Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

co do kalamitek to obejdz cały kombajn i poszukaj

Najlepiej zerknij na podajnik czy łańcuch nie wali w blachę.Jak wali to wymień sprężyny,ale ten rok może jeszcze wytrzymać.

 

 

A teraz ode mnie :)

 

Zrobiłem teraz skrzynie w 75 no i jak zapale silnik i naciągnę pas to tak coś trze (gdzieś okolice sprzęgła) zmieniłem dzisiaj łożysko i dale trze.Dzieje się to tylko na naciągniętym pasie.

Opublikowano

koledzy mam problem z motowidłami nie podnoszą się równo prawy siłownik podnosi się pierwszy,dopiero potem podnosi drugi różnica jest około 8-10 cm.czy może być zapowietszony układ dodam że przed żniwami zmieniałem przewód hydrauliczny.

Opublikowano

Witam,

 

Od wczoraj jestem posiadaczem Mercator-a 70.

 

Jak to "nowy" sprzet w gospodarstwie - trzeba powymieniac plyny. Co do Silnika to juz wyszukalem 13,5 L 15W40 .Hydrauliczny chce zalac Hydrolem L-HL.

Mam pytanie co do hydrauliki:

Jaka jest pojemnosc ukladu?

Jak poprawnie zabrac sie do wymiany(Takie pytanie pojawilo sie w innym watku ale nie bylo odpowiedzi )?

 

Mam jeszcze pytania dot. wskaznikow i obsługi:

- Od czego jest niebieska kontrolka przy kierownicy?

- Jakie znaczenie ma mrygajace(pewnie cos nie styka) podswietlenie "STOP" w czasie pracy kombajnu?

- Do czego sluzy pokretlo przed gałką zmiany biegow?

- Czy sa jakies specyficzne(trudno znajdowalne miejsca) które wymagaja smarowania?(idealnie by bylo miec liste wszystkich kalamitek i miejsc smarowania:-)

- czy sa jakies miejsca szczegolne na ktore dla bezpieczenstwa maszyny powinienem zerknac?

 

Przepraszam za tak rozbudowane pytanka:-)

 

Dziękuje z góry za wszystkie odpowiedzi i Słonecznych żniw życze.

 

Na tą migającą kontrolkę STOP uważaj bo ona jest od ciśnienia oleju!

Opublikowano

saimoon

 

Jedna towotniczka (kalamitka) jest nad bębnem młucącym na końcu ślimaka kłosowego w moim Protektorze jest tam tulejka ślizgowa.

 

locke

 

mi w ubiegłum roku rozleciało się łożysko w skrzyni na głównym wałku, poprzeciwnej stronie niż koło pasowe, i to powodowało że koło pasowe, które rantem wchodzi w obudowe sprzęgła tarło onie mo naciągnęciu basa.

Gość Profil usunięty
Opublikowano

Czy przypadkiem nie przegiąłeś ich?

Masz przegiętą ramę motowideł i musisz ją prostować.

Myślałem że możesz mieć zatarty jeden z siłowników podnoszących ale jak krzywo podnosi i opuszcza to musi być to wina ramy.

Opublikowano

Mam mały problem z moim mercatorem 50 otóż wydaje mi się, że napęd kosy coś źle pracuje, chodzi mi o to że strasznie tłucze i wygląda to na to jakby w jedną stronę kosa miała większy przesuw niż w drugą, czy da się to jakoś wyregulować?

Opublikowano

Jeśli tłucze i jest luz na wałku to do wymiany tulejka nr 22.

http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/306990-katalog-czesci-class-mercator/

 

Przy targańcu (nr 12) masz jakiś łuk i tam są 3 śruby do regulacji skoku. Musisz wycyrklować ustawienie jakoś kręcąc tymi śrubami. Kosa musi chodzić od środka bagnetu do środka drugiego bagnetu. Piszę tak jak mi to mniej więcej ojciec mi wytłumaczył i jeśli dobrze to wytłumaczyłem to tak powinno być.

Opublikowano

siwy 33

 

Sprawdz czy nie masz dławików założonych gdzieś przy siłownikach, na złączeniacch przewodów, możęsz też odkręcić siłowniki i zobaczyć ręcznie jak chodzą możę coś się klinuje i poprzeczyszczaj układ może jakis syf siedzi i blokuje.

Opublikowano

saimoon

 

 

 

locke

 

mi w ubiegłum roku rozleciało się łożysko w skrzyni na głównym wałku, poprzeciwnej stronie niż koło pasowe, i to powodowało że koło pasowe, które rantem wchodzi w obudowe sprzęgła tarło onie mo naciągnęciu basa.

 

 

No Ja też teraz wymieniłem to łożysko tylko tam jest oznaczenie NU 209 a mieli tylko NJ 209.A wszystko było spowodowane tym że podłożyliśmy pod tą podkładkę koronkową drugą podkładkę żeby lepiej dociągnąć wałek.No i to było przyczyną tego że to tarło.Tak to już jest jak człowiek chce coś ulepszyć a spier**** sprawę :).

 

A wczoraj jak na złość to jeden kombajn szedł jak burza, a drugi nakosił pół zbiornika i docisk sprzęgła poszedł... <_< W poniedziałek będzie dopiero.Na początku myśleliśmy że to urwany wałek sprzęgłowy jest, a wcześniej że tarcza sprzęgłowa oberwana ale biegi dobrze wchodzą.

Opublikowano (edytowane)

Witam,

 

Od wczoraj jestem posiadaczem Mercator-a 70.

 

Jak to "nowy" sprzet w gospodarstwie - trzeba powymieniac plyny. Co do Silnika to juz wyszukalem 13,5 L 15W40 .Hydrauliczny chce zalac Hydrolem L-HL.

Mam pytanie co do hydrauliki:

Jaka jest pojemnosc ukladu?

Jak poprawnie zabrac sie do wymiany(Takie pytanie pojawilo sie w innym watku ale nie bylo odpowiedzi )?

 

Mam jeszcze pytania dot. wskaznikow i obsługi:

- Od czego jest niebieska kontrolka przy kierownicy?

- Jakie znaczenie ma mrygajace(pewnie cos nie styka) podswietlenie "STOP" w czasie pracy kombajnu?

- Do czego sluzy pokretlo przed gałką zmiany biegow?

- Czy sa jakies specyficzne(trudno znajdowalne miejsca) które wymagaja smarowania?(idealnie by bylo miec liste wszystkich kalamitek i miejsc smarowania:-)

- czy sa jakies miejsca szczegolne na ktore dla bezpieczenstwa maszyny powinienem zerknac?

 

Przepraszam za tak rozbudowane pytanka:-)

 

Dziękuje z góry za wszystkie odpowiedzi i Słonecznych żniw życze.

 

olej warto wymienić ponieważ gdy będziesz dolewał inny olej niż jest w układzie olej może się rozwarstwić i będzie się z niego wytrącał smar czy coś takiego, wygląda na taką beżową śmierdzącą maź. sam tak miałem cały układ był przytkany tym syfem normalnie niektóre przewody to praktycznie były zatkane. oleju wchodzi ok 10l więc nie jest to duża inwestycja. ja mam mercatora 50 i w instrukcji podają że wchodzi 8l ale ja spuściłem cały olej ponieważ demontowałem wszystkie siłowniki do uszczelnienia to weszło mi prawie 10l

 

 

Teraz moje pytanie:

 

mam problem z układem hydraulicznym mianowicie opada mi heder, gdy olej jest zimny to opada powoli a czasem mam wrażenie że jak podniosę na maxa to opadnie tylko trochę i zostaje a czasem opadnie do ziemi. gdy olej się rozgrzeje to w czasie pracy praktycznie cały czas muszę korygować wysokość koszenia jest to bardzo męczące i wnerwiające zwłaszcza jak kosi się powalone zboże. kolejnym problemem jest to że heder ogólnie bardzo wolno się podnosi im dłużej kombajn pracuje tym wolniej się podnosi. jak kończę pokos i chcę nawracać to muszę się zatrzymać żeby podnieść sobie heder. gdy podnoszę heder i skręcam to jeszcze wolniej się podnosi heder a kierownica chodzi ciężej. dodam jeszcze że gdy kombajn pochodzi kilka godzin to na wolnych obrotach nie ma szans abym podniósł heder. jak wspomniałem wcześniej miałem zapchany układ śmierdzącą mazią, wymieniłem cały olej, przedmuchałem cały układ hydrauliczny i wymieniłem uszczelniacze w siłownikach. jednak moje zabiegi pomogły tyle że w zeszłym sezonie było gorzej. w układzie mam olej hl100 gęstszego już nie ma.

- czy objawy jakie opisałem znaczą że mam słabo wydajną pompę hydrauliczną i np można ją zregenerować,

- czy np rozdzielacz wymaga regeneracji bo zawory nie trzymają gdy podniosę heder ?

- czy ewentualna naprawa rozdzielacza jest skomplikowana czy tam wymienia się chyba jakieś sprężynki z tego co widziałem w katalogu?

 

jeszcze mam jedno pytanie miałem jeden pas od napędu młocarni bardzo zdezelowany i przed wymianą gdy kombajn chodził na max obrotach i ruszałem kombajnem to obroty na młocarni spadały i miałem wrażenie że kombajn w ogóle jakoś wolniej się porusza, zaznaczam że nie musiałem wjeżdżać w zboże aby obroty spadały na młocarni działo się to bez obciążenia bębna. wymieniłem już pasy ale nie miałem jeszcze okazji sprawdzić jak teraz się kombajn zachowuje.

 

no to się rozpisałem z góry dziękuję za odpowiedzi

Edytowane przez frantz
Opublikowano

Panowie czy rozbierał ktoś z was sprzęgło gumowe przy silniku ? zauważyłem że mam lekki luz na tej szerokiej szajbie od przeniesienia napędu i nie wiem czy taki powinien być w co wątpie czy może sprzęgło mi pada. w katalogu widzę że jest tam tylko jedno łożysko kulowe a luz jest tak jakby za łożyskiem na sprzęgle gumowym. Jak to wygłoda w srodku może ktoś wie?

Opublikowano

a mi jeszcze została gorczyca, łubin i kukurydza, ale najpierw musi dojrzeć :) Obyło się bez większych awarii, tylko wykruszyło mi nit łańcucha w gardzieli między hederem a młócarnią - wstawienie śróbki 6 załatwiło sprawę; oraz pękło cięgno sprzęgła - odkręciłem 2 śróbki, cięgno pospawałem i dalej w pole:).

Opublikowano

cześć. Chcialbym sie dowiedzieć czegoś o tych kombajnach a dokłądniej czym sie róznia mercatory 50 60 70 75. czy części we wszystkich modelach sa takie same mam na myśli te najważniejsze bo domyślam sie iż owe modele różną tylko detale.I czy taki mercator z kosom ok. o ile pamietam 3.6m lub chyba 3.3m ile jest w stanie skosic na godzine łądnego zboża. Jak naprawde jest z dostepnościa do części (czas oczekiwania itd.) czy jak cos nawali duzo jest rozkrecania tak jak w bizonie z tego co słyszałem ze należy rozkrecic pół kombajnu aby dojść do danego łożyska badź czegos tak co nawaliło. Ogolnie nigdy nie mialem kombajnu i jestem zielony jak majowa trawa w kwestii kombajnów wszelakiego rodzaju i własnie szukam prostego w ustawieniach użytkowaniu i naprawie maszynki na ok. 30ha

Mam na oku niezłego mercatora 70 z sieczkarnią (chyba orginalna) moze mi ktos powiedziec przedział cenowy ile takie kombajny kosztuja o tym co mówie jest z kabiną bo z tego co widzialem na allledrogo 18tys-28tys podajże. Kombajn jest sprowadzony z niemiec od pierwszego własciciela we wiekszasci elementów farba nie jest jeszcze do konca wytarta a od 2 lat jest w Polsce. tylko z tego co zauwazylem cos nieraz ciezkawo wsteczny wskakuje

Opublikowano

Panowie czy rozbierał ktoś z was sprzęgło gumowe przy silniku ? zauważyłem że mam lekki luz na tej szerokiej szajbie od przeniesienia napędu i nie wiem czy taki powinien być w co wątpię czy może sprzęgło mi pada. w katalogu widzę że jest tam tylko jedno łożysko kulowe a luz jest tak jakby za łożyskiem na sprzęgle gumowym. Jak to wygląda w środku może ktoś wie?

Kolego rozbierał to w tym roku bo puścił mi uszczelniacz za tym sprzęgłem gumowym,sprzęgło nie miało luzu ale już było poszarpane nici powyłaziły dla pewności wymieniłem je koszt to jakieś 100-200zł tylko musisz mieć dobry ściągacz do tego koła pasowego ponieważ jest ona na stożku z klinem a później leci pokrywa i resztę już widać:D
Opublikowano

Witam.jakie są max obroty młocarnii.Bo mi na full gazie i max drązku do przodu dochodzą tylko do 1300, a w innych postach pisze że powinny być obroty 1350 do pszenicy.Czy max obroty 1300 to normalka?I jak wyczyścic łapacz kamieni?Bo sięganie do tej cholery to ciezka sprawa?

Gość Profil usunięty
Opublikowano

Maksymalne obroty młocarni to 1500-1600 a jak nie może ich osiągnąć to znaczy że masz pasy napędowe zdarte. Przyjmuję za silnik ma pełne obroty.

 

Zdejmujesz osłonę i wyciągasz kamienie pojedynczo do góry przez młocarnię.

Opublikowano

Gdzie w ogóle jest ten łapacz kamieni ? Najlepiej jakieś zdjęcie.

Gość Profil usunięty
Opublikowano

Łapacz kamieni to takie poprzeczne korytko między przenośnikiem pochyłym a młocarnią w którym zatrzymują sie kamienie.Poszukaj go a znajdziesz.

Opublikowano

ja mam obroty ustawione na 900 i wszystko dobrze wymłaca.

Opublikowano

Ja odkrecam śróbkę z prawej strony przed młocarnią przekrecam Łapacz kamieni 180stopni i kamyki wypadaja na dół po czym odpalam kombaja na chwilleczke włączam młocarnie i one wypadaja z tyłu..

Gość Profil usunięty
Opublikowano

Parę postów wcześniej ( posty #234 , #239) dowiedziałeś sie że to co odwracasz to nie łapacz kamieni a odplewiacz.

Nie myl tego i nie wprowadzaj w błąd.

Opublikowano

Słuchajcie. Zapycha mi się kombajn na klepisku na wym ślimaku który podaje zboże na bęben i tam mi się zapycha tak że po całym dniu koszenia nie idzie tego wyciągnąć.Nie wiem czy sita nie takie czy co.Bo w drugim jest dobrze,

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez FantasticMrF
      Witam

      Mam problem z zablokowaną skrzynią w Zetorze 8045
      Lewarki zmiany biegów normalnie działają. Biegi wszystkie normalnie wchodzą, jednak nawet na luzie po puszczeniu sprzęgła silnik dostaję sporę obciążenie tak jakby zablokowały się biegi.
      Po zdjęciu pokrywy wszystko jest w porządku.
      Co może być przyczyną?
    • Przez gospodarz1997
      Witam. Mam Ursusa 4011 skrzynia i silnik 355. W silniku lub skrzyni tak na środku łączenia skrzyni z silnikiem słychać szum dość głośny... Jak by śrutownik haha. Po wciśnięciu sprzęgła nic się nie zmienia. Biegi chodzą elegancko nawet nie zgrzytaja. Po włączeniu pompy hydraulicznej tak samo szumi nawet bardziej. Po wyłączeniu silnika wał odbija w druga stronę tak jak powinien ale silnik staje wraz. Tak jak by się ocieral o coś i go to zahamowało. Co to może być. W silniku jest do roboty pompa i wtryski. Był dzisiaj mechanik za 3tyg go weznie na warsztat. Chciałbym wiedzieć mniej więcej na co się przygotować  czy ktoś tak miał? Mam tez Ursus 360 i s porównaniu na siedzeniu słychać silnik a w tym praktycznie tylko ten szum... 
    • Przez Hari123
      Witam temat moze i prosty dla co niektorych ale mam problem z sprzeglem w t25 otoz po wcisnieciu sprzegla do konca majac ciagnik na biegu wszystko jest ok, ale po dodaniu gazu ciągnik sam jedzie tak jakby sprzeglo nie było do końca wcisniete. W tym roku podczas remontu wymieniłem na nowe osobiście koło zamachowe, tarcze sprzegłową, docisk, łabki, łożysko w skrócie wszystko co z sprzeglem związane, przejechane mam teraz ok 30mth i dopiero teraz cos jest nie tak, dodam że sprzeglo dzisiaj regulowalem od nowa bez większych efektów, proszę o radę  
    • Przez gadget
      Witam
      Zdecydowałem się na założenie nowego tematu bo  problem jest raczej niestandardowy a biorąc pod wzgląd że mamy w Pl sporo ciągników w wersji angielskiej to być może ktoś zetknął się już z tym problemem
      Otóż jest problem ze sprzęgłem w mf 235, jest to wersja angielska.
      Kupiłem nowe tarcze produkcji Ursusa i problem jest taki że po złożeniu i ,,zjechaniu'' silnika nie ma sprzęgła ( dźwignia sprzęgła wpada w podłogę) tak jak by tarcze były za grube?? podczas skręcania obudowy sprzęgła z kołem zamachowym widać jak pieski w pewnym momencie się cofają pod wpływem działającej na nie siły, w przezierniku pod obudową  sprzęgła widać że łożysko oporowe ma sporą drogę do pokonania żeby mieć kontakt z pieskami a prawidłowo odległość powinna być nieznaczna
      Po włożeniu starej tarczy jest nieźle ale nie tak jak trzeba, od kiedy go mam sprzęgło nie było rewelacyjne( jest zdecydowanie cieńsza  czyt. wyeksploatowana). Jest możliwe że tarcze w wersji angielskiej były węższe albo inne było koło zamachowe lub docisk i ktoś wymieniał jeden z powyższych elementów i teraz to się po prostu nie zgrywa?? zupełnie zaskoczyła mnie ta sytuacja i nie wiem co z tym zrobić, dodam tylko że jeśli skręcę  sprzęgło z kołem zamachowym tak że zostaje jakieś 2 mm luzu ( nie skręcam na maxa) to dźwignia sprzęgła jest twarda i wszystko ładnie się wysprzęgla. Wygląda na to że jeśli obie tarcze były by cieńsze lub pomiędzy obudową sprzęgła a kołem zamachowym były by jakieś podkładki ok 2-3 mm to wszystko by hulało tylko że raczej na pewno ich tam nie było
    • Przez koda92
      Witam
      W moim case Mxm 140 2004 r brakuje wtyczki do sprzęgła wiskotycznego. Jak go kupiliśmy już nie było. Wiszą tylko kable. I mam pytanie czy można kupić gdzieś taki kabel, wtyczkę ? Bo szukam na int i jest tylko sprzęgło, a nie ma nic o kablu. Może ktoś coś wie o dostępności takiej wtyczki, kabla. Bo wentylator chodzi na full cały czas. Zimno, gorąco, cały czas te same obroty. 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v