Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Gość   
Gość

Wygląda u ciebie to tak?

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/575858-%C5%82ubin-efekt-%C5%BCerowania-szkodnika/

 

Więc co najskuteczniejsze na tego oprzędzika, w jakich temperaturach i czy opady są przeszkodą?

 

Czy siewki zabarwione na żółto to w tym roku norma z powodu pogody? Bo u mnie nierówne wschody, siewki żółte. Choć u sąsiadów podobnie. Mam się obawiać że to oprysk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prezes11    0

Wracając do dopłat, jak myślicie kiedy będzie wiadomo ile ich dokładnie dostaniemy ? Chodzi mi o strączkowe bo co tu się dużo oszukiwać jeśli jest tego łubinu tyle co niektórzy piszą to raczej ceny nie będzie i już na przyszły rok raczej nie znajdzie się wielu chętnych. Jeśli dopłaty będą marne i cena też to najrozsądniej będzie przyorać ten łubin z mojego punktu widzenia. P.S. Sporo jeżdze po kraju i jakoś nie widzę wielkich połaci łubinu ale również zdaje sobie sprawę ze nie wszystkie pola są przy szosach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

No pewnie że będa marne dopłaty. Gdyby dali 600 zł do ha jak srednio w ostatnich latach do straczkowych to tego by nie było a że wyskoczyli z ceną 326 euro czyli około 1304 zł no to nie dziwie sie ze ludzie tak zaczeli siac na potege straczkowe a teraz moze sie okazac ze bedzie 250 zł do ha i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2352

u mnie w okolicach nie widac lubinu ani grochu. za to bardzo duzo bobiku, jak  nigdy nie bylo widac upraw bobiku, to teraz sa co jakis czas i to na duzych polach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    690

Mój łubin żółty baryt wygląda teraz tak. Czy mogę go teraz prysnąć od perzu fusilade czy  poczekać aż jeszcze podrośnie?

 

9224026100_1430935460_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcincc360    70

Co by się stało jak by opryskał ? mam mnie jwięcej takiej samej wielkosci łubin i troche perzu i wypadało by na dniach go prysnąć :)


Gdy Ci smutno, gdy Ci źle weź URSUSA przejedź się!!!
Poszukuje ciężkiego ursusa może być nie na chodzie byle by miał przedni napęd.:)
Kupię przedni napęd do szóstki !!!! :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

a ile mniej więcej?

 

na tym zdjeciu widze tez dwuliscienne albo mi sie wydaje. poczekaj az wiecej wzejdzie.  i wtedu szurniesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    690

Łubin nie był niczym pryskany. Po siewie miałem afalon ale podczas przypinania opryskiwacza poszła taka zlewa, że przez 2 tygodnie w pole nie dało się wejść więc pewnie będą chwasty wszelkiej maści. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215
Napisano (edytowany)

Panowie coś tu jest nie tak. Łubin siany 22 marca. W tym samym terminie. Łubin po lewej mister z centrali zaprawiany nitragina i vivataxem po prawej zaprawiany tym samym ale kupiony od rolnika. Ten od rolnika pamietam był sporo wiekszy od tego z centrali. Obie odmiany Mister. Pryskane oba afalon 1 l plus 0,1 commandu. Co może być przyczyna takiej sytuacji na polu? Obstawiam albo łubin z centrali był brany od kogos kto pryskał randapem przed zbiorem. Druga opcja to może ten łubin od rolnika to jakis waskolistny i po prostu szybciej sie zbiera. Łubin sieje pierwszy rok i w zasadzie nie mam doświadczenia ale mija zaraz 1,5 miesiaca to wydaje mi sie ze waskolistny powinien juz byc znacznie wiekszy a zółty powinien wygladac jak ten po prawej. Ma ktos jakies pomysły ? Bo wyglada to bardzo cienko nie wiem czy nie zwrócić sie z tym do centrali bo dałem ponad 4 stówy za sto kg!

post-86605-0-18526400-1431008156_thumb.jpg

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

wyglada że centrala cie obuła w syf który miał niska siłe kiełkowania i to bardzo niska. bo ja tu widze moze 5% wschodów. Nawet lubin traktowany glifosatem na dosuszenie tak nie powinien wygladac. Chyba że opryskany jak jescez był strasznie zielony i wypełniał ziarno. Fachowo jak sie opryska na brazowy strak to nic sie nei dzije nie ma to wpływu na kiełkowanie.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Niska jak niska ale rośliny tez sa mniejsze od tyych po lewej takze nie wiem o co tutaj chodzi gdzie niegdzie jeszcze sie przebija nowy łubin z tego po lewej stronie takze zobaczymy moze jeszcze cos z tego wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Wąskolistnego to tu na bank nie masz, co do randapowania przed zbiorem to zabieg ten obniży ci zdolność powiedzmy o kilka % a nie kilkadziesiąt jak na zdjęciu.

A nie opróżniałeś w tym miejscu opryskiwacza po płukaniu albo coś w tym stylu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

ja po ranadapowaniu sile kiełkowanie żółtego miałem 90 % tylko ze pryskałem jak straki były juz brazowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
newagro    7

@maciej232 komosę białą zwalcza Afalon dyspersyjny 450 SC lub odpowiednik z importu równoległego Dongola 450 SC tylko że stosować można bezpośrednio po siewie więc teraz to już chyba lipa


Najpopularniejsza wyszukiwarka środków ochrony roślin w Polsce oraz ciekawy blog tylko na www.agrofy.pl  :D  

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Łubin rośnie dośc fajnie jedynie z 1-1,5m łubinu na szerokości i na długość 550 metrów łubin poskręcało, debilowaty sąsiad pryskał pszenice od chwastow i nie wiem jak on to pryskał ze az doszło do mnie. Pewnie nic z niego nie bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Wąskolistnego to tu na bank nie masz, co do randapowania przed zbiorem to zabieg ten obniży ci zdolność powiedzmy o kilka % a nie kilkadziesiąt jak na zdjęciu.

A nie opróżniałeś w tym miejscu opryskiwacza po płukaniu albo coś w tym stylu?

Nie nie nawet jak pryskałem to ten sam przejazd łapał ten po prawej i po lewej wiec to nie wchodzi w gre. Nie widze innej opcji jak randap. Patrzyłem w ziemi to co po niektóre rosliny jeszcze wypuszczaja kiełki ale nie wiem czemu to tak długo trwa. Inne ziarniaki z kolei zrobiły sie żółte i przy dotknięciu rozpadaja sie na dwie połówki nie wiem o co chodzi kompletnie ale chyba trzeba bedzie dzwonic do centrali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biedroneczka    16

Teraz tylko udowodnij centrali, że ten "ich" to ten gorszy, jak masz jeden przy drugim a ten lepszy jest od rolnika...
:-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SipmaZ224    81

Wygląda u ciebie to tak?

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/575858-%C5%82ubin-efekt-%C5%BCerowania-szkodnika/

 

Więc co najskuteczniejsze na tego oprzędzika, w jakich temperaturach i czy opady są przeszkodą?

 

Czy siewki zabarwione na żółto to w tym roku norma z powodu pogody? Bo u mnie nierówne wschody, siewki żółte. Choć u sąsiadów podobnie. Mam się obawiać że to oprysk?

 

 

Dokładnie tak tylko że tych wygryzień jest dużo więcej. Szkodnik to oprzędzik, strasznie ciężko go wypatrzeć ale znalazłem kilka sztuk.

 

Opryskałem Fastac 100ml/ha plus Decis jakieś 10ml/ha.

 

Było ciepło i pochmurno, a deszcz padał dopiero następnego dnia.

 

Po oprysku minęło 4dni, łubin z daleka wygląda jakby odżył ale jeszcze nie chodziłem szukać nowych śladów oprzędzika.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Miał ktoś z was przypadek że sąsiad zza miedzy potraktował lubin np chwastoxem albo czyms podobnym?? Bo w moim przypadku tak jest ze od miedzy na szerokosci do półtora metra łubin sflaczał. sasiad pryskal pszenice.  odbije on czy już po nim może ktoś miał podobna sytuacje??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marulekk    5457

u mnie też podobne nadgryzienia są na łubinie ale sprzedawca nie był przekonany, że to oprzędzik, powiedział że jak oprzędzik grasuje to na liściu są małe czerwone kropki, dał mi też Fastac ale  mówił  abym dał 200ml/ha a na etykiecie jest 100ml x 2 zabiegi więc sam już nie wiem ile dać  :blink:


sprzedam pług 3-skibowy ruski stan dobry

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ogar118    65

Jakie kropki? Coś ten sprzedawca słaby chyba... Objawem występowania oprzędzika jest tak zwany żer zatokowy czyli od brzegów liści pojawiają się półkoliste wcięcia następnie po złożeniu jaj larwy odżywiają się w brodawkach korzeniowych. Oprzędzika ciężko wypatrzyć bo kiedy się coś zbliża drętwieje i opada na zienie.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1980waldi    0

Czy oprzędzik atakuje też łubin gorzki czy tylko słodki? Jak poznać ,ze to oprzędzik?jedni piszą o półkolistych wżerach inni o czerwonych kropkach na liściach.Jaką dawkę dać tego fastaca 0,1 l ha czy mocniejsza?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
    • Przez polac
      Witam! No więc na wiosnę najprawdopodobniej będziemy siali Facelie i mam kilka pytań związanych z uprawą tej rośliny a konkretnie jak uprawić pole pod ta roślinę,jakie nawozy stosować i jakie są choroby i szkodniki tej rośliny.???
      Pozdrawiam.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj