pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

aro1975    324

W zeszłym roku na pszenicę po rzepaku dałem 200 kg saletry, potem 150 kg saletrzaku, jedynie T1 i otrzymałem 6,8 tony na III klasie. Brak nawożenia doglebowego. Lecz ziemia w dobrej kulturze, często poplon gorczyca na przyoranie, uregulowane pH więc rok, dwa można przyrządzić...

 

gorczyca przy rzepaku? jedno drugie wyklucza - ta sama rodzina botaniczna, patogeny itp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Głównie Kiła.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolnik31    13

Panowie
Mam pytanie. Czy mogę zastosować taką mieszaninę na pszenicę na fazę BBCH-29\31
Wiec poszlo by tak
Medax Max 0,5kg\ha
Zenit 0,8-1l\ha
Ekolist Mono Żelazo 1l\ha (139,7g Fe w 1l nawozu)
Ekolist Mono Cynk 0,8l\ha (106,4g Zn w 1l nawozu)
Ekolist Mono Mangan 1l\ha (158,g Mn w 1l nawozu)
Extra bor 0,2l\ha (150g boru w 1l nawozu)
Ekolist Mono Miedz 1,5l\ha (74g Cu w 1l nawozu)
Tytanit 0,4l\ha
Wszytsko to oczywiscie w jednym oprysku. Moje pytanie brzmi czy moge tyle wymieszac, a jak tak to czy dawki zmniejszyc zwiększyć czy zrezygnować z czegoś lub dodać? Myślałem nad dodaniem do tego jakieś 15% mocznika roztwor i z 8-7 kg siarczanu mg siedmiowodnego. Co wy na taką mieszanine ?

Edytowano przez rolnik31

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To tylko się cieszyć, zarówno z posiadanych gleb jak i wyniku.

 

 

gorczyca przy rzepaku? jedno drugie wyklucza - ta sama rodzina botaniczna, patogeny itp.

 

 

Głównie Kiła.

Tak jak mówiłem, rok lub dwa przy sprzyjających warunkach można przyoszczędzić z nawożeniem, lecz potem plon zweryfikuje braki.

 

Od 3 lat, kiedy przejąłem ziemię sieję rzepak, wcześniej ta roślina nie była uprawiana, a gorczyca dość często stanowiła poplon na przeoranie wiosną. 

Dzięki za cenną uwagę. Wiem, że to nie temat o rzepaku, ale powiedzcie krótko czy taki układ: poplon gorczycza - jęczmień- rzepak też stanowi duże zagrożenie patogenami itp? jakaś inna roślina na przeoranie wiosną? (chodzi o to żeby jakoś użyźnić glebę nie zwiększając jedynie dawek nawozów). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Przyoranie wiosną? moim zdaniem orka wiosną to błąd. Na przyoranie jesienią można grykę lub facelie. Rośliny "niespokrewnione" z żadną inną rośliną uprawną

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szopen    29

Tak jak mówiłem, rok lub dwa przy sprzyjających warunkach można przyoszczędzić z nawożeniem, lecz potem plon zweryfikuje braki.

 

Od 3 lat, kiedy przejąłem ziemię sieję rzepak, wcześniej ta roślina nie była uprawiana, a gorczyca dość często stanowiła poplon na przeoranie wiosną. 

Dzięki za cenną uwagę. Wiem, że to nie temat o rzepaku, ale powiedzcie krótko czy taki układ: poplon gorczycza - jęczmień- rzepak też stanowi duże zagrożenie patogenami itp? jakaś inna roślina na przeoranie wiosną? (chodzi o to żeby jakoś użyźnić glebę nie zwiększając jedynie dawek nawozów). 

 

Ja na polach gdzie sieję gorczycę poplony wysiewam z mieszanki grochu i łubinu. Polponu (międzyplon ozimy RS) wiosną nie orze tylko uprawiam agregatem talerzowym lub gruberem (zależnie od wilgotności gleby) i w to sieję jare zboże.

Rzepak powinien być max co 4 lata ze względu na kiłę, inne patogeny można ograniczać ale czas i płodozmian jest najlepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Z czym można mieszać i w jakich dawkach stosować Siarczan miedzi (5H2O) i siarczan manganu (H2O) nakupiłem tego po 8,50zł i 4,50zł //kg i nie wiem jak się do tego zabrać Siarczan miedzi 0,4% początek strzelania w źdźbło i przed kłoszeniem a siarczan manganu???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MatiRol92    72

mam dylemat, bo chce dojrzewic pszenice CCC i teraz jest u mnie na to idealny moment, tylko pogoda... bo niby zapowiadają ze ma być jeden dzień słońca i wysokiej temp a później już duże ochłodzenie ,ze temp w nocy ma sięgać 0C*. co tu robić? wsytrzymac się czy jechać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Ja dziś jadę z T1. Jak jest pogoda to nie ma na co czekać.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Za zimno czyli ile?
Antywylegacz powinno stosować się w temp powyżej 10C, aktualnie jest u mnie 10,4 jak wyjadę po południu to będzie z 14-15 w słońcu.To samo tyczy się fungi, Cuadro natomiast można stosować od 5 C. Pszenica pierwsze kolanko ma na wysokości ok 1,2cm. Więc na co mam czekać?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Temperatura stosowania to jedno a czy nie powinna się jeszcze jakaś minimalna temperatura utrzymać w nocy przez kilka dni po zabiegu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Niby nie ma na co czekać, ale efektywność zabiegów będzie znikoma w dłuższej perspektywie czasu. No chyba że temp. na północy będą wiele wyższe od tych, które są prognozowane na cały kolejny tydzień na południu..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Byle nie było przymrozku.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    134

ansu

Najlepiej rozpuść sobie obie sole w wodzie: MnSO4 x H2O 400g na 800g H2O, CuSO4 x 5H2O 250g na 1150g H2O. Następnie musisz sobie wyliczyć ilość czystego pierwiastka (Cu lub Mn) w kg lub l (w zależności od sposobu dawkowania: wagowe lub objętościowe). W powyższym przypadku będzie to ok. 100g Mn/kg r-r, 45g Cu/kg r-r. Mangan możesz rozpuszczać bezpośrednio przed przed dozowaniem (proces egzotermiczny), miedź już niestety taka szybka nie jest, trzeba długo mieszać. Maksymalne dawki to ok 300g/ha solo czystego mikroelementu, w połączeniu może być trochę mniej. Siarczan manganu mieszalny z większością, siarczan miedzi- tu jest trudniej, trzeba trochę znać temat, sole miedzi w niektórych połączeniach mają działanie utleniające, dodatkowo stosując CuSO4, wskazane jest zakwaszanie wody, gdyż tworzą się nierozpuszczalne (nieprzyswajalne) związki miedzi. Stosowałem sole miedzi i manganu w połączeniach z fungicydem, insektycydem, antywylegaczem, nie gwarantuję że są one możliwe we wszelkich kombinacjach.

Co do terminów stosowania to poszukaj informacji w necie. Miedź w największej dawce w fazie krzewienia, w mniejszej przy 1 kolanku, mangan- w fazie krzewienia i przy 1-kolanku, trochę późniejsze stosowanie też jest możliwe.

 

Miedź przed kłoszeniem to chyba nie jest najlepszy pomysł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

czy to jest może samosiew rzepaku w pszenicy dodam ze rok temu na tym polu byl rzepak i pszenica była opryskana Trinity 590 SC jaki użyc srodek żeby to zwalczyc

post-150123-0-66618800-1491659150_thumb.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rzodkiew świrzepa byla na jesieni w rzepaku ale przez zime wymarzła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Samosiew rzepaku, przecież kurna widać wyraźnie. Rzepak siejecie, a nie wiecie jak wygląda w fazie liścieni ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

zastosuj najtańszy środek który zawiera tribenuron metylowy (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
riki    1

Ja ma pytanie. Na moją pszenicę poszło ok 160kg azotu i już nie dostanie więcej. Jakie skracanie zastosować i czy jest to konieczne?

w jednej dawce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wilhelm    408

Jakbyś jeszcze raczył zdradzić jaka odmiana, stanowisko, to byłoby już całkiem pięknie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

Ja nie sieję rzepaku, a na wiosnę u mnie problemem jest właśnie rzodkiew. I wygląda identycznie jak rzepak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez Mrloyalasfuck
      Steroids, both in animals and humans, have been a topic of controversy and debate for many years. These compounds, which can have various effects on the body, are used for a variety of purposes, including medical treatment, performance enhancement, and in the case of animals, to promote growth in livestock. While steroids can have beneficial effects when used properly under medical supervision, their misuse and abuse can lead to serious health consequences. This article aims to explore the use of steroids in animals and humans, highlighting the potential benefits and risks associated with their use.
      Benefits of Steroids in Medical Treatment
      Steroids are commonly used in medical treatment to reduce inflammation and suppress the immune system. They are prescribed for a wide range of conditions, including asthma, arthritis, and certain skin disorders. In these cases, steroids can help alleviate symptoms and improve quality of life for patients. Corticosteroids, for example, are often used to treat inflammatory conditions such as rheumatoid arthritis by reducing pain and swelling in the joints. In addition, steroids can be used to manage allergic reactions and autoimmune diseases by modulating the immune response.
      While steroids can be highly effective in treating certain medical conditions, they are not without risks. Prolonged use of steroids can lead to a range of side effects, including weight gain, high blood pressure, diabetes, and osteoporosis. Patients who are prescribed steroids for long-term use are typically monitored closely by healthcare providers to minimize these risks and adjust treatment as needed.
      Use of Steroids in Performance Enhancement
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj