yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Gość   
Gość
2 godziny temu, Marcin34 napisał:

T1 capalo 1.9 l T2 adexar plus 1.8 l t3 protiokonazol i tebu (135 g i 150 g)

Świetne substancje, aż dziw, że tak opanowała ją fuzarioza. Moja Belissa na T3 dostała prochloraz z tebukonazolem i jakoś się trzyma. Ślady septoriozy plew są widoczne, pytanie, co wydarzy się w najbliższych dniach. Grzyb działa szybko. T4 nie robię. 

Edytowano przez WiesławZetor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
alfa napisał:

Pszenica która wczoraj ostro pokladlo straci na płonie? 

normqlne że tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

U mnie w okolicy, fuzarioza i septarioza plew już zbiera żniwo, i to zarówno u tych co pryskali 4 razy na grzyba, i u tych co nie pryskali, a nawet u tego co pryskał 4 razy już połowa kłosów porażona septariozą, do tego miejscami zboże uschło z nadmiaru wody, a miejscami leży. Brakuje jeszcze gradobicia i porośnięcia ziarna w kłosach, ale w tym roku wszystko możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
_Mechanic    3

Wiem,że może zbyt wcześnie ale planuje na jesień zasiać pszenice. Doradzie proszę jaki nawóz pod siew. badania robione wiosną tego roku

image.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1192
10 minut temu, ZELKOW napisał:

normqlne że tak

Kuźwa 6 ha tak leży za nawet ar nie stoi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
4 minuty temu, _Mechanic napisał:

Wiem,że może zbyt wcześnie ale planuje na jesień zasiać pszenice. Doradzie proszę jaki nawóz pod siew. badania robione wiosną tego roku

 

image.png

Na 6t to 300 kg Korn Kali

Albo przynajmniej 200 kg soli potasowej 60% + jakiś magnez

Na stronie puław jest bardzo dobry kalkulator http://iung.pulawy.pl/Nawozenie/Nawozenie.php? 

Ten kalkulator bardzo dokładnie i zgodnie z zaleceniami podaje jaka dawkę nawozu i jakiej fazie rozwojowej dać(azot). Czyli jak jest bardzo niski potas to wylicza dawkę o 20% wyższą niż zapotrzebowanie rośliny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295
alfa napisał:

10 minut temu, ZELKOW napisał:

normqlne że tak

Kuźwa 6 ha tak leży za nawet ar nie stoi 

u mnie na 1kl jak położyło pszenice to kosiłem max 6,5t tam gdzie ustała było ponad 9t

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Dawaj drona w górę... Może okazać się że kosmici cie odwiedzili a na polu masz piktogramy😱

A tak na serio na burze nie ma mocnych. Nawet dobre skracanie nic nie pomoze. Mi w tamtym roku tak 2ha położył jakiś cug. Resztę pól nie ruszone a w takim pasie po kolei rolnicy mieli zwalcowane pola. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
alfa napisał:

Lepsze pole bo na tamte nie chce mi się jechać 

IMG_20200630_185411.jpg

Jaka to odmiana ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Położone też potrafi dać bardzo dobry plon. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Zależy kto co rozumie pod pojęciem "bardzo dobry plon"... Na pewno nie będzie gęstości już a ziarno drobne... 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132
8 godzin temu, alfa napisał:

Pszenica która wczoraj ostro pokladlo straci na płonie? 

niestety tak. im dalej wstecz od żniw w kierunku kłoszenia wyłoży tym strata większa. Już jest zbyt ciężki kłos i nie rośnie słoma aby się podniosła a w ziarnku jeszcze niewiele uskladane a jeszcze liście asymilują i gdy leży bardzo szybko liście chorują i nawet tego co zdołały naasymilować nie oddadzą do ziarna.

a gdzie to tak wczoraj "przwałowało " zboża? u mnie (okolice Zamościa) popadał deszcz ale wreszcie cyrkulacja zachodnia i tak jak wcześniej pisałem - tylko resztki dotarły burzy. co prawda pojawiły się nowe place wylegi po zbożach i po wczorajszym deszczu ale już nie wiele. U nas jeszcze większość zbóż stoi a czy zdrowe to już zależy od gospodarza.
Dzisiaj widziałem jedno pole już bielejącej pszenicy ale tam najpewniej przedawkowany lub w niewłaściwy czas dany antywylegacz bo niska a klos długi czyli błąd jakiś już wioną tego roku i to późną wiosną.
No fotek z nieswoich nieudanych plantacji jakoś tak nie wypada i nawet nie robiłem dla siebie no ale ciekaw jestem o co w tej plantacji chodzi. Może się dopytam .
W tym roku plantacje z potencjałem plonu powyżej 8t/ha u nas raczej nie ustały i przynajmniej placami jakieś wlegi na takich są. Z kolei malo kto intensywnie skracał po ostatnich kilku suchych i spokojnych w burze latach bo jest to broń obosieczna. Przy suchym i upalnym lecie jeszcze większe straty z przesadnego karlenia pszenicy niż tak jak teraz z wylegi. Co by to nie mówil jest to loteria i im kto w wyższy plon celuje tym większa a i jeszcze większego doświadczenia, wiedzy i grubego portfela wymaga tak że ja za optymalny poziom plonu maksymalnego uznaję jakieś 7-8t/ha  a jeśli więcej to tylko fuksem gdy rok popasuje. Jeszcze na wiele więcej współczesne odmiany pszenicy w naszym klimacie bez niewspółmiernego ryzyka nie pozwalają. To że komuś wyjdzie czasem i więcej  to bardziej fuks niż jego umiejętności i warunki polowe.
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330
44 minuty temu, dysydent napisał:

Dzisiaj widziałem jedno pole już bielejącej pszenicy ale tam najpewniej przedawkowany lub w niewłaściwy czas dany antywylegacz bo niska a klos długi czyli błąd jakiś już wioną tego roku i to późną wiosną.

Właśnie myślałem że oto chodzi, w skracaniu, żeby skrócić źdźbło, a nie kłos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1192
1 godzinę temu, mraukot napisał:

Jaka to odmiana ?

Euforia na arkadie nie chce nawet patrzeć. Podlasie mazury tak dało że szok kukurydza połamana przy ziemi miejscami 

1 godzinę temu, damin1 napisał:

Zależy kto co rozumie pod pojęciem "bardzo dobry plon"... Na pewno nie będzie gęstości już a ziarno drobne... 

Ja liczyłem na 10. Ziarno w tych powalonych klosach bardzo grube jest to może nie będzie tak źle 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132
24 minuty temu, sylwek23111 napisał:

Właśnie myślałem że oto chodzi, w skracaniu, żeby skrócić źdźbło, a nie kłos

antywylegacze idą gdy kłos już jest... ilość pięter jest już zdeterminowana.
Antywylegacze skracają nie tylko słomę ale i korzenie i czasem zbytnie skrócenie tychże sprawia że nie są w stanie wyżywić rośliny nawet przy dostatku wody w glebie i wtedy zboże zasycha przed czasem w nienaturalny dla zdrowego sposób bo na biało a nie słomkowożółto. Oczywiście z niedokształconym ziarnem i nawet mogą być mniejsze straty z ew wylegi niż przedawkowanego antywylegacza.
Ja antywylegcze jeśli już to w dzielonych i relatywnie do zaleceń niskich dawkach. Wolę dobierać niskie odmiany i nie skracać niedożywionych plantacji a jeśli już to tak jak w tym roku 1/3 zalecanej dawki z opcją po jakich dwu tyg jeszcze poprawkę ale w tym roku poprawki nie bylo bo sucho zimno i.. dalej już wiadomo.  Pogoda zrobiła wielu na szaro bo opady majowe i nadgoniła wegetacja z naddatkiem...
Jeszcze zbyt gęsta i kładzie no ale jako odchwaszczacz pod warzywa to taka pszenica jak złoto bo tylko rzadka miotla ocalała a chwasty inne tylko przytrzymał huzar (to w sumie slaby oprysk) a dalej busz pszenicy zagluszył i w tym roku po ozimej nie powinno być potrzeby żadnych glifosatów tylko natychmiast za kombajnem podorywka i żadnych poplonów tylko utrzymanie pola w doskonałym czarnym ugorze do wiosny tylko mechanicznymi zabiegami aby nie zdolały się ukorzenić jakie siewki ostów, perzu czy innego powoju tydzież skrzypów a na drugi rok można poważyć się na tym polu bodaj cebulę z siewu bez motyki i mechanicznego odchwaszczania pielnikami. no ale to już tematy wykraczające po za ochronę pszenicy której używam  właśnie jako roślinę fitosannitarną dla bardziej wartościowych plantacji.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

o to u mnie pod fasolkę jak znalazł będzie,. bo skutecznie plackiem przykryła 80% pola, mimo potrójnego skracania łącznie z dokłosiem. Nie wina to pszenicy, bo 50 litrów na metr w pół godziny nawet cebula nie wytrzymała. Ciekawi mnie tylko jak ubezpieczenie i deszcz nawalny do tego się ma, bo takie pojęcie znalazłem.  

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

a sprawdzałem, sprawdzałem
u nas cebula nie wyległa czyli nie było jeszcze najgorzej
 

(nie wiem) - fotkę wstawić? no chyba że z takim pytaniem - czy kiedy zostaną wyhodowane tak niskie odmiany zbóż jak potrafią liliowate gdzie tylko źdźbło podkwiatowe wyrasta z rozety liściowej? wszak i zboża i liliowate to jednoliścienne
no ale tu bardziej hiacynta by pasowało wstawić ale nie mam akurat na stanie :P 

DSCN1760.JPG

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3523

Mówiełem wiosną że wole stracić 0,5-1 tone przez antywylegacz ,niz 2 tony przez wylegnięcie ,unas widać kto nie dal dobrze antywylegacza u mnie leży 1 AR na dołku 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1192
1 godzinę temu, miwigos napisał:

Mówiełem wiosną że wole stracić 0,5-1 tone przez antywylegacz ,niz 2 tony przez wylegnięcie ,unas widać kto nie dal dobrze antywylegacza u mnie leży 1 AR na dołku 

Uwierz że to co przeszło u mnie  szerokością 2 kilometrów to nawet jak byś 10 razy moddus dawał nie ustało by kukurydze powyrywało i połamało a u sąsiada pszenica jara taka malutka fajna była to jak byś wałem u jeździł 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

@dysydent przy tym co proponujesz pojawiłby się problem zebrania tego wszystkiego, bo heder ryłby ziemię przy każdej nierówności ;) tak źle, tak niedobrze

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2280

dysydent to widzę miejscowy szaman zna  odpowiedź na każde pytanie , nie ważne z sensem czy   bez  napisze Ci kilu stronicowy monolog  podczas którego sam odpowie na zadane sobie pytania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj