ansu

Strip-Till w praktyce

Polecane posty

Leszy    5326

Ja mam na jednej działce podobnie z pszenżytem. Co ciekawe, jak wjechałem na klinie lancą w swoje zboże to popaliło. Samosiewy się trzymają. 😜 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    139

Jeszcze by można płycej nawoz, bo przy wgłębianiu łap zdarzają się takie  kwiatki po kilka sztuk  :)  dodam że całe nawożenie npk agregatem...

20210605_141151.jpg

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    393

Buraki to jednak trzeba by siać na „górce” robić redliny jak dla ziemniaka czy marchwi. W dołku rzepak super, kuku też daje radę, ale burak ma za mokro i za zimno. 

66E039A3-B449-46C3-B141-93A6127F4DE3.jpeg

F85FFB68-084F-4BDF-9DE2-0452A4A403DB.jpeg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Nie do końca się zgodzę to wpływ specyficznej pogody jak posiejesz na górce a będzie normalny rok to braknie wody a ST to właśnie łagodzenie niedoborów wody -to moje wnioski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    139

sam obserwuje ten efekt,bo mimo ,ze talerzówką było szarpnięte przed pasówką, to widac ,ze w mokrzejszych miejscach poprostu trzyma wilgoc i jest zimniej co ma wpływ na wiosenny wzrost,szczegolnie takich roslin jak kukurydza.W tamtym roku juz to zaobserwowałem i jednak z tych "mokrzekszych" miejsc plon jest duzo lepszy ;)   takze nie mozna wnioskowac o plonie tylko na podstawie wiosennego wigoru ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    393

Tylko, że w tym roku 3/4 przesiałem. To na zdjęciu to co w najlepszym miejscu. Woda poszła rządkami zamuliło i zaskorupiło. Takie mam gleby; górki pagórki , pomimo braku orki, systematycznym poplonów, resztki zawsze zostają od wielu lat 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    139

z tymi redlinami moze byc cos na rzeczy ,bo faktycznie eliminowało by to zimno i wymywanie/zamulanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    393

… zrobić redliny ST  koniec sierpnia, z siewem  poplon by nie porwała woda. Wiosną opryskać i zasiać na żywca buraki  zgartując resztki w bruzdy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Moim zdaniem większość gleb nie nadaje się do siewu buraków w st .Przynajmniej w mojej okolicy takich gleb prawie nie ma bo to gleby  I klasa i część II >Burak jest zbyt wrażliwy na wszelkie niedociągnięcia uprawowe a o plonie decyduje obsada roślin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    139

albo poprostu miec za łapą talerze, zeby robiły wzgorek podczas siewu  ;) przecież to nie musi byc redlina jak pod ziemniaki,wystarczy ze bedzie troszke  wyzej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    393

Tylko jak jest słomy i jeszcze poplon na grubo to w pasie siewnym za dużo tego badziewia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    139

buraków nie sieje,wiec za wiele nie powiem i moze tak jak mówisz, robienie zagonów jesienią i poplon bedzie dobrym rozwiązaniem,bo kukurydza to lubi wiosenne haratanie  ;))

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    139

ja odkąd targam porządnie podczas siewu  to wschody mam eleganckie,czy to glina czy piach, a zawsze z glinami był kłopot bo pełno brył i ziarno lezało w suchym... Ale sledze pogode i czekam na ciepło ,zeby sie ziarno nie kisiło w ziemi

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
Dnia 6.06.2021 o 17:42, ansu napisał:

Tylko jak jest słomy i jeszcze poplon na grubo to w pasie siewnym za dużo tego badziewia 

Im więcej tego badziewia tym więcej wilgoci w glebie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Rozumiem. W tym roku ewidentnie widać gdzie szedł Polidap blisko ziarna A gdzie nie.  Zimna wiosna. Jednak nawet te 70 kg warto dam w podsiewacz.  U mnie w calopowierzchniowej  bezorce i siew z podsiewaczem. Tam gdzie brakło nawozu ogromną różnica na "-", kilka rządów po środku zdjęcia.

20210624_163704.jpg

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    139

w podsiewacz jak najbardziej ,ale nigdy głeboko jak to promują teoretycy od strip till,przynajmniej w kukurydzy nie przynosi to spodziewanych efektów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

O jakim nawozie mówisz? Ewidentnie korzen idzie do fosforanu. Jeśli będzie też głęboko to korzeń będzie go szukał. Na kilku glebikosciach było by idealnie. Co innego potas, magnez, siarką i resztę azotu (ta poza fosforanem). Je można na wiezch i przemieszcza się z wodą o ile będzie 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    139

tu był akurat npk z mocznikiem. To nie jest tak ze korzen idzie do fosforu,bo wtedy mozna by go wrzucac na 30 cm, albo głebiej bo jakis kretyn widział nitke korzenia na 1 metrze ;)) a to powtarzany farmazon  ,a cała idea fosforu z azotem polega na tym zeby był blisko ziarna na start,na cięzkiej glebie ten efekt sie potęguje  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamson330    48

Inaczej. W sąsiedztwie fosforanu korzenie się bujanie rozwijają. Jak da się za płytko to może zrobić się "broda" w miejscu podania. Przy późniejszej suszy korzenie są za płytko bo były rozpieszczone 😀 Jeśli jest na różnej głębokości to roślina w miarę wzrostu z niego korzysta. Był kiedyś artykuł w TopAgrar o tym. Żaden inny nawóz nie stymulować tak korzeni jak DAP. 

Edytowano przez adamson330

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj