Skocz do zawartości

Polecane posty

Wiadomość z agroFakt.pl

statek    137

Sprytne :-D naprawde tak dużo spasasz pszenzyta?

daje tylko jeczmien, nie mam pszenzyta. Uprawiam pszenice ale ja sprzedaje. Wpisalem przykladowa recepture, kazdy moze inaczej zrobic

fajne:) a może ktoś chetny aby zrobić taki plik do całej dawki tmr?

chyba filozofii nie ma, wpisujesz paramtery wzor z DLG i jedziesz

7891Firefox    52

zrobiłem prosty akrusz w exelu do robienia paszy

https://www.dropbox....enie paszy.xlsx

popieram, to jest bardzo prosta rzecz którą każdy może sobie zrobić w domu przy filiżance kawki, mając podstawową wiedzę jak działa exel.

Ja mam rozszerzoną wersję takiej tabelki opartej na systemie francuskim :)

pozdr

Damianb89    64

Witam mam takie pytanie ze względu na to że dopiero zaczynam prace z krowami mlecznymi i zbudrzetem u mnie skromnie oraz dodam że ziemia u mnie jest klasy 6 nie wszystko jestem w stanie posiać by móc wykonywać różne pasze. Przechodząc do rzeczy mam 4 sztuki bydła nie są one czysto rasy mlecznej. Jak narazie daje im siano, słome mieszankową,śrute (owies,jęczmień,żyto) i woda do picia myśle nad zrobieniem sianokiszonki. Niektórzy z tego co widze dają ziemniaki krowom czy to dobre? I tu moje pytanie w jakich dawkach im podawać ile razy dziennie? Nie chce by zbyt durza ilość lub zbyt mała źle na nie wpłyneła. Z góry dziękuje za pomoc:)

Aha dodam że latem pasą się na łące i jak stosować żywienie latem i jak zimą?

poziomka    10

Ja bym ziemniaków nie dawał sianokiszonka i kukurydza moim zdaniem to podstawa jest a reszta dodatki paszowe to już jak kto woli

Damianb89    64

Źle się troche określiłem chodziło mi ile siana, słomy sianokiszonki i jakie proporcje owsa jęczmienia i żyta w śrucie dawać na jedną krowe i ile razy dziennie najlepiej im dawać chodzi mi o zime i jak to w okresie wiosna- puźna jesień podawać gdy jest to okres wypasu krów na łące

Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Od wiosny do jesieni jeśli Ci się passą na łące,to daj im po zejściu z pastwiska śrutę z dodatkiem koncentratu,lub samą jak budżet jest słaby u Ciebie.Siano i całe żywienie.Woda chyba nie muszę mówić to podstawa.

A zimą wyjść masz dużo,kiszonka z kukurydzy,z trawy,wysłodki,i jeszcze mniej już popularne liście buraczane.Proporcję będziesz widział w czasie skarmiania ,jak zjadają,ze śrutą ostrożnie bo się przeżrą jak za dużo dostaną.Musisz wprowadzać powoli dawki i dostosowywać do swoich krów,

kierowiec    18

Bydło przebywa na łące od początku lipca. W oborze dostają kiszonkę z kukurydzy i śruty zbożowe. Dostają też przed rannym wyjściem sianokiszonkę. Dostałem wyniki z mleczarni i ku mojemu zdziwieniu białko spadło z 3,2 do 2,9. Jakie pasze energetyczne zastosować aby podnieść białko do poprzedniego poziomu ? Czy stosowanie śruty sojowej i rzepakowej jeszcze bardziej pogorszy sytuację ? wydajność stada około 7 tyś.

jeremy    0

W żywieniu bydła mlecznego możesz tez pamiętać o podawaniu młóta, najlepiej jest je stosować w żywieniu krów mlecznych w początkowej i środkowej fazie laktacji… sam podaje wysłodziny od http://www.domino.org.pl drogo nie wychodzi, a podobno lepiej wpływa na ilość i jakość mleka

xzibit0000    3

Witam wszystkich. jestem świeżym użytkownikiem tego forum ale czytajac wasze wypowiedzi dużo można wywnioskować na temat żywienia krów mlecznych. :) Jestem młodym chodowcą bydła mlecznego jak i mięsnego ale szukałem rozwiązania wszędzie i nigdzie nie mogę go znaleść;/ mam nadzieje że ktoś spróbuje mi pomóc:)

utrzymuje obecnie 21 krów (z czego 2 są zasuszone ale niedługo dojdą 2 ponieważ jałówki będą się cielić) i niepokoi mnie ich wydajność. szukam jak żywić je w okresie letnim, mniej więcej co i jak dawać, np. co rano, a co wieczorem ponieważ od ok. 10 do 17 lub 18 są na pastwisku.

ułożyłem własny schemat który wywnioskowałem z tego forum.

Rano żywie je tak.

reszte sianokiszonki z wieczora poprzedniego mają więc to im podgarniam i posypuje troche śrutą zbożową ( zboże to - mieszanka i przenżyto głównie, troche żyta i pszenicy też się znajdzie), następnie gdy to wyjedzą wygarniam im do betonu i daje im kiszonke z kukurydzy, na to idzie posypka buforu oraz paszy 20%, po wyjedzeniu tego idą na pastwisko

Wieczór:

po powrocie krowy mają nałożoną kiszonke z kukurydzy, na to idzie kreda pastewna, śruta sojowa i rzepakowa ( sojowej daje połowe co rzepakowej ze względu na wysoką cene), nastepnie bufor i znów troche paszy 20%

a na kolacje dostawają sianokiszonkę, nie jest mokra mógłbym powiedzieć nawet że jest podsuszona bo przegapiłem troche zbiór;/

Stosuje to od 2 dni ponieważ stwierdziłem że tak bedzie lepiej niż w poprzednim żywieniu.

i właśnie jeszcze raz prosze was o pomoc, ewentualnie ułożenie co jak i kiedy podawać. krowy mam HF i HO po 50, 75 a nawet 100%. przy dojnych 19 sztukach mleko mam na poziomie 620-700 i niepokoi mnie własnie to że mleko ,,skacze'' raz jest 710 a po 2 dniach 680, nastepnie 620. tak miałem ostatnio a dzisiaj znów mam wynik 692l. mysle ze powinienem osiągnąc wynik w granicach 750-800 litrów. wszystkie pasze jakie stosuje są z firmy De Heus czy jak to się tam pisze.:)

z góry dzięki wielkie i pozdrawiam :)

Jaca19855    10

Co do żywienia to najlepiej wejdż po ocene urzytkowości mlecznej, bedziesz miał wtedy podane parametry mleka od kazdej krowy osobno, w grupach laktacyjnych i zbiorcze, na tej podstawie żywieniowiec najlepiej z Polskiej Federacji Hodowców Bydła ułoży Ci dawke pokarmową. Mleko skacze właśnie dlatego że pasze nie były u Ciebie zbadane na zawartość białka, możliwe że jedna bela sianokoszonki ma większą zawartość białka i dlatego mleka jest więcej a inna kolejnego dnia już jest gorsza a co za tym idzie mleka jest mniej.

Ja tak miałem na początku miesiąca, krowy jadły 2 bele kiszonki z innej łąki i ku mojemu zdziwieniu przelałem chłodnie ;P 2 dni póżniej bela inna i już 30 litrów mleka mniej :/

xzibit0000    3

Dziękuje za odpowiedz, z będę miał chwile czasu to na pewno skorzystam bym bardziej że krówki są pod oceną Federacji :) tylko zastanawia mnie to ile powinno być mleka przy 20 dojnych obecnie krowach bo myślę że mógłbym mieć te 800 litrów co drugi dzień przy odbiorze a może się myle i powinno być mniej.

7891Firefox    52

ja ostatnio się przejechałam na DDGS-ie, i to na poważnie. Gościu ma firmę, jest Włochem i sprzedaje trafny DDGS. Firma która sprowadza tą paszę (z Ukrainy) ma siedzibę w Wa-wie, handlują solą drogową i paszą, węglem itd. Część paszy puścili dla Włocha pod Lublinem, i stamtąd kupiliśmy 0,6t tej paszy. A mieliśmy wziąć całe 4 tony. Po aferze o nielegalnym obrocie nieoznakowanej paszy skończyło się, i magazyn przeniósł w okolice Przasnysza.

A czemu trafny? bo było w nim do groma węgla drzewnego. Tłumaczył się tym że pasza tak była podsuszana drzewem, ale jakoś tego nie rozumiem, jaka suszarnia działa w taki sposób że węgiel przedostaje sie do paszy? chyba to gazem sie robi, a nie drzewem.

Po drugie, nie zdążyłam skarmić nawet 20 kg tej paszy (dosłownie), bo na trzeci dzień stopniowego wprowadzania dodatku, krowy przestały całkowicie pobierać paszę, dostały wodnistej biegunki i straciły całkiem mleko. Facet się zmył i się wypiera że pasza od niego jest ok.

Skolei gospodarz który ma krowy niedaleko ode mnie też daje DDGS krowom, i chwali to że sie ładnie doją.

Morał jest taki z tej mojej opowieści że

DDGS jest dobrą paszą mlekopędną dla krów, pod warunkiem że pochodzi z pewnego źródła, nie zawiera zanieczyszczeń i masz w ręku dowód zapłaty, skąd jest wzięty.

A ja wolę stosować wysłodki toffi. To też jest pasza mlekopędna, z tymże do wysłodków musisz uzupełnić białko bardziej jelitowe. Zaś DDGS sam w sobie zawiera w miarę zrównoważona ilość białka i energii.

Borubar    1

Witam, chciałbym prosić o pomoc osoby które znają się w żywieniu.

Ze względu na spadające ceny mleka w naszym rejonie, chciałbym przyciąć trochę koszty paszy zastępując czymś tańszym. W skład wchodzi zboże z własnego gospodarstwa i śruty.

Na jedną krowę przypada:

5kg śruty zbożowej (60% pszenżyta, 25% jęczmienia, 15% owsa)

2kg śruty poekstrakcyjnej rzepakowej

1kg śruty poekstrakcyjnej sojowej

Dodatki witaminowe z Josery

200g witaminy Lacto Plus Keragen

100g MultiBuffor

90g PasenPilot

Z góry wielkie dzięki.

7891Firefox    52

nie do końca czaje o co chodzi, to jest skład mieszanki którą już stosujesz i chciałbyś coś zmienić, czy chcesz zmienić na coś takiego tylko nie wiesz czy dobre proporcje?

Pan_Zagadka    2

Witam ma pytanie za 100 pkt mianowicie w jakich ilościach poszczególnych składników karmilibyście krowy mleczne 100% hf (z wydajnością 10 tyś 11 tyś poparte certyfikatem sprowadzone z danii bądź niemiec kilka miesięcy po pierwszym wycieleniu) w grę wchodzą sianokiszonka, siano, słoma żytnia, owsianka, kiszonka z qq, kiszonka z młodego żyta, kiszonka z łubinu słodkiego, oraz ziarno żyto, owies i łubin. Odrazu mówie że niebędę pakował krowom żadnej chemii. I na koniec przeciętna wydajność jaka mnie interesuje to minimum 25l na dobę.

rolstudent    94

Panie Zagadka.

Zrob Pan analizy pasz bo kieszonka kiszonce nie równa. Paszowoz pan ma?

Co to znaczy ze nie bedziesz pakowal chemi?po wycieleniu niedasz soli kwasow tluszczowych czy mocznika? A moze z witamin zrezygnujesz.

Pan_Zagadka    2

puki co to narazie to tylko spekulacje ale będzie rozdawane ręcznie. Słyszałem wiele złego o moczniku (podobno żywotność krów przez to jest krótsza) A co do witamin i soli był bym skłonny

pazdzioch    1

mam takie pytanie mam kukurydze {kiszonkę} , pszenżyto i żyto na śrut i słomę. ile czego muszę dać żeby mieć efekty w mleku i jakie jeszcze witaminy dokupić co byście doradzili ?

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez ŁukaszGierczak
      witam myślę o kupnie new Holland tl 100 2004 r 9000mth 45 tys zł za niego chce chce sie dowiedzieć co sie w nich psuje i na co trzeba uważać i zwrócić uwagę przy kupnie