Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
janczar810    302

Witajcie

Mam zamiar posiac niecale 2ha łubinu na klasie ziemi przewazającej V-VI klasa i tak z tego co czytałem mam zamiar to zrobic to tak poprawcie mnie jak coś żle mówie :D

 

A wiec tak mam 2ha pola do zasiania :

+-kupuje łubin słodki szerokolistny w ilosci ok. 300kg.

+-kupuje nitragine (chyba jest to środek do zaprawiania nasion tak?)

+-sieję to wszystko poznaniakiem w ilosci ok. 150-160kg na ha.

+-czas wysiewu to 20.III a 10.IV.

+-zaraz po siewie pryskam to AFALONEM (nie wiem czy dobrze napisalem nazwe :D )

 

no dobra i co dalej a tu moje pytania:

-->jaki nawoz musze kupic i w jakich ilosciach i kiedy go siac bo z tego co czytałem to NIE mozna siac N /azotu/ (po wschodach czy przed)

-->z jakimi chorobami objawami moge sie spotkac

--> i ewentualnie czym te choroby moge zwalczac

 

pozdrawiam i nowicjusz w kwesti łubinu czeka na podpowiedzi :D za które z góry dziekuje :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Przedsiewnie pasowałoby posiac jaka polifoske lub cos inneko z małą zawartoscia azotu. Głownie chodzi o PK. Z ta norma wysiewu to na takiej zimi jak piszesz mozesz zwiekszyc do 200kg/ha. ja siałem w tym roku na IV 150kg i wydaje mi sie ze troszke za zadko. Co do chorób to antraknoza - zwijajace sie liscie - lekarstwo: amistar, gwarant, brawo


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

tak najlepiej przd siewnie. Ja dawałem 200-250kg/ha npk 5-20-30


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, kiedy najkorzystniej zasiać łubin żółty na poplon? Pole jest wolne, przez sezon nie będzie na nim nic siane, a chce doprowadzić je do porządku.Czy Maj/Czerwiec jest odpowiedni? Po poplonie, będzie siane żyto, więc najlepiej jakbym łubin mógł zaorać gdzieś na początku września.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
david697    0

Ja sieje łubin na poplon sieje zaraz po żniwach i na końcu września już kwitnie. Po takim czymś znakomicie plonuje owies albo jęczmień. Do tego UE płaci 400zł/ha. Dobry interes

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy łubin potraktowany jakimś środkiem równomiernego dojrzewania przed zbiorem normalnie wzejdzie ? Chodzi mi tu głównie o roundup. Mam bardzo ciekawą propozycję łubinu żółtego po 120 zł. Ale nie chciałbym się nadziać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

Teoretycznei jesli roundup był zastosowany w odpowiednim momencie nie powinno być niespodzianki - ale warunek że był on dany w dobrym momencie


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

ja pryskałem łubin jak wiekszosc straków była dojrzała i brazowa. Po wstepnym oczyszczeniu zrobiłem próbe kiełkowania i zeszło 80-90% jest to łubin słodki waskolistny niski kwitnie na niebiesko nie znam odmiany. prysklałem go dawka 3,5-4l glifosatu ( huragan, galup) + 5kg siarczanu bo przy okazji tepiłem perz na swieżych działkach.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

jak strąki są już prawie dojzałe to nie ma problemu - gożej jak niektórzy "specjalisci" pryskają jak strąki sa jeszcze zielone


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

Czy uda się "podwójna" uprawa łubinu w jednym roku, dwa razy na przyoranie? Uprawiał ktoś z Was? Pole dostałem baaardzo zaniedbane i chcę go podciągnąć.


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

jak chcesz zrobić to podwójnie na przyoranie to chyba lepszy będzie groch albo mieszanka grochu z łubinem lub grochy łubinu i gorczycy w 2 powtórzeniu,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

czemu - w normalnych warunkach powinno się udac bez problemu - siejesz na początku kwietnia to w czerwcu masz mniej wiecej na boże ciało do przyoranai - orzesz i siejesz znowu od czerwca do wrzesnia/października urośnie napewno - kwestia tylko że musiał byś mieć nasiona na podwójny siew w jednym roku


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wiesaw    3

dzięki za podpowiedzi :), szczególnie za tą mieszankę - nasuwała mi się sama gorczyca :) i pewnie trzeba gęściej posiać.


samczeruno.pl :)))

"Jeżeli wydaje Ci się, że wiesz wszystko, to masz rację... wydaje Ci się."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

strączkowe są dobre bo wiąz azot, i przy wiosennym spóźnionym siewie dają wysoki plon

gorczyca ładnie się z tym kapotuje,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznei jesli roundup był zastosowany w odpowiednim momencie nie powinno być niespodzianki - ale warunek że był on dany w dobrym momencie

A czy da się to jakoś rozpoznać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MECHANIZATOR    159

hmm - trudno mi powiedzieć - ale ziarno spryskane zbyt wcześnie może wyglądac troche jak by było zaschnięte


^^^TEGO NAUCZYLI MNIE W^^^... ZST im.M.Drzymały w Poznaniu-Golęcinie www.zstpoznan.pl
Tradycja i Nowoczesność - 65 lat historii zobowiązuje


DRZWI OTWARTE 19-05-2012 - tak było w marcu - http://www.agrofoto....ii-zobowiazuje/
"...w każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń..."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

po prostu zrobić próbę kiełkowania, odlicz po 100 ziaren i w 3 powtórzeniach to sprawdzisz

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dominik012    0

Witam.

Otóż mam zamiar zasiać łubin żółty, przedstawię wam tutaj mój plan, i mam nadzieję ,że powie mi ktoś czy jest dobry, ewentualnie co poprawić. Ziemia ma 2ha a klasa to głównie 5, i mały kawałek na górce 6.

 

Wiosną wysiew Polifoski 6 w ilości 120 kg/ha.

Po wysiewie nawozu kultywator.

Nasiona z centrali, prawdopodobnie Perkoz (chyba ,że polecicie lepszą :))

Zaprawione nitraginą oraz Vitavax 200 FS.

Siew jak tylko warunki pozwolą, raczej będzie to koniec marca.

Zaraz po siewie Afalon 450 sc w dawce 1,5l/ha

Gdy roślina będzie miała 10 cm gwarant 500 sc w dawce 2l/ha

 

Problemy są w tym ,że pole nie było wapnowane od dość dawna, nie robiłem badań ale szczaw nie rośnie :lol:

Poza tym pole jest konkretnie zarośnięte przez perz, miałem opryskać w tym roku na ściernisko, ale opryskiwacz się zepsuł.

 

Z moich wyliczeń koszty będą na poziomie około dwóch tysięcy(2ha) przy desykacji, i jednokrotnym oprysku na antraknozę. A więc czy warto się w to bawić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Jesli masz mocny perz to nie widze tego łubinu :( bo perz go zagłuszy. ja w tym roku miałem taka sytuacje na 2 swieżych działkach niby oprysklałem od jednoliscinnych leopardem. ale to tylko przyhamowało pezr a pózniej odbił jakby nigdy nic. Druga sprawa to wysiew npk conajmniej 2x tyle :)

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

perz niestety na wiosne jest uschniety i nie pobiera glifosatu przed kukurydza to mozna bo juz odbije ale w marcu czy poczatek kwietnia to bez sesnu

Edytowano przez bialy2005

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez MichaKpiski
      czy ktoś siał miododajne ostropest+facelia poznaniem 2 ?
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez 35bogus
      Witam, 
      Mam pytanie jak w temacie. Mianowicie w tamtym roku zasiałem 20 arów słonecznika, po siewie pryskałem BANDUREM i miałem chwasty. Teraz moje pytanie czy mogę połączyć z COMANDEM. W grochu to nie przeszkadza ciekawy jestem co będzie ze słonecznikiem, czy to może się udać. 
      Będę wdzięczny za pomoc.
    • Przez marcinostry
      witam. chciałbym się dowiedzieć czy uprawa tymianku jest opłacalna na 1ha oraz gdzie można kupić nasiona tymianku z góry dzięki za odpowiedź.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj