danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Leszy    5019

Co wy tak się upieracie by nie siać ze zbożem, jak nie możecie wysiać w czystym siewie? Ja siałem lucernę z pszenicą jarą i było ok. Zetniesz to na kiszonkę i odbija już tylko lucerna. Ja dawałem 50 kg pszenicy na ha. Lucerny chyba 20 kg.  

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, asus921 napisał:

@damianzetor9540

Czasami na "chlopski rozum" duzo rzeczy sie nie zgadza. Pytanie jaka jest wlasnie norma wysiewu w praktyce, bo spotkalem sie od z 15kg, a nawet 25kg.

Co do siewu z roslina ochronna to w roznych zrodlach nawet polecaja zwiekszyc norme np. tutaj.

https://www.modr.mazowsze.pl/porady-dla-rolnikow/produkcja-roslinna/211-uprawa-lucerny-na-pasze

A pytanie o wschody lucerny w czystym siewie i chwasty ? Bedzie to male poletko doswiadczalne na ktore nie oplaci sie dojechac sieczkarnia od kuku, wiec tez wolalbym tam specjalnie z opryskiwaczem nie wjezdzac. Mam doswiadczenie z zycica, ktora napewno szybko sie zagesci, ale chcialem wlasnie wytestowac lucerne przed jakims wiekszym 

Ja sieje 27 kg na ha i powiem tak jest mega pierzyna później bo zawsze ci coś myszy wyrabia, albo sama wyleci bo tak też może być. Jeżeli posiejesz na wiosnę lucerne to chwasty masz gwarantowane. Ale podopowiem ci że jak zrobisz pokos pielęgnacyjny to już na drugim tych chwastów będziesz miał mniej, a taki słaby balot zawsze do jałówek cielnych jest spoko. Więc ja zawsze radzę siać lucerne na jesień wtedy gdy wybija chwasty to po zimie ich nie nasz I lucerne uzytkujesz w pełni od wiosny A teraz jak założysz lucernik to musisz liczyć się z tym że paszy z tego nie nazbierasz. A lucerna coś szybko wschodzi byle by miała wilgoć i ciepło. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    710

Dokładnie jak kolega wyżej pisze. Ja lucernę siałem z j. jarym 50kg jęczmienia i 20-25kg lucerny. Owies nie jest zbyt dobrym wyborem bo zabiera dużo wody. 


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Leszy    5019

Siałem kiedyś lucernę wujkowi i uparł się aby był siew czysty. Był to właśnie siew wiosenny i wykładało to potem tragicznie.  Fakt, po ścięciu lucerna jakoś odbiła, ale pierwszy pokos był mizerny i do tego jakość taka, że do niczego się to potem nie nadawało. Zboże zaś można ściąć i zrobić całkiem przyzwoitą kiszonkę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Stosuje ktoś z was suszone granulowane młóto browarniane w żywieniu krów mlecznych? Warte jest swojej ceny? W jakiej dawce się to stosuję i czy mocznik w mleku dużo się podnosi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komizmo    2694
1 godzinę temu, Łolek napisał:

Widziałem kosiarki tej firmy to wyglądają dość solidnie na oko porównywalne z samaszem

Niektórzy narzekają na kosiarki, nawet chyba na jutubie krążył filmik jak delikwent w pokrzywy ją wyp...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komizmo    2694

Pewnie jak z wieloma rzeczami. Jak dbasz tak masz

 

Edytowano przez komizmo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kryroj    15

Hejka. Ktoś kojarzy osobę/firmę zajmującą się korekcja racic u bydła, teren Podkarpacie/Małopolska ? Oraz jeszcze z ciekawości ile wynosi średnia cena od sztuki ? Gdzieś tutaj jak czytałem to było o korekcji ale weź znajdź w ponad 1000 stron :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łolek    12929
14 godzin temu, komizmo napisał:

Pewnie jak z wieloma rzeczami. Jak dbasz tak masz

 

Osobiście mam wiraxsa rzemiocha jak uj 5 lat w naprawdę ciężkich warunkach i z prędkością no powiedzmy  że  12  i jeszcze sie kupy trzyma a też ludzie wyzywaja kolega ma kuznie to już producentowi tyle hui posłał ze tamten to powinien garba dostac

Edytowano przez Łolek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianek2019    70
9 minut temu, Łolek napisał:

Osobiście mam wiraxsa rzemiocha jak uj 5 lat w naprawdę ciężkich warunkach i z prędkością no powiedzmy  że  12  i jeszcze sie kupy trzyma a też ludzie wyzywaja kolega ma kuznie to już producentowi tyle hui posłał ze tamten to powinien garba dostacdostać 

Łolek czym sie najebaleś tylko tak szczerze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6901

Czekamy na opinię ;)

Zagadka na dziś :/ Krowa 45 dni po wycieleniu, zdrowa, je normalnie i nagle z dnia na dzień w Wielki Czwartek przestaje jeść. W dolnej części brzucha dziwna opuchlizna.

20210407_152907_1366x664.jpg

20210407_210232_1366x664.jpg

Wykładała się na bok przebierając nogą, na znak że coś boli. Dostała profilaktycznie wlewkę z oleju + wódki i drożdże. Ogląda się za treściwymi, kukurydzę niechętnie dłubie. W piątek dwaj lekarze rozkładają ręce, bo nie widać przyczyny. Zapalenia nie ma, macica ok, trawieniec na miejscu, żwacz słabo pracuje, gorączka blisko 41 stopni i przyspieszone tętno- 120/min- dostała steryd, ketoprofen i penicylinę. Za kilka godzin wieczorem jest poprawa apetytu, ale reakcja alergiczna na penicylinę i krowa cała w wysypce

20210402_210416_1366x664.jpg

W sobotę ani lepiej, ani gorzej. Wysypka po 12h znikła, gorączka spadła. W niedzielę znów gorączka ponad 40- dostała ketoprofen i zmieniliśmy antybiotyk na oksytetracyklinę. Gorączka spadła, apetyt nijaki. W poniedziałek powtórka leków- stan bez zmian. Wczoraj badamy cukier- 130. Dostała dożylnie coś witaminowego z aminokwasami + wlewkę Ruchamaxu na pobudzenie trawienia i antybiotyk + przeciwbólowy. Dziś apetyt zerowy. Chciałem przeprowadzić po podwórku ale po 20 metrach zaczęła się chwiać na nogach. Zmierzyliśmy cukier- 370. Rano miałem próbny udój i z wyniki wyglądają tak:

obraz.png

Niski tłuszcz oraz jego stosunek do białka, a bardzo wysoki mocznik.

Gorączka znikła, ale krowa chyba słabnie. Jeszcze wstaje. Nie mam pojęcia co robić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Dzwonić po wyspecjalizowaną jednostkę która odbiera krowy na dopalaczu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusjan    248

Paulina by Ci co nieco powiedziała o łączeniu wódki z drożdżami... Wątroba chyba dokonywa, patrząc na ten mocznik. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6901

Drożdże dostała trochę później. Nie, nie nakuwaliśmy tego, bo nie jest to aż takie wielkie żeby tam coś było. Taki lekki obrzęk jak od jakiegoś uderzenia. Mocznik bardzo wysoki i cukier też ogromny. Lekarz mówi, że tak wysoki cukier wskazuje na wątrobę i przydałoby się jej podać insulinę, ale nie ma jej w domu a drugi jest poza zasięgiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusjan    248

A nie kopnęła jej sąsiadka? Sam obrzęk wygląda znajomo, u mnie właśnie po sprzeczce między dziewczynami wyskakiwało, rozchodziło się po kilku dniach. Gorzej z wątrobą, nie dość, że obciążona amoniakiem, to jeszcze antybiotykami. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bop23    84

a mnie sie wydaje że on coś pożarła i jej pokiereszowalo jelita......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łolek    12929
10 godzin temu, damianek2019 napisał:

Łolek czym sie najebaleś tylko tak szczerze

Po czym  to wnioskujesz napisałem to w kontekście tego ze nie zawsze najdroższe i firmowe jest najlepsze czesem jest wręcz odwrotnie  a ty od razu  najebales się  ......oj nie ładnie  a wirax i Kuźnia to producenci maszyn jakby co 

Edytowano przez Łolek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komizmo    2694

No nie wiem, ja w takiej sytuacji przebił bym to igłą żeby sprawdzić czy to jest płyn czy coś.Skórę. Jeśli to byłby płyn o wyglądzie barszczu to mogłaby być ropowica. Należało by naciąć skórę i upuścić go a krowa na amoksycyline. A problemy wątrobowe może są już od braku apetytu? Nie wiem, sam miałem kiedyś krowę z której puściłem z weterynarzem 20 litrów ropy. Ale ona cały czas jadła. Pewnie tutaj to nie to ale upewnić się może warto

Edytowano przez komizmo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łolek    12929

A jak wygląda  kał  bo równie dobrze mogła mieć  wrzód i krwawi do otrzewnej i jest zapalenie choć  wet teraz u mnie  mówiłze na ubojni trafiają się sztuki co mają wątrobę jak usmażoną 

Edytowano przez Łolek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj