali bez nawozu i chemii 

zbierać to raczej wolno lub pod pług 

Tu była tylko mowa że najpierw ugór a później poplon, a czy będzie można robić odwrotnie to dopiero się w tym roku okaże, mam nadzieję że tak bo mam taki plan. U nas na szkoleniu tłumaczyli że ugór jest to takie coś co nie daje ci plonu, wiec można posiać jakiś poplon i to wymieszać z ziemią, w poprzednim roku na ugorze robiłem talerzówką na początku lipca żeby za bardzo chwasty nie rosły, a później posiałem poplon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    909

Panowie z oświadczeniem wymieszanie obornika jest tak jak w tamtym roku ? Że wożę obornik 1 marca, ale wniosek składam 1maja o dopłaty obszarowe, to muszę złożyć oświadczenie w ciągu 14dni od 1 maja ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528
2 godziny temu, ws71 napisał:

@miwigos jesli dobrze zrozumiałem to sa propozycje naszego rzadu skierowane do KE i wymagajace od niej zatwierdzenia ??

Wyrażnie mówi że komisja EU odstąpiła od ugorowania na 2024 rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    142

Jesli bedzie tak jak piszecie ze poplon scierniskowy rzucic na 8tyg lub miedzyplon ozimy taki jak na ekoschemat i sie spelni to juz jako tako sie przeboleje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528

Jeśli będzie bez przelicznika 0,3 to bedzie raj , wystraczy polon który sieje pod buraki, czyli bezkosztowo, niestety , tylko na rok , trzeba wywalczyć na 10 lat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
38 minut temu, miwigos napisał:

Wyrażnie mówi że komisja EU odstąpiła od ugorowania na 2024 rok

Posłuchaj uważnie , wyraźnie mówi  że to(procedowane  przez KE) jeszcze musi zatwierdzić KE, bo jak napisałem wcześniej wyjściowe w zeszły poniedziałek lekko się różniły od naszych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528

Nie mają wyjścia , na ten rok wprowadzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665
Napisano (edytowany)
3 godziny temu, krzysiek277 napisał:

Panowie z oświadczeniem wymieszanie obornika jest tak jak w tamtym roku ? Że wożę obornik 1 marca, ale wniosek składam 1maja o dopłaty obszarowe, to muszę złożyć oświadczenie w ciągu 14dni od 1 maja ? 

Dokladnie. Z gnojowka to samo. 

Edytowano przez Celownik07
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten poplon jak dla mnie może być bo i tak po życie coś muszę wziąć jako poplon pod kukurydzę, tylko że to na ten tylko rok,no i pozostaje zazielenienie80% do spełnienia,a o tym nie chcą słyszeć gnoje . Jutro na protest o 5⁰⁰ wyjazd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Stach123    199
59 minut temu, ws71 napisał:

Posłuchaj uważnie , wyraźnie mówi  że to(procedowane  przez KE) jeszcze musi zatwierdzić KE, bo jak napisałem wcześniej wyjściowe w zeszły poniedziałek lekko się różniły od naszych 

co jest procedowane ??? 13 lutego unia dała możliwość albo ugór albo odstępstwo i 14 każdy kraj ma na odpowiedż czy wchodzi na imprezę  14 dni , nasi weszli i na stronie ministerstwa są warunki . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1142
6 godzin temu, Stach123 napisał:

jak ma być ugór na tym samym miejscu to nie do końca tak jest , bo międzyplon ozimy  jest do 15 lutego a ugór od 1 stycznia 

jak by miało to być na tym ugorze siane w 2024  co komu pasuje to by zawiesili GAEC 8 , a zrobili tylko odstępstwo 

rolnicy narzekali że na tych ugorach będzie rósł chwast i nie będą pochłaniały CO2 to wpadli na pomysł skoro tak już strasznie chca dbać o planete to im pozwolimy na to żeby zainwestowali w te ugory i na nich posiali bez nawozu i chemii 

zbierać to raczej wolno lub pod pług 

Międzyplon ozimy, to element nieprodukcyjny, nie można używać nawozów i ŚOR, i dlatego może być jako ugór. Ugór możesz nawet zalecane żeby uprawiać nawet wsiać rośliny na zielony nawóz, aby  tylko nie stosować nawozów i ŚOR no i oczywiście nie można z tego niczego zbierać- taka była wersja wyjściowa, co będzie, to chyba tego jeszcze nikt nie wie i zapewne szybko się nie dowie, bo będą zmiany tak jak rok wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
1 godzinę temu, Stach123 napisał:

co jest procedowane ??? 13 lutego unia dała możliwość albo ugór albo odstępstwo i 14 każdy kraj ma na odpowiedż czy wchodzi na imprezę  14 dni , nasi weszli i na stronie ministerstwa są warunki . 

Jeżeli się nic nie zmieniło to tak wyglądało że strony Unii 12 poszło do krajów członkowskich , każdy miał 7dni na odpowiedź po tym czasie KE zatwierdzi lub nie zmiany dokonane przez członków,ostateczny termin na ogłoszenie już przepisów na nową akcję dopłat miał upłynąć 13marca, takie były podane informacje ok 12 lutego przez KE, podobnie mówiła babka z ministerstwa i facet na zamieszczonym filmiku powyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fanuel    32

Dziś tj. 19.02.2024 r. Miały być proponowane stawki za ekoschematy i co ?

  • Sad 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radzioRS    94

Jutro po protestach opublikują żeby nie wku.wiać 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54

Jak miałem ekoschemat Międzyplony ozime to muszę jakieś oświadczenie czy coś składać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2463
6 godzin temu, poosa21 napisał:

Tu była tylko mowa że najpierw ugór a później poplon, a czy będzie można robić odwrotnie to dopiero się w tym roku okaże, mam nadzieję że tak bo mam taki plan. U nas na szkoleniu tłumaczyli że ugór jest to takie coś co nie daje ci plonu, wiec można posiać jakiś poplon i to wymieszać z ziemią, w poprzednim roku na ugorze robiłem talerzówką na początku lipca żeby za bardzo chwasty nie rosły, a później posiałem poplon.

Ludzie , dej ta se już siana z tym ugorem . W tym roku żadnego ugoru nie trzeba zostawiać , i już nie pieprzcie głupot , typu ,do kiedy ugór ma być  na polu 

4 godziny temu, miwigos napisał:

Jeśli będzie bez przelicznika 0,3 to bedzie raj , wystraczy polon który sieje pod buraki, czyli bezkosztowo, niestety , tylko na rok , trzeba wywalczyć na 10 lat

Przelicznik na pewno będzie , Ja zrobię tak jak się robiło na EFA , po rzepaku lub pszenicy  talerzówka i niech rośnie poplon , też bez kosztowo 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1120
12 godzin temu, jacor73 napisał:

Ugór możesz ruszać nawet co tydzień, produkcji rolnej miało nie być do 31.07

To dobrze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lisek    7

Coś wiadomo o tych dopłatach do kukurydzy. Na stronie ARMiR nic.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gregory81    157
1 godzinę temu, Miran napisał:

Jak miałem ekoschemat Międzyplony ozime to muszę jakieś oświadczenie czy coś składać?

Nic nie musisz. Nawet już pod jare możesz szykować :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490
Napisano (edytowany)
3 minuty temu, lisek napisał:

Coś wiadomo o tych dopłatach do kukurydzy. Na stronie ARMiR nic.

 

Nic bo teraz mamy nowe standardy i każda sprawa musi dojrzeć 30 dni.

Edytowano przez Tigon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj