danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

vat    304

Nic, wszystko po staremu, słomy raczej nie załuję - fakt gnój wyciągam raz dziennie, ale podściełam 2x. Nigdy nie było z tym problemu, ale takie okresowe skoki somatyki zdarzają się 2,3 razy w roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
24 minuty temu, dabrowskit napisał:

A z Mo nie chcesz krzyżować?

myslałam nad tym, tylko przystrzyki mnie zniechecają i charakter chyba gorszy od SM. 

31 minut temu, marcinffff napisał:

@Paulina1985 jestem żółto dziobem w genomie ale mając mocne Hf to fajnie jak z czymś o mocnej budowie się skrzyżuje a wydajność po matce odziedziczy. Ale krzyżować krowy słabe i średnie SM i innymi prymitywnymi rasami które mam, to dalej postęp hodowli stoi w miejscu. 🤔 Wcześniej ojciec nie zwracał uwagi i aby głowę i nogi to miało i inseminator "mlecznym" krył. I zoo 

Ja mam zasadę taką, że mieszanki kryję RW, a dobijające do 100RW dopiero krzyżuję z inną rasą. Na razie po tych nrfach z ostatnich miesięcy mam dosyć...Poza tym do krzyżówki wybiera się buhaje o najwyższych parametrach pożądanych, krycie średniakami w ogóle mija się z celem krzyżowania. Po tylu latach mamy srednią wydajność okolo 10800litrów (zaczynaliśmy od 7tys, sto lat temu ;) z hfami sprowadzanymi z polski, holandii, niemiec, Czech i SM z czech) i jakoś nie uważam, ze krzyżowki to strzał w kolano 🤷‍♀️ Gdyby bylo to bezcelowe to dawno bysmy zaniechali na rzecz czarnego hfa, ale jak wspomniałeś trzeba miec od czego zacząć. Wczoraj wycielila się mieszanka HF-SM, kryta RW, jedna jałówka z wygladu SM, a druga RW.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabrowskit    232
Paulina1985 napisał:

24 minuty temu, dabrowskit napisał:

A z Mo nie chcesz krzyżować?

myslałam nad tym, tylko przystrzyki mnie zniechecają i charakter chyba gorszy od SM. 

31 minut temu, marcinffff napisał:

@Paulina1985 jestem żółto dziobem w genomie ale mając mocne Hf to fajnie jak z czymś o mocnej budowie się skrzyżuje a wydajność po matce odziedziczy. Ale krzyżować krowy słabe i średnie SM i innymi prymitywnymi rasami które mam, to dalej postęp hodowli stoi w miejscu. 🤔 Wcześniej ojciec nie zwracał uwagi i aby głowę i nogi to miało i inseminator "mlecznym" krył. I zoo 

Ja mam zasadę taką, że mieszanki kryję RW, a dobijające do 100RW dopiero krzyżuję z inną rasą. Na razie po tych nrfach z ostatnich miesięcy mam dosyć...Poza tym do krzyżówki wybiera się buhaje o najwyższych parametrach pożądanych, krycie średniakami w ogóle mija się z celem krzyżowania. Po tylu latach mamy srednią wydajność okolo 10800litrów (zaczynaliśmy od 7tys, sto lat temu ;) z hfami sprowadzanymi z polski, holandii, niemiec, Czech i SM z czech) i jakoś nie uważam, ze krzyżowki to strzał w kolano 🤷‍♀️ Gdyby bylo to bezcelowe to dawno bysmy zaniechali na rzecz czarnego hfa, ale jak wspomniałeś trzeba miec od czego zacząć. Wczoraj wycielila się mieszanka HF-SM, kryta RW, jedna jałówka z wygladu SM, a druga RW.

 

 

 

ja mam kilka hf x mo spokojne są , ładnie się doją i to nie po jakiś czołowych buhajach. Najstarsza teraz będzie niedługo w 7 laktacji . Pierwiastki hf x mo ponad 10 wszystkie zakończyły w tamtym roku lakatacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

no to ładnie. Ja jeszcze się nie zdecydowałam na rasę, mocno myslę o SM, bo mamy po nich duzo dobrych, dlugowiecznych dziewczyn. Moze i MO...albo wymyślę jakąs nową rasę 🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    223
22 godziny temu, przezuwaczka napisał:

Jakbyście te bzdury o radioaktywnej chmurze dostali, to olejcie. Po semestrze wykładów z fizyki jądrowej z gościem badającym przedmioty wywiezione z Czarnobyla, śmiać mi się chce z tej propagandy głupoty😆

Jakie studia kończyłaś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bop23    84

saletra rozsiana  25 marca na laki to sie chociaż rozpuścila bo jeszcze wilgoć byla i ze dwa razy popadało od tego czasu po 3 litry, ale co z tego jak co biedna trawa zaczyna rosnąć  to ją mroz  męczy............. żeby chociaż noce cieplejsze sie zrobiły...................

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

deszcze dopiero za tydzień obiecują 🤔 na pastwisko końcem Marca sialem saletrzak Ale nic nie idzie trawa :/ minus -4 dziś a 2 dni temu jeszcze więcej 🤐 idealnie pod kukurydzę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bibiego    0

sąsiedzi dali wczoraj saletre jako drugą dawka azotu i nie wiem czy coś to da czy pójdzie do nieba

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    253

Dzisiaj niespodzianka.

Krowa pilnowana co pol godziny, a i tak sie sama wycielila. Genetycznie chyba najlepsza moja krowa, teraz druga laktacja i urodzila jaloweczke. Wydojona, cielak odpojony, a tu drugi wychodzi :) Niestety byczek.

Zostawial ktos kiedys jalowke z blizniat? Na 100% bedzie miala problemy z zacieleniem czy to jest raczej tak, ze jakis % ma problemy?

Zawsze bliznieta szly na opas, ale od takiej krowy to mi szkoda tej jaloweczki...

Pierwiastka dawala ponad 40 litrow, a skonczyla laktacje na 20 litrach. Zacielona w drugim lub trzecim miesiacu. Jak dla mnie to super wynik jak na pierwiastke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

moja z bliźniąt jest cielna. W sierpniu poród. Były 2 lozyska. Rodzice mieli kiedyś 2 szt takie i nie miały macicy. Jako cielaka tą co cielna jest to tata już z handlarzem cenę ustatal. Została, stwierdziłem na opas będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
6 godzin temu, Xawier napisał:

Jakie studia kończyłaś?

Fizykę na UW 😉 

Przydaje się do analizy danych z federacji i parcia, żeby żywienie było lepsze.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Supersebusiek    339
1 minutę temu, Konrad531 napisał:

Nawadniał ktoś z was łąki przy użyciu beczki asenizacyjnej. Ma to sens?

Czuje że jesteś mocno zdesperowany jak chcesz to robić,  zawsze coś pomoże. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tylko ile to trzeba wody. 

Po ile u was bele sianokiszonki? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
23 minuty temu, Konrad531 napisał:

Nawadniał ktoś z was łąki przy użyciu beczki asenizacyjnej. Ma to sens?

A to wy wodę macie? Bo u mnie w stawach nie ma i do najbliższych zbiorników daleko...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Konrad531    63

Wszędzie wody brak, ale bobry zrobiły tame i na wysokości jednej łaki jest 1m wody w rzece. @FarmerDyzio nom przecież w dzień nie będę tego robił 🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A to w nocy nie będzie widać jak jeździsz? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
FarmerDyzio    1140
Jak to jest z kukurydzą po nieużytkach ? wpadła mi nową działka która wcześniej nie była uprawiana. Nie stosowałem żadnych opryskow. Zaoralem i zasialem żyto. Teraz chce skosić żyto i zasiać kuku. Nie będzie problemu z robactwem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj