ansu

Strip-Till w praktyce

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
RU68    1113

Moim zdaniem w ST i QQ w monokulturze jest wręcz odwrotnie pod warunkiem siewu w tych samych rzędach Jednak w takim przypadku nieodzowne jest płytkie dwukrotne talerzowanie i oczywiście rtk .Niestety nie ma maszyny która bez talerzowania poradzi sobie z korzeniami QQ z poprzedniego roku  myślę oczywiście o siewie rząd w rząd  .Poza tym obsada po ST jest gorsza niż w tradycyjnym sposobie uprawy (odrzucamy anomalie pogodowe -suszę i ulewy) a przyczyną jest wilgotna gleba w której siewniki muszą pracować -oblepianie tarcz /redlic kółek itd. zawsze praca siewnika w przeschniętej glebie będzie dokładniejsza i tego raczej nikt nie przeskoczy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dlatego siejąc kukurydzę w ST jednym przejazdem większa część obszaru będzie obsiana w zbyt wilgotną glebę wyjątekiem będą działki które już nadmiernie wyschły w kwietniu gdy oczekiwały na siew ale to są pojedyncze przypadki V kl lub lepsze ale w trakcie ekstremalnej suszy wiosną. Dlatego ogólną możliwość siewu ST kukurydzy ja widzę tylko etapowo, uprawa oddzielnie, a siew oddzielnie gdy już gleba po przejeździe zęba spulchniająco nawożącego przeschnie z wierzchu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Czy ktoś zauważył wpływ jaki ma koleina ciągnika w której siejemy kukurydzę w dużych ciągnikach -czy warto inwestować w wąskie koła ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@RU68, nie mam doświadczenia w kukurydzy, ale buraki moim zdaniem gorzej rosną w rządkach ubitych przez traktor.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

dobra, to juz wiemy, ze w stripe najwazniejsze jest ph i wysoka zasobnosc gleby,pytane czy mozna tą zasobnosc podtrzymywac, dajcąc  nawóz w trakce siewu tylko co 75 cm? bo wychodzło by, ze strp tll trzeba sprzedawac z instrukcją obsługi i  moze niekoniecznie sie w niego pchac ,a nie jako perpetum mobile ...

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Tak można. Jak masz już wszystkiego na bogato to dajesz za ST zaczynając siać jednego roku od lewej następnego od prawej między. Rośliny to pompują do góry resztki rozkładają się i składniki bardzo powoli przemieszczają w dół.

I tu ciekawostka dla kukurydzy depozyt nawozów lepiej jak znajduje się po bokach niż centralnie pod rośliną.  Burak rzepak centralnie pod. Jeśli autor dr Hansgeorg Schönberger  zgodzi się lub opublikuje to dam znać.

 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Na kukurydzy się nie znam jak i na uprawie piachu, może coś nie tak zrozumiałem. Więc proszę się nie śmiać.

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

bedzie ktos jutro w poznaniu na seminariach TAP? 

BedIe wlasnie tez o ST....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Wlasnie Pan rofesor dzisiaj tlumaczyl ze ququ w st siejemy pomiedzy dwoma wąsko uprawionymi pasami ze wzgledu na boczne korzenie a nie jak u buraka gdzie wystepuje korzen palowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

A podpowiedz jaki producent coś takiego robi Ba nie widziałem siewnika który miał by dwie redlice nawozowe na rząd .A niedawno twierdził że nawóz przy rzędzie rozleniwia kukurydzę .A z lekka zwracam uwagę że niejednokrotnie ktoś kto ma odpowiedz na każde pytanie nie ma odpowiedzi na żadne .Poza tym niejednokrotnie jego wypowiedzi są źle tłumaczone . A jeżeli słuchamy uważnie jego wykładów na przestrzeni lat to on również zmienia koncepcje ja bym jego zaleceń nie brał zbytnio do siebie bo każdy jest profesorem na swoim jest tyle zmiennych że obcy nie jest w stanie tego ogarnąć  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

Wg mnie nawet mu nie chodzilo o redlice nawozowe a o dwa uprawione pasy obok tworzace duzy stozek odwrocony do gory nogami uprawionej gleby gdzie mogą  rozlozyc sie boczne korzenie kukurydzy.

W sumie jakos nie bylo jakiejs wielkiej fascynacji oh i ach ST czy ogolnie uprawa bezorkowa alr po krotce wady i zalety vs. orka ktora ma tez sporo zalet m.in. rownomierne rozmieszczenie materi organicznej  w profilu 30 cm gdzie gruberem zrobimy ok. na polowie tej glebokosci.

W sumie najciekawsza czesc wykladu byla o rsm i mieszaniu go z herbicydami jak i fungicydami oraz przykladowe dawki mikstury etc....jednym slowem bawic sie nie bac sie i uzywac zwyklych dysz do rsm.....

Edytowano przez Mikruss

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

jak najbardziej tez,  A moze ten profesor czyta ten temat 😜 chyba musze to opatentowac  :)

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

tak mowil. Z glifo rsm  nie mieszamy a w szczegolnosci na perz bo zadziala na czesc zieloną a czesc korzeniowa nie zdąży pociągnąć  substancji aktywnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Ale mówił o stosowaniu RSM łącznie z fungicydami. Raczej się nie skuszę na tak drastyczne rozwiązania  dyszami do oprysków nalistnych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

newt z regulatorami wzrostu itp... ja moze zrobie test na malym poletku w zycie jak sie termin pokryje na jakis oprysk i rsm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mikruss    536

pelna dawka 200 l rsm 28% plus herbicyd

fungi plus dodane 20% rsm plus 80% woda np. na klos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
9 godzin temu, Mikruss napisał:

Wg mnie nawet mu nie chodzilo o redlice nawozowe a o dwa uprawione pasy obok tworzace duzy stozek odwrocony do gory nogami uprawionej gleby gdzie mogą  rozlozyc sie boczne korzenie kukurydzy.

W sumie jakos nie bylo jakiejs wielkiej fascynacji oh i ach ST czy ogolnie uprawa bezorkowa alr po krotce wady i zalety vs. orka ktora ma tez sporo zalet m.in. rownomierne rozmieszczenie materi organicznej  w profilu 30 cm gdzie gruberem zrobimy ok. na polowie tej glebokosci.

W sumie najciekawsza czesc wykladu byla o rsm i mieszaniu go z herbicydami jak i fungicydami oraz przykladowe dawki mikstury etc....jednym slowem bawic sie nie bac sie i uzywac zwyklych dysz do rsm.....

Do uzyskania szerokiego stożka wystarczy zastosować odpowiednio szeroką nakładkę na ząb . Moim celem w ST jest oszczędność wody QQ nawóz znajdzie sobie i wykorzysta go o ile jest w strefie korzeni a z tą wodą to praktyka pokaże .Profesorom płacą za wykłady które inni słuchają a nam płacą za umiejętne wykorzystywanie wiedzy .Na przestrzeni lat również zmieniają się zalecenia poglądy i maszyny .A my jeżeli  umiejętnie to zlepimy i wykorzystamy to uzyskamy efekty  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Wysłuchaj wszystkich i zrób po swojemu. Jak działa to dobrze, jak nie to zrób inaczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

ile u was kosztuje usługa siewu ST czajkowskim?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

a moze stosuje tu ktos tylko stripa  (niemieszającego gleby) ponad 5 lat ? moze napiszcie o wynikach w plonach ;)          

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj