odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
masa24    2348
31 minut temu, jahooo napisał:

założyłem darmowe konto na jakiejś stronie w promocji

Tu jest widok hektarowej działki, na której rośnie jęczmień ozimy

Korzystam tylko dlatego, że pokazuje sumę opadów i kilka innych rzeczy

 

obraz.png

na tych platformach sat agro i innych to jest własnie taki widok i taka jakość ? jeżeli sie tym interesowałes.  myslalem o wykupieniu na rok takiego programu z czystej ciekawosci ale jak to ma byc taka jakosc  to raczej sie to nie przyda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9265
Przed chwilą, masa24 napisał:

na tych platformach sat agro i innych to jest własnie taki widok i taka jakość ? jeżeli sie tym interesowałes.  myslalem o wykupieniu na rok takiego programu z czystej ciekawosci ale jak to ma byc taka jakosc  to raczej sie to nie przyda

to jest z sentinela, z innych jeszcze większe piksele

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    129

Próbowałem wysłać ten "wniosek"  co podaje sie system utrzymania bydła i lokalizacje budynków i wszystko dobrze tylko wyskakuje taki komunikat i bez niego nie idzie tego wysłać, co to znaczy ? 

IMG_20231128_191951.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1219

Jeżeli w płatnej części nie mają lepszej jakości a raczej nie to jest to zbędny wydatek. Parę lat temu na dzierżawie coś takiego sobie zrobiłem ale taka sama pikseloza jak w screenie od jahooo. Jak była różnica w NDVI to i ja bez satelity na swoje chłopskie oko też to widziałem bez problemu. 

Raczej jak w NDVI się bawić to pewnie tylko z kamerą z bliską podczerwienią i dronem robić zdjęcia może to będzie lepszej jakości ale szczerze mówię, że nie mam tu doświadczenia. 
Miałem takie rzeczy na studiach szkoda tylko, że to było na zajęciach gdzie we 2 lub 3 siedziało się przed jednym kompem i zajęcia raz na 2 tygodnie. Ale za to żeby uczyć się na sprzętach, które są już jako eksponaty muzealne to oczywiście czas był... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WitekRolnik    3166
1 godzinę temu, Raptus902 napisał:

Próbowałem wysłać ten "wniosek"  co podaje sie system utrzymania bydła i lokalizacje budynków i wszystko dobrze tylko wyskakuje taki komunikat i bez niego nie idzie tego wysłać, co to znaczy ? 

IMG_20231128_191951.jpg

Jeśli resztę dobrze wypełniłeś to w sekcji Dane działalności podpunkt II "Informacje w zakresie WNI" w sumie nic nie wypełniasz, tylko odznaczasz ten ptaszek przy pierwszym kwadracie czyli Załącznik z decyzją PLW i wtedy wszystko będzie dobrze i będzie można wysłać wniosek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
strzechu    254

Macie porównanie jaka jakość na płatnym . Nie mam płatnego ale kiedyś była możliwość spróbować trochę premium

mapa2.jpg

mapa1.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miran    54
4 godziny temu, Bogdan_ja napisał:

Jaka kara grozi za niewypełnienie ekoschematu?

Jeżeli ARiMR stwierdzi, że dana praktyka nie została zrealizowana, to po prostu nie wypłaci rolnikowi pieniędzy w ramach tego ekoschematy i otrzyma on niższe dopłaty. Tym samym sankcja finansowa – pomniejszenie dopłat do hektara – to jedyna kara jaka spotyka rolnika z tytułu niezrealizowania ekoschematów.

Jeśli faktycznie karą za to że nie zrealizowałem ekoschematu jest tylko to że nie zapłacą za niego to warto różne ekoschematy pozaznaczać i liczyć na szczęście że nie będzie kontroli 😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

Ciężko powiedzieć bo  to źródło byle jakie tego ....

Musisz mieć z tyłu głowy że agencja może zażądać dowodów ,zdjęć itp ...

Więc z tym że nie będzie coś kontrolowane w tym nowym systemie na dziś to bym nie liczył 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
1 godzinę temu, melon10641 napisał:

Jeżeli w płatnej części nie mają lepszej jakości a raczej nie to jest to zbędny wydatek. Parę lat temu na dzierżawie coś takiego sobie zrobiłem ale taka sama pikseloza jak w screenie od jahooo. Jak była różnica w NDVI to i ja bez satelity na swoje chłopskie oko też to widziałem bez problemu. 

Raczej jak w NDVI się bawić to pewnie tylko z kamerą z bliską podczerwienią i dronem robić zdjęcia może to będzie lepszej jakości ale szczerze mówię, że nie mam tu doświadczenia. 
Miałem takie rzeczy na studiach szkoda tylko, że to było na zajęciach gdzie we 2 lub 3 siedziało się przed jednym kompem i zajęcia raz na 2 tygodnie. Ale za to żeby uczyć się na sprzętach, które są już jako eksponaty muzealne to oczywiście czas był... 

Ale ogólnie rzecz biorąc co do tego systemu satelitarnego Arimr , on uprawę może poznać jedynie poprzez okres wegetacji np a nie przez samo zbliżenie ? Bo takie pogłoski chodziły. Czyli w ramach dywersyfikacji można wskazywać pszenzyto przy zasianej pszenicy. Gorzej z ugorem bo tu wyłapie ze jest coś posiane , chyba ze wskazać ze to miedzyplon.

taka ciekawostka , u mojej bratowej 0.5 ha nie było posiane a wskazane było ze jest tam słonecznik . Był pusty czarny płac a w tym monitoringu satelitarnym pokazuje zielony wskaźnik Że zgodne 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

Ten system/zdjęcia może weryfikować jeszcze człowiek .

1 godzinę temu, Raptus902 napisał:

Próbowałem wysłać ten "wniosek"  co podaje sie system utrzymania bydła i lokalizacje budynków i wszystko dobrze tylko wyskakuje taki komunikat i bez niego nie idzie tego wysłać, co to znaczy ? 

IMG_20231128_191951.jpg

Co żeś tam podał ...źle wypełniłeś ..

W sekcji# Dane działalność jeśli jesteś tylko hodowco ...nie wpisujesz żadnego nr weterynaryjnego tylko wybierasz gatunek zwierząt jakie hodujesz....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494
5 godzin temu, Bogdan_ja napisał:

Jaka kara grozi za niewypełnienie ekoschematu?

Jeżeli ARiMR stwierdzi, że dana praktyka nie została zrealizowana, to po prostu nie wypłaci rolnikowi pieniędzy w ramach tego ekoschematy i otrzyma on niższe dopłaty. Tym samym sankcja finansowa – pomniejszenie dopłat do hektara – to jedyna kara jaka spotyka rolnika z tytułu niezrealizowania ekoschematów.

Było mówić przed składaniem wniosków 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9265
44 minuty temu, strzechu napisał:

Macie porównanie jaka jakość na płatnym . Nie mam płatnego ale kiedyś była możliwość spróbować trochę premium

 

 

Dalej pikseloza, owszem, można odróżnic ugór od uprawy albo czy zaorane albo zatalerzowane, natomiast fizycznie nadal zostają zdjęcia lotnicze i weryfikacja ręczna, ponieważ zdjęcia lotnicze powstają z nałożenia wielu ekspozycji i ciężko jest wskazać jednoznacznie kąt padania światła, a to jest jeden z warunków opracowania algorytmem uprawy, tzn algorytm coś tam opracuje, ale będzie to miało małą dokładność.

Generalnie system monitoringu z satelity to raczej lista poboznych życzeń, chyba, że dostaną zdjecia od amerykańskiego wywiadu, wtedy będzie można nawet poznać, czy zboże nie wymaga oprysku od chwastu, ale to kosztuje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Raptus902    129
WitekRolnik napisał:

1 godzinę temu, Raptus902 napisał:

Próbowałem wysłać ten "wniosek"  co podaje sie system utrzymania bydła i lokalizacje budynków i wszystko dobrze tylko wyskakuje taki komunikat i bez niego nie idzie tego wysłać, co to znaczy ? 

Jeśli resztę dobrze wypełniłeś to w sekcji Dane działalności podpunkt II "Informacje w zakresie WNI" w sumie nic nie wypełniasz, tylko odznaczasz ten ptaszek przy pierwszym kwadracie czyli Załącznik z decyzją PLW i wtedy wszystko będzie dobrze i będzie można wysłać wniosek.

Dzięki pomogło.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kotka    14
3 godziny temu, karol19920 napisał:

A jak ktoś nie dostaje zaliczki wogule to co kontrol stulecia się szykuje i dopłaty w czerwcu?

 

Nie.    Tylko dostaniesz dopłaty w całości 

Może nawet w grudniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444
10 godzin temu, Miran napisał:

Jeśli faktycznie karą za to że nie zrealizowałem ekoschematu jest tylko to że nie zapłacą za niego to warto różne ekoschematy pozaznaczać i liczyć na szczęście że nie będzie kontroli 😂

Ale to tylko  w tym roku ma być -  w przyszłym  już sankcje  procentowe....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
15 godzin temu, jahooo napisał:

założyłem darmowe konto na jakiejś stronie w promocji

Tu jest widok hektarowej działki, na której rośnie jęczmień ozimy

Korzystam tylko dlatego, że pokazuje sumę opadów i kilka innych rzeczy

 

obraz.png

Daj link do tej strony 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1219
12 godzin temu, masa24 napisał:

Ale ogólnie rzecz biorąc co do tego systemu satelitarnego Arimr , on uprawę może poznać jedynie poprzez okres wegetacji np a nie przez samo zbliżenie ? Bo takie pogłoski chodziły. Czyli w ramach dywersyfikacji można wskazywać pszenzyto przy zasianej pszenicy. Gorzej z ugorem bo tu wyłapie ze jest coś posiane , chyba ze wskazać ze to miedzyplon.

taka ciekawostka , u mojej bratowej 0.5 ha nie było posiane a wskazane było ze jest tam słonecznik . Był pusty czarny płac a w tym monitoringu satelitarnym pokazuje zielony wskaźnik Że zgodne 

W teorii ten system ma analizować zdjęcia wykonane w podczerwieni i na tej podstawie stwierdzać co tam na polu rośnie. Te zdjęcia mają być też pixelozą dla oka ludzkiego ale system ma sobie z tym poradzić. Ma to zrobić współpracując z KOWREm, który już wydał na to z 200 mln złotych. On ma być odpowiedzialny za sprawdzanie co na polu rośnie za sprawdzanie okrywy zielonej na jesieni itp. Tyle z teorii.

W praktyce to teraz agencja ma problem ze zwykłym systemem informatycznym i im to średnio działa a co dopiero z tym systemem do analiz zdjęć. W marcu na szkoleniu w Brwinowie mówili, że w tym roku chcieliby aby im ten system wyłapał działki gdzie nic nie było robione czyli DR14 i DR18 ale czym im wychwytuje to cholera wie. Raczej nie jak tak.
Nas trochę strach obleciał, że się robotę straci bo nie będą potrzebowali w teren inspektorów ale kiedy to nastąpi to nikt nie wie. Ale z tego co wiem to ten system poradzi sobie na dużych działkach gdzie jest jedna, dwie uprawy. Na paskach albo na małych działkach za cholerę nic nie ogarnie.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    669
12 minut temu, melon10641 napisał:

Na paskach albo na małych działkach za cholerę nic nie ogarnie.

to u mnie luz. działki 11m szerokości 2km długości XD.

System przejmie obszarników (5% PL?) a inspektorzy beda dalej kontrolowac małych takich jak my. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1219
5 godzin temu, Celownik07 napisał:

to u mnie luz. działki 11m szerokości 2km długości XD.

System przejmie obszarników (5% PL?) a inspektorzy beda dalej kontrolowac małych takich jak my. 

O to to, na paskach to sam się czasem musze zastanowić gdzie ja jestem i gdzie mam zdjęcie zrobić :P  Ja mam nadzieje, że ten system to taki Miś na miarę możliwości Agencji. Niby będzie wielki i będzie się można nim pochwalić ale robotę w terenie dalej będą robić inspektorzy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Carolina84    6
1 godzinę temu, Apolow12 napisał:

Czy ktoś jeszcze nie dostał zaliczki?

Ja czekam na zaliczkę ekologii, onw przyszło jakoś pod koniec października 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj