Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Kamilo1888    61

dzis poszła poprawka na jednoliscienne i na jedną działke nie pryskałem przedwchodowo aby zobaczyc jak sobie da rade , a wiec tak wygladaja u mnie testy. 

1. Afalon 1L/ha przedwschodowo 

   Leopard 2,66L/ha  6-8 liści

2. Profenikan 500 - 0,15L + Leopard - 2,66L  faza 6-8 lisci 

3. Comand 0,15L + 1L Afalon - Przedschwodowo ( przesiany jeczmien ozimy ) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

profenikan to dzisiaj dałeś czy kiedy? Bo ciekawi mnie efekt i stan łubinu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marley313    2

Mogę połączyć oprysk na samosiewy (leopard) z oprryskiem na oprzedzika (sherpa) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja wczoraj prysnąłem Leopardem Extra na perz,

ale boję się że tej całej "rzodkiewki" nie ruszy

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

rzodkwi leopard nie wezmie. U mnie w niektorych miejscach tez jest ta rzodkiew. Niby boxer bierze samosiewy rzepaku bo rzodkiew jest zaliczany do kapustowatych ale wychodzi na to ze jest mocniejszy od rzepaku. Nawet afalon ktory ma we wrazliwych rzodkiew to jej nie bierze. To jest takie cholerstwo że jedynie chyba nalistnie mozna to wytepic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jak leopard zwalczy rzodkiew to chyba znak że świat się kończy... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcincc360    70

A na skrzyp coś jest chociaż żeby go zatrzymało ?


Gdy Ci smutno, gdy Ci źle weź URSUSA przejedź się!!!
Poszukuje ciężkiego ursusa może być nie na chodzie byle by miał przedni napęd.:)
Kupię przedni napęd do szóstki !!!! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)

a Ty jak zamierzasz  z tą rzodkiewką powalczyć ???

Edytowano przez Rafal_Zgierz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamilo1888    61

profenikan to dzisiaj dałeś czy kiedy? Bo ciekawi mnie efekt i stan łubinu.

dałem wtedy czyli 10 maja :) no zobaczymy mam nadzieje ze mu nie zaszkodzi  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

ja dałem 0,2 diflufenikanu i nawet na zakładach nie widać żeby coś brało łubin, stosowałem bo jest trochę samosiewów rzepaku ale ma tylko w średnio wrażliwych, czy dawka 0,3 by lepiej dała sobie radę ?  na innym kawałku stosowałem boxer 3l i 0,25 sencor bo chce siać jęczmień ozimy bezorkowo a w tamtym roku ozima pszenica po 1,1 afalonu i 0,10 comandu do tej pory się męczy a na zakładach to całkiem lipa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
Napisano (edytowany)

czy już poradziłeś sobie z tą rzodkiew, jeżeli tak to czym ????

 

Opryskałem łubin metamitronem - Goltixem 700 SC, 2l/ha (rzodkiew świrzepa - do grupy średnio wrażliwej) + adiuwant Prolonger około 200 ml/ha (dipenten wieloskładnikowy). Mija około 5-7 dni od tego zabiegu. I tak - rzodkiew niestety dalej ma się nieźle, ale zahamowała swój wzrost, młodsze okazy mają zniszczone końcowe fragmenty liści. 
 
Rzodkiew świrzepa (zdjęcie wyk. po 4 dniach):
post-175390-0-20094500-1463228211_thumb.jpg
 
Takiego chwasta (to chyba jest Poziewnik szorstki) przepuścił mi jeszcze Wing P i Ipiron (zdjęcie wyk. po 4 dniach od oprysku Goltixem), miejscami mam go pełno jak na zdjęciu, miejscami wcale go nie ma:
post-175390-0-13913100-1463228190_thumb.jpg
 
Ale on już przynajmniej odniósł większe obrażenia po Goltixie.
 
Podsumowując - dawki poniżej 2l na ha będą z pewnością b. mało skuteczne. 2l na ha dość dobrze działa na chwasty w fazie do 2 liści właściwych. Na większe chwasty to już jest za mała dawka.
 
Na testowym fragmencie dawka Goltixa wyniosła 2x 2l/ha + Prolonger 2x200 ml/ha na raz w pierwszym przypadku oraz w drugim, w odstępie 2 dni (2x 2l + 2x 200 ml na ha), ale taka dawka już przypaliła łubin wąskolistny (Regent).
 
post-175390-0-92168700-1463228249_thumb.jpg (4-7 dni po zabiegu)
post-175390-0-01048700-1463228383_thumb.jpg (4-7 dni po zabiegu)
post-175390-0-40158200-1463228401_thumb.jpg (7 dni od zabiegu)
 
Co ciekawe to nawet jednoliścienne odniosły obrażenia w tym starciu:
post-175390-0-48989500-1463228684_thumb.jpg (efekt po 4 dniach)
 
 
Wczoraj jeszcze testowałem diflufenikan na małych poletkach, dawki 0,15l, 0.2l, 0.25l, 0.3l na ha. Na efekty trzeba poczekać.
Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kowal1234    1
Napisano (edytowany)

Zauważyłem na łubinie nadgryzione liście, nie widze żadnych robaków czy pryskać insektycydem?
Co polecacie na poprawke po afalonie myślałem o goltixie,boxerze i legato a na jednoliścienne leopard.

Edytowano przez kowal1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes11    0

Miałem  w tamtym roku łubin w plonie głównym (pierwszy raz) odmiana Dalbor liczyłem że w następnym roku zboże będzie jak marzenie i się przeliczyłem, jęczmień jest   bladziutki jakiego jeszcze nie miałem. przedsiewnie dałem 180 kg polifoski druga sprawa ze przymrozki mi go trochę poszarpały. Cy wąskolistne nie wnoszą tyle azotu do gleby co żółte ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Wnoszą,ja mam pszenżyto po Dalborze jakiego dawno nie miałem.Ładnie wyrośnięte,koloru granatowego.Może to być tak jak piszesz przyczyna przymrozków że kiepsko wygląda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Po strączku też wypada dać azot. 180 polifoski też nie powala... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KRISS75    54

Owszem wypada,chociaż wszystko zależy od warunków pogodowych i zasobności gleby.Ja zostawiłem 2 przejazdy bez nawożenia pod korzeń i wielkiej różnicy jak na razie nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kryssr    52

A ph ? Lubin toleruje niskie, jęczmień nie koniecznie. Po uproszczonej uprawie srodki mogą hamować go. Mam tak z jarą pszenicą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes11    0

Przedsiewnie dostał 0.7 tony kredy, ph i tak było ok bo robiłem badanie. Jęczmień pierwszy rok po centrali , tak że uprawa była w porządku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2468

Jak jęczmień dostał tylko samą polifoskę, a saletry do tej pory nic to co go ma "pędzić"?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Niki20    7

No bez kitu... Przecież łubin bardzo dużo azotu w glebie zostawił... Ja mam ekologię i mogę Wam pokazać jak wygląda owies po łubinie bez jakiegokolwiek nawożenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes11    0

Chodziło mi tylko o to czy łubin wąskolistny wnosi azot do gleby dzięki wszystkim za odpowiedzi, jęczmień na pewno osłabiły przymrozki i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

moim zdaniem po strączku można przyoszczędzić na 2 dawce N a nie na 1 bo trochę czasu musi minąć aż azot zgromadzony przez strączki się uaktywni.

 

Tu macie ile N min było w glebie w latach 2011-2015 na głębokości 0-60 cm po poszczególnych przedplonach.

Łubin żółty 91

Wąskolistny 71

biały 73

groch siewny 99

jęczmień jary 67

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes11    0

Już nie liczę na duży plon bo zboże jest prawie w fazie strzelania w zdzbło wiec może wystarczy oprysk mocznikiem z siarczanu magnez? Jak się trochę ruszy to może pobierze ten azot z łubinu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
    • Przez polac
      Witam! No więc na wiosnę najprawdopodobniej będziemy siali Facelie i mam kilka pytań związanych z uprawą tej rośliny a konkretnie jak uprawić pole pod ta roślinę,jakie nawozy stosować i jakie są choroby i szkodniki tej rośliny.???
      Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj