danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

jeszcze tylko napisz  jakie płcie 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kewink    141

U nas padało koło 20 marca, bo po 20 siałem owies i nic nie padało aż do wczoraj może 10litry spadło przez cały dzień. 😒

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusjan    248

No niestety obie, cieliczka większa z białą głową, byczek kot. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12194

To lipa mi cieliła się krowa wczoraj co już dwa razy miała bliźniaki całe szczęście jedno🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
Dnia 4.05.2020 o 13:31, przezuwaczka napisał:

 

20200504_111821.jpg Ostatnie to młódki na rusztach. 

Mam nadzieję, że sprostałam wyzwaniu. Z czesaniem to był żart😝 Fotograf w oborze to jak wizyta prezesa, a tu ściany nawet nie odświeżone😂

Może to głupie pytanie ale ile takie jalowki robią gnojowicy? Ile ich tu stoi i jaki wymiar szmaba i za jaki czas zapełnia? 

Też myślę o ruszcie ale nie wiadomo jakie zbiorniki duże robić, żeby bez sensu nie kopać kto wie jakich a potem nigdy nie zapełnić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, damianzetor9540 napisał:

Może to głupie pytanie ale ile takie jalowki robią gnojowicy? Ile ich tu stoi i jaki wymiar szmaba i za jaki czas zapełnia? 

Też myślę o ruszcie ale nie wiadomo jakie zbiorniki duże robić, żeby bez sensu nie kopać kto wie jakich a potem nigdy nie zapełnić. 

Nie wiem ile masz bydła ale zbiornikow nie rob na styk! Ja teraz kopie zbiornik o wymiarach 25×3×2 dla 26 szt ale jeszcze dojarnie podpinam pod niego 

Edytowano przez Adamqq3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To też nie za duży zbiornik jak na 26 sztuk. Powinno liczyć się minimum 8 tys litrów na krowę. Wtedy zima spokojna jak się jesienią wywiezie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Potrzebuje w miare szybko zasuszyc krowe z powodu braku miejsca. Padlo na ta ktora i tak miala byc zasuszona za 2-3 tygodnie, problem w tym, ze zlapala ostatnio zapalenie i jedna cwiartka jest po mastijet, druga wlasnie w trakcie kuracji. Najstarsza krowa w stadzie, nastepna laktacja to juz bedzie jej ostatnia glownie z powodow czestych zapalen.

Pytanie czy musze koniecznie wyleczyc cwiartke czy moge jutro/pojutrze zasuszyc z mocnym antybiotykiem i on da sobie rade?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

"Od roku 2020 istnieje możliwość ubiegania się o płatność dobrostanową, która polega na rekompensowaniu rolnikowi dodatkowych kosztów oraz utraconych przychodów wiążących się z utrzymywaniem zwierząt z zastosowaniem podwyższonych standardów. Płatność dobrostanowa przysługuje do loch, tuczników, krów mlecznych oraz krów mamek"

Jak się wypasa krowy ponad 5 miesięcy to się należy mimo że w oborze jest się do czego przyczepić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
12 godzin temu, damianzetor9540 napisał:

Może to głupie pytanie ale ile takie jalowki robią gnojowicy? Ile ich tu stoi i jaki wymiar szmaba i za jaki czas zapełnia? 

Też myślę o ruszcie ale nie wiadomo jakie zbiorniki duże robić, żeby bez sensu nie kopać kto wie jakich a potem nigdy nie zapełnić. 

Tu jest ok 15 m3 i w tej chwili starcza na 3-4 mies na 8 dużych sztuk w wieku 8-12 miesięcy. Normalnie starczało na dłużej, bo przeznaczone na mniejsze jałówki. Czekają na wycielenie się i zwolnienie stanowisk przez starsze sztuki.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowany)
10 godzin temu, dabrowskit napisał:

Ja mam na 19 sztuk 240 tyś to za mało na 3 miesiące

Dobrze mówi.

Wytyczne chyba są 12m3 na krowę. Ale krowa wg nich to ma 550kg. 8m3 to strasznie mało

Edytowano przez ogorek_kiszony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, asus921 napisał:

Potrzebuje w miare szybko zasuszyc krowe z powodu braku miejsca. Padlo na ta ktora i tak miala byc zasuszona za 2-3 tygodnie, problem w tym, ze zlapala ostatnio zapalenie i jedna cwiartka jest po mastijet, druga wlasnie w trakcie kuracji. Najstarsza krowa w stadzie, nastepna laktacja to juz bedzie jej ostatnia glownie z powodow czestych zapalen.

Pytanie czy musze koniecznie wyleczyc cwiartke czy moge jutro/pojutrze zasuszyc z mocnym antybiotykiem i on da sobie rade?

ćwiartka powinna być wyleczona, jeśli to mocne zapalenie (obrzęk, kluski, budyń, woda) . Nawet w ostatnim dniu podawania leku mozna zasuszyć pod warunkiem, że leczenie pomogło. Ja bałabym się ją odstawić, bo jeśli podostrzy się stan zapalny, wejdzie gorączka, ból wymienia to w najgorszym razie poroni. Ale możesz probować, najlepiej uczymy się na swoich czynach, a nie kogoś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ja bym przestawiła na żarcie zasuszeniowe. Poprosiła weta o dobranie jeszcze ogólnego, karencyjnego leku do leczenia i doiła aż mleko będzie ładne i zejdzie opuchlizna. Potem dopiero antybiotyk na zasuszenie i zamknięcie strzyków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jezu...przeczytałam o odrobaczenie a nie dobranie🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ czas spać 🤦‍♀️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Raz mi jałówka dostała zapalenia przed samym wycieleniem i doiliśmy. Cielak się za 3 dni urodził, a ona już 40l dawała😅 Somatyka z 1 miliona zeszła po miesiącu i teraz krówka jedna z najlepszych w stadzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
Napisano (edytowany)

@Paulina1985

@przezuwaczka

Wiadomo, ze najlepiejby bylo po mastijecie dac na antybiogram i jeszcze ewentualnie czyms cos wybic, lub chociaz poczekac kilka dni czy napewno wymie zdrowe i nie powraca zapalenie, ale tak jak napisalem na poczatku chodzi o miejsce. Na 19 termin innej krowy, ktora juz sie troche poluznila, wiec raczej na dniach moze sie ocielic, a wypadaloby tez chociaz kilka dni przed ocieleniem juz wpuscic na stanowisko.

 

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

Leczenie mocnymi antybiotykami typu mastijet czy oksytet niesie za sobą ryzyko poronienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sam antybiotyk nie ma takich wlaściwości "poronnych", chyba, że steryd w nim zawarty. Poronienie w momencie zapalenia wymienia mialam jedno, ale krowa wpadla w toksemię i nie mogę tego zrzucić na steryd zawarty w tubach. Dlatego też uważam, że poronienia w czasie leczenia zapalenia wynikają raczej ze zlego stanu zdrowia krowy, temperatury, a nawet toksemii, ktorej płod nie jest w stanie przeżyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartoszek_xd    24

jeśli jałówka wysokocielna urodzi przed sprzedażą to jak cena za taką jałówkę z cielakiem zmieni się, na plus czy minus z mojej strony?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816
Napisano (edytowany)

Nie mam pojęcia. Z tego co słyszałem makuch rzepakowy bardziej lub szybciej podnosi mocznik ale ile w tym prawdy. 

Makuch ma więcej tłuszczu, kiedyś krowy dostały. Jednak wolałem śrutę bo tańsza . 

Edytowano przez leszek1000
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj