Polecane posty

statek    140

Juz troche rozumiem jak u Ciebie jest. Przynajmniej tak mi sie wydaje. Woz masz "niby" na 30l. Ale słabsze sztuki rozrzedzasz słoma a dla lepszych dajesz wyslodki i pelnoporcjowa. Wiec w ogolnym rozrachunku i tak ten woz jest na nie wiecej niz 20 litrow. Bo gdybys zabral wyslodki i pelnoporcjowa dla lepszych to moment by Ci mleko zarwały.

 

Witam wszystkich agrofotowiczów!! potrzebuje pomocy co do żywienia krów mlecznych... posiadam gospodarstwo 35 ha w tym 20 ha łąki 3 ha łąki polnej i 12 ha roli. Daje krową kiszonke, śrute kukurydziana, śrute z owsa pszenzyta i jeczienia, maja tez kostki z mikroelementami. Posiadam 20 krów i już sam nie wie co im daać żeby dały wiecej mleka? Obcnie daja około 12 litrów dziennie... Koledzy co zrobić?

 

opisz w jakich ilosciach dajesz wyzej wymienione dodatki? jaka masz sucha mase trawy i zawartosc białka?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

@Jacek ma uwiezowke z tego co pamietam wiec nie mozna tego traktowac jako dawke na 30l bo co bys nie powiedzial to ja tez nie uwierze ze z tych komponentow bedzie 30l chyba ze pokarzesz wyliczenia. Ale jak dajesz indywidualnie kazdej jeszcze tluszcze pelnoporcjowke i wyslodki to nie mow ze to zasluga tej dawki z wozu bo ona rzeczywiscie szalu nie robi w porownaniu z dawka @Statek i az sam chetnie bym zobaczyl strukture tej dawki po wymieszaniu mloto + kukurydza daje 39Kg i tylko 10kg trawy ktorą paszowoz jeszcze rozdrobni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale tu sie nikt nie obraża :) chyba ze kolega KARGO na swoje krowy ze mu tyle nie daja :D

Poprostu pogodziłem sie z losem że mam normalne krowy i nie czuje do nich za to urazu.

Statek ja sie wcale nie denerwuje poprostu chce aby kolega przedstawił jakieś fakty to moze i jak bym kasy zaoszczedził stosując taką dawke a tak to tylko puste słowa bez pokrycia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyz32go    0

-śruta z owsa pszenzyta i jeczienia 3 kg dziennie

- śruta kukurydza 1,5 kg

- kiszonka z traw około 15 kg dwa razy dziennie

Dodam że moja rola jest bardzo słaba 5ha 5 klasy, 3ha 4 klasy i 2 ha 6 klasy ale to naprawde 6z klasa. Pomyłka była wyżej bo ornej mam 10 ha a łąk 22 ha i 3 ha polnej łaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

twoje klasy ziemie nie sa na potrzebne powiedz lepiej jakie masz parametry mleka tluszcz,bialko i mocznik ?Piszes ze juz sam nie wieesz co im dac a co dajesz im ze spodziewasz sie czegos wiecej bo ja patrzac na to co dajesz nie dziwie sie ze tyle daja Beda potrzebne porzadne kuchenne rewolucje :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

Panowie powiedzcie, jeśli oczywiście mogę prosić, jak dawkować takie pasze: wysłodki buraczane zakiszone, młóto, śruta z pszenicy i pszenżyta, sianokiszonka i siano ugorowe. niestety parametrów nie mam. obecnie 1 szt dostaje: 5 kg młóta, 7kg wysłodków, 2 kg śruty, ok 20 kg sianokiszonki i siana do woli, ale wydaje mi się że brakuje im włókna.. aaa i do 1 kg koncentratu białkowego protamilk z mocznikiem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

brakuje wlokna? 20kg sianokiszonki i siano do woli to gdzie te braki no wedlug mnie to brakuje energi w stosunku do bialka bo jest sianokiszonka móto i protamilka z energi wyslodki i sruta i cala dawka nie liczac siana to 34kg to troche za malo no chyba ze krowki sa malego kalibru do 500kg ale to i tak wedlug mnie za malo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil0    0

witam

panowie a co sądzicie o takiej dawce dodam że stosuje ją gdzieś od 6 miesiecy jak narazie wydajność dochodzi do 8800kg robie im TMR wóz na 1sztukę wygląda tak:

słoma 1.75 kg

kiszonka kuku 33 kg

młoto browarniane 9 kg

protamilk complete 2,4 kg

camisan 0,1 kg

tlenek magnezu 0,64 kg

soda 0,1

multisannektar (cukry) 0,64 kg

śruta z pszenicy 3,74 kg

bakterie EM probiotyk 0,06l

policz ktoś na ile to jest litrów mleka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

@komodo kuchenne rewolucje hehe tak się powinien nazywać ten dział


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubaska    10

kg/wóz kg/szt JPM BTJN BTJE P Ca

kiszonka z traw I 200 4,761905 0,809524 71,42857 57,14286 3,183333 5,911905

Kiszonka z traw II 200 4,761905 0,809524 66,66667 57,14286 3,014286 6,530952

Sianokiszonka 100 2,380952 0,595238 54,7619 50 2,791667 5,583333

Lucerna 100 2,380952 0,619048 92,85714 57,14286 2,791667 15,15476

Sorgo 450 10,71429 1,5 150 160,7143 5,625 10,125

Kukurydza 300 7,142857 2,285714 128,5714 171,4286 6,25 6,25

Otręby 30 0,714286 0,557143 70,71429 60 7,936 0,93

Wysłodki 400 9,52381 2,095238 123,8095 171,4286 2,095238 27,2381

Młóto 250 5,952381 1,130952 273,8095 232,1429 6,955357 4,026786

Melasa 16 0,380952 0,297143 24,38095 20,57143 0,144952 1,014667

Zboża 110 2,619048 2,75 201,6667 246,1905 10,6019 1,152381

Pśrz 24 0,571429 0,537143 139,4286 80,57143 6,306286 4,272

 

Suma 2180 51,90476 13,98667 1398,095 1364,476 57,69569 88,18988

 

Liczba krów 42

mleko: 23l

Edytowano przez kubaska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

witam

panowie a co sądzicie o takiej dawce dodam że stosuje ją gdzieś od 6 miesiecy jak narazie wydajność dochodzi do 8800kg robie im TMR wóz na 1sztukę wygląda tak:

słoma 1.75 kg

kiszonka kuku 33 kg

młoto browarniane 9 kg

protamilk complete 2,4 kg

camisan 0,1 kg

tlenek magnezu 0,64 kg

soda 0,1

multisannektar (cukry) 0,64 kg

śruta z pszenicy 3,74 kg

bakterie EM probiotyk 0,06l

policz ktoś na ile to jest litrów mleka?

nie masz siana lub sianokiszonki?jakie masz parametry mleka?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil0    0

siana nie mam wcale tylko sianokiszonka dostają ją byki jałówki i krowy zasuszone. tym w laktacji nie daje sianokiszonki bo nie mam szlachetnych traw tylko same łąki naturalne i można powiedzieć że każdy balot inny także dawać to do wozu to kosmos raz tak raz tak a łąk nie przesieje nowymi trawami bo w wiekszości to dzierżawy. parametry tłuszcz 3.95 białko 3.4 mocznik 195

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

brakuje wlokna? 20kg sianokiszonki i siano do woli to gdzie te braki no wedlug mnie to brakuje energi w stosunku do bialka bo jest sianokiszonka móto i protamilka z energi wyslodki i sruta i cala dawka nie liczac siana to 34kg to troche za malo no chyba ze krowki sa malego kalibru do 500kg ale to i tak wedlug mnie za malo

 

no rzadko sr*ją

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zyz1o    9

Witam wszystkich mam nadzieje ze ktos mi pomoze i powie cos madrego :) a wiec posiadamy razem z bossem problem z naszym stadem krow mlecznych tzn nie maja apetytu wogole nie wyjada tmr co za czym idzie spadek mleka i zastanawiamy sie czym jest to spowodowane, do wozu sypiemy

 

180kg wyslodki buraczanej

10kg kredy pastewnej

100 kg soji

50kg rzepaku

500kg mloto browarniane

150kg slomy (mniej wiecej)

2 bele sianokiszonki ( I pokos i II pokos)

2.2 T kukurydzy

i po jakies 2 - 5 kg pasza ze stacji paszowej (granulki)

 

kiedys taka dawke bez problemu wyjadaly a teraz od jakiegos miesiace moze wiecej staramy sie dojsc do przyczyny tego spadku pobierania paszy zauwazylismy ze jezeli da sie mniej sianokiszonki a wiecej kuku tzn 1.5 beli i 2.5 kuku to kal krow jest bardzo gesty natomiast jezeli dostana 2 bele i 2.2 kuku to wydalaja zadziej i troche mleko podskoczy ale nie na dlugo (pobieranie paszy w tych 2ch przypadkach nie zmienia sie)

 

Przed wczoraj robilismy badanie kalu specjalnymi sitami ( 3 rodzaje gestosci sit ) itp i wychodzilo ze na 1 sicie zostaja spore kawalki kukurydzy siana itp (widac ze siarnko jest rozlupane przez sieczkarnie lecz krowy nie wiadomo dlaczego nie trawia tego) 2 sitko jakies tam inne nieztrawione zeczy a na 3cim sicie widac soje rzepak czyli cos jest nie tak i teraz jezeli mozecie poradzcie mi cos madrego jak rozwiazac prblem

Połączone. +1pkt. za dublowanie tematu

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agroCENTER    0

Probowales dodawac drozdze paszowe? 30-40kg na tone paszy. Pomagaja w zaburzeniach trawiennych

 

No i ogolnie sa rozne dodatki na bazie drozdzy i maja np witaminy ktore dzialaja jeszcze skuteczniej niz same drozdze.

Pracowalem w firme produkujacej dodatki paszowe i wiem co hodowcy najbardziej chwalili i co sie sprawdzalo.

Teraz handluje takimi rzeczami wiec jak cos to pisz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marzencia    6

ano nie wiem jakie bialko bo nie mam tabulogramów a mleczarnia nie robi białka.. czyli co? kukurydza się kłania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

kukurydza musi być jesli chcesz osiagac wysokie wydajnosci mozliwie jak najnizszym kosztem


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

siana nie mam wcale tylko sianokiszonka dostają ją byki jałówki i krowy zasuszone. tym w laktacji nie daje sianokiszonki bo nie mam szlachetnych traw tylko same łąki naturalne i można powiedzieć że każdy balot inny także dawać to do wozu to kosmos raz tak raz tak a łąk nie przesieje nowymi trawami bo w wiekszości to dzierżawy. parametry tłuszcz 3.95 białko 3.4 mocznik 195

no niby mocznik dobry i bialko ladne ale tluszcz troche lezy ale bedzie ciezko go podniesc bez siana lub sianokiszonki a masz stado pod ocena?bo byc moze pojedyncze sztuki beda mialy stany kwasicowe .I widze ze jetes fanem sano ile placisz za ten Protamilk?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil0    0

tak mam stado pod oceną. nie koniecznie jestem fanem sano poprostu na dzień dzisiejszy sprawdza mi się ta dawka. czasem kturaś sztuka wpadnie w kwasicę ale to dlatego że za dużo sypne z ręki paszy bo wybitne sztuki są premiowane czyli stosuje tzw PMR. policzy ktoś na ile litrów jest mój wóz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matyz32go    0

tłuszczu mam 3,7%

białka 3,0%

ilość sianokiszonki mogłem zaniżyć bo wiadomo że różnie może ważyć...nawet do 25kg

 

mocznika nie wiem ile mam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

masz duze braki energi w dawce i bez kiszonki z kukurydzy bedzie ciezko cokolwiek zrobic chyba ze zainwestujesz w wyslodki suche lub do zakiszenia prasowane one maja mniej wody i dosyc sporo energi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

jak leży u Ciebie kukurydza to polecam rónież wysłodki prasowane mają więcej energii od kukurydzy i z wysłodków są chyba najlepsza postacią


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj