włodek

Zamiennik obornika na ściernisko

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
włodek    16

Cześć,

Chciałbym Was podpytać, czy i ewentualnie czego używacie do przyspieszenia rozkładu resztek słomy ale w taki sposób, aby stanowiło to później fajny nawóz pod przyszłe uprawy? Po krótce jak sytuacja wygląda u mnie i czemu o to pytam. Do tej pory, zawsze słomę zostawiałem i odbierał ją ode mnie kuzyn ponieważ hodował krowy, w zamian na jesieni odbierałem od niego obornik. Celowo napisałem hodował ponieważ od tego roku przestawił swoje gospodarstwo z produkcji mleka na produkcję roślinną, pszenica, kukurydza, buraki, rzepak i słomy nie będzie już potrzebował co za skutkuje tym, że nie będę już miał obornika a w mojej okolicy w promieniu 30km, on był jedynym takim większym gospodarzem który hodował bydło więc nikt ode mnie słomy nie odbierze i nie da mi obornika bo ja też nie będę jeździł po kilkadziesiąt kilometrów w jedną stronę po nawóz. Najbardziej boli mnie utrata tego obornika bo to jednak cenne składniki dla ziemii która u mnie i tak jest fatalna bo to 3, 4 i 5 klasa. Bez nawożenia nie urośnie nic. Dlatego szukam czegoś, co mi ten obornik zastąpi a może będzie nawet lepsze. Podpowiecie coś? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Obornika nic nie zastąpi. Będziesz siał poplony wiecej nawozu, wapna i pojedziesz dalej. Niektóre moje pola nie widziały obornika od 20 lat a mam ziemniaki i warzywa więc da się. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Obornik jest dobry jak masz go ekstra od kogos. ALe jak swoj to takich cudow nie ma. Bo wczesniej wywozisz z pola slome kuku na kiszonke itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Tego że obornika nic nie zastąpi to niestety wiem. Ale wiecie, jak odbierałem go kilometr od siebie i to za darmo to można było jeździć. Nawet przyczepami nie woziłem tylko od razu rozrzutnikiem. A teraz się skończyło. Dlatego szukam czegoś w zamian. 

A co myślicie o tych wszystkich preparatach bakteryjnych do rozkładania resztek pożniwnych? Jest tego sporo na rynku. Myślałem jeszcze czy nie rozlać RSM ale to podobno rozpyla się techniką oprysku grubokroplistego a mój opryskiwacz z tego co wiem nie ma takiej opcji. Pewnie musiał bym dysze wymieniać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5022
mds212 napisał:

Obornik jest dobry jak masz go ekstra od kogos. ALe jak swoj to takich cudow nie ma. Bo wczesniej wywozisz z pola slome kuku na kiszonke itp.

Przecież i tak wywoził z pola słomę. Wymieniał ją na obornik. To tak samo jak ktoś ma swój swój. Ekstra nikt Ci obornika nie da. Musisz sporo zapłacić albo dać słomę.


włodek napisał:

A co myślicie o tych wszystkich preparatach bakteryjnych do rozkładania resztek pożniwnych? Jest tego sporo na rynku. Myślałem jeszcze czy nie rozlać RSM ale to podobno rozpyla się techniką oprysku grubokroplistego a mój opryskiwacz z tego co wiem nie ma takiej opcji. Pewnie musiał bym dysze wymieniać.

O preparatach mam zle mniemanie. Jakaś zasada zachowania materii musi obowiązywać. Co z pola wywieziono powinno się oddać. Musisz dać nawozy. Próchnicę uzupełnić przez resztki i poplony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

A co na poplon polecacie? Gorczyca? Łubin? Czy są jakieś gotowe mieszanki? Później poplon orzecie od razu czy talerzujecie i dopiero orka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5022

Ogólnie się nie poleca orać na raz. Chociaż ostatecznie poplon można jeśli dasz radę. Słomy lepiej nie, bo się nie rozkłada. Wymieszać i dać trochę czasu, niech się zacznie rozkładać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Nie nie, słomy to ja nigdy nie orze na raz. Jest podorywka a dopiero później orka na zimę już taka głęboka. Ale rozumiem że teraz po podorywce mam zasiać poplon i później na jesieni na głęboko? Chociaż powiem Wam że teraz powoli od podorywki odchodzę. Po prostu po żniwach, ściernisko zazwyczaj lecę talerzówką. Oszczędność czasu i paliwa bo talerzówka bierze więcej na szerokość niż pług a i orka później jest lepsza bo równiejsze pole. 

Edytowano przez włodek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5022
Podorywkę możesz spokojnie zastąpić talerzówką. Możesz w to nawet zasiać poplon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

A czy ktoś z Was z ogóle już próbował uprawy bezorkowej? Chodzi za mną coraz częściej myśl, aby spróbować, chociaż na kawałku. Podobno na glebach gdzie ciągle brakuje wody, takich właśnie jak moje, daje to dość fajne efekty bo resztki słomy które są tuż pod powierzchnią ziemii, dobrze trzymają wilgoć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pitraszek    494

Uregulować pH poplony i resztki po żniwne i będzie rosło. Wapno lub azot dobrze jest dać do rozkładu słomy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

mi na studiach mówili, że należy dać około 30 kg azotu na hektar by zawęsić C:N i tym samym przyspieszyć, poprawić rozkład słomy. Wapno też podobnie zadziała.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5022

Chyba najlepiej mocznik w firmie oprysku. Chociaż słyszałem opinie, że wapno jest bardziej istotne. Ogólnie to rozkład materii organicznej powoduje powstawanie kwasów. Więc te wapno ma to rekompensować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cheesburger    80

Stoję przed wyborem co dac na słome przed gruberowaniem:

Mocznik 100kg/ha?

Saletra amonowa 150 kg/ha?

Coś typu Ekosłoma lub UG MAX?

Stanowisko po pszenicy, siany będzie rzepak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Słuchajcie a jeszcze jedna kwestia. Które wapno było by lepsze na słabe ziemie? Wapno kredowe wysoko reaktywne o składzie:
95%reaktywności w roślinę w pierwszym roku
CaCO3 - min. 96%
CaO - min. 52%
+ MIKROELEMENTY

Czy może lepiej dać wapno magnezowe, skład:
60%CaCO3 =32-36%CaCO
30%MgCO3=16-17%MgCO
+ MIKROELEMENTY

Docelowo na tej działce ma być siana pszenica, oczywiście jakaś odmiana odpowiednia na słabe gleby bo nie posieję nic wymagającego. 

Edytowano przez włodek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aktis    319

a może najpierw zrobić badania na zawartość micro- i makro-, oraz ph? jak będzie niska zawartość magnezu, to dać magnezowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez wojtii
      Przydało by się dać wapno na pole, tylko jakie? Wiem tylko tyle, że muszę wapnować. Ale jakie dać, ile i gdzie je kupić w okolicy Wrocławia, bliższej lub dalszej?
    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj