sumek666

Ochrona i nawożenie pszenicy 2022

Polecane posty

2 godziny temu, sylwek23111 napisał:

Dajecie jakiś nawóz pod pszenicę? Dużo?

250kg polifoski 6, tak jak w tamym roku...

Dzisiaj albo w poniedziałek ostatni kawałek do siania i reszta na wiosnę.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, masa24 napisał:

To moje

F2601FCA-1E69-415F-9339-BE8FFDC559FB.jpeg


 

627D9FA3-AB2A-4E9A-9FE2-274D327E88F4.jpeg

Wygląda jak czerń zbóż  (zbyt duża wilgotność łanu, za dużo deszczu- na to raczej rady nie ma, można ograniczać późnym T2, lub T3), ewentualnie śnieć (licha lub brak zaprawy nasiennej, ewentualnie porażona gleba)- może pomogło by T0 na jesień+dobra zaprawa ziarna (np. z większą ilością tebu). Ale trudno podejrzewać brak zaprawy u kolegów. Swego czasu miałem na jednym wilgotnym polu podobne widoki (ale te poczarniałe kłosy nie wystawały ponad łan i nie stały- miały dorośnięte ziarno). Na następny raz zastosowałem już inne ziarno na tym polu i T0 z samego Topsina (co mi fachowcy odradzali 😁)- nigdy nie miałem tak złocistej i błyszczącej słomy w żniwa.

Edytowano przez WiesiekTraktorzysta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

Co powiecie o odchwaszczniu trunty 590 ? ktoś próbował coś jeszcze dodawaliście ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    906
1 godzinę temu, WiesiekTraktorzysta napisał:

Wygląda jak czerń zbóż  (zbyt duża wilgotność łanu, za dużo deszczu- na to raczej rady nie ma, można ograniczać późnym T2, lub T3), ewentualnie śnieć (licha lub brak zaprawy nasiennej, ewentualnie porażona gleba)- może pomogło by T0 na jesień+dobra zaprawa ziarna (np. z większą ilością tebu). Ale trudno podejrzewać brak zaprawy u kolegów. Swego czasu miałem na jednym wilgotnym polu podobne widoki (ale te poczarniałe kłosy nie wystawały ponad łan i nie stały- miały dorośnięte ziarno). Na następny raz zastosowałem już inne ziarno na tym polu i T0 z samego Topsina (co mi fachowcy odradzali 😁)- nigdy nie miałem tak złocistej i błyszczącej słomy w żniwa.

Na śnieć są trzy substancje. Difenokonazol, Fludioksonil, Sedaksan. Widziałem już pola siane kwalifikatem ze śniecią. Zaprawa niby była dobra ale nie na śniecie. Po herbicydach kłos byłby raczej ,,stojący", czarny, jakby ściśnięty.

Edytowano przez STIG13

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Tylko ze przy czerni jest ziarno. Tu są puste kłosy lub uschnięte ziarno

Rozne odmiany , wszystko kwalifikat , było na każdej . I na findusie i metronomem i keramiku. Słyszałem ze expert może szkodzić , Żnienie na boxera , zobaczę. Moje drugie podejrzenie to proleaf 4.0 z miedzią. Czy on czasem nie przypala stosowany na lisc flagowy z triazolami np

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134

Jeśli nie jest w kłosie czarne ziarno, to nie śnieć. Jak sporo szybciej te czarne kłosy obumarły, ziarno może być drobne, kłosy czarne. Szczególnie jak były opady, nie było T3.

W jęczmieniu jarym widywałem na polach czarne kłosy, tam było widać brak zaprawy.

Edytowano przez metrax12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badwolf    326
49 minut temu, masa24 napisał:

Tylko ze przy czerni jest ziarno. Tu są puste kłosy lub uschnięte ziarno

Rozne odmiany , wszystko kwalifikat , było na każdej . I na findusie i metronomem i keramiku. Słyszałem ze expert może szkodzić , Żnienie na boxera , zobaczę. Moje drugie podejrzenie to proleaf 4.0 z miedzią. Czy on czasem nie przypala stosowany na lisc flagowy z triazolami np

Jak findusa oceniasz ? I jak w porównaniu do niego poszedł metronom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

U mnie to samo, wszystko kwalifikat, w mokrym roku więcej czarnych klosow w suchym mniej ale są, pszenica po kukurydzy odchwaszczana na wiosnę axialem komplet nie miała czarnych klosow wcale ale siana była w listopadzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
25 minut temu, Badwolf napisał:

Jak findusa oceniasz ? I jak w porównaniu do niego poszedł metronom?

Findus fajna odmiana . Na jednej działce po rzepaku , po 3 dawkach n 7.5 t ponad ake ziarno piękne aż na skupie mówili ze takiego nie widzieli 😜. Tylko że to tyle plusów. Nue nadaje się do siewów w mono. Metronom plonowal podobnie , łapał parametry konsumpcyjne mimo ze ziarno nie tak ładne i przede wszystkim uniwersalny . Jeżeli masz nie uregulowane pH tylko metronom. 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Badwolf    326
17 minut temu, masa24 napisał:

Findus fajna odmiana . Na jednej działce po rzepaku , po 3 dawkach n 7.5 t ponad ake ziarno piękne aż na skupie mówili ze takiego nie widzieli 😜. Tylko że to tyle plusów. Nue nadaje się do siewów w mono. Metronom plonowal podobnie , łapał parametry konsumpcyjne mimo ze ziarno nie tak ładne i przede wszystkim uniwersalny . Jeżeli masz nie uregulowane pH tylko metronom. 
 

Miałem Metronoma w tamtym roku i kariatyde. W tym roku findusa spróbowałem i kariatyda. Mi kariatyda znacznie lepiej sypała niż metronom. Wizualnie przed żniwami metronom lepiej wyglądał. Miał długie kłosy... A co do czarnych kłosów, to właśnie w metronomie mi się pojawił okrąg ( o średnicy ok 5 m) z czarnymi kłosami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    197
21 godzin temu, yacenty napisał:

używałem, bez problemu z miotła ale u mnie poszło 0.6l

 

nie sieje zbóż po zbożu. 2 tygodnie bo wtedy fajnie samosiewy i chwasty wschodzą i mechanicznie to niszczysz

 

Yacenty, a jaki masz plodozmian? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3884
9 minut temu, odrion napisał:

Yacenty, a jaki masz plodozmian? 

pszenica, rzepak, jęczmień, kukurydza, pszenica


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
19 minut temu, Badwolf napisał:

Miałem Metronoma w tamtym roku i kariatyde. W tym roku findusa spróbowałem i kariatyda. Mi kariatyda znacznie lepiej sypała niż metronom. Wizualnie przed żniwami metronom lepiej wyglądał. Miał długie kłosy... A co do czarnych kłosów, to właśnie w metronomie mi się pojawił okrąg ( o średnicy ok 5 m) z czarnymi kłosami.

Miałem kariatyde u mnie porażka 

Tylko ze ja walczę z pH od 2 lat dopiero . W momencie wyjścia pH 5.3 do 4.8 w najgorszych działkach . Czekam na wyniki jak to teraz wyglada . Może dlatego u mnie metronom wypada lepiej bo co jak co ale na obniżone pH rzeczywiście jest tolerancyjny 
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajonasz    1379
7 godzin temu, sylwek23111 napisał:

Dajecie jakiś nawóz pod pszenicę? Dużo?

200kg poli 6 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    197
55 minut temu, yacenty napisał:

pszenica, rzepak, jęczmień, kukurydza, pszenica

Czyli teraz przerzuciłeś się z pluga na bezorkowca w uprawie po kukurydzy? Tak się dopytuje, bo w tym roku spróbowałem bezorkowca i na razie porażka. W uprawie po pszenicy pod rzepak totalnie się nie sprawdzil. Wschody dużo, dużo gorsze niż po plugu. I tak się zastanawiam nad popularnością bezorkowcow. Pszenica po pszenicy i tak wypada orac. Pod kukurydzę czy buraki jak się zrobi jesienną orkę, to można na wiosnę zasiac równie dobrze pod talerzowke zamiast bezorkowca. Nie mowiac o pszenicy po rzepaku, gdzie talerzowka tez sie dobrze sprawdza. Nie wiem czy ta maszyna nie jest przereklamowana. 

Edytowano przez odrion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tommy66692    2255

Zależy jaki bezorkowiec, ja próbowałem bezorke i rok był nawet dobry na to wszystko wyszło ładnie ale od granic pola strasznie pozachwaszczalo się i wróciłem do orki ale ja nie miałem typowego bezorkowca tylko mandam kus 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3524

Po bezorkowcu trzeba nauczyć się siać , wiekszość sieje za płytko po pługu , a co dopiero po bezorkowcu, 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287
5 godzin temu, mat93 napisał:

Co powiecie o odchwaszczniu trunty 590 ? ktoś próbował coś jeszcze dodawaliście ?

Bardzo sobie chwaliłem jak dobrze zabieg zdobiony, i jakiejś wielkiej  łąki nie ma, na mokra glebę, gdzieś po deszczu i wcześnie, żeby chwasty zbytnio nie uciekły. Nie robiłem poprawek. Niestety ja pendimentaline stosuje w fasoli, więc musiałem przejść na inne środki. 

Dziś pryskałem 7 dni po siewie Mertilem 600 z metrybuzyną a na poprzeczce nawet dwa razy ma próbę przejechałem, więc ciekawi mnie efekt. Szpilek jeszcze nie ma. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2262
8 godzin temu, metrax12 napisał:

Jak chcesz zaprawiać Vibrance to lepiej chyba Gold, bo 2 razy więcej sedaksanu. No chyba że Gold 2 razy droższy od Star, to bym się jeszcze zastanawiał.

Posiałem jedna działkę maximem zaprawione druga połowa własny scenic + prochloraz zobaczymy co ten sedaksan warty 😶

1 godzinę temu, miwigos napisał:

Po bezorkowcu trzeba nauczyć się siać , wiekszość sieje za płytko po pługu , a co dopiero po bezorkowcu, 

Jak to za płytko? 

Mam już prawie po rzepaku posiane oczywiście bezorkowo bo orkowo spać redlica talerzowa to prehistoria. 

Połowa plug dłutowy, połowa ciężka brona talerzowa i po bronię lepiej i szybciej już 2 rok testuje. 

1 godzinę temu, SawekBraczyk napisał:

Ja tak sieje na około 2/3cm . W Amazone D7 mam na maxa luźno redlice ustawione , jak na rzepaku . 

F7EA88E1-AFA0-4F32-A9B5-E80D5FC75DF4.jpeg

Coś słabo jak na te gliny co pokazywałeś, ja docisk na max. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    461
22 minuty temu, Tomek90 napisał:

Posiałem jedna działkę maximem zaprawione druga połowa własny scenic + prochloraz zobaczymy co ten sedaksan warty 😶

Jak to za płytko? 

Mam już prawie po rzepaku posiane oczywiście bezorkowo bo orkowo spać redlica talerzowa to prehistoria. 

Połowa plug dłutowy, połowa ciężka brona talerzowa i po bronię lepiej i szybciej już 2 rok testuje. 

Coś słabo jak na te gliny co pokazywałeś, ja docisk na max. 

Jak tej gliny to tylko kawałek jest , tam poniżej jak patrzysz na zdjęciu jak już w dół  jedziesz . Może z 20 ara tego jest . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
Tomek90 napisał:

8 godzin temu, metrax12 napisał:

Jak chcesz zaprawiać Vibrance to lepiej chyba Gold, bo 2 razy więcej sedaksanu. No chyba że Gold 2 razy droższy od Star, to bym się jeszcze zastanawiał.

Posiałem jedna działkę maximem zaprawione druga połowa własny scenic + prochloraz zobaczymy co ten sedaksan warty 😶

1 godzinę temu, miwigos napisał:

Po bezorkowcu trzeba nauczyć się siać , wiekszość sieje za płytko po pługu , a co dopiero po bezorkowcu, 

Jak to za płytko? 

Mam już prawie po rzepaku posiane oczywiście bezorkowo bo orkowo spać redlica talerzowa to prehistoria. 

Połowa plug dłutowy, połowa ciężka brona talerzowa i po bronię lepiej i szybciej już 2 rok testuje. 

1 godzinę temu, SawekBraczyk napisał:

Ja tak sieje na około 2/3cm . W Amazone D7 mam na maxa luźno redlice ustawione , jak na rzepaku . 

Coś słabo jak na te gliny co pokazywałeś, ja docisk na max. 

po rzepaku ścierń traktujesz raz broną i siew ? jak to wygląda i jaka brona ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2262
6 godzin temu, ZELKOW napisał:

po rzepaku ścierń traktujesz raz broną i siew ? jak to wygląda i jaka brona ?

Jeśli idzie glifosat to tak robiłem, zdjęcie gdzieś w galeri z siewu i pszenicy potem. 

A tak to 2 razy brona galk mandam. 

Żebym miał siewnik na bronię talerzowej to wjeżdżał bym bezpośrednio myślę, a tak wirnik nie bardzo tutaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj