pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Pajej    231

Moze i troche przespałem, ale zastanawiam sie czy nie dac troche kiserytu na pszenice, bardzo to zakwasza ziemie? dałbym jakies 70-100kg kiserytu. Azotu jeszcze nie dawałem a planuje dac 80-80-40kg w czystym składniku



Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Czy ja wiem czy przespałeś? W moim rejonie (zamojszczyzna) nie było jeszcze możliwości wejść z nawozem, także nic nie dawane. Czy bardzo zakwasza tego nie wiem.  Ja u siebie daje pierwszy raz kizeryt bo mam bardzo niski magnez i siarkę. Ale nawet jak zakwasi to co z tego, azot też obniża pH a nikt się tym nie martwi, dasz w kolejnych latach wapno i będzie git :)
Co do dawki to u mnie chyba pójdzie tylko na 2 razy RSM łacznie pewnie do 160kg N. A z pierwszą dawką jeszcze nie wiem, bo nie widziałem pszenicy jeszcze jak wygląda. Ale podział taki jak Twój wydaję się optymalny w przypadku RSMu. Natomiast np. saletra nie za bardzo Ci dokrzewi pszenicy? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231

pójdzie yara can, czyli saletra. czy za bardzo rozkrzewi nie wiem pszenice dość rzadnie co od 330 do 380 roslin na m kw i maja od 3 lisci do 3 rozkrzewień


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

syp, ja sypie co roku wczoraj rozrzuciłem Siarkopol 150kg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy pszenica hondia jest szczególnie wrażliwa na niedobory, bo u mnie na całym polu wystąpił objaw braku fosforu. I wystąpiło to w lutym , czyli dość późno by było coś nie tak z ph. Pole po rzepaku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

Pewnie z tego względu że zawiera siarkę, według mnie to on raczej nie zakwasza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
polomaksi    33
no ja po pierwszej dawce, poszło 64kgN 25Mg 50S na h. pszenica w miare niezła odmiana Arkadia. z rana fajnie zamarznięte. na drugą porcje planuje coś koło 100kg N i teraz moje pytanie. wysiew 180kg na h. średnio 4 a miejscami 6 rozkrzewień stanowisko po ziemniakach wysiew koniec września zasobność ogólna w składniki średnia ph 5,5 kompleks 3b czy to 100N wystarczy? czy mogę to pyknąć na raz czy mścić sie na dwa razy?.... acha przedsiewnie 200kg poli6 na h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Ja w tym roku na polu po grochu i podaniu 130n mialem 9t przy niskich zasobnosciach takze wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akaku    79

Co podac w pierwszej dawce na pszenice Saletrzak + Holist Agro PK 15-30 czy saletrę? Rok temu po saletrzaku zborze miało piękny ciemny kolor. Czy jednak najpierw saletre a potem saletrzak + Holist? Czy wszystko razem ? 


Case <3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

1. Przeczytaj co jest na worku saletry i saletrzaku i zobaczysz czym się różnią poza zawartością azotu.

2. Holist teraz to chyba żart, ewentualnie może chodzi Ci o jarą to ok.

3. Mogłeś sypnąć sól albo nitrofoskę z yary jak brakuje glebie, ale to spooooro wcześniej.

4. Przejrzyj na dowolnej stronie o nawożeniu pszenicy i dzieleniu dawek. Ewentualnie wtedy spytaj jak masz słabą, normalną nadmiernie rozkrzewioną itp. i nie wiesz co zrobić.

5. Ile chcesz namłócić co to za ziemia itp itd. Bo może Ci chodzi o 5 ton a może o 10.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
luk7530    4
Czy mogę zastosować siarczan magnezu na pszenicę i pszenżyto czy już jest trochę za późno? dodam że nie da się wjechać w pole i azot nawet nie podany bo zalega jeszcze śnieg, może pod koniec tygodnia się uda. Tu moje drugie pytanie czy nawozy azotowe i siarczan mógłbym podać jego dnia czy trzeba zachować odstęp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrdd    62
7 godzin temu, luk7530 napisał:

Czy mogę zastosować siarczan magnezu na pszenicę i pszenżyto czy już jest trochę za późno? dodam że nie da się wjechać w pole i azot nawet nie podany bo zalega jeszcze śnieg, może pod koniec tygodnia się uda. Tu moje drugie pytanie czy nawozy azotowe i siarczan mógłbym podać jego dnia czy trzeba zachować odstęp?

Możesz na pewno nic się nie pogryzie , także spokojnie możesz sypaś jednego dnia :)

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mat93    36

Witam co myślicie o moim planie nawożenia pszenicy ozimej Bohemii stanowisko po rzepaku siana w terminie. Przedsiewnie 300kg polifoski 8  1 dawka 23 marca saletra 40kgN , co myślicie żeby drugą i 3 dawkę dać taką samą czyli saletra 60kgN 3 dawka planowana jest jeszcze przed kłoszeniem co radzicie , aby pszenica poszła w ziarno a nie w słome jak rozmieścić  to czasowo i ilościowo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

2 dawka bbch 31, 3 dawka bbch 37

W obu dawkach śmiało możesz dać po 200 kg saletry. Zależy w jaki plon celujesz 


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

A kiedy najlepiej podać mocznik na 2 i ostatnią dawkę(ok 170kg planowane) saletra podana 8 marca, koniec krzewienia czy trochę poźniej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Dzisiaj rozsiana saletra amonowa 32%. Średnia wyszła ponad 230 kg na ha czyli około 74 kgN Planowane było 64kg N ale wysiało troszke więcej. Warunki do wysiewu dobre. Z rana przymrozek, troche przy miedzach jeszcze lubiał być śnieg. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163

U mnie też dzisiaj wstałem o 6.00 mróz ładnie chwycił. Rozsiałem 280kg Saletry 34% czyli około 95kg N miało być 250kg czyli 85kg N ale nie wyszło. Gdyby dzisiaj było słońce to już śniegu na polu by nie było.  

 

 

Edytowano przez kamilc017

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Jeśli mamy zamiar wysiać 200 kg saletry na hektar i tak ustawiamy to lepeij może ustawić na 180 kg i wysiać te 200-210 w rzeczywistości. Wszystko tu robi poślizg koła. Na twardym c 330 1600 obr jade 5km/h a w polu trafią się miększe stanowiska i już przy tych obrotach prędkośc nam spada. Staram się jeździć na GPS gdzie pokazuje prędkość i były takie przypadki że przy 1800 obr jechałem 5 km/h bo troszke się zapadało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj