Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

d4rek    67

Andrzej zapodaj swego Kalifa jak masz fote bo moj w tym roku to cos strasznego wysokosc i straki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2292

Łubin żółty zaczyna kwitnąć, pryskać go jeszcze raz insektycydem? Jak tak to kiedy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2372

holera wy macie po 20 strakow i wiecej . choćby w straku było tylko 4 ziarna przy siewie 150 kg ha wychodzi 12 ton minus straty itp 10 powinno być.


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

a u mnie po 4-6 strąki na jednej roślinie Łubin żółty Mister , i co najlepsze jest nalot mszycy ale z ciekawości sprawdziłem korzeń co sie okazało śmietka kapuścianka ładnie sobie żeruje :/ musze przeleciec Proteusem aby ją zwalczyć , i to chyba przez nia łubin nie ma strąków na pędach bocznych i mało nawet ich ma ,mozliwe że zredukował przed brak wody ale najgorzej nie miał . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roberts    10

U mnie to samo rdestu troche wywalilo i głuchego owsa ;/ a desykacje moge przeprowadzic razem ze "sklejaczem"? czy musze zabiegi rozdzielic?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Cześć koledzy rolnicy. Jaki środek proponujecie na przeprowadzenie desykacji łubinu wąskolistnego, takiego aby ziarno nadawało sie do siewu? Oprócz tego myślę o oprysku "sklejaczem" co by się nie obsypał. Co o tym sądzicie i co byście polecali? Czytałem żę fusilade 200 SL na desykację ale podobno już się nie nadaje.

Doczytaj do czego służy fusilade. 

 

Łubin żółty zaczyna kwitnąć, pryskać go jeszcze raz insektycydem? Jak tak to kiedy?

Nie musisz już dawać insektycydów, łubinu nie atakuje strąkowiec. 

 

holera wy macie po 20 strakow i wiecej . choćby w straku było tylko 4 ziarna przy siewie 150 kg ha wychodzi 12 ton minus straty itp 10 powinno być.

Wszystko pięknie ładnie tylko strączkowe wykorzystują swój potencjał w 20 %. Genetyki nie przeskoczysz. 

 

a u mnie po 4-6 strąki na jednej roślinie Łubin żółty Mister , i co najlepsze jest nalot mszycy ale z ciekawości sprawdziłem korzeń co sie okazało śmietka kapuścianka ładnie sobie żeruje :/ musze przeleciec Proteusem aby ją zwalczyć , i to chyba przez nia łubin nie ma strąków na pędach bocznych i mało nawet ich ma ,mozliwe że zredukował przed brak wody ale najgorzej nie miał . 

Skąd pomysł że to śmietka? :D 

To co żeruje na brodawkach to larwy oprzędzika. Za rok pilnuj osobników dorosłych, jak pojawią się zatoki na liściach pryskaj insektycydem.  

Kamilo z innych tematów widzę że starasz się intensywnie prowadzić uprawy ale czy podliczyłeś sobie już koszty uprawy tego łubinu i ile możesz na nim zarobić? Bo stosowanie w nim proteusa raczej nie zbliży cię do zadowalającego wyniku ekonomicznego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2372

ogar mówisz że wykorzystują w 20 procetach to o co chodzi że tylko 20 procet zbierzemy czy jak.


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

 

 

Skąd pomysł że to śmietka? :D

To co żeruje na brodawkach to larwy oprzędzika. Za rok pilnuj osobników dorosłych, jak pojawią się zatoki na liściach pryskaj insektycydem.  

Kamilo z innych tematów widzę że starasz się intensywnie prowadzić uprawy ale czy podliczyłeś sobie już koszty uprawy tego łubinu i ile możesz na nim zarobić? Bo stosowanie w nim proteusa raczej nie zbliży cię do zadowalającego wyniku ekonomicznego.

 

 

ponieważ porównałem dziada bo uprawiam takze rzepak i bardzo podobne są te larwy moze i sie myle , hmm łubin sieje bardziej w celach doprawienia zdegradowanych pól lub tam gdzie mi wymarzło , co do liczenia kosztów to u mnie podstawa :) korzystam z programu VitalFields gdzie prowadzę całą kartotekę na dzis cały nakład to 1200 zł/ha łubinu  oczywiscie bez amortyzacji bo ja tego zbytnio nie licze w pojedyńczym tylko jak coś walnie wtedy wlicze w ogólny nakład na gospodarstwo , staram sie jak moge aby wyciagać jak najwiecej ale to ze zbóż a łubinu chciałbym oczywiscie coś zebrać :D aby chociaz na to 0 wyjśc i mieć dobry przedplon pod pszenice / pszenżyto :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

To znaczy, że łubin żółty teoretycznie po policzeniu kwiatków i teoretycznej liczby ziaren w strąkach z tych kwiatów powinien plonować na poziomie 10 t + ale z uwagi na odrzucanie strąków plonuje na poziomie +/- 2 ton i czego byś nie zrobił to tego nie obejdziesz jedynie hodowla i nowe odmiany mogą rozwiązać problem.  Podobno pracują nad łubinami andyjskimi które plonują znacznie lepiej ale mają kosmiczny poziom alkaloidów. 

 

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/oprzedziki-w-bobiku-i-grochu,57205.html

Tu masz o oprzędziku.

1200 z kosztami maszynowymi czy bez?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
roberts    10

Witam dzisiaj postanowiłem przejść się po mojej plantacji i zauważyłem coś takiego. Czy to oprzedzik? Na zdjęciu może nie bedzie widać ale na korzeniu jest taki jakby biały nalot i niektóre brodawki wyjedzone. Dodam że nasiona zaprawiane Vitavaxem i Nitraginą, przedwschodowo pryskane Afalonem. Występują pojedyncze place o takich objawach. Załączam zdjęcia.

 

post-2569-0-55825300-1466714511_thumb.jpg

post-2569-0-81653100-1466714611_thumb.jpg

post-2569-0-90093300-1466714753_thumb.jpg

post-2569-0-83808900-1466714859_thumb.jpg

post-2569-0-79046400-1466714965_thumb.jpg

post-2569-0-01341000-1466715093_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

To znaczy, że łubin żółty teoretycznie po policzeniu kwiatków i teoretycznej liczby ziaren w strąkach z tych kwiatów powinien plonować na poziomie 10 t + ale z uwagi na odrzucanie strąków plonuje na poziomie +/- 2 ton i czego byś nie zrobił to tego nie obejdziesz jedynie hodowla i nowe odmiany mogą rozwiązać problem.  Podobno pracują nad łubinami andyjskimi które plonują znacznie lepiej ale mają kosmiczny poziom alkaloidów. 

 

 

http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/inne-uprawy/oprzedziki-w-bobiku-i-grochu,57205.html

Tu masz o oprzędziku.

1200 z kosztami maszynowymi czy bez?

bez amortyzacji sprzętu oraz jedynie trzeba za kombajn doliczyc , reszta juz wliczone , 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukcio88    0

Witam,

jestem nowy ale może ocenilibyście czy w miarę wygląda i czy będzie coś z tego, łubin Mister?? zdjęcie z 14.06. Teraz już przekwitł. Mam także pytanie. Co jest przyczyną, że na jednym kawałku łubin jest wysoki (ma ok 60-70 cm - po ugorze) a na innym kawałku niski( ok 30-50 - po żytnisku) ?? Za bardzo zbita ziemia, czy można było dać troche azotu przed siewem??

post-192068-0-34949700-1466802338_thumb.jpg

Edytowano przez lukcio88

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

mozliwe że miał wieksze zasoby wodne na ugorze oraz wiekszą zawartosć w składniki pokarmowe , nie powiemy Ci dokładnie dlaczego ponieważ byśmusiał miec analizy glebowe tych działek i wtedy porównać , pod łubin nie wolno dawać azotu on wiąże go samoczynnie i z opinii wynika ze przez podanie azotu przedsiewnie moze sie zatrzymać i nie wydać plonu , ( według charakterystyk pisze że mozna dać około 30 kg N ale nie wiecej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jest taka sprawa znajoma posiała łubin na poplon i komosa tam rośnie ostro. Teraz do mnie przyszła czym to może opryskać. problem polega na tym że posiała mieszaninę wąskolistnego i żółtego. Łubin ma pąki kwiatowe mocno poniżej ostatnich liści. 

Jak wygląda stosowanie metrybuzyny (sencor, expert met) powschodowo w łubinie wąskolistnym czy żółtym? Bo betanal maxpro raczej zniszczy wąskolistny. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gawron323    0

Witam, na początku maja siałem łubin na przyoranie pod pszenżyto ozime i co teraz mam zrobic stalerzować czy przyorać. Dodam, że łubin ma już strączki  ? Proszę o szybką odpowiedź . smile.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukcio88    0
Kamilo1888 wiem , że nie daje się azotu pod łubin:) czasami można znaleźć opinie że małe dawki startowe azotu mogą dać efekt lepszego wzrostu:) no nie ważne, teraz po burzach i tak go trochę wyłożyło i wszystkie kwiaty z pędów bocznych zwiało:) Dzięki Kamilo za zainteresowanie:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zakjacku    0

Witam,

czy ktoś wie co jest mojemu łubinowi. Łubin wąskolistny odmiana Boregine. Choroba (lub coś innego) występuje placami na polu. Objawia się więdnięciem, a następnie opadaniem liści. Więdnięcie następuje od najstarszych liści w górę. Strąki i nasiona są zdrowie. Chorobę zauważyłem w momencie gdy łubin miał w pełni rozwinięte strąki na głównym pędzie (20.06.16 r.). Wcześniej widziałem go w fazie gdy związał strąki i zrzucał niezawiązane, przekwitnięte kwiaty.

Osobiście podejrzewam opadzinę liści łubinu, natomiast osoba, z którą konsultowałem objawy podejrzewa fuzaryjne więdnięcie łubinu.

Proszę o pomoc pozdrawiam.

Sorki za tak duże zdjęcia.

post-193184-0-32437500-1467007489_thumb.jpg

post-193184-0-36517500-1467007520_thumb.jpg

post-193184-0-93116400-1467007536_thumb.jpg

Edytowano przez zakjacku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67
http://www.agrofoto.pl/finanse/do-ktorych-wysokobialkowych-doplaty,65313.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Witam, są tu tacy co już szykują kombajny pod łubin?

U mnie praktycznie w okolicach soboty idzie glifosat. Nasiona prawie twarde, jest kilka takich fal na polu gdzie lepsza gleba, to jest zielony ale to ok.20% plantacji więc i tak to nie dojdzie w optymalnym terminie, a nie będę czekał aż te 80% się wysypie. W zeszłym roku skosiłem 21 lipiec i to z opóźnieniem co najmniej 2-3 dni. W tym roku zanosi się, że okolice 15 lipca będzie zebrane. Siany coś koło 12 marzec chyba. Trochę dziwne ale prawdziwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroon    186

Witam, są tu tacy co już szykują kombajny pod łubin?

U mnie praktycznie w okolicach soboty idzie glifosat. Nasiona prawie twarde, jest kilka takich fal na polu gdzie lepsza gleba, to jest zielony ale to ok.20% plantacji więc i tak to nie dojdzie w optymalnym terminie, a nie będę czekał aż te 80% się wysypie. W zeszłym roku skosiłem 21 lipiec i to z opóźnieniem co najmniej 2-3 dni. W tym roku zanosi się, że okolice 15 lipca będzie zebrane. Siany coś koło 12 marzec chyba. Trochę dziwne ale prawdziwe.

A skąd jesteś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez polac
      Witam! No więc na wiosnę najprawdopodobniej będziemy siali Facelie i mam kilka pytań związanych z uprawą tej rośliny a konkretnie jak uprawić pole pod ta roślinę,jakie nawozy stosować i jakie są choroby i szkodniki tej rośliny.???
      Pozdrawiam.
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj