Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Profil usunięty
Opublikowano

Jeszcze nie spotkałem się z takim przypadkiem i w zasadzie mogę tylko zgadywać.

Możliwe,że było lub jest zatarte, lub jeden z tłoczków hydraulicznych nie działał co mogło spowodować jego uszkodzenie lub też coś dostało się do tego łożyska i blokuje go.

Czy smarujesz go i czy smar pod wpływem temperatury wypływa?

Opublikowano

A ja mam pytanie znowu związane z sitami, lecz nie znalazłem na nie odpowiedzi wcześniej. Chodzi mi o to sito pod sitem żaluzjowym - mam do młócenia łubin, a jedyne sito, jakie mam, to fasolkowe, przez które łubin na bank nie przeleci. Gdzie trafiają ziarna, które nie przelatują przez to sito? Mam zamiar kupić sito 12mm, ale na już nie dam rady, kombajn mam od tygodnia i podczas smarowania zauważyłem co mam...

Gość Profil usunięty
Opublikowano (edytowane)

To co nie przejdzie przez dolne sito idzie na powtórne młócenie. Jak nie dasz rady zdobyć odpowiedniego sita załóż większe lub z konieczności koś bez sita dolnego.

Może ktoś z Twoich znajomych lub sąsiadów ma takie sito?

Edytowane przez KRISTOFORn
Opublikowano

Agrofotowicze, mam problem ze sprzęgłem w moim mercatorze mianowicie jak zmieniam biegi to strasznie ciężko wchodzą i zgrzytają przy wbijaniu...przypuszczam że przyczyna może być niedociągnięte sprzęgło, ale czy to sprzęgło można w ogóle jakoś dociągać czy może pozostaje tylko wymiana?

Gość Profil usunięty
Opublikowano

W sprawie sprzęgła masz możliwość regulacji luzu na pedale . Jak masz za duży skok jałowy to skręć śrubę przy dźwigni wystającej z obudowy sprzęgła.

  • Like 1
Opublikowano

witam wszystkich! posiadam mercatora60 i to będą moje pierwsze żniwa. KRISTOFORn podał tabele ( bardzo pomocną) która troszeczkę się różni praktyki innych użytkowników tych maszyn

ja bym ustawiał tak:

Pszenica, klepisko 2-4, obroty młocarni ok.1200, sita żaluzjowe 10-13mm, sita płaskie 12 lub fasolka, wiatr 4-5 ząbek

Żyto myślę że tak samo jak przenica

Jęczmień, klepisko 1-3, obroty młocarni na max, sita żaluzjowe 10-15mm, sita płaskie 12 lub fasolka, wiatr 4-5 ząbek

Owies, klepisko 2-3, obroty młocarni ok 1350, sita żaluzjowe 12-15mm , sita płaskie 12 lub 16 , 3-4 ząbek

Rzepak, klepisko 5-7, obroty młocarni ok 750, sita żaluzjowe, 6-8 mm, sita płaskie 4,5mm, wiatr 2-3 ząbek

tak się doczytałem a jeśli się mylę to poprawcie mnie albo piszcie jak wy ustawiacie na poszczególne roślinki

Jak ustawiacie na mieszanki zbożowe (np.owies jęczmień i pszenica jara)

Gość Profil usunięty
Opublikowano (edytowane)

W ustawieniach liczy się praktyka a nie teoria a w czasie żniw zauważysz wszelkie plusy i minusy swoich ustawień. Nawet pora dnia robi różnicę i trzeba wprowadzać korekty a co dopiero różne pola.Ilość młóconego materiału na raz też robi ogromną różnicę.

 

W mieszankach ustaw tak by najlżejszych nasion nie gubić

Ważne abyś był zadowolony z jakości pracy

Edytowane przez KRISTOFORn
Opublikowano (edytowane)

Kristof ma racje teoria od praktyki sie rózni. JA mam sito fi 10 okrągłe i go wogole nie zmieniam jezdze troche na uslugi i niema na to czasu,klepisko 1 ząbek, popuszczam na drugi wtedy gdy zboze jest syper bardzo suche i je tnie ale od 3 lat takiego nie było u mnie...

Obroty mlocarni na maxa czyli 1200 , wiatr zamkniety do końca, wiatr otwieram wtedy gdy sa chwasty albo ktoś sobie tego życzy bo inaczej drobne ziarna wywieje i bedzie zielono na polu...

Zaluzje ustawiam tak aby nie było zbyt dużo zboża w podajniku kłosowym [zaglądasz pod tą klapke koło kierowcy po prawej stronie]

I heja tak kosze jęczmien mieszanke pszenzyto pszenice owies, bo tylko to kosze....

Z tymi żaluzjami to nikt ci nie wytlumaczy sam musisz pokosić rok i obczaić co i jak...

Edytowane przez konrad82
Opublikowano

faktem jest iż praktyka a teoria to dwie różne rzeczy ale jakiś orientacyjny punkt zaczepienia trzeba mieć, dzieki chłopaki! wyrebski1 tą przesłone według teorji zanyka się w jęczmieniu a według praktyki ... to np. kamil16251290 jezdzi cały czas na zamkniętych a mój znajomy kosił 4 lata na otwartych blachach bo nie wiedział że można zamknąć.

 

przed klepiskiem jast jeszcze , nie wiem jak to się fachowo nazywa ale chyba odplewiacz, jak macie to ustawione?

Opublikowano

JA to nazywm łapacz kamieni , ustawione jest tak ze przed klepiskiem jest rowek i tam sie zbieraja male kamyki np jak zlapiesz troche ziemi i tam kamyk bedzie. Odkrecam śrobe z prawej strony i przekrecam to 180 stopni i kamyki wypadaja.

Opublikowano

Przysłona klepiska służy do młócenia roślin trudnowymłacalnych, czyli np jęczmień. U nas kombajny jeżdżą cały czas na zamkniętych przysłonach, natomiast otwierane są na młócenie rzepaku, grochu. Nie zauważyliśmy aby kombajny miały ciężko przy młóceniu innych zbóż przy zamkniętych przysłonach więc tak się jeździ. W Mercatorze 70 w pierwszym roku użytkowania nie mieliśmy tej przysłony i ojciec ciężej miał ustawić kombajn aby czyścił dobrze ziarno, po ich założeniu polepszyło się.

Gość Profil usunięty
Opublikowano

Dźwignia skierowana w kierunku młocarni - przysłony otwarte

w kierunku sieczkarni - zamknięte

Opublikowano

JA to nazywm łapacz kamieni , ustawione jest tak ze przed klepiskiem jest rowek i tam sie zbieraja male kamyki np jak zlapiesz troche ziemi i tam kamyk bedzie. Odkrecam śrobe z prawej strony i przekrecam to 180 stopni i kamyki wypadaja.

i właśnie przekręcone o 180 stopni jest włączone ,, chyba nazywa się to odplewiacz,, bo chwytacz kamieni jest wcześniej.... połączone jest to z mechanizmem regulacji klepiskawłąśnie z prawej strony... jak to ustawiacie i na jakie zborza?

Gość Profil usunięty
Opublikowano

Tak, to jest odplewiacz.

Nie widzę żadnych różnic w omłocie przy różnych jego ustawieniach zatem cały czas jest u mnie całkiem oparty krawędzią o klepisko czyli żebami ku górze.

Opublikowano

To co nie przejdzie przez dolne sito idzie na powtórne młócenie. Jak nie dasz rady zdobyć odpowiedniego sita załóż większe lub z konieczności koś bez sita dolnego.

Może ktoś z Twoich znajomych lub sąsiadów ma takie sito?

Dzięki, tak też myślałem, ale chciałem się upewnić. A jakie ustawienia do łubinu proponujesz??

Gość Profil usunięty
Opublikowano

Proponuję ''14'' lub ''16''. Najwięcej zanieczyszczeń będzie w postaci nasion chwastów których kombajn nie jest w stanie skutecznie oddzielić.

Opublikowano

Na ośi młocarni po lewej stronie jak pisze KRISTOFORn jest 4 kalamitki, jedna jest przy ślimaku, druga przy tym dużym kole od podajnika pochyłego, a gdzie szukać jeszcze dwóch kalamitek?

jakie ustawienia proponujecie do gryki?

Gość Profil usunięty
Opublikowano

Są w kołach ażurowych do smarowania tulei ślizgowych.Dostęp do kalamitki pod sprężyną jest niezwykle paskudny.

Opublikowano

no tak dostać sie do tych kalamitek jest niezwykle ciężko ale to kwestia wprawy, ja np aby dostać sie do tej pod sprężyną to używam łoma i klucza ażeby "ścisnąć" sprężyne i wtedy kalamitka jest na wierzchu

Opublikowano

Tak na szybko.Robię instalacje w 75 no i zatrzymałem się na kierunkowskazach.Jest problem bo prawy kierunkowskaz jest a lewy to tylko się żarówka żarzy.Niby wszystko jest dobrze a jak bezpośrednio podłącze to świeci dobrze.Mi nie chce się już tam robić i doszukiwać co jest, bo już krew zalewa.Od 10 godziny do 16.00 robić światła to już się odechciewa wszystkiego...

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez FantasticMrF
      Witam

      Mam problem z zablokowaną skrzynią w Zetorze 8045
      Lewarki zmiany biegów normalnie działają. Biegi wszystkie normalnie wchodzą, jednak nawet na luzie po puszczeniu sprzęgła silnik dostaję sporę obciążenie tak jakby zablokowały się biegi.
      Po zdjęciu pokrywy wszystko jest w porządku.
      Co może być przyczyną?
    • Przez gospodarz1997
      Witam. Mam Ursusa 4011 skrzynia i silnik 355. W silniku lub skrzyni tak na środku łączenia skrzyni z silnikiem słychać szum dość głośny... Jak by śrutownik haha. Po wciśnięciu sprzęgła nic się nie zmienia. Biegi chodzą elegancko nawet nie zgrzytaja. Po włączeniu pompy hydraulicznej tak samo szumi nawet bardziej. Po wyłączeniu silnika wał odbija w druga stronę tak jak powinien ale silnik staje wraz. Tak jak by się ocieral o coś i go to zahamowało. Co to może być. W silniku jest do roboty pompa i wtryski. Był dzisiaj mechanik za 3tyg go weznie na warsztat. Chciałbym wiedzieć mniej więcej na co się przygotować  czy ktoś tak miał? Mam tez Ursus 360 i s porównaniu na siedzeniu słychać silnik a w tym praktycznie tylko ten szum... 
    • Przez Hari123
      Witam temat moze i prosty dla co niektorych ale mam problem z sprzeglem w t25 otoz po wcisnieciu sprzegla do konca majac ciagnik na biegu wszystko jest ok, ale po dodaniu gazu ciągnik sam jedzie tak jakby sprzeglo nie było do końca wcisniete. W tym roku podczas remontu wymieniłem na nowe osobiście koło zamachowe, tarcze sprzegłową, docisk, łabki, łożysko w skrócie wszystko co z sprzeglem związane, przejechane mam teraz ok 30mth i dopiero teraz cos jest nie tak, dodam że sprzeglo dzisiaj regulowalem od nowa bez większych efektów, proszę o radę  
    • Przez gadget
      Witam
      Zdecydowałem się na założenie nowego tematu bo  problem jest raczej niestandardowy a biorąc pod wzgląd że mamy w Pl sporo ciągników w wersji angielskiej to być może ktoś zetknął się już z tym problemem
      Otóż jest problem ze sprzęgłem w mf 235, jest to wersja angielska.
      Kupiłem nowe tarcze produkcji Ursusa i problem jest taki że po złożeniu i ,,zjechaniu'' silnika nie ma sprzęgła ( dźwignia sprzęgła wpada w podłogę) tak jak by tarcze były za grube?? podczas skręcania obudowy sprzęgła z kołem zamachowym widać jak pieski w pewnym momencie się cofają pod wpływem działającej na nie siły, w przezierniku pod obudową  sprzęgła widać że łożysko oporowe ma sporą drogę do pokonania żeby mieć kontakt z pieskami a prawidłowo odległość powinna być nieznaczna
      Po włożeniu starej tarczy jest nieźle ale nie tak jak trzeba, od kiedy go mam sprzęgło nie było rewelacyjne( jest zdecydowanie cieńsza  czyt. wyeksploatowana). Jest możliwe że tarcze w wersji angielskiej były węższe albo inne było koło zamachowe lub docisk i ktoś wymieniał jeden z powyższych elementów i teraz to się po prostu nie zgrywa?? zupełnie zaskoczyła mnie ta sytuacja i nie wiem co z tym zrobić, dodam tylko że jeśli skręcę  sprzęgło z kołem zamachowym tak że zostaje jakieś 2 mm luzu ( nie skręcam na maxa) to dźwignia sprzęgła jest twarda i wszystko ładnie się wysprzęgla. Wygląda na to że jeśli obie tarcze były by cieńsze lub pomiędzy obudową sprzęgła a kołem zamachowym były by jakieś podkładki ok 2-3 mm to wszystko by hulało tylko że raczej na pewno ich tam nie było
    • Przez koda92
      Witam
      W moim case Mxm 140 2004 r brakuje wtyczki do sprzęgła wiskotycznego. Jak go kupiliśmy już nie było. Wiszą tylko kable. I mam pytanie czy można kupić gdzieś taki kabel, wtyczkę ? Bo szukam na int i jest tylko sprzęgło, a nie ma nic o kablu. Może ktoś coś wie o dostępności takiej wtyczki, kabla. Bo wentylator chodzi na full cały czas. Zimno, gorąco, cały czas te same obroty. 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v