danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Supersebusiek    336
6 godzin temu, danielhaker napisał:

Sam mieszam. Premix i tłuszcz chroniony z Blattina, drożdże z Sano, dla zasuszonych z Trouwa, premix do premii z Schumanna, a reszta jak kwaśny, kreda, itp. to już tam mniej istotne skąd przywiozą 😛

Po co wy ten tłuszcz chroniony dajecie ? Nie lepiej zrobić kukurydzy w rękaw ,a nawet suchej dać tyle co trzeba .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rumen    1

Podstawowa sprawa przy zasuszeniu to odstawienie kwaśnego, buforów i lucerny. Możemy zostawić bufor jeśli jest na algach. Podzielenie na dwa okresy pierwsze tygodnie i 3 tygodnie przed wycieleniem. Pierwszy okres podajemy krowom to co starszej jalowiznie plus witaminy dla krów zasuszonych. Mamy dwa rodzaje: pierwszy odwrócony stosunek fosforu do wapnia, wtedy nie dajemy kredy i wzbudzamy w organizmie krowy "głód" wapnia co spowoduje uwalnianie wapna z kości po porodzie lub drugi: premiks z solami gorzkimi, różni producenci mają różne stężenia, dawkowanie ustalamy na podstawie badań pH moczu, każde gospodarstwo ma inne pasze objętościowe o różnym bilansie kationowo - anionowym dlatego u niektórych wystarczy 100 gram a u innych 300. W drugim okresie zasuszenia wprowadzamy żywienie jak u krów w laktacji plus witaminy i ewentualnie paszę okołoporodowa. To tak w skrócie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
plati    105

To że czegoś nie napisałem to nie znaczy że to się nie stało. Pewne rzeczy są automatyczne i nie trzeba o nich pisać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12228
Supersebusiek napisał:

6 godzin temu, danielhaker napisał:

Sam mieszam. Premix i tłuszcz chroniony z Blattina, drożdże z Sano, dla zasuszonych z Trouwa, premix do premii z Schumanna, a reszta jak kwaśny, kreda, itp. to już tam mniej istotne skąd przywiozą 😛

Po co wy ten tłuszcz chroniony dajecie ? Nie lepiej zrobić kukurydzy w rękaw ,a nawet suchej dać tyle co trzeba .

sama qq nie starczy... tłuszcz trochę innaczej działa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    269

Każdy ten automat ma inny także czasem warto coś napisać by ktoś kto przerabiał już to w swoim życiu podpowiedział coś cokolwiek co może się w przyszłości przydać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Supersebusiek    336
4 minuty temu, slawek74 napisał:

sama qq nie starczy... tłuszcz trochę innaczej działa

Fortune na pomorzu ma 12 tysięcy wydajności i nie dają ani grama tego .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12228

a po swoich widzę czasem mała korekta dawki i średnio po litrze od sztuki w górę szkoda że nie mam aparatów z pomiarem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816
8 minut temu, Supersebusiek napisał:

Fortune na pomorzu ma 12 tysięcy wydajności i nie dają ani grama tego .

Możesz mi wysłać jego dawki ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    442

Jedni dają i się cieszą, inni nie dają i też zadowoleni. Trzeba samemu przetestować. 

A to co tam mówią włodarze wielkich ferm.. to ja bym nie się tym nie sugerował. Dzisiaj mówią że nie stosują i się sprawdza, zatrudnia nowego żywieniowca czy tam zootechnika i będą zachwalać jako konieczność

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Supersebusiek    336

Ja tam z tym próbowałem dwa razy , po pierwsze nie chcą w ogóle tego jeść , po drugie takie mi zapalenia łapały po tym , że niektóre trzeba było sprzedać .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolniik122    113
1 godzinę temu, Supersebusiek napisał:

Ja tam z tym próbowałem dwa razy , po pierwsze nie chcą w ogóle tego jeść , po drugie takie mi zapalenia łapały po tym , że niektóre trzeba było sprzedać .

Też u mnie nie chciały jeść. Zmieszałem gorzkie z granulatem i pomogło, do czysta posadzka wylizana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6938

Ale są tłuszcze i tłuszcze. Z Blattina który daję jest bezwonny i nigdy nie zdarzyło się żeby którejś przeszkadzał, a mówił mi kiedyś żywieniowiec, że jego klient sprowadza jakiś tani, wychodzi bardzo ekonomicznie, ale bardzo ciężko jest przyzwyczaić krowy. Podobno taki śmierdzący, że otwarty worek stawiał w oborze żeby oswoiły się z tą wonią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1368

Nie warto nawet za niższą cenę najlepszy jest czysty 99% nie widzę czegoś co odpycha krowe od jedzenia w  starcie czy szczycie lakacji bo w tym okresie to się stosuje wiecej problemów jak korzyści może wyjść 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1205
3 godziny temu, Supersebusiek napisał:

Fortune na pomorzu ma 12 tysięcy wydajności i nie dają ani grama tego .

Kto co lubi . Tłuszcz chroniony to żadna konieczność nawet przy dużej wydajności . Moim zdaniem lepiej zacząć stosować białko chronione . Wogole po co ten tłuszcz ma być i jaka funkcje ma spełniać bo wedle przedstawicieli którzy nim handlują duża ale niech powiedzą jaka dokładnie . Powiedzą energia no ok . Tylko czy ta energia z tłuszczu jest współmierna do kosztu jaki zapłacimy i ile sumarycznie tej energii dostarczymy bo stosując sucha wyslodka czy też ziarno kukurydzy dostarczymy na spokojnie  energii żeby zbilansowac białko i zrownowazyc pod produkcję kg mleka białko i energię przy wydajnościach rzędu nawet 40 l . Chyba że dawka żywieniowa ogólnie leży i krowy wchodzą w ketozę wtedy zgodze się podratujemy sytuację ale niestety z wydajnością nie ruszymy i znów dochodzimy do punktu wyjścia ze lepiej na nowo ułożyć dawkę wyłączając tłuszcz chroniony czyli bardzo wysoki koszt zastępując go ziarnem ewentualnie wyslodka gdzie mało tego że dostarczymy energię to i zarazem zaoszczędzimy pasz objętościowych 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12228

bo tłuszcz to stosuje się razem z białkiem.... jednym 30litrów w szczycie starcza drugiemu 40 to jest mało.....


zazwyczaj takie dawki stosuje się przy pmr gdzie sztuki o dużej wydajności są dodatkowo premiowane panie alf 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1205

Zgodze się tylko czy nie lepiej zrobić to kukurydza która też nie jest za smaczna ale dużo bardziej jednak . Ile takiego tłuszczu trzeba dać żeby zauważalny efekt był  ? 0.5 kg ? W kg jest jakieś 25 Mj nel . W kg kuku mamy ponad 10 nel przy strawności okóło 80 % dając 1.5 kg suchego kuku dostarczymy na spokojnie 12 nel czyli równowartość tłuszczu. Zakładając dawkę dla 50 krów na tłuszcz wydamy ponad 10 tys zł bo worek pewnie około 350 zł na kukurydze sucha 2200-2500 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Sucha kukurydza jest w jakimś stopniu trawiona w jelicie. Zboże to inna kwestia 

To kiszenie ziarna powoduje jego lepszą strawność, wtedy większość jest trawiona w żwaczu.  

Suszone ziarno kukurydzy zawiera nawet 3 razy więcej skrobi rozkładanej w jelicie w porównaniu z ziarnem np. jęczmienia{ źródło farmer. pl } 

Nie kwasi tak krów jak pszenica czy jęczmień. Sucha kukurydza górą 😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Luki86    12
29 minut temu, slawek74 napisał:

robisz tak?

 

nie wszędzi są możliwości

 

W tym roku mam zamiar zrobic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabrowskit    231
Supersebusiek napisał:

4 minuty temu, slawek74 napisał:

sama qq nie starczy... tłuszcz trochę innaczej działa

Fortune na pomorzu ma 12 tysięcy wydajności i nie dają ani grama tego .

ja też od 2 lat nie daje już tłuszczu . Teraz na 11.5 tyś doją się i nie widzę potrzeby powrotu. Pierwsza inseminacja skuteczność 60 % . 1.8 słomki na ciążę u krów .

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj